Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Site proiecte

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostG1q, on 30 decembrie 2013 - 11:45, said:

Ori stii ceva de la 0 (zero), ori nu stii deloc, nu ai cum sa cunosti ceva de la jumatate incolo ...
Din perspectiva lui, ştie, chiar dacă nu e aşa.

#20
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostRpgBoy, on 30 decembrie 2013 - 11:31, said:

Da..nu stiu Posted Image ma contrazic degeaba cu voi vad. Eu nu le zic cum trebuie, voi nu intelegeti..
bla bla bla
Mestere, invata din carti, poti cere recomandari daca e nevoie. Dar asta cu "voi nu intelegeti" e penibila.

Treaba sta asa:

MySQL este un sistem de gestiune a bazelor de date. Acesta se ocupa cu gestionarea/manipularea datelor din toate punctele de vedere, creare baze de date, creare tabele, interogari, etc etc. phpMyAdmin este un script PHP(poti sa-l consideri un soi de site local) care faciliteaza manipularea datelor din MySQL trimitand comenzi catre MySQL in functie de ce vrei tu, insa nu e folosit la realizarea propriuzisa a unor programe, ci doar te poate ajuta sa manipulezi baza de date intr-un mod mai prietenos. Acelasi lucru il poti face si cu MySQL Workbench (si chiar mai mult de atat), care nu e script ci un program de sine statator. In cazul unui site bazat pe PHP, trebuie sa codezi tu intructiunile de acesare si trimitere a interogarilor (sau alte operatiuni) din PHP, trimitand comenzi SQL catre MySQL, dupa care preiei ceea ce transmite MySQL in PHP si prelucrezi tot in PHP informatiile astfel incat sa fie trimise si integrate corespunzator in HTML.

Edited by MrReason, 30 December 2013 - 13:02.


#21
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Nu e doar asta problema. Băiatul nu pricepe că PHP se poate folosi frumos și fără baze de date. Pentru el PHP se folosește doar pentru baze de date. De asta nu le pricepe care e faza cu MySQL și PHP.

#22
manww

manww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.04.2013

View PostOriginalCopy, on 30 decembrie 2013 - 11:16, said:

Ai făcut varză subiectele. Dacă vrei să excelezi într-unul din domenii, trebuie să alegi, fie webdesign (creativ), fie programare (analitic). Ambele nu se poate, necesită jumătăţi diferite ale creierului, şi niciun om nu le poate folosi la fel de bine pe amândouă (sau dacă o face, e de nivel mediocru sau mediu la ambele). Deci află-ţi punctele forte, şi alege o cale, nu le face varză.

Pai am spus  ca  de preferat webdesign ,dar nu stiu daca exista un site doar pentru asa ceva ,de aceea am spus pentru diferite tipuri de programare .

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmanww, on 30 decembrie 2013 - 13:46, said:

Pai am spus  ca  de preferat webdesign ,dar nu stiu daca exista un site doar pentru asa ceva ,de aceea am spus pentru diferite tipuri de programare .
desenatul cu gust nu se învaţă. Tot ceea ce poţi studia este accesibility şi usability. Uite de exemplu un curs http://www.scribd.com/doc/39715505/hci

În rest, designul ţine de talent - ori îl ai din naştere, ori nu-l ai.

Ceea ce poţi învăţa sunt HTML şi CSS, dar asta nu ţine de design, ci de trecerea de la designul în Photoshop (sau orice alt program) la implementarea interfeţei pentru web.

HTML şi CSS le poţi învăţa de pe toate drumurile, sunt nişte limbaje banale, nu ar trebui să-ţi ia mai mult de o lună ca să fii relativ fluent la ele.

Apoi nu îţi rămâne decât să furi meserie de pe internet - codurile HTML şi CSS ale tuturor site-urilor sunt disponibile gratuit, în văzul tuturor.

View Postmanww, on 30 decembrie 2013 - 13:46, said:

Pai am spus  ca  de preferat webdesign ,dar nu stiu daca exista un site doar pentru asa ceva ,de aceea am spus pentru diferite tipuri de programare .
Web design nu e programare, e desen, e artă.

Programarea e analitică (matematică, algoritmică). Pictarea de interfeţe e creativă.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 30 decembrie 2013 - 13:58, said:

trecerea de la designul în Photoshop (sau orice alt program) la implementarea interfeţei pentru web
Legat de chestiunea asta, sunt si instrumente software ce fac transformarea in cauza fara sa cunoasca detaliile necesare.

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 30 decembrie 2013 - 14:02, said:

Legat de chestiunea asta, sunt si instrumente software ce fac transformarea in cauza fara sa cunoasca detaliile necesare.
Atunci chiar e vorba efectiv de talentul la desen, atenţia la detaliile vizuale.

#26
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 30 decembrie 2013 - 14:02, said:

Legat de chestiunea asta, sunt si instrumente software ce fac transformarea in cauza fara sa cunoasca detaliile necesare.
Da, dar codul ce va fi în spate este oribil. Niciodată un astfel de instrument software nu va putea înlocui omul.

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdan-s, on 30 decembrie 2013 - 15:26, said:

Da, dar codul ce va fi în spate este oribil. Niciodată un astfel de instrument software nu va putea înlocui omul.
Cred că neagu_laurentiu o spunea în ideea de a sublinia unde e adevărata provocare pentru cineva care face web design.

Şi provocarea e la talent (nativ), nu la HTML sau CSS.

#28
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostRpgBoy, on 29 decembrie 2013 - 22:37, said:

w3schools ca sa inveti si sa exersezi ce inveti.

View Postdan-s, on 30 decembrie 2013 - 09:51, said:


View PostGady_paul, on 30 decembrie 2013 - 10:23, said:

Si da, ti se explica si cum sa creezi tabele daca ai ochi sa citesti: http://www.w3schools...reate_table.asp

Vreti sa iesiti muzicieni ? Puneti mana pe carti serioase, scrise de profesori.
w3schools e pentru muzicanti.

Mai usor cu pianul pe scari: http://www.w3fools.com/

#29
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postgeorge90, on 30 decembrie 2013 - 17:38, said:

Vreti sa iesiti muzicieni ? Puneti mana pe carti serioase, scrise de profesori.
w3schools e pentru muzicanti.

Prietene, cine vrea să se pună serios pe a face programare sigur nu va întreba pe forum-uri de site-uri cu tutoriale. Pentru nivelul de începători este foarte bun w3schools. Iar după ce ai prins bazele te apuci să faci scripturi și site-uri până visezi PHP. Eu nu văd să existe vreo carte mai bună decât php.net la ora actuală.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate