Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ringtones pe bani-teapa pe banii mei

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Buna!
Am un nr de orange,portat pe cosmote.
Am dat de aplicatia asta,am dat nr meu de telefon si m-am trezit cu abonament saptamanal de 3 euro.
Acolo scrie clar,in subsol ca este valabil doar in orange si vodafone,dar s-a activat si in cazul meu,eu fiind pe cosmote.
Problema mea este ca nu mai pot anula abonamentul cu sms la 1221 cu cuvintele STOP FC pentru ca mi se returneaza mesajul error 38-message not sent.
Am incercat de vreo 20 de ori in ultimele zile fara succes.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Ce sa fac mai departe?
Sry de dublu post.

Edited by alexbjorg, 05 January 2014 - 13:21.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Suni la cosmote?

#3
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Si sa le spun ce?
Ca restul sms-urilor ajung la destinatie,indiferent de retea numai la 1221 nu.
Culmea,de pe telefonul neveste-mii se face legatura.Posted Image

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Merge in Orange, Vodafone si Cosmote. E in lista derulanta.
Pt dezactivare incearca sa pui SIM-ul in alt telefon.

Pt Cosmote nr e 1303 si nu 1221

Edited by dorin_2k, 05 January 2014 - 13:29.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Ca sa-ti ia bani saptamanal trebuie sa stie cine esti ... iar daca nu le-ai dat tu toate datele posibile, nu vad cum ti-ar putea lua banii decat prin intermediul operatorului tau.

#6
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Si de ce titlul subiectului e "Ringtones - teapa pe banii mei"??
Unde e teapa ca nu-mi dau seama??

De ce au impresia romanii ca daca ei sunt hoti si tepari, restul lumii e plina de hoti ca si ei?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
;)) ca omul si-a luat teapa si el a platit din banii lui ca nu a citit ce scrie acolo jos.

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu e teapa . Ai acceptat de buna voie in momentul in care ai dat sms-ul.Scrie in josul paginii cat costa si tot tacamu . Nu e vinovat ala care da ci cel care cere .

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
aplicatiile de genul asta sunt evident facute de tepari pentru ca niciun om intreg la cap nu s-ar abona la asa ceva - sa plateasca 12 euro pe luna pe o mizerie inutila - decat din o greseala
pe asta se si bazeaza teparii ca daca isi iau cateva zeci de mii teapa (caci cei care si-o iau vor incerca sa se dezaboneze rapid) ei au incasat deja o caruta de bani

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 emyboy, on 05 ianuarie 2014 - 13:58, said:

Nu e vinovat ala care da ci cel care cere .
Nu cumva era invers? ;)

#11
eter29

eter29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2014
Pentru @dorin_2k
Ai avut dreptate,nr pentru cosmote este 1303 cu raspunsul   Posted Image Te-ai dezabonat de la fun2cell.

Imi cer scuze ca postez cu alt nick (sint alexbjorg,initiatorul) dar am luat ban pana pe 6 ianuarie,nush' de ce dar nu comentez .Este inutil.
Pentru toti:adevarul este pe la mijloc:da,intr-adevar este scris in josul paginii in termeni legali,insa foarte mic scris si trebuie dat scroll ca sa apara si textul cu pricina si nu toti observa sau pot citi tocmai din cauzele de mai sus.
Pe de alta parte oricine poate da acel sms,inclusiv un copil de 8 ani cu acces la internet si telefon,aducind prejudicii pecuniare familiei si nervii,certurile aferente.
Teapa in sine este si va dau copy-paste
"Acesta este un serviciu de abonament pus la dispozitia utilizatorilor Vodafone si Orange. Fun2cell ofera servicii interactive de informare si divertisment pe telefoane mobile, precum tonuri de apel, imagini de fundal, diferite aplicatii si teme. Pretul este 3.00 € +TVA/7 zile/SMS primit + taxele percepute de operatorul de telefonie mobila, inclusiv taxele pentru transferurile prin GPRS. Pentru a anula abonamentul, trimite un SMS cu STOP FC la 1221, 0.05 eur+TVA/SMS trimis. Pentru a putea utiliza acest serviciu, va trebui sa ai functia WAP/GPRS activata in telefonul tau mobil. Un abonament de baza acorda 10 credite pentru descarcare. Fiecare articol va costa 5 credite pentru a fi descarcat. Credite noi vor fi trimise la fiecare 7 zile. Utilizatorul trebuie sa aiba minim 18 ani pentru a folosi serviciul sau sa aiba permisiunea proprietarului telefonului mobil de a comanda serviciul. Serviciu de asistenta tehnica +314255073 sau suport prin email: [email protected] . Serviciul este furnizat de Fun2cell 2402, 18/F, World-Wide House,19 Des Voeux Road Central, Hong Kong."
Daca cititi amanuntit veti observa si tepele;in cazul meu nu zice nimic de cosmote,iar nr de dezabonare/anulare este 1303 pentru cosmote si nu 1221.
"De ce au impresia romanii ca daca ei sunt hoti si tepari, restul lumii e plina de hoti ca si ei?"
Asta este retorica.Peste tot sint si vor exista tepari,insa legislatia din locatiile respective nu este sa de permisiva ca la noi si mult mai drastica.
Eu personal nu sint nici hot nici tepar,deci afirmatia de mai sus este cam "trasa de par".
Oricum,multumesc pentru ajutor tuturor si as ruga adminul ca acest caz sa fie pus sticky pentru ca cei care o mai patesc sa aiba un minim de ajutor.
La multi ani ! tuturor si sa aveti o zi buna in continuare.

Edited by eter29, 05 January 2014 - 14:47.


#12
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 dorin_2k, on 05 ianuarie 2014 - 14:00, said:

Nu cumva era invers? Posted Image

Nu . Daca eu vand aer la conserva is vinovat eu ca vand ? E vinovat ala care cumpara . Deci tot cererea e de vina :P .

#13
eter29

eter29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2014
Dar daca scrii ca este aer de Kilimajaro si de fapt este din mijlocul Bucuresti-ului atunci cine minte? Posted Image
Nu se numeste cumva fals si uz de fals? Posted Image
iImportant este ca s-a rezolvat si eventual invata si altii din greselile altora,sper!

Ca si ultima rezolvare acum am 6 euro cost aditional,adica 3 euro+tva initializarea abonamentului si inca 3 euro dezactivarea.
Na sa vezi scandal cind imi vine factura,cu nevasta.Dar altul veci.

Edited by eter29, 05 January 2014 - 14:48.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Dezactivarea e 0,05 euro. Tot acolo scrie. Tot nu citesti intreg.

#15
eter29

eter29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2014
De aia mi-a tras inca 3 euro,nu?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca pt saptamana a doua. Iti vor aparea si cei pt dezactivare in cont in 2 zile.

#17
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Asta o sa-ti fie invatatura de minte ca niciodata, dar absolut niciodata, sa nu introduci numarul tau de telefon (indiferent ca e sim prepay sau abonament) in tot felul de formulare de pe site-uri obscure.

Daca iti trebuia o aplicatie de genul aceleia, trebuia sa postezi pe forum, sigur primeai recomandari mai bune. De inceput, puteai deschide un topic in care sa specifici modelul tau de telefon, sau macar ce sistem de operare are etc, asa evitai tepe de genul asteia pe care ai luat-o.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Poti sa pui nr tau in orice aplicatie ca nu se intampla nimic pana la confirmarea prin sms trimis.
Daca ar merge cum spui, cate farse s-ar face.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate