Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare Ușã Termopan PVC

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Salutare,

Acum ceva timp am avut o problemã cu o ușã de termopan,nu știu ce s-a întâmplat și s-a blocat. Am reușit sã o deblochez și am descoperit cã sistemul de inchidere este varzã.

Ușa este fãcutã de cei de la Rehau (ce am auzit cã ar face produse de calitate) dar am avut probleme cu ea încã de la început. Ușa are un sistem ce o face sã se deschidã normal și sã se gliseaze și pe spate (exact ca geamurile) . Am fãcut o micã improvizație si am reușit sã o fac sa se inchida cît de cît,dar sistemul fiind varzã nu se inchide perfect și am început sã am mucegai.


Întrebarea mea este dacã știți unde aș putea gãsi un astfel de sistem și la cîți bani m-ar duce?


Mulțumesc anticipat.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Rehau nu face usi, face profile de plastic pentru tamplarie(!) cu sticla termopan. Usile le fac labarii de la noi, asa cum le fac. Mecanisme pentru asa ceva gasesti doar la firme de profil, dar nu la cei care intermediaza vanzarea, ci la cei care produc asa ceva.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca e defect mecanismul , trebuie sa-l inlocuiesti , in Bucuresti , pe Mihai Bravu este o firma care are de vinzare toate tipurile de mecanisme pt termopan .

Incerca din suruburile de reglaj sa refaci usa , ai nevoie de imbusuri sau torsuri , in timp se lasa usile , din cauza greutatii .

Edited by tidicristi, 04 January 2014 - 23:45.


#4
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Ce dimensiuni are usa, un aspect foarte important.

#5
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
@electro2006 - ușa are 191X78 CM

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
E pentru cineva care se pricepe. În afară de înlocuirea mecanismului va fi nevoie de calarea ușii și reglaje finale. Dacă nu ai făcut niciodată, nu e chiar floare la ureche. Nu e imposibil, dar e dificil dacă nu ai mai făcut niciodată și nu ai sculele necesare.
Un imbus de 4, un torx, o dălțiță ascuțită, sau un ciocan de cauciuc mai găsești, dar o lopățică pentru calare, sau cale. nu are toată lumea. Dacă nu știi să așezi calele și să calezi riști să spargi geamul.

Trebuie măsurate cotele falțului ușii (adică locul unde e montată feroneria pe cercevea).
În funcție de asta se cumpără feroneria, pe stânga, sau pe dreapta, se înlocuiește, se calează tâmplăria, apoi se fac ultimele reglaje, presiunea pe garnituri, poziționarea plăcuțelor de închidere, etc.
Pentru înlocuire, e nevoie de niște șabloane, ca să se dea găurile pentru montajul noilor balamale de pe toc. Cel mai sigur, apelezi la un om de meserie. Mai mult de 100-150 de RON nu poate costa manopera.

Pe Mihai Bravu găsești din păcate numai turcisme, ia ceva mai serios, măcar GU.

Edited by Digix, 05 January 2014 - 20:12.


#7
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Sistemul de inchidere a cedat din cauza balamalelor si a sistemului batant.
Tu, probabil, ai vrut mercedes cu bani de dacia si... ti-au montat balamale ieftine care s-au lasat din cauza greutatii usii, mai ales la folosirea modului batant. Nu ti-ai dat seama ca e ceva in neregula cand se inchidea mai greu, ai mers inainte si ai busit feroneria.
Acum, cand o repari, renunta la sistemul batant si opteaza pentru balamale mai puternice (gen Elefant sau Dr. Hans... ori alte modele in acest gen daca nu le mai gasesti... probabil au aparut si altele mai bune).

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e cazul de balamale mai mari, trebuie doar calat. Poți să pui și balamale de la NASA, sau Dr. House :), că tot se lasă dacă nu se calează. Cele mai simple balamale de fereastră tot țin 80 de kg.
Dacă se renunță la sistemul oscilobatant și se pune unul simplu, va etanșa mai prost, pentru că vor fi mai puține puncte de închidere.

Edited by Digix, 06 January 2014 - 13:48.


#9
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Si cu balamale Dr. Hahn usa nu mai poate fi facuta osciloabatanta

Edited by bengal, 06 January 2014 - 15:30.


#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
nu e dracu atat de negru precum pare:))) cand vezi un papuc cu capra pentru ferestre prin vecini te opresti langa ei si ii rogi sa iti faca un reglaj(contra unei mici sume de bani) sau cauti pe google reparatii ferestre. rar exista problema fara solutie. succes

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Ajutati-ma si pe mine cu un raspuns.

De curand am montat in interior 2 usi din PVC (cu geam termopan) la debara si la camara - fara prag.
Pe jos este mozaic. la masuratori am avut grija sa las jos 1cm iar cu inca 1cm de la usa la toc se faceau 2cm.
La deschidere, distanta de la usa la mozaic se reduce la 1cm (datorita planeitatii sapei). Cand am facut masuratorile, pe jos aveam mocheta asa ca nu mi-am dat seama ca nu e plana sapa.
Intr-un viitor o sa pun gresie. Ar fi posibilitatea sa buciardez mozaicul dar nu as vrea asta.

Intrebarea: pot sa tai din usa, partea de jos? Am vazut ca la profilul Rehau 60 se poate taia max 2cm. Nu ar avea treaba cu armatura, nici cu garnitura pt ca nu am prag.
Cei care au facut usa au gandit frumos, pt ca nu am prag au mai pus un profil de aluminiu ca sa obtureze partea deschisa cea cu garnitura. Bine, profilul asta s-ar da jos.
A mai facut cineva asta, sau a-ti mai auzit de procedura asta? Se vede urat?

Edited by TheWarrior, 21 January 2014 - 10:00.


#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate, dar tăiat cu grijă să nu se spargă colțurile ușii. Există și o perie care se poate atașa pe ușă, ulterior acestei operațiuni.

Edited by Digix, 21 January 2014 - 10:13.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Multumesc pt raspuns.
Teoretic ma gandeam ca se poate taia.
Bineinteles nu cu un pendular, ci cu o panza mai fina si manual.

Am vazut ca sunt lipite la cald profilele la colt. Acolo cred ca ar trebui taiat cu atentie.
Acum, nu stiu cum e mai bine sa fie pusa usa pt a o taia. Cu care fata sa fie in sus?

Nu cred ca e nevoie sa pun perie. Unul din motive, pe langa faptul ca pragul incurca, ar fi si circulatia aerului. Camara si debaraua au o mica aerisire afara, si e bine ca apartamentul sa nu fie inchis etans, zic eu.
Am mai pus astfel de usi la dormitor si la baie, tot fara prag.
La dormitor am pus o trecere din aluminiu de la mozaic la parchet. Probabil o sa pun la fel o trecere si la usile astea mai mult din ordin estetic.

Edited by TheWarrior, 21 January 2014 - 10:25.


#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Merge chiar și cu pendularul, cu o pânză pentru metal (cu dinți mici). Ușa o pui cu partea vizibilă în sus.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Adica sa o pun cu partea interioara, cea cu garnitura, in sus?

Din desenul profilului am vazut ca ar fi 2cm pana la camera centrala, cea cu armatura.
Acesti 2cm ar fi impartiti in 2 camere. Deci as putea taia doar 1cm (adica doar o camera) daca nu ar fi nevoie de 2cm.
Apoi cu smirghel fin sa indrept si sa fac un unghi cat mai placut la vedere, pt latura de jos.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Am bănuit că se deschidea spre hol(spre tine). Nu, cu partea opusă garniturii în sus, dar cred că merge oricum.
Poți să și maschezi cu un mic cornier din PVC zona, dar având în vedere că tăietura e orientată spre podea, nu e nevoie neapărat. E suficient 1 cm, dacă îți permite planeitatea podelei.

Edited by Digix, 21 January 2014 - 10:58.


#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Bun, am inteles. Cand o sa fac operatiunea o sa o pun pe masa de la bucatarie Posted Image

Mai am o dilema. Nu am luat seama cum au montat-o baietii.
Usa are 3 balamale. Cred ca cele 2 de la mijloc si de sus au cate un stift metalic (cred ca asa ii spune), care se trage in jos.
Balamaua de jos difera un pic. Cum se scoate de acolo?

Edited by TheWarrior, 21 January 2014 - 11:10.


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Le scoți știftul la cele două de sus, iar la cea de jos, pur și simplu ridici ușa de pe ea, cum ai face la balamalele clasice.

Ai grijă când scoți ultimul știft(să faci operațiunea cu ușa închisă), balamaua de jos are axul articulat, iar ușa se poate lăsa din cauza greutății.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate