Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Periferice (tastatura, mouse etc.) pentru tablete

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Perechea lui Wedge Touch Mouse (3LR-00003) este Wedge Mobile Keyboard (U6R-00021).
In oferta de la eMag aceasta tastatura costa 247,99 Lei. La fel ca si in cazul mouse-ului puteti sa va jucati la 'slot machine' de pe eMag si daca aveti rabdare pana cand primiti codul de 10% reducere "Orice tastatura", atunci veti putea achizitiona produsul la pretul de 223.191 lei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AUNHdoGWXWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din punctul meu de vedere este cea mai reusita tastatura pentru tablete, asa ca eu mi-am comandata-o.

Attached Files


Edited by _-_, 05 March 2014 - 16:17.


#20
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Post_-_, on 06 ianuarie 2014 - 13:58, said:

Am comandat azi si un mouse BlueTooth nJoy BT8 (la care am facut referire mai sus). Maine ar trebui sa ajunga (daca produsul este realmente pe stoc). De obicei evit produse 'no name', insa pretul acestui mouse este irezistibil pentru un mouse BlueTooth.

Hai ca mi-am luat si eu unul (BlueTooth nJoy BT8) - nu pentru ca aveam mare nevoie de el, ci doar pentru ca sunt o fire mai curioasa si vroiam sa-l testez pe Android Posted Image Am dat 31 ron pe el, am vazut ca are cutia desfacuta (cel de la magazin a zis ca l-a deschis pentru ca a vrut un client sa vada ce fel de baterii foloseste - ma rog, m-am facut ca l-am crezut) dar l-am acceptat pentra ca oricum il pot da indarat (daca nu merge)

Acum, ca prima impresie:

1. arata decent, e cam micutz, poate ca il doream ceva mai mare Posted Image
2. il vede Androidul, se imperecheaza cu el - imi cere sa bag pass 0000 - dar nu face nimic pe ecran (nu misca nimic, ba chiar dupa imperechere se si stinge ledul de pe spate) Posted Image - merg pe ideea asta: "Este in functie de Android, cum a fost tweeked de catre producator. Fiecare device are o alta versiune core de Android. De exemplu merge pe Nexus 7 dar nu am reusit pe Asus Transformer TF201 desi pe aceasta merg mousi pe USB. Este o chestiune de cum a fost realizat Android-ul, nu are legatura cu mouse-ul" = ca telefonul are BT 4.0 si am inteles ca asta este cam "figurant"
3. pe Win XP SP2 merge perfect, s-a conectat imediat, a incarcat niste drivere, a aparut ca HID
4. vad ca mi-a aparut un nou tab in ControlPanel > Mouse si este numit Bluetooth. Aici am vazut ca-mi arata nivelul bateriei :0 dar imi si spune ca mouse-ul este un Terax Inc. si are fw 0.30
6. ce nu-mi place? e cam "rapid" Posted Image am intrat in ControlPanel > Mouse > pointer options si am debifat de acolo Enhanced pointer precision (il aveam activat pentru ca folosesc un loghitech pe USB). Doar asa merge decent Posted Image
7. deja simt lipsa click-ului pe rotita de la mouse Posted Image

::::::::::::::::::::::::

acum am testat pe un Samsung tot cu Andoid 4.1.2 si merge perfect... e clar ca nu-i place ceva la P5Quad-ul meu :)
Ma gandeam sa-l duc inapoi, dar o sa-l pastrez (am in plan sa-mi iau o tableta, un MP cu Android, etc.) si o sa fie nevoie de el - asta daca o sa mearga

Edited by nanashu, 05 March 2014 - 19:56.


#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este micut, dar portabil. Mie mi se pare comod. M-am obisnuit cu el.
Nu toate telefoanele/ tabletele cu Android suporta mousi BlueTooth. Sper ca erai pregatit si pentru aceasta situatie neplacuta...
Eu il utilizez sub Windows 8.1 si a trebuit, de asemenea, sa ii reduc din viteza, deoarece si la mine se misca prea repede cursorul.
La mine functioneaza click pe rotita. Sau, daca te referi, la derularea rapida a rotitei pentru scroll rapid, apoi apasarea pe ea pentru oprire, aceasta functie nu exista pe mouse-ul de fata. In schimb, click pe rotita din mijloc functioneaza ca middle click. Daca la tine nu functioneaza, atunci este defect mouse-ul.

Eu am comandat si Wedge Touch Mouse pentru ca nJoy BT8 mie mi se pare prea mare si nici nu functioneaza pe orice suprafata.
M-am gandit ca merita 'efortul' financiar chiar daca il voi utiliza rar la tableta. Uneori imi este util in interfata Desktop a lui Windows 8.1, deoarece unele aplicatii pentru Desktop nu sunt optimizate pentru touch si nu am nici stylus.

#22
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Asa este, merge si click pe rotitza de scroll :) Multumesc! Am indraznit acum si am apasat mai tare, se pare ca era putin "virgina" :) sper ca nu a durut-o :) Eu mi-am setat o optiune de zoom atunci cand apas pe rotitza
Banuiam ca sunt mici sanse sa se impace cu BT-ul de la telefon, vad acum ca Samsung are BT v 3.0 iar P5Quad are v 4.0 (mai noua si mai proasta - bine ca macar merge cu handsfree-urile) dar asta este, la cat am dat pe el...

Din poze imi pare usor incomod acel Wedge Touch Mouse :( dar sper sa va impacati asa cum iti doresti si sa-l folosesti sanatos.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc. Intr-adevar unii utilizatori se plang ca este incomod. Dar eu ma impac mai bine cu mousii mici. Este datorita modului in care m-am obisnuit sa tin mouse-ul.
Ce nu imi place la el este ca nu e multitouch precum Microsoft Touch Mouse (la care eu sunt obisnuit sa fac zoom in/ out cu 3 degete in sus sau in jus pe suprafata mouse-ului) si ca nu suporta nici 'secondary click' realizat prin tap cu doua degete ca pe Apple Magic Mouse (in loc de 'right click'), ca sa nu mai zic de oricare alte 'gestures'. Nu are nici macar functie de middle click...

Cu toate acestea ar exista o solutie posibila pentru ultima problema:

Quote

I got mine middle click using the program AutoHotKeys.
It lets you write little scripts to remap mouse clicks and keyboard keys.

I remapped the Win+RClick to be middle click. The syntax is below. The Window key is "#". So install the software, and right click on your desktop. Create a new script and paste the following into it.

#LButton::MButton

If you have a wedge keyboard and want Alt+F4 to work with out using the function key add the following line too. It will make Alt+F4 work as normal, and as a bonus, if you just push the F4 key it will still make the volume increase.

!Volume_Up::!F4
Sursa: http://answers.micro...d6-c5f11d6becfb

Aplicatia presupun ca este cea de aici: http://www.autohotkey.com/
Nu am testat-o inca...

Tocmai am testat-o si functioneaza:

Am introdus linia
#LButton::MButton

inainte de comentariul:

Quote

; Note: From now on whenever you run AutoHotkey directly, this script
; will be loaded.  So feel free to customize it to suit your needs.
din fisierul generat automat la instalare: .\Documents\AutoHotkey.ahk
si functioneaza (WinKey+LeftClick functioneaza ca Middle Click).
Aplicatia este aceasta: http://ahkscript.org...ahk-install.exe

#24
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
dupa aproape o luna de folosire - timp in care nu l-am oprit atunci cand nu-l foloseam - softul imi arata ca bateria (doua bucati ordinare din cele mai ieftine de la Carrefour - acelasi tip pe care il am si in tastatura CBK01 inca din noiembrie si sunt la peste 80%) se afla la 64%. Nu stiu daca softul laptopului comunica corect dar o sa le masor cand ajung la 30%.

#25
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
pentru cei interesati: http://www.altex.ro/..._eid=8cfec926be
MICROSOFT Sculpt Mobile, Bluetooth la 90Ron

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La mine nu poate indica nivelul bateriei corect din cauza ca utilizez acumulatori (low self discharge). Pana acum nu i-am reincarcat. Mouse-ul merge...

Am inceput sa indragesc mouse-ul acesta. In afara de faptul ca arata bine, este suprinzator de bun pentru un mouse care nu este de firma, nu rateaza click-urile, nu clampane butoanele, bateria inca tine. La inceput am fost suspicios fata de el. Ma asteptam sa ii crape ceva sau sa manance repede bateriile. De la o vreme am inceput sa ii acord tot mai multa incredere.

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tastatura Microsoft Wedge Mobile U6R-00021, wireless, bluetooth in promotie la Domo: http://www.domo.ro/P...obile_U6R-00021
Pret 247,42 RON.

Mouse-ul pereche al acestei tastaturi (Wedge Touch Mouse) s-ar parea ca nu este si el in promotie.
Asa cum am scris mai sus, de acest mouse sunt oarecum nemultumit din cauza ca nu este multitouch (cum este Microsoft Touch mouse). In plus, am descoperit ca in ciuda reclamei nu functioneaza chiar pe orice suprafata spre diferenta de Mouse-ul Logitech Laser M555b, Bluetooth, pe care l-am prins intr-o oferta irezistibila la 85 RON si l-am cumparat (acum nu mai este in promotie).
Revenind la Microsoft Wedge Touch Mouse trebuie sa mentionez ca nu m-am obisnuit inca sa fac right click corect. Zona pentru right click este o micuta zona dreptunghiulara plasata la dreapta spre zona centrala a mouse-ului. De jur imprejur pe margini (inclusiv la marginea din dreapta) orice apasare este interpretata ca si left click. De multe ori mi se intampla sa dau click stanga in loc de click dreapta ceea ce este enervant deoarece, la mouse-ul pe care il utilizez la PC (Microsoft Touch Mouse) dimpotriva, ca sa obtin click dreapta trebuie sa apas pe o fasie ingusta aflata pe marginea din dreapta (in rest totul este click stanga). Singurul lui avantaj este ca e foarte mic si potrivit pentru o tableta.

#28
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Post_-_, on 01 aprilie 2014 - 18:35, said:

La mine nu poate indica nivelul bateriei corect din cauza ca utilizez acumulatori (low self discharge). Pana acum nu i-am reincarcat. Mouse-ul merge...

Am inceput sa indragesc mouse-ul acesta. In afara de faptul ca arata bine, este suprinzator de bun pentru un mouse care nu este de firma, nu rateaza click-urile, nu clampane butoanele, bateria inca tine. La inceput am fost suspicios fata de el. Ma asteptam sa ii crape ceva sau sa manance repede bateriile. De la o vreme am inceput sa ii acord tot mai multa incredere.

asa este, iti dau dreptate 100%, nici ca se putea mai bine pentru pretul platit.

m-a mancat si am cumparat un mouse BT ca asta: http://www.altex.ro/...3bt-1600dpi-gri dar  nu am putut sa-l imperechez cu nimic, practic nu are buton de Connect si nicio combinatie de butoane (asa cum zicea ghidul) nu facea treaba asta :) L-am dus inapoi dupa numai 5 ore... de, myria :)

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici mie nu-mi inspira incredere Myria.
Eu pentru tableta mi-am luat intre timp si Microsoft Wedge Touch Mouse. L-am prins intr-o promotie foarte buna la eMag. Este cel mai mic mouse existent, in schimb, la capitolul functionalitate lasa de dorit. Am scri si mai sus, de fapt.
Tot de la eMag am luat recent Logitech M555b la 85 RON aflat intr-o promotie speciala. Asta chiar este foarte bun ca mouse, mai bun decat nJoy BT8 pentru ca functioneaza pe orice suprafata, in schimb, prea greu si destul de mare. Nu se potriveste la tableta. Sta deocamdata degeaba...

In ultima vreme am utilizat doar Wedge Touch Mouse. Este cel mai incomod, insa protabilitatea cere sacrificii.

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Promotie buna la evoMAG pt. Mouse Microsoft Wireless Wedge Touch (Negru) doar azi la 99 RON cu livrare gratuita.

Attached Files



#31
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
La Domo e cel mai tare pret la wedge mouse Posted Image  http://www.domo.ro/P...tooth_3LR-00003

Pretul acela la evomag este de vreo saptamana si probabil ca-l pastreaza pana lichideaza stocul. Pretul este insa  ft. bun adica cam cat costa si pe amazon.com acest mouse.

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu l-am observat pana azi cand am primit newsletter-ul de la evoMAG.
Din pacate eu l-am cumparat cu 150 RON de la eMag.

LE:
De fapt 158.39 RON. Chiar acum m-am uitat in contul de la eMag.

Attached File  Microsoft Wedge Touch Mouse 2.PNG   10.29K   5 downloads

Aproape ca imi vine sa mai comand unul la asemenea pret = 99 RON...

View PostMD, on 28 iulie 2014 - 18:31, said:

La Domo e cel mai tare pret la wedge mouse Posted Image  http://www.domo.ro/P...tooth_3LR-00003

Domo il cumpara de la evoMAG si face bisnita...

Edited by _-_, 28 July 2014 - 18:45.


#33
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Important pt cei ce folosesc mouse sau tastatura bluetooth, pt a evita deconectarea frecventa a mouse ului, trebuie debifat din device manager, de la bluetooth din tabul power management, optiunea - allow computer to turn off device to save power. In plus din services.msc la bluetooth support device pus pe automat de pe manual. Restart dupa si problemele ar trebui sa dispara

#34
Caravalentin

Caravalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2013
Salut,
Scriu aici ca poate ma ajuta cineva... am un mouse microsoft wireless 5000 si i-am pierdut jucarica sa ma conectez la laptop... mai pot face ceva... ce pot cumpara ca sa il pot folosi din nou?

multumesc.

#35
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
din pacate nu prea se mai poate face nimic. eu am un Microsoft Arc si am aceeasi problema. D'asta merita sa mergi exclusiv pe mouse/ tastatura BT sau, daca vrei musai ceva "clasic", pe produse Logitech care suporta tehnologia Unify

#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Logitech K480: http://www.logitech....e-keyboard-k480

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5MT1GiwwKyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate