Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Asigurare medicala privata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Buna ziua,

Sunt neasigurat de aproape 2 ani.Probabil in cel mult un an o sa ma un loc de munca si o sa fiu asigurat obligatoriu, dar pana atunci as vrea sa mi fac o polita de asigurare medicala si nu prea stiu unde si cum, pe perioada de un an.Nu este vorba de asigurare tip calatorie.Am incercat sa gasesc cate ceva concret pe internet dar nu prea am inteles multe, daca m ati putea ajuta cu ceva sfaturi sau companie de asigurari.Dupa incheierea unei astfel de asigurari in caz de necesitatea internarii in spital sau alte investigatii care trebuiesc facute in spital, se vor face in cele de stat ? habar nu am cum functioneaza....


Multumesc.

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Nu inteleg...
Tu nu lucrezi dar iti faci asigurare PRIVATA ?
Nu stii ca poti face la CNAS  ? platesti la salariul minim apoi

Quote


Contributia e 6,5% din salariul minim pe economie si se plateste si retroactiv asigurarea in caz ca n-ai mai contribuit inainte( 6 luni retroactiv dupa noua lege 264 din 2007 care modifica legea reformei in domeniul sanatatii nr. 95/2006 care prevedea 5 ani retroactiv).


#3
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
aaaa, nu nu stiam de asa ceva, multumesc mult

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Se poate face asigurare la stat si fara sa fii salariat.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca unul care a dus in spitale in ultimii 10 ani un numar de persoane de doua cifre (dintre care unii au murit), cu plata spagilor, alergat dupa orice de la medicamente, pansamente, film pentru radiografie, spagi, etc (toti bineinteles cu CASS-ul platit) pot sa spun ca tot sistemul este zero barat si cine plateste de bunavoie este fraier.

P.S. si in sistemul privat exista analize copy-paste si doctori care nici macar nu se deranjeaza sa vina la munca cind au programari, darmite sa mai faca si altceva decit sa prescrie aceleasi citeva medicamente pentru care primesc o atentie de la distribuitorul din zona.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Plata CASS este buna numai daca iei luna de luna retete cu medicamente compensate;  altfel, asa cum a spus colegul @f300, daca intri in spital pentru o internare, cu tot CASS te mananca cainii doctorii si sistemul pacatos de spaga ceruta pentru fiecare act medical. Nu detaliez pentru ca fiecare dintre voi s-a lovit sau a auzit de sumele pretinse de medici pentru exercitarea actului medical.

#7
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010

View PostBlue_Ivy, on 27 decembrie 2013 - 17:17, said:

Se poate face asigurare la stat si fara sa fii salariat.


si atunci cum as putea eu face asigurare medicala la stat fara sa fiu angajat ? si cat ar costa pe luna sau pe an

Edited by bmironb, 27 December 2013 - 20:32.


#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Cine ii fraier sa plateasca voluntar jecmaneala aia numita cass care nu iti ofera nimic in schimb? Ii ca si cum dai foc la bani si te bucuri pentru isprava ta.

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postbmironb, on 27 decembrie 2013 - 20:32, said:

si atunci cum as putea eu face asigurare medicala la stat fara sa fiu angajat ? si cat ar costa pe luna sau pe an

Mergi la CASS la sediu si te interesezi, se plateste la finante parca si se cheama asigurare prin plata directa. Nu stiu cat e exact. Nu te lua dupa cei ce vb aici ca vb prostii. Daca patesti ceva si nu esti asigurat platesti din banii tai. Beneficiezi de medic de familie, iar prin trimiterile medicului de familie practic de orice medic de care ai nevoie, gratuit.

View Postjm2010, on 27 decembrie 2013 - 20:59, said:

Cine ii fraier sa plateasca voluntar jecmaneala aia numita cass care nu iti ofera nimic in schimb? Ii ca si cum dai foc la bani si te bucuri pentru isprava ta.

Daca esti asigurat nu platesti spitalizare + analize + eventuale interventii in caz ca ai nevoie. Care, costa destul de mult. Roaga-te sa nu fie nevoie sa baneficiezi vreodata de asigurare.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View PostBlue_Ivy, on 27 decembrie 2013 - 21:34, said:

Daca esti asigurat nu platesti spitalizare + analize + eventuale interventii in caz ca ai nevoie. Care, costa destul de mult. Roaga-te sa nu fie nevoie sa baneficiezi vreodata de asigurare.
Hai sa nu fim penibili. Stiu ce primesc de la un spital de stat: mizerie, spaga si bataie de joc. In paranteza fie spus, am de ceva vreme asigurare medicala privata dar ma enerveaza ca sunt obligat de stat sa dau aproape 11% din venituri aiurea, fara nici un folos. In spitalele de stat absolut totul se plateste la negru. Pe de alta parte este absolut normal sa se plateasca si gasesc absolut normala spaga pe care medicii o cer si consider jecmaneala a statului acest cass. Pentru ca banii respectivi nu se regasesc intr-un beneficiu pentru populatia platitoare de taxe si impozite.

Edited by jm2010, 27 December 2013 - 22:18.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci ce ai vrut sa spui??!!!!..,gasesti abslolut normal tot pina la urma.
doar cotizatia la sanatate nu e  normala...

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postf300, on 27 decembrie 2013 - 17:49, said:

Ca unul care a dus in spitale in ultimii 10 ani un numar de persoane de doua cifre (dintre care unii au murit), cu plata spagilor, alergat dupa orice de la medicamente, pansamente, film pentru radiografie, spagi, etc (toti bineinteles cu CASS-ul platit) pot sa spun ca tot sistemul este zero barat si cine plateste de bunavoie este fraier.

P.S. si in sistemul privat exista analize copy-paste si doctori care nici macar nu se deranjeaza sa vina la munca cind au programari, darmite sa mai faca si altceva decit sa prescrie aceleasi citeva medicamente pentru care primesc o atentie de la distribuitorul din zona.

Ai dus si pe cineva fara asigurare, ca sa compari costurile?

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdon_dannielo, on 28 decembrie 2013 - 06:45, said:

Ai dus si pe cineva fara asigurare, ca sa compari costurile?
Fara asigurare ziua de spitalizare era in jur de 100 lei, asta pe sectii "grele" la spital judetean. Problema e ca daca nu scoti minim 500 lei pe zi (minim, daca esti sarac lipit) pentru atentii, medicamente, materiale, etc, etc, poti sa duci omul direct la morga. Sau ajunge femeia sa nasca in sala de asteptare sau sa-ti dea bolnavul jos din salvare sau sau sau.

Afara da poti sa te temi fara asigurare ca te trezesti cu o factura de zeci de mii de euro sau dolari dar macar nu trebuie sa alergi dupa chestii elementare si ai o sansa sa scapi. La romani te lovesc cu o factura de 800 lei dar nu de asta trebuie sa te temi ci ca te omoara cu zile.

#14
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postf300, on 28 decembrie 2013 - 07:08, said:

Fara asigurare ziua de spitalizare era in jur de 100 lei, asta pe sectii "grele" la spital judetean. Problema e ca daca nu scoti minim 500 lei pe zi (minim, daca esti sarac lipit) pentru atentii, medicamente, materiale, etc, etc, poti sa duci omul direct la morga. Sau ajunge femeia sa nasca in sala de asteptare sau sa-ti dea bolnavul jos din salvare sau sau sau.

Afara da poti sa te temi fara asigurare ca te trezesti cu o factura de zeci de mii de euro sau dolari dar macar nu trebuie sa alergi dupa chestii elementare si ai o sansa sa scapi. La romani te lovesc cu o factura de 800 lei dar nu de asta trebuie sa te temi ci ca te omoara cu zile.

bai dobitocule, tu habar nu ai cat costa analizele si ziua de spitalizare

Tu vezi ce scrie in poza ?  1 ZI cu ANALIZE SI INVESTIGATII 0 a costat 287 LEI si am fost acolo doar sa-mi puna o perfuzie cu medicamentul deja cumparat de la farmacie (gratuit cu reteta) asta era in 2012
si nu am dat nici un ban la nimeni si am intrebat ceilalti pacienti care venisera pentru investigatii si au zis ca nu au dat nimic, dai daca consideri, daca ai, daca vrei

Stii cat e colonoscopie ? 300+
stii cat e un CT ? 200+
Stii cat e o consultatie ? 100 +
stii cat costa o banala hemograma care ti-o face in secunda 0, oriunde te-ai duce ? 30 lei doar ca ai zis "ma simt ametit" asta pe langa alte analize de biochimie pe care ti le fac zilnic daca urmaresc ceva serios

acum dobitocule, nu e mai bine sa platesti 50 lei/luna si ai medicamente compensate 50-90% ?

Daca esti asa grav incat nu te poti duce singur la baie sau nu poti manca (si trebuie sa dai bani la asistente sa te ajute) o sa-ti doresti sa fi murit dupa ce vezi factura de de zeci de milioane.

Attached Files


Edited by opop, 28 December 2013 - 10:23.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Haha, un CT 200 lei mor de ris. Daca au ce le trebuie, daca nu e defect semestrul asta, daca, daca, daca. Pina si la radiografie trebuie sa te duci cu filmul tau si tu vorbesti SF-uri.

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postf300, on 28 decembrie 2013 - 10:23, said:

Haha, un CT 200 lei mor de ris. Daca au ce le trebuie, daca nu e defect semestrul asta, daca, daca, daca. Pina si la radiografie trebuie sa te duci cu filmul tau si tu vorbesti SF-uri.

Intamplator, nu sunt atat de ignorant si infumurat ca tine si am probleme medicale grave pentru care mi s-au facut muuuulte analize. Am facut orice analiza pe care a cerut-o doctorul si ghici ce ? In spital mi s-au facut ecografii, bariu stomac, bariu intestin, radiografie pulmonara, radiografie de micro-bazin (sau asa ceva) . Mi-au facut PCR si VSH de zeci de ori in spital si s-a intamplat doar de 2-3 ori sa ma duc la privat sa le fac pentru ca nu aveau markeri. (costa 15-20 lei)

#17
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Eu am fost spitalizat in perioada in care eram angajat, in fine la spitatlul judetean oradea, sectia chirurgie(operatie apendicita).Am fost foarte multumit de prestatia medicilor asistenteleor....etc.Am stat de vineri pana luni.Am avut mare noroc, fiind platitior de asigurare medicala CASS.Problema mea era acuma nu costurile analizelor sau consultatii sau mai stiu eu antentii la medici,,,nu despre asta era vorba, ma intrebam cum ma pot asigura pana imi gasesc un loc de munca pe o perioada de  cel mult un an ? si cand am scris asigurare privata poate nu am scris chiar corect, voi nu stiti cat cost asigurarea prin plata directa la CASS daca nu esti angajat ? si cum trebuie sa procedez ?

Edited by bmironb, 28 December 2013 - 10:36.


#18
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postbmironb, on 28 decembrie 2013 - 10:36, said:

Eu am fost spitalizat in perioada in care eram angajat, in fine la spitatlul judetean oradea, sectia chirurgie(operatie apendicita).Am fost foarte multumit de prestatia medicilor asistenteleor....etc.Am stat de vineri pana luni.Am avut mare noroc, fiind platitior de asigurare medicala CASS.Problema mea era acuma nu costurile analizelor sau consultatii sau mai stiu eu antentii la medici,,,nu despre asta era vorba, ma intrebam cum ma pot asigura pana imi gasesc un loc de munca pe o perioada de  cel mult un an ? si cand am scris asigurare privata poate nu am scris chiar corect, voi nu stiti cat cost asigurarea prin plata directa la CASS daca nu esti angajat ? si cum trebuie sa procedez ?

Tu nu citesti ce am scris in primul post ?

Quote

Contributia e 6,5% din salariul minim pe economie si se plateste si retroactiv asigurarea in caz ca n-ai mai contribuit inainte( 6 luni retroactiv dupa noua lege 264 din 2007 care modifica legea reformei in domeniul sanatatii nr. 95/2006 care prevedea 5 ani retroactiv).
800 lei salariul minim adica 52 lei/luna si 6 luni retroactiv pentru ca e asigurare noua

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate