Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Site proiecte

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
manww

manww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.04.2013
Cine stie un site gen o scoala online  pe care sa fie  o sectiune pentru fiecare tip de programare ,unde sa se ofere proiecte pe diferite  nivele de dificultate ,de la incepator pana la avansat ? de preferat  cu proiecte de webdesign .

Multumesc anticipat !

#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Vezi daca gasesti aici.

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Pai ia un site simplu/mediu/complex si incearca sa faci unul cu aceeasi functionalitate si eventual mai frumos.
Zi-mi ce stii pana acum ca sa-ti dau o idee de site.

#4
manww

manww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.04.2013
Pai HTML si CSS stiu aproape perfect (nu stiu noutatile din HTML5 si CSS3) iar javascript si php am inceput sa invat ,de aceea vreau proiecte , pentru a exersa ce invat .

#5
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
w3schools ca sa inveti si sa exersezi ce inveti. Freelancer.com pentru proiecte - si mai faci si bani de-un suc.

#6
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Pai fa-ti un site simplu cu un sistem de creare cont/logare cu PHP si Mysql. Creeaza vre-o 5 login-uri cu parole si testeaza-le sa vezi cum merg. Dupa care vezi cum se securizeaza toata chestia asta (macar basic).

#7
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Deviez umpic de la subiect, cum te descurci cu PHP? Pe mine ma ia durerea de cap cu el, MySQL cel putin e mai usor, dar PhpMyAdmin ma depaseste la bazele de date. Asa ca sunt prins la mijloc - invat php de pe thenewboston.com (video tutoriale), dar sunt mai la inceput. Ce nu inteleg e cum ma ajuta pe mine studiul php-ului, atat timp cat am intrat pe PhpMyAdmin (e ceva care iti creaza viziual baze de date) si ma intreaba de tip de coloana am :| Adica inteleg daca e numar, text, data... Dar sunt cam 3 tipuri de fiecare + alte 6 tipuri de coloane, alea de unde le mai invat ce sunt si ce fac :-?

#8
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostRpgBoy, on 29 decembrie 2013 - 23:21, said:

Deviez umpic de la subiect, cum te descurci cu PHP? Pe mine ma ia durerea de cap cu el, MySQL cel putin e mai usor, dar PhpMyAdmin ma depaseste la bazele de date. Asa ca sunt prins la mijloc - invat php de pe thenewboston.com (video tutoriale), dar sunt mai la inceput. Ce nu inteleg e cum ma ajuta pe mine studiul php-ului, atat timp cat am intrat pe PhpMyAdmin (e ceva care iti creaza viziual baze de date) si ma intreaba de tip de coloana am Posted Image Adica inteleg daca e numar, text, data... Dar sunt cam 3 tipuri de fiecare + alte 6 tipuri de coloane, alea de unde le mai invat ce sunt si ce fac :-?

Tu măcar ai habar ce e PhpMyAdmin? Este o interfață pentru MySQL. Toate acele tipuri de date de care te plângi în phpmyadmin țin de MySQL, nu de php. Iar php nu îl înveți pentru phpmyadmin ci pentru a da tot felul de funcționalități site-ului ( creare de utilizatori cu drepturi diferite pe site, lucru cu formulare, implementare plată online, etc. )

#9
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Daca intri in phpmyadmin si iti faci o baza de date, e evident ca trebuie sa stii baze de date. Phpmyadmin nu prea are treaba cu php din punctul asta de vedere, cel putin.

Edited by Gady_paul, 29 December 2013 - 23:28.


#10
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postdan-s, on 29 decembrie 2013 - 23:27, said:

Tu măcar ai habar ce e PhpMyAdmin? Este o interfață pentru MySQL. Toate acele tipuri de date de care te plângi în phpmyadmin țin de MySQL, nu de php. Iar php nu îl înveți pentru phpmyadmin ci pentru a da tot felul de funcționalități site-ului ( creare de utilizatori cu drepturi diferite pe site, lucru cu formulare, implementare plată online, etc. )
Da, stiu despre ce vorbesc. Precizasem si de MySQL, am invatat MySQL tot de pe thenewboston, dar acolo explica direct queries si nu mi s-a parut nimic dificil. Ca si cod, MySQL mi se pare simplu, PHP e de 1000 de ori mai greu. Pana la urma stiu ca PHP e server side si ca modifica, adauga, sterge etc tabele sau date in tabelele din bazele de date, printre altele - asa ca probabil nu o sa folosesc prea mult MySQL. Iar PhpMyAdmin este o interfata vizuala pentru crearea bazelor de date. Si da, stiu ca tin de MySQL, defapt..chiar tin de MySQL? Si Microsoft Access foloseste tabele cu aceleasi functii fara mysql. Inteleg pentru ce sunt, dar nu stiu ce imi trebuie si pentru ce. Intr-un fel asta e intrebarea mea, unde pot invata despre alea. Ca degeaba stiu SELECT * FROM table_name daca nici macar nu stiu ce fel de coloana trebuie sa creez.
Serios baieti, m-am exprimat chiar asa gresit?!?? Doar pentru ca ii spune PhpMyAdmin si pentru ca am zis ca acum invat PHP nu inseamna ca m-am referit ca au legatura. Si defapt au legatura - vreau sa testez un script PHP de preia date la intamplare in baza de date - pentru asta am nevoie de o baza de date. Stiu cum sa preiau datele la intamplare, prin PHP si stiu si prin MySQL, dar e mult mai lent. Cu toate astea nu stiu sa selectez tipul unui tabel si nu inteleg cum de am trecut peste asta. Pana la urma chiar nu tine de MySQL... Tine de baze de date si nu stiu de unde sa incep cu alea.
Iar motivul pentru care am trecut de la PHP la tipurile de coloane din PhpMyAdmin e pentru ca la asta am ramas acum - vreau sa testez primul script PHP cu o baza de date si n-am baza de date. In plus, o sa tot folosesc baze noi de date pentru exercitii viitoare (tabele pe care vreau sa mi le fac singur, dupa necesitate) si pe fac pe toate ca sa testez scripturi PHP. Dar ca sa testez scripturile alea trebuie sa invat si cum folosesc PhpMyAdmin.... Vedeti cum ma invart in cerc intre cele doua? Cum puteti sa imi spuneti ca nu au legatura...
Stiu si eu ca nu PHP ma invata cv despre PhpMyAdmin, dar evident nici MySQL nu a facut-o.. Dati-mi voi niste tutoriale bune care sa inceapa cu asa ceva, na...

View PostGady_paul, on 29 decembrie 2013 - 23:28, said:

Daca intri in phpmyadmin si iti faci o baza de date, e evident ca trebuie sa stii baze de date. Phpmyadmin nu prea are treaba cu php din punctul asta de vedere, cel putin.

Asta am zis: "MySQL cel putin e mai usor (ca si limbaj)
dar PhpMyAdmin ma depaseste la bazele de date (ca si interfata si mod de utilizare)

Ce nu inteleg e cum ma ajuta pe mine studiul php-ului, atat timp cat am intrat pe PhpMyAdmin si ma intreaba de tip de coloana am (mai pe intelesul vostru, Cum pot sa invat PHP daca nu pot sa testez codurile? Cum am zis, am invatat MySQL, dar doar queries, pe tabele deja facute si nu-ti explica nimeni cum faci unul de la 0... Cum am zis, invat PHP acum, il invat ca sa pot prelucra baze de date, nu ca sa ma uit la el.)"

#11
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Nu ai înțeles. Cred că ar trebui întâi să cauți să înțelegi aceste noțiuni de care vorbești: PHP, MySQL, phpmyadmin. Pentru că le cam încurci.

Tutorial bun: http://www.w3schools.com/

Edited by dan-s, 30 December 2013 - 10:21.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRpgBoy, on 30 decembrie 2013 - 03:06, said:

Serios baieti, m-am exprimat chiar asa gresit?!??
Da. Când mai mulţi îţi spun că eşti beat, te duci şi te culci.

View PostRpgBoy, on 29 decembrie 2013 - 23:21, said:

cum te descurci cu PHP? Pe mine ma ia durerea de cap cu el, MySQL cel putin e mai usor
Tu esti initiatorul ? Ce relevanta are pentru el ce dureri ai tu ! Apoi amesteci capra cu varza, ambele tehnologii au rolul lor si nu se amesteca deloc.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2013 - 10:13.


#13
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Php nu stie sa preia datele din baza de date. Tot ce poate face el e sa te ajute sa faca el comenzile sql. Ca le faci din php, ca le faci manual, comenzile tot alea sunt si tot atat dureaza executia lor. PHP nu are nici legatura cu tabelele unei baze de date. Poti sa stii php din scoarta in scoarta, si tot n-ai sa stii ce sa faci cu tabelele in phpmyadmin sau orice vrei tu pentru ca ghici ce, php n-are legatura cu ele.
Si da, ti se explica si cum sa creezi tabele daca ai ochi sa citesti: http://www.w3schools...reate_table.asp

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostRpgBoy, on 30 decembrie 2013 - 03:06, said:

Pana la urma chiar nu tine de MySQL... Tine de baze de date si nu stiu de unde sa incep cu alea.
Posted Image... Posted Image .. Posted Image

Sau poate nu ar trebui sa rad.

"Baza de date" e chiar MySQL. Mai corect spus sistem de gestiune a bazelor de date relationale. Bazele de date sunt niste chestii manipulate de MySQL.

eu zic sa te apuci de invatat de la 0 din carti, ca amesteci in mod caraghios niste concepte pe care nu le intelegi...

@initiator: lasa "scolile" online, exista nenumarate carti foarte bune...

Edited by MrReason, 30 December 2013 - 10:37.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmanww, on 29 decembrie 2013 - 20:57, said:

Cine stie un site gen o scoala online  pe care sa fie  o sectiune pentru fiecare tip de programare ,unde sa se ofere proiecte pe diferite  nivele de dificultate ,de la incepator pana la avansat ? de preferat  cu proiecte de webdesign .

Multumesc anticipat !

Ai făcut varză subiectele. Dacă vrei să excelezi într-unul din domenii, trebuie să alegi, fie webdesign (creativ), fie programare (analitic). Ambele nu se poate, necesită jumătăţi diferite ale creierului, şi niciun om nu le poate folosi la fel de bine pe amândouă (sau dacă o face, e de nivel mediocru sau mediu la ambele). Deci află-ţi punctele forte, şi alege o cale, nu le face varză.

#16
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postneagu_laurentiu, on 30 decembrie 2013 - 10:10, said:

Da. Când mai mulţi îţi spun că eşti beat, te duci şi te culci.

Da..nu stiu Posted Image ma contrazic degeaba cu voi vad. Eu nu le zic cum trebuie, voi nu intelegeti..
Am niste ideei de site-uri care implica html, php si mysql.
Html pt o structura simpla a paginii
PHP pentru server side
MySQL pt baza de date.

Salvez imagini de pe site intr-o baza de date prin PHP. Le afisez pe site tot prin PHP.
Ca sa testez asta, am nevoie de o baza de date. Asa ca m-am oprit din studiul PHP si am invatat MySQL, dar Bucky (tipu de pe thenewboston)a sarit peste faza cu tipurile de coloane, etc direct la queries.
Deci m-am trezit ca stiu MySQL acum, dar cred ca de la mijloc de undeva - daca voi ziceti ca tipurile alea tin de mysql.
Oricum, ca produs final, site-ul va fi simplu - asa ca sunt scripturi gratuite direct pe net pentru tot ce imi trebuie. Problema mai ramane doar sa stiu sa creez baza ai de date.......

Edited by RpgBoy, 30 December 2013 - 11:33.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRpgBoy, on 30 decembrie 2013 - 11:31, said:

Eu nu le zic cum trebuie
Aici ai dreptate. Nu e un capat de tara, se invata, nici noi nu le-am stiut din prima.

View PostRpgBoy, on 30 decembrie 2013 - 11:31, said:

voi nu intelegeti..
Noi intelegem, chestiunea era sa le pui pe caprarie cum trebuie.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2013 - 11:44.


#18
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

View PostRpgBoy, on 30 decembrie 2013 - 11:31, said:

Deci m-am trezit ca stiu MySQL acum, dar cred ca de la mijloc de undeva

Ori stii ceva de la 0 (zero), ori nu stii deloc, nu ai cum sa cunosti ceva de la jumatate incolo ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate