Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cheltuielile din studentie, cati bani va trebuie lunar pentru a supravietui?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Esti troll pentru ca tu te raportezi la o suma de 2000 de ron lunar pe care omul nu o are, deci nu il ajuti cu nimic.

#56
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
25 lei/zi pe mancare, adica 750 lei pe luna mi se pare foarte mult  ... nici eu nu cred ca mananc de atatia bani pe luna.
practic aproape toata cheltuiala ta se rezuma la mancare, deci poti face economii semnificative doar de aici ...

#57
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postsebulbus, on 02 ianuarie 2014 - 23:20, said:

Absolut, pentru ca inteligenta e ceva rezervat celor cu situatie materiala ok, iar astia defavorizati nici macar n-au dreptul sa spere la mai mult de fabrica de confectii. Nu?

View Postsandu bogdan, on 02 ianuarie 2014 - 23:25, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
Exista extrem de multi oameni inteligenti proveniti din familii cu situatii materiale scazute. Si sunt multi care au ajutat foarte mult in progresul tehnologiei sau al artei. Dar dupa tine trebuie sa promovam numai mediocritatea si incompetenta care cotizeaza bani ca eba, becali, etc.. Noroc ca nu sunt prea multi ca tine.

Eram sigur ca vor exista raspunsuri de acest gen pentru ca nu intelegeti esenta desi eu am subliniat ceva acolo si anume confortul de baza. Daca voua vi se pare normal sa trimiteti copii la facultate si sa le spuneti ca nu aveti bani sa le luati o pereche de ghete ca vine iarna, atunci e problema voastra. Normal, isi pot lua un job part time, dar totusi si parintii trebuie sa le ofere un minim. Nu vreau sa fiu off topic asa ca nu mai continui discutia.

#58
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostLunaCrystal, on 03 ianuarie 2014 - 10:04, said:

Plus ca nu stiu cum socotiti voi dar mie imi iese mai scumpa chiria fie si la garsoniera decat caminul.
Nici macar n-ar fi doar chiria, s-ar aduna si toate utilitatile. Deci la chirie adaugi curent, gaze, apa calda, intretinere, internet...poate un cablu tv.

#59
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostBlue_Ivy, on 03 ianuarie 2014 - 11:51, said:


[...] Daca voua vi se pare normal sa trimiteti copii la facultate [...]

In primul rand nu mi se pare normal ca un copil sa fie trimis de parinte la facultate ,indiferent de situatia financiara . La facultate te duci ca vrei tu si pe un domeniu care iti place si vrei sa-l urmezi tu , nu parintii .

In alta ordine de idei , in general se cheltuie atatia bani cati ai . Ca daca nu ai nu mai cheltui . Se poate trai si cu 500 de lei pe luna, dar e nevoie de unele compromisuri . Acum conteaza si unde e situat caminul , ca daca e situat in buricul campusului , tentatia de a iesi sa cheltui bani e mai mare . Pentru studenti , statul la camin e cel mai rentabil . In chirie , numai daca prindeti apartament de 3 camere si stati mai multi altfel iese scump . Deci chiria nu e pentru cei ce vor economie .

Eu nu stau la camin , dar am aceleasi nevoi (inclusiv mancare) si pot spune ca cheltui cam 1200 de lei in medie pe luna , cu tot cu iesiri saptamanale noaptea prin oras , mai o cafenea ,un film ,  un fast-food  , o iesire de un weekend pe undeva , mai o haina . Cu mancarea combin , mai fac eu pe acasa ce ma pricep (mai mult semipreparate) , cand sunt ocupat si nu am timp mananc in oras pe unde apuc , si cand apuc sa merg la sat vin plin cu borcane si chestii de genu , ca orice ban economisit il pot folosii la altceva ,sau pus deoparte.  In banii astia pun si cheltuielile din apartament gen intretinere , curent , internet , telefon mobil etc. (care sunt cam ~500 de lei)  .
Daca as renunta la unele chesti as putea ajunge cam la 900 de lei minim .

#60
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostAlexEn, on 03 ianuarie 2014 - 10:23, said:

Esti troll pentru ca tu te raportezi la o suma de 2000 de ron lunar pe care omul nu o are, deci nu il ajuti cu nimic.
Nici nu trebuie.
Subiectul nu e despre cum să reducă cheltuielile (deși nu strică sfaturi) ci despre cât cheltuie cei care sunt sau au fost studenți.

#61
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostLunaCrystal, on 03 ianuarie 2014 - 10:04, said:



On-topic: Ajunge cu posta pachetul de mancare gatita nealterat, care poate face si 3-7 zile ? Ma cam indoiesc.

Daca tu crezi ca mancarea gatita se trimite cu posta ,  ai ceva probleme la mansarda ,sau traiesti intr-un univers propriu . Exista autocare , cu 5 max 10 lei ai trimis un pachet ce ajunge in maxim 5-6 ore de la capat de linie (cam  300-350 de km chiar e distanta de unde vin unele pachete) . Se pare ca nu ai idee cat de populara e metoda aceeasta , sa vezi cum stau buluc studentii sa astepte autocarul cu pachete . Si daca stai in camera cu altii care procedeaza la fel, sa vezi ca ai mancare sa ajunga o saptamana si mai e si variata .

#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostCorupt, on 03 ianuarie 2014 - 13:36, said:

Nici nu trebuie.
Subiectul nu e despre cum să reducă cheltuielile (deși nu strică sfaturi) ci despre cât cheltuie cei care sunt sau au fost studenți.

Mai, daca e sa o luam asa, nici despre asta nu e subiectul, Intrebarea initiatorului (sau cel putin titlul) se refera la supravetuire. Cu 2000 de ron ca student deja de lafai, nu se mai pune problema de supravietuire.
Acum on topic: cam multi bani cheltuiti pe mancare. Se poate gati la camin multumitor, pe resou sau plita electrica, cel putin eu asa faceam.

#63
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Cred ca depinde de mai multi factori, pana la urma si de cum a fost invatat de cand era mica persoana respectiva, adica daca a avut bani la discretie in liceu sigur si era destul de risipitor, nu o sa ii ajunga 1000 lei pe luna sa se descurce.Si eu am prins perioade cand m-am descurcat cu 400 lei pe luna din care in jur de 155 lei era regia la camin dar imi limitam iesirile si distractiile, si de multe ori alegeam in locul lor sa imi fac un abonament la o sala de bodybuilding.

#64
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
eu cheltui in jur de 800 de lei pe luna: 170 lei caminul, mancarea la cantina 200 lei, pachet ce mai trimit ai mei 100 lei si restul drumul spre casa, iesit in oras si alte prostii.

#65
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Eu am terminat acum 2 ani facultatea (politehnica bucuresti) si pot spune ca 800 ron pe luna sunt ok. Aici includ: mancare, plata camin si iesitul prin oras. Normal ca se mai pot face anumite reduceri pe ici pe colo, dar eu zic ca daca vrei sa iti traiesti bine studentia, cam 800 de ron sunt ok.

#66
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
eu stric cam 60 pe saptamana (asta include si drum dus intors 10 lei) plus 110 lei caminul :-? desigur, aduc manacare de acasa si merg inapoi joi sau vineri.

#67
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 11.04.2010
eu am 100 de lei pe saptamana si la inceputul lunii 300 de lei pentru cantina + camin (in cluj). Pachet destul de rar (undeva la 2-3 luni ) avand in vedere ca sunt vreo 5-600 km pana acasa si nu este ruta directa. La fel, de mers acasa numai in vacantele mari (craciun/paste/vara) . Ma descurc binisor, imi permite sa nu fac foamea, tigari am, de iesit ies. Ar putea fi si mai bine, dar e ok :)

#68
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Eu aveam un buget de vreo 500-600RON pe luna la vremea cand am facut facultatea dar in acei anii am stat la o verisoara asa ca chirie 0 mancare contribuiam si eu si mancam mancare gata preparata :) .Internet gratis,TV gratis de iesit puteam sa ies ca costurile tindeau aproape spre 0

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate