Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre cazare - Insula Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#37
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Legea cererii si ofertei. Cerere in crestere, oferta relativ limitata de o crestere mult mai lenta a capacitatii de cazare. Ce rezulta? Preturi in crestere. Nu stiu ce e asa de mirare.

#38
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postradu.traveller, on 06 iunie 2014 - 21:11, said:

Legea cererii si ofertei. Cerere in crestere, oferta relativ limitata de o crestere mult mai lenta a capacitatii de cazare ...

Nu, Radu, nu cred că e vorba de cerere în creştere, nu sunt motive ca cererea să crească. Mai degrabă erau anul trecut, când mulţi se speriaseră de protestele din Turcia.
Nu, nu, sigur nu acesta e motivul. Mai degrabă motivul e că s-a schimbat sistemul de impozitare. A amintit despre asta @MIO63 aici.

Citind acel post, mi-a picat şi mie fisa de ce în ciclade, în 2012, Beatrice (patroana hotelului) era scandalizată că ea trebuie să plătească în septembrie 20 000 de euro, în condiţiile în care avea ocupate doar 5 camere în acel moment. Era disperată. Din 2012 s-a schimbat sistemul de impozitare, iar pe baza experienţei de anul trecut, probabil mulţi proprietari au observat că nu mai pot menţine preţurile la valorile din anii trecuţi, deoarece îi "îndoaie" impozitul de tip forfetar.
Iar în Thassos, din ce review-uri au fost anul trecut pe aici, preţurile au rămas în 2013 la nivelul din 2012, proprietarii sperând să aibă suficienţi clienţi care să le dea posibilitatea să achite impozitele, mai ales că turcii făceau urât. Ori, se pare că n-au avut, şi au lucrat în pierdere în 2013.
Aşa încât, de anul acesta au fost nevoiţi să crească preţul la cazare.

Ăsta mi se pare motivul adevărat, iar eu m-am lămurit, în sfârşit. Nu găseam nici o justificare de ce e scumpă cazarea în 2014 în Thassos, dar acum am înţeles.
Problema însă nu e rezolvată. Noi era cât p-aci să renunţăm la Grecia în 2014, şi bănuiesc că sunt destui care chiar s-au reorientat. Aşa încât, soluţia care s-a bazat pe creşterea preţurilor e proastă şi doar temporară, cred eu, pentru că dacă vor fi şi mai puţini clienţi, patronii tot pe pierdere vor lucra.

În fine, vom vedea ce va fi ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 June 2014 - 00:17.


#39
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Mai avem o solutie de compromis (sau nu neaparat),sa ne orientam catre sejururi in luna septembrie...

#40
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Hahaha!

Eu v-am mai spus... Vila Dimitra din Skala Potamia, dar voi nu si nu.... Voi "Batman, Batman"... :D

Au aceleasi preturi de vreo 5-6 ani incoace. ;)

Am fost de multe ori acolo si va garantez ca raportul calitate pret este unul decent spre excelent. Posted Image

#41
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Am reusit pana la urma sa obtin acelasi pret ca anul trecut,dar am avut avantajul ca deja ma cunosteau,caci am mai fost la ei.Plec pe 29 august cu 40 eur/noapte

#42
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
He, he ... Bine ai revenit, Cătăline !


View PostCatalin S., on 07 iunie 2014 - 12:03, said:

... Vila Dimitra din Skala Potamia ...

Din păcate, nu are piscină. Iar prietenii şi soţia au zis că piscina e obligatorie. Deci din start am eliminat o groază de variante.

În plus, la Dimitra sunt pisicile ...


View PostCatalin S., on 07 iunie 2014 - 12:03, said:

... Au aceleasi preturi de vreo 5-6 ani incoace ...

Înseamnă că grecu' face faţă taxelor. Bravo lui !

Anul ăsta tot aceleaşi preţuri au ? Câte camere are vila ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 June 2014 - 19:24.


#43
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Vila are 8 camere din care 4 la parter si 4 la etaj.

Parcare exista pentru toate camerele.

Pisici, hmmm, e discutabil. La inceput le-am vazut pentru ca am vrut sa le vad (eu fiind iubitor de caini), dar dupa 2-3 zile au "disparut" din peisajul  meu. Apoi, in anii urmatori chiar nu mi-a mai pasat de ele.

Curatenie, da... si ce curatenie. De regula greccii sunt puturosi, dar madam Tsetoglu face minuni. Mai rar femeie ca ea.

Internet, da... Avantaj pentru cei care stau la parter ca au semnal bun.

Piscina... Nu!

Drum pana la plaja - vreo 380 m, dar se poate scurta printr-o livada la 150 m maxim, oricum presupunandu-se ca 99% merg cu masina si ca nu fac plaja in acelasi loc, distantele nu sunt o problema.

Cine doreste info suplimentare sa-mi ceara pe privat. Avand in vedere relatia mea excelenta cu patronul, poate obtine si o mica reducere la negocieri.

Bafta! Posted Image

Edited by Catalin S., 08 June 2014 - 07:09.


#44
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostCatalin S., on 08 iunie 2014 - 07:04, said:

Vila are 8 camere din care 4 la parter si 4 la etaj ...

Asta înseamnă că e mai mică, deci mai uşor de organizat. Am înţeles că impozitul este proporţional cu numărul de camere, aşadar e mai mic pentru vila Dimitra şi mai uşor de acoperit.
Dacă omul reuşeşte să aibă camerele pline aproape tot timpul, ceea ce e mai uşor cu 8 camere (comparativ, să zicem, cu un hotel cu 30 - 40 de camere), atunci cheltuiala cu impozitul nu mai e aşa importantă, ceea ce-i permite să aibă preţuri rezonabile. Păcat că n-are piscină.

Putem spune că proprietarii de mici afaceri (de familie) din Thassos pot supravieţui, în prezent, chiar fără să crească preţurile, dacă se străduiesc să aibă clienţi aproape tot timpul.
Însă majoritatea celor ce au piscină au şi camere mai multe, deci impozit mai mare şi mai greu să reuşească să aibă camerele pline mai tot timpul. Şi atunci au ridicat preţurile faţă de anul trecut. Dar sunt convins că vor pierde mulţi clienţi din cauza preţurilor. Şi ca să reziste, cred că din 2015 sau 2016 vor reveni la preţuri mai mici, însă se vor strădui mai mult să-şi ocupe camerele.

În fine, vom trăi şi vom vedea ce va fi ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 June 2014 - 16:18.


#45
nenea13

nenea13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2010
salutare

are careva ceva informatii despre aceasta locatie Villa Maria din Skala Potamia?

http://www.go-thasso...anchor=node-603

multumesc

#46
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Vila Maria este la capatul localitatii (partea de sud cum privesti harta), se afla in curba, pe un mic deal / panta.

Sunt vreo 380-400 m pana la plaja. Este practic gard in gard cu Vila Dimitra parand parte din acelasi complex... doar ca are un aspect mult mai "romanesc" la capitolul arhitectura, curte, terasa. Ce nu am vazut acolo? Romani! :D Deci asta poate fi un plus pentru unii.

#47
dany_boy7

dany_boy7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2011
salut,

a fost cineva la Studios Natasa Maria din Limenaria?, vreau sa plec in acest week end in Thassos

#48
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut, a stat cineva la Suzana Studios? am primit o oferta foarte bune de 500 Euro 11 nopti in august camera 3 personae doi adulti si copil.
Poate ma ajutati cu ceva impresii despre locatie si despre plaja etc. fiindca este primul an cand mergem in Grecia, noi am mers pana anul acesta in Turcia.
Cam ce buget credeti ca este sufficient pentru 11 nopti in Grecia in locatia de mai sus fara sa socotim cazarea? eu ma gandeam pe la 1500 Euro creeti ca este ok?

http://www.suzana-studios.gr/

Edited by arschery, 25 June 2014 - 13:32.


#49
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
de ce credeti ca este o oferta FOARTE buna??Cu ce ati comparat?

#50
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Cu alte oferte. insa oferta nu este in discutie voiam doar o parere despre locatie si bugetul calatoriei, care btw stiu ca este in funcie de asteptarile fiecarui insa pentru o persoana cu asteptari normale bugetul este ok?

#51
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Da, arata bine, dotarile sunt de bun simt, doar ca din pacate pretul este dat de faptul ca vila e aproape de plaja si de numarul mare de nopti. Probabil ca v-a facut o reducere consistenta. Sfatul meu este sa nu stati atat de mult acolo ca poate n-o sa va placa.

Apropos, pentru ce perioada este pretul acesta?

P.S. Si da, in linii mari, fata a de Turcia, pretul este ok, dar fata de alte locatii din Thassos pentru 11 nopti pretul este maricel... dar daca sunteti "chitit" deja, iar familia abia asteapta sa plecati, nu prea mai conteaza parerile noastre. :D

#52
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
45 euro / noapte / camera 3 persoane in august... pret mare???

Sa fim seriosi...

#53
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

View PostCatalin S., on 26 iunie 2014 - 08:33, said:

Da, arata bine, dotarile sunt de bun simt, doar ca din pacate pretul este dat de faptul ca vila e aproape de plaja si de numarul mare de nopti. Probabil ca v-a facut o reducere consistenta. Sfatul meu este sa nu stati atat de mult acolo ca poate n-o sa va placa.

Apropos, pentru ce perioada este pretul acesta?

P.S. Si da, in linii mari, fata a de Turcia, pretul este ok, dar fata de alte locatii din Thassos pentru 11 nopti pretul este maricel... dar daca sunteti "chitit" deja, iar familia abia asteapta sa plecati, nu prea mai conteaza parerile noastre. Posted Image

Multumesc Catalin,
eu am avut oferte din Thasoss la 50 Euro si 55 Euro/noapte/camera de trei personae cu AC si balcon terasa aproape de plaja/august perioada exacta o gasiti in postul cu plecarile catre Grecia.
Fata de Turcia este mult mai ieftin dar sper sa fie si conditiile ca in Turcia, distractia adica excursii optionale si alte chestii care sa te tina pe aproape.
Iar daca ne plictisim ne urcam in masina si ne plimbam, vedem noi pe unde prin zona, insa in principiu este vacanta de odihna sunt cu un copil de 4 ani dupa mine deci nimic exagerat. Daca confirmati ca locatia este cocheta si aproape de plaja, fara animale de companie prin zona gen pisici caini si alte dihanii atunci sunt multumit si plec cu inima impacata.
Familia este deja cu calendarul insemnat asa ca  astazi o sa platesc avansul pentru camera.

Numai bine si promit ca revin cu detalii dupa si din timpul vacantei.

Am uitat, am vazut ca nimeni nu a comentat ceva de bugetul alocat, chiar apreciez daca aveti o recomandare, 1500 euro este OK sau putin fara cazare bineinteles.

Edited by arschery, 26 June 2014 - 12:17.


#54
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postarschery, on 26 iunie 2014 - 12:15, said:

... am avut oferte din Thasoss la 50 Euro si 55 Euro/noapte/camera de trei personae cu AC si balcon terasa aproape de plaja/august ...

Plăteşte liniştit, la 45 de euro preţul e bun, mai ales anul ăsta. Condiţiile de cazare sunt ok, în general în Grecia şi în special în Thassos. Nu sunt ca la Rixos Sungate, dar sunt acceptabile.

În ce priveşte restul bugetului, discuţia e cam off-topic aici. Dar, întrucât cazarea presupune uneori şi micul dejun, se poate comenta şi pe acest topic puţin.
Eu zic că pentru 3 persoane şi un copil mic, cu  cca. 100 euro pe zi rezolvi masa lejer, inclusiv micul dejun. Pune o masă la tavernă la 15 euro de persoană (salată grecească, apă/bere, un fel principal de mâncare, pâine şi bacşiş).
De exemplu, pentru calculul bugetului, pentru mine şi soţie eu socotesc 2 mese la tavernă pe zi (60 de euro), dar facem noi ce facem şi reuşim să mâncăm la tavernă doar o singură dată. Iar cealaltă masă şi micul dejun le rezolvăm fie cumpărând de la market şi având mereu în frigider pâine, brânză, roşii, tzatziki, măsline, iaurturi, casolete vidate cu diverse fileuri de peşte (gen cum vezi la noi de la Oc-an F-sh) etc., fie consumând uneori şi câte un gyros, porumb fiert/copt, sau câte o îngheţată. Oricum, am grijă să am totdeauna frigider la dispoziţie (atunci când caut să fac cazarea).
Dacă reuşiţi şi voi să procedaţi aşa, vă puteţi încadra cu masa şi la 50-60 de euro pe zi. Dacă nu, aş zice că oricum vă încadraţi în 1500 euro, cu tot cu alte distracţii şi cu combustibilul pt. maşină.

Totuşi, eu sunt prevăzător din fire, mai ales când sunt cu maşina pe cont propriu. Aşa că am cu mine mereu o rezervă "de Doamne Fereşte" de câteva sute de euro (pe un card), pe care nu i-am folosit niciodată, din fericire.
Ţi-aş sugera să ai şi tu, suplimentar peste buget, o astfel de sumă, ascunsă, "să fie" ... chiar dacă te întorci acasă cu acei bani nefolosiţi.


Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate