Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

caine care nu latra

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cainele ala a crescut singur ? Adica nu a mai avut nici un alt caine prin preajma care sa latre ? Sau macar sa auda alti caini latrand prin vecini ?
Unii caini cat is mici mai invata si de la aia mai batrani .

#38
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
nu pot sa spun ca a crecut chiar singur deoarece mai am un caine in curtea din spate ca pe el il tin legat la strada si mai aude si cainele vecinilor care este destul de agresiv si cand era mic am  mai avut un pechinez dar care a murit
si le mai dau drumu seara sa se joace

Edited by maruta93, 05 January 2014 - 09:52.


#39
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
La mine toti cainii care i-am adus de mici acasa au invatat sa latre si sa faca de paza de la cei batrani .
Totusi eu ii tineam la vedere . Sa vada ala mic ce face mosu si de ce latra si la ce latra . Si uite asa toti cainii mei is paznici cu norma intreaga , chiar daca 2 din ei niste pitici :lol: .

Acuma mai depinde si de caine . Adoptasem acum multi ani de la unchiul meu un catelus . Deci cainele ala era atat de prost ca inafara sa manance si sa doarma nu stia altceva . Deci crapa in el masiv . Era numa burta de el . Era o bila pe 4 picioare . Si de-al dracului ca nu vroia sa latre . Cand ii se facea foame , adica din ora in ora , inceapea sa scheaune , nici macar sa latre . Deci efectiv turbam cand il auzeam ca iar ii e foame cand stiam ca i-am dat mancare de gafaia la cat de satul era . I l-am dus inapoi unchiului . Din cate stiu l-a mai plasat la un binevoitori pe care nu il deranja sa ii dea mancare cu tona si ii accepta shelaitul ca ton de apel la cratita .
Dupa ce manca daca il mangaiai si treceai cu mana prin dreptul burtii , iar scheuna . Ca manca ca bou prea mult si pocnea .
De jucat cu el canci  ca era plictisit si obosit de la mancat si somn .

Deci mai sunt si caini de astia exasperanti .

#40
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
problema este cam aceeasi si la al meu latra doar dimineata cand ii este foame daca ii dau 2 paini tace din gura si se culca il apuca iar  latratu  seara ca sa ii dau mancare

#41
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ala al meu nici nu se uita la paine . Cred ca nici daca il bateam nu punea gura pe paine .

#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am fost la un amic la tara, cand i-am dat paine cainelui, a infulecat-o de parca era friptura.

#43
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Depinde de ce meniu a servit de-a lungul timpului si cat de des i s-a dat de mancare :) .

#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
La tara lumea nu trateaza cainele ca pe propriul copilul asa cum fac multi pe la bloc. Daca cainele ala a vazut toata viata doar paine, mamaliga si un os aruncat din an in paste normal ca manaca ce prinde... ca nu se stie cand mai prinde Posted Image

Edited by filipxxx, 05 January 2014 - 18:22.


#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 filipxxx, on 05 ianuarie 2014 - 18:21, said:

La tara lumea nu trateaza cainele ca pe propriul copilul asa cum fac multi pe la bloc.
Pai de asta zic ca se exagereaza. Unii il hranesc "stiintific", mai ceva ca pe un animal de laborator, iar altii isi bat joc de saracul animal.

#46
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Si cainele mananca orice fara greturi si nu il tin cu laturi sau alte chestii.
Este trasatura lui, seamana cu masa ca si aia avea o pofta extraordinara.


Dupa mine un caine nu trebuie sa latre imediat pe oricine trece prin fata portii.
Asa este ciobanescul german al varului meu si dupa cate vad asa va fi si cainele meu.
Cainii ii latra imediat dar in general latra doar oamenii care fac galagie sau cei care se aproprie tare de gard.

Tin minte cand am dat prima data in bot cu ciobanescul varului meu.
La intarea in curte are gard de sarma deci cainele m-a vazut, vine in fata portii si se uita fix la mine. Ma aproprii de poarta si sun cainele nimic doar se uita la mine.
Varul meu a iesit mai greu dar in tot acest timp cainele lui nu a schitat nimic doar ma urmarea foarte atent. Iese varul meu si striga "In cusca". Cainele executa imediat.
Usa la curte era oricum inchisa dar daca intram era vai de mine si mi-a spus ca numai daca m-as fi agitat in fata gardului, as fi strigat m-ar fi latrat cainele.

Edited by OriOn20, 06 January 2014 - 11:27.


#47
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Bine acum asta nu e cel mai bun contra-exemplu, ca Ciobanestii Germani crescuti cum trebuie sunt cei mai inteligenti caini de paza pe care ii poti avea in curte. Un GC socializat cu alti caini si obisnuit cu oamenii si eventual un minim de dresaj e normal sa discearna intre un hot si unul care sta linistit la usa sa il lase cineva inauntru, ca doar e pe locul 3 in topul celor mai inteligente rase de caini.

#48
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Nu toti ciobanestii germani sunt asa dar ciobanescul care il are varul meu intr-adevar este foarte inteligent dar si foarte mare, depaseste cu mult standardele rasei.
Eu sincer mai mai dat si peste cativa ciobanesti de bucovina giganti care aveau un comportament similar. Pazeu un depozit de cereale.

Edited by OriOn20, 06 January 2014 - 15:50.


#49
Danddd_01

Danddd_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2013
Din pacate...pentru mine...am si eu aceeasi problema cu cainele meu. Este un ciobanesc belgian (malinois) Are 4 luni 1/2. Oricine intra in curte...el nu are nicio treaba. Il simte imediat...e cu urechile ciulite....si ochisorii lui parca zic: hai frate...bagam si noi o joaca?
Am zis ca e mic...ca e pui...ca este ca un copil...care e cu cheful de joaca in sange....dar chiar nicio reactie? In schimb nu exista sa nu latre sa rupa...cand aude vreun latrat de caine in departare sau in apropierea curtii. Daca trece o pisica...sare pe gard.....zici ca-i turbat. Latra...sare. Cand intra omul....liniste si pace...si bineinteles asteptarea...hai poate o punem de o joaca.
Foarte putini din cei care au intrat au pus mana pe el si s-au jucat...dar el este perseverent...asteapta...ca poate poate.
Mai am un caine batranel este adevarat din mama ciobanesc german (negru) si tata maidanez. Aia latra doar cand trebuie s alatre. Cand intra cineva strain in curte....cand se apropie cineva de poarta...sau de gardul din spatele curtii. Nu latra niciodata aiurea sa se afle in treaba. Deci...exemplu are. El dracusorul...nimic. Exact cand nu trebuie...rupe cu latratul. Pentru mama...noaptea este zi....ca o fi el pui....dar te cam trezeste din somn...oricat de greu ai avea acel somn.
Am vorbit cu un crescator de malinois. Ca cica mi-am luat carcasa de caine...ca daca era de la canisa...cu genele si tot asa. Nu o fi fost luat el de la canisa cu 400-500 de euro...dar la naiba...e caine. Ar trebui sa latre...macar o data acolo la un strain. Mancare...buna zic eu: Eqiulibrio...super premium. Bine ca mananca dracul orice. Si visinele de pe jos daca le gaseste...le mananca. Peste o luna si ceva vreau sa il dau si la dresaj. Daca nici dupa dresaj nu ajunge sa latre....o sa ma resemnez si eu ca mi-am luat pisica nu caine...si o sa ma bazez pe el la curte pe impresia aristica....ca defilez cu el sa vada lumea ca am....si stiind ca e dihania in curte....le trece gandul sa sara cumva in curte :)

#50
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
La 4 1/2 luni ce pretentii sa ai de la el ???
De-abia de 2 luni a fost intarcat de la ma-sa !
Mai asteapta un an, apoi sa spui daca-si face sau nu treaba.

Cainii mei n-au inceput sa latre "a paza" mai devreme de varsta de 1 an. Labradorul are 2 ani si n-are nicio treaba ! Latra si el cand latra ailalti ! Bine, asta n-o sa faca paza in viata lui ( si nici nu cu scopul asta a fost achizitionat).
Amstaff-ita latra rar si (cu exceptia cainilor si pisicilor) doar atunci cand trebuie - respectiv cand "strainul" trece prea aproape de gard ( nu si cand trece normal, pe strada). Sau cand simte ea ca ceva nu-i in regula cu omul ala. Dar pana la 1 - 1,5 ani n-avea nicio treaba cu latratul ( cu exceptia preotului cand a venit prima data cu Botezul - afara noapte, popa-n negru, mirosind a tamaie si cantand racnit ! - am crezut ca-l haleste desi pe-atunci era pitica, avea undeva la 7 luni)
Yorkie - piticania asta afurisita, de cand a implinit un an, latra la tot ce misca. Cu furie, de zici ca-i ditai ciobanescul !

Ca atare, nu va stresati !
Cainii sunt diferiti, asa ca si oamenii. Unii se maturizeaza mai repede, altii mai tarziu si Labradorii niciodata !
Aveti rabdare cu ei si fiti fara grija, instinctul primar de protectie a familiei este acolo ! Si atunci cand trebuie se va manifesta cu siguranta !

#51
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
io cand am luat setterul meu avea 5 luni jumate..... dupa vreo luna l-am sunat pe crescator si i-am zis ca mi-a dat un caine mut, ca nu latra.....mi-a zis sa am rabdare....
cainele asta a fost mana cereasca cat a stat la bloc pana la 6-7 ani. vecinul din perete m-a vazut cu cainele la vreo 2-3 luni dupa ce l-am adus acasa. cand i-am zis de cat timp il avem nu-i venea sa creada ...a zis ca nu-i posibil ca nu a auzit nici un latrat...cu cat s-a maturizat a inceput sa latre din ce in ce mai mult.

in fine, cainele are 10 ani acum, sta la curte acum si latra ca turbatul.... noaptea de multe ori il bag in cusca si-i blochez iesirea sa nu mai iasa de acolo pana dimineata....ca altfel latra la pisici, la pasari, la frunze care se misca din cauza vantului.... nu poate nimeni dormi din cauza lui... Posted Image

Edited by bubalus, 30 June 2014 - 16:44.


#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Credeam ca doar setterii englezi sunt latraciosi. Al meu latra in casa doar daca aude usa de la intrare sau vreun zgomot suspect dar cand e afara, e jale, nu suporta masinile si langa mine e un butic care primeste marfa dimineata. Parca ar fi caine de paza nu de vanatoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate