Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cheltuielile din studentie, cati bani va trebuie lunar pentru a supravietui?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Depinde, daca in orasul natal exista cale ferata si sunt doar 65 km poti face naveta cu trenuri regio atunci e mai ieftin sa faci naveta. Insa daca trebuie sa faci naveta doar cu taxi-ul/masina personala sau alte mijloace de transport se schimba situatia.

Edited by LunaCrystal, 02 January 2014 - 20:42.


#38
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
evident ca exista cale ferata in orasul natal, e municipiu, avem chiar si curent electric si iluminare stradala Posted Image
problema nu e de cost ci de acceptabilitate, eu nu pot merge la liceu si facultate de varf si sa dau randament daca ma trezesc la ora 5 dimineata ca sa ajung la 8 la ore si sa ajung inapoi acasa pe la ora 18, asta in fiecare zi
asa la camin ma trezeam la 7 si reveneam la 14, castigam 6 ore foarte importante in intervalul orar de randament maxim
mergeam in weekend acasa si tot era foarte enervant drumul de 2 ore fara masina proprie la scara dar naveta zilnica ar fi fost insuportabila

Edited by sandu bogdan, 02 January 2014 - 20:49.


#39
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca iti permiti stilul de viata care il ai acum, las-o asa. Distreaza-te mai mult, e o tampenie sa renunti la iesiri. Ai timp toata viata sa-ti faci griji de facturi. Studentia trebuie sa fie o experienta frumoasa, nu o lupta cu borcanu` de zacusca. Iar parintii ce nu-si permit sa-si tina odrasla la facultate cu un trai decent (si aici ma refer la confortul de baza) atunci facultatea nu trebuie luata in calcul de la inceput. Bine, nu mai zic ca sunt iresponsabili ca au facut copil si nu`i pot asigura un viitor. Asa ca, have fun si invata bine.

#40
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

 LunaCrystal, on 02 ianuarie 2014 - 20:30, said:

Pachet de acasa ? Hmm, pai se strica mancarea pe drum, ca doar nu esti de la 10-80
km

Prietenas, trecand peste faptul c-ai venit sa-ti versi frustrarile si aici, tu ai crescut in padure, n-ar trebui sa sfatuiesti pe nimeni in legatura cu nimic.
A zis anterior ca n-are cine-i trimite pachet, dar frigiderul e bun si fara asta. In principal pentru ca-ti permite sa-ti gatesti o data si bine intr-un interval de cateva zile, decat sa tot jonglezi tampenii cumparate reci sau semipreparate sau alte mizerii pe care le poti tine fara acces la rece.
Nu e vorba doar de economia de bani, desi intamplator se intampla si aia, cat de economia de timp si de comoditate, asta daca o dieta un pic mai echilibrata chiar nu inseamna nimic.
Trecem peste faptul ca majoritatea magazinelor de coltul strazii isi pastreaza marfa in conditii in care nu mi-as caza nici cainele si trebuie sa ai sange de cascador sa cumperi de pe acolo.
A, si pentru cultura ta generala, mancarea gatita se altereaza mult mai greu. Daca o si ingheti inainte s-o expediezi si o pui intr-o sacosica de-aia izoterma de 30 de lei iti garantez eu ca ajunge ok si de la Satu Mare in iunie.

 Blue_Ivy, on 02 ianuarie 2014 - 22:17, said:

Iar parintii ce nu-si permit sa-si tina odrasla la facultate cu un trai decent (si aici ma refer la confortul de baza) atunci facultatea nu trebuie luata in calcul de la inceput.

Absolut, pentru ca inteligenta e ceva rezervat celor cu situatie materiala ok, iar astia defavorizati nici macar n-au dreptul sa spere la mai mult de fabrica de confectii. Nu?

#41
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 Blue_Ivy, on 02 ianuarie 2014 - 22:17, said:

Iar parintii ce nu-si permit sa-si tina odrasla la facultate cu un trai decent atunci facultatea nu trebuie luata in calcul de la inceput.
Posted Image Posted Image Posted Image
Exista extrem de multi oameni inteligenti proveniti din familii cu situatii materiale scazute. Si sunt multi care au ajutat foarte mult in progresul tehnologiei sau al artei. Dar dupa tine trebuie sa promovam numai mediocritatea si incompetenta care cotizeaza bani ca eba, becali, etc.. Noroc ca nu sunt prea multi ca tine.

#42
ROTFO

ROTFO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.07.2013
Esti in primul an? Ai 19 ani?Esti din provincie?Ai prieten? :))

#43
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 ROTFO, on 02 ianuarie 2014 - 23:27, said:

Ai prieten?
Aici nu e rubrica de matrimoniale! Posted Image

#44
ROTFO

ROTFO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.07.2013

Quote

s-a discutat pe alt topic ca fara 2000 ron/luna nu prea poti trai decent.

Depinde ce intelegi tu sau respectivul prin decent. Nu toti putem iesi in fiecare zi la cafea sa lasam cate 10 lei, nu toti mergem cu taxiul si nu toti mancam numai bunatati.
Daca stai cu chirie si platesti incepand de la intretinere la chirie plus eventuale prostii pe langa mancarea pe care ti o poti gatii, da, cam asa. Asta in cazul in care esti domnisoara si conditiile de acasa sunt de domnisoara.

Erau niste intrebari raportate la situatia dansei. Aici nu suntem la matrimoniale, aici suntem la RCV (raspunde cine vrea) Posted Image)

Edited by ROTFO, 02 January 2014 - 23:33.


#45
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Am terminat acum ceva mai bine de 10 ani o facultate si consider, chiar si in ziua de azi, ca daca vrei mai mult "tragi" mai mult. Din primul an si pana in al 5-lea am avut diverse job-uri part time, ramane destul timp si pentru studiu. In general am avut job-uri care aveau legatura cu pregatirea de la facultate, in momentul in care am absolvit deja aveam ceva experinta practica, nu am intrat pe piata muncii cu un cv gol si o diploma. Am stat in complexul Regie, fetele care doreau sa munceasca sa faca un ban in plus gaseau rapid ceva pe la terasele care erau acolo si programul era foarte flexibil, faceau chiar bani frumosi (pentru un student), nu va ganditi ca ofereau si alte servicii.
Timp de studiu este intotdeauna, si daca vrei sa fii bun studiezi toata viata.
Asa ca recomand un job part time.

Treaba cu oameni integenti proveniti din diverse familii cu situatii diverse nu prea cred in ea. Cand ai trecut de 18 ani indiferent de unde esti si cat esti de intelligent, poti sa muncesti. In vremurile alea cred ca 20 poate 30 la suta din studenti munceau.

Parerea mea...

#46
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 LunaCrystal, on 02 ianuarie 2014 - 20:30, said:

Pachet de acasa ? Hmm, pai se strica mancarea pe drum, ca doar nu esti de la 10-80
km, ca ai face naveta nu ai mai sta in camin. In plus curieratul nu e gratis, decat poate daca ai vreun prieten ce face naveta in orasul tau natal.
Mie îmi trimite prin autobuz. 5 lei - 200 km - face cam în 3 ore. Pune (mini)pachetul în genți frigorifice (cu acele "pastile")

#47
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
Pun pariu că pot trăi la cămin o lună și cu 300 de lei. Cartofii sunt ieftini, să știți. Indiferent de cum i-ați face. Ah, și orezul e ieftin. Ajunge atât.

#48
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 Jesssica, on 02 ianuarie 2014 - 16:50, said:

sa vad daca trebuie sa am mustrari de constiinta ca-s fiica risipitoare.
Pentru asta nu trebuie sa te raportezi la altii, ci la tine si la ai tai.

Referitor la problema mancarii, un frigider micut si o plita te-ar ajuta mult. Sa cumperi alimentele in forma bruta si sa le gatesti tu (nu tot timpul si nu cine stie ce - o supa usoara, niste cartofi fierti, ceva paste, o salata etc) te duce mai ieftin decat mancarea de la cantina. Iar daca ai tai au cum sa-ti trimita pachet, cu atat mai bine

 Jesssica, on 02 ianuarie 2014 - 16:50, said:

Voi? Cum stati, cum va descurcati?
Eu nu am facut un calcul exact, dar cheltuiesc o gramada de bani.

 electro2006, on 03 ianuarie 2014 - 02:20, said:

Timp de studiu este intotdeauna (...) Asa ca recomand un job part time.
Daca facultatea iti permite sa ai un job si sa poti sa faci fata examenelor (nu cu 5, 6, ci cu 9, 10 - si nu sa inveti pentru note, ci pentru tine, sa te poti documenta in plus), atunci si eu recomand. Din pacate nu merge chiar la orice facultate.

Edited by HighHopes, 03 January 2014 - 05:07.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Jesssica, on 02 ianuarie 2014 - 16:50, said:

120 lei/luna pentru camin.
Cu putin efort, daca va grupati 2 sau 3 colege si va mutati impreuna intr-o garsoniera (150 - 180 euro/luna) nivelul de confort si calitate a vietii s-ar imbunatati simtitor.
Zic si eu... :habarnam:

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Hai ma, 3 oameni intr-o garsoniera...? Unde naiba ai loc cu 3 paturi, sifonier, carti si tot ce mai trebuie pentru traiul de zi cu zi?

#51
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Plus ca nu stiu cum socotiti voi dar mie imi iese mai scumpa chiria fie si la garsoniera decat caminul. Ca si confort insa cu siguranta e mai ok, nu mai depinzi de administrator, regulile caminului, ai baie proprie, bucatarie (uneori), etc.

@sebulbus Care e problema daca am postat (si) aici ? Nu am citit in regulament cum ca postatul ar fi interzis. Nu am voie sa zic parerea mea din experienta mea proprie in acest domeniu ?

On-topic: Ajunge cu posta pachetul de mancare gatita nealterat, care poate face si 3-7 zile ? Ma cam indoiesc. Eu oricum imi mentin ideea ca cea mai ok varianta e o cantina mai ieftina sau restaurante daca exista, e si cu mai putina bataie de cap varianta asta.

Edited by LunaCrystal, 03 January 2014 - 10:14.


#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexEn, on 03 ianuarie 2014 - 09:51, said:

...
La camin cum crezi ca e?
Incap si trei persoane intr-o garsoniera, daca e cat de cat mai marisoara (peste 30 mp).
Evident, e mai comod doar doua persoane, pentru cine-si permite...

Nu stiu daca ai auzit, insa exista si familii cu 1-2 copii care locuiesc la garsoniera....


 LunaCrystal, on 03 ianuarie 2014 - 10:04, said:

iese mai scumpa chiria fie si la garsoniera
Evident ca iese mai scump, vezi insa ce conditii horror sunt la camin...

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Karhu, am stat 5 ani in camin, stiu foarte bine cum e. Macar acolo aveam mobila e suficienta pentru 4 persoane (ma refer la cea de baza: pat + dulap) si camerele sunt destul de mari incat sa nu simti ca te calci pe picioare cu toata lumea. Ma indoiesc ca ar putea gasi o garsoniera care sa fie si mobilata pentru 3 persoane si sa coste doar 180 de euro pe luna, mai ales daca nu e la mama naibii. La camin ai avantajul de a fi destul de aproape de campus de obieci, deci mai putini bani pe transport.

LunaCrystal, tu esti troll, ori esti total pe langa subiect.

#54
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
De ce troll sau pe langa subiect ? Am zis ca eu am scris aici din experienta proprie.

 Karhu, on 03 ianuarie 2014 - 10:08, said:

Evident ca iese mai scump, vezi insa ce conditii horror sunt la camin...
Insa pe initiatorul topicului nu cred ca il interesa prea mult conditiile, ci mai degraba reducerea cheltuielilor.

Edited by LunaCrystal, 03 January 2014 - 10:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate