Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

plecare in germania oferta avantajoasa sau teapa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
doandrei

doandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2014
Probabil daca ii cautam mai sunt si pe mercador sau alte asemeni astfel de siteuri

#74
xtune0

xtune0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2014
Sunt o multime. Sincer sa fiu pana acum o singura firma am gasit care sa nu fi incercat sa ma fraiereasca.
Acum doua zile am dat peste o firma numita eurolavoro (www.eurolavoro.net), si da au si site. Imi cereau 32,65 euro (nu stiu de unde le-a dat virgula) sa incheie ei pt mine un contract intre mine si un avocat ca sa ma reprezinte unde aveam sa lucrez in Elvetia chipurile. Cine se documenteaza putin afla ca nu asa merge treaba.
Nici macar nu m-au sunat cand m-au selectat, ci doar un email este tot ceea ce am primit de la ei. Si a trebuit sa sun eu.
Oricum au fost 270 de aplicanti la 4 zile dupa ce oferta aparuse pe net, si oferea 4 locuri de munca. Cele 270 de aplicatii erau numai pe acel site cu locuri de munca, va dati seama cate altele ar mai putea fi pe altele la fel. Si din atatia m-au ales pe mine care nu aveam experienta relevanta in domeniu.
Emailul trimis, a fost unul de prost gust, in genul siteurilor care incearca sa te "invete sa faci bani". Litere de diferite dimensiuni, textul era in cel putin 5 culori. Iar actele trimise ca eu sa le completez, nu aveam nici un fel de informatie legata de ei.

Asta le este strategia tuturor.
Asa ca tineti minte:
- daca nu va contacteaza telefonic, initial macar
- daca va cer bani pentru orice
- daca promit prea frumos ca sa fie adevarat
- daca actele care vi le trimit nu contin datele companiei
- daca contractul nu are clauze clare
nici nu trebuie bagati in seama.
Nevoia te invata.

Sincer sa fiu, nici nu stiu cum am avut norocul sa dau peste firma serioasa de care am amintit la inceputul mesajului, in jungla asta.
Inca nu am obtinut jobul este adevarat, dar se comporta macar ca o firma adevarata de recrutare.

Edited by xtune0, 07 February 2014 - 01:11.


#75
luxxx

luxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2014

View Postxtune0, on 07 februarie 2014 - 01:10, said:

Sunt o multime. Sincer sa fiu pana acum o singura firma am gasit care sa nu fi incercat sa ma fraiereasca.
Acum doua zile am dat peste o firma numita eurolavoro (www.eurolavoro.net), si da au si site. Imi cereau 32,65 euro (nu stiu de unde le-a dat virgula) sa incheie ei pt mine un contract intre mine si un avocat ca sa ma reprezinte unde aveam sa lucrez in Elvetia chipurile. Cine se documenteaza putin afla ca nu asa merge treaba.
Nici macar nu m-au sunat cand m-au selectat, ci doar un email este tot ceea ce am primit de la ei. Si a trebuit sa sun eu.
Oricum au fost 270 de aplicanti la 4 zile dupa ce oferta aparuse pe net, si oferea 4 locuri de munca. Cele 270 de aplicatii erau numai pe acel site cu locuri de munca, va dati seama cate altele ar mai putea fi pe altele la fel. Si din atatia m-au ales pe mine care nu aveam experienta relevanta in domeniu.
Emailul trimis, a fost unul de prost gust, in genul siteurilor care incearca sa te "invete sa faci bani". Litere de diferite dimensiuni, textul era in cel putin 5 culori. Iar actele trimise ca eu sa le completez, nu aveam nici un fel de informatie legata de ei.

Asta le este strategia tuturor.
Asa ca tineti minte:
- daca nu va contacteaza telefonic, initial macar
- daca va cer bani pentru orice
- daca promit prea frumos ca sa fie adevarat
- daca actele care vi le trimit nu contin datele companiei
- daca contractul nu are clauze clare
nici nu trebuie bagati in seama.
Nevoia te invata.

Sincer sa fiu, nici nu stiu cum am avut norocul sa dau peste firma serioasa de care am amintit la inceputul mesajului, in jungla asta.
Inca nu am obtinut jobul este adevarat, dar se comporta macar ca o firma adevarata de recrutare.
Eu cred ca nu am sa mai apelez niciodata la aceste firme hoate de pe internet ! cel mai bine este sa gasesti firme cu locatie din orasul tau , ca sa ai pe cine sa iei de gat in caz ca nu-si onoreaza oferta....dar in Bucuresti eu nu am gasit decat cele de la fortele de munca din sectorul respectiv , dar trebuie sa ai studii si experienta pe cartea de munca si au prioritate cei care sunt deja cu somaj la ei....si mai cred ca mai tin si ei ascunse locuri dintr-astea pe care le cauta toata lumea ( in agricultura , constructii etc ) sa le dea la cunoscuti , pe spaguta.....  Iar astia de la tocmai si mercador ar trebui sa nu primeasca anunturi de munca...anunturi hoate.....eu unul am greata de ele cand aud reclamele facute pe internet sau la televizor...:)

#76
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
nu-i de mirare sa isi ia si ei dreptul la aceste anunturi de locuri de munca afara Posted Image

#77
luxxx

luxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmaruta93, on 07 februarie 2014 - 14:25, said:

nu-i de mirare sa isi ia si ei dreptul la aceste anunturi de locuri de munca afara Posted Image

Traim intr-o tara cu 99% hoti......o tara doar a hotilor ....imi pare rau ca m-am nascut....Posted Image

#78
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
la urmatoarele alegeri il votam pe ali baba are doar 40 de hotiPosted Image

#79
luxxx

luxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2014
BUNA SEARA PRIETENI....!!!!  Astazi am primit o alta surpriza din partea hotilor.... ce ziceti de tupeul lor ??????Posted Image        Property Corporation LTD
To Me
Today at 3:30 PM
Buna ziua,
Stimati colaboratori,
Conform solicitarii Ministerului Britanic al Sanatatii, fiecare angajat roman sau bulgar va trebui sa primeasca o viza medicala de la medicina muncii care sa ateste capacitatea clinica a angajatilor.
Datorita timpului redus pana la plecare, aceste vize le vom obtine fara un control medical efectiv.
Costul fiecarei vize medicale este de 530 Ron si va trebui platit de dumneavoastra pana in data de LUNI, 10 FEBRUARIE la aceleasi coordonate bancare ale BCR urmand sa ne trimiteti chitanta scanata.
Aceasta taxa va va fi rambursata in momentul semnarii contractului de munca la LONDRA.
Coordonatorul echipei va va contacta la inceputul saptamanii viitoare pentru stabilirea ultimelor detalii cu privire la plecare.
SPOR LA TREABA!
O zi frumoasa,
Andreea Filip
-Executive Officer-
  
Registered Office:  1 Cressfield Close, Off Grafton Road, London, NW5 4BN, United Kingdom
Post Code: NW5 4BN
Company No: GBR 069708742
Phone/ Fax:  +44 (0) 20 773 72 231

#80
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
Posted Image sa vezi ce sa inghesuie romanasii la teapa

#81
luxxx

luxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmaruta93, on 09 februarie 2014 - 19:16, said:

Posted Image sa vezi ce sa inghesuie romanasii la teapa
........intr-unul din mesajele date, nenorocitii spune-au ca viza medicala se face acolo si este gratuita....dar ce -si spun ei......prostii au dat pina acum o gramada de bani....ce dracu risca sa-i piarda ? nu....ai trimit si pe astia !!!!  ordinari fara scrupule....

#82
razvan_hades

razvan_hades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.01.2007
Buna ziua,
BRAUHAUS BERLIN GmbH  selecteaza muncitori romani care sa-si desfasoare activitatea, la BERLIN, GERMANIA, in FABRICA DE IMBUTELIAT STICLE DE BERE.
Locurile de munca disponibile sunt:
LUCRATORI LA BANDA care asigura fluxul de materie prima necesar utilajelor de productie;
SOFERI PROFESIONISTI/ AMATORI (minim permis de conducere cat. B) care sa-si desfasoare activitatea pe autovehicule marca FORD TRANSIT CONNECT ce transporta produsele pe toata raza orasului MUNCHEN.
CANDIDATUL IDEAL:
Persoane ce detin cetatenia Romana, femei sau barbati, din toate judetele tarii, varsta minima 19 ani, studii minime sau medii, apte din punct de vedere fizic.
Se pune accent pe seriozitate, dorinta de munca, punctualitate si adaptabilitate.
Nu se cere cunoasterea limbii germane deoarece coordonatorii echipelor vor fi romani dar aceasta constituie un avantaj.
BENEFCII:
Salariu fix NET 1.500 EUR + cazare asigurata gratuit in conditii civilizate la standarde europene + masa de pranz asigurata gratuit + transport gratuit;
Contractele se incheie pe durata determinata de 03 luni cu posibilitate de prelungire;
Programul de lucru este de 8h/ zi + 1h pauza de masa, 5 zile/ saptamana.
Plecarea se va efectua in data de 25 FEBRUARIE 2014 cu autocarul.
MODALITATE DE APLICARE:
Pentru a aplica pentru unul dintre job - urile scoase la concurs trebuie sa trimiteti un singur email la adresa care sa contina obligatoriu urmatoarele elemente:
1. CV limba romana sau germana;
2. Cartea de Identitate sau Pasaport (puteti opta pentru stergerea informatiilor personale, ex: CNP, serie si numar);
3. Pentru persoanele care aplica pentru postul de SOFER - Permis de conducere (minim cat. B);
si raspunsurile la urmatorul Mini Interviu:
4. Pentru care din cele doua posturi disponibile doriti sa aplicati?:
5. Ce anume considerati ca va recomanda pentru a fi selectionat(a)?;
6. Unde va vedeti peste 5 ani?
7. V-ati gandit vreodata sa emigrati impreuna cu familia intr-o alta tara?
COSTURI:

Persoanele care care vor fi selectate, trebuie sa plateasca o taxa in cuantum de aproximativ 80 EUR reprezentand costurile pentru intocmirea, apostilarea, traducerea si legalizarea documentelor de lucru in momentul confirmarii locului in echipa.

IMPORTANT:
Inainte de a aplica pentru un job in cadrul Companiei BRAUHAUS BERLIN GmbH:
    - va invitam sa cititi cu atentie toate aspectele stipulate mai sus;
    - sa verificati daca va incadrati in profilul angajatilor pe care-i cautam;
    - sa verificati daca aveti posibilitatea financiara de a participa la campania noastra de recrutare,;
    - sa ne trimiteti toate documentele solicitate si sa raspundeti la intrebarile enuntate mai sus.
MENTIUNI FINALE:
Persoanele care nu indeplinesc cumulativ conditiile enuntate, precum si aplicatiile incomplete vor fi descalificate.
Sunt acceptate aplicatii din parte mai multor membri ai unei familii, cupluri etc.
Selectia directa, se desfasoara online, in sistem blitz, iar in cazul in care nu primiti niciun raspuns in termen de 48h de la aplicatie, rezulta ca nu ati fost selectati.
NU colaboram cu agentii de recrutare/ mediere a fortei de munca, NU platim si NU percepem comision de recrutare.
Persoanele selectate vor fi contactate individual.
O zi frumoasa,
Ramona Popa
-Executive Officer-
  
Registered Office: Charlottenstrasse, 10117 Berlin, Deutschland
Post Code: 10117
Company No:  DE 6530608
Phone/ Fax:  +49 (0) 89 207 04 22 00



Mail primit azi dimineata la 10:07. Pluteam de la atata miere, dar cum am fost plecat in Cehia si Slovacia pana acum (nu tepe, prin Workexperience si Al Mar) mi sa parut incredibila! Masa de pranz, cazare, transport, program de 8h fara taxe de mediere si un salariu incredibil de 1500 de euro.  Am cautat numele damei Ramona Popa (Executiva :)) si prietenul softpedia s.a. mi-au oferit raspunsul rapid la intrebare. Teapa !!! Am cautat multe firme de consultanta dar am inca ochii deschisi. Succes oameni buni.

#83
doandrei

doandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2014
e copie dupa e-mailul care l-am primit si eu, diferea doar firma si ofiterul

#84
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postrazvan_hades, on 10 februarie 2014 - 12:08, said:

...am fost plecat in Cehia si Slovacia pana acum (nu tepe, prin Workexperience .
si cum a fost ?- comisioane ,conditii de munca , de trai etc

#85
milicu

milicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2014

View Postsilv80, on 29 ianuarie 2014 - 15:38, said:

alex nu sunt picata in cap azi le-am trimis mail si le-am zis de ce mi-au pus la dispozitie 24 de ore si de ce nu fuctioneaza tel?si ei mi-au repetat aceeasi chestie,cu codul tarii,dar mi-au dat iar nr de cont iti dai seama ca mai bine imi iau oje decat sa le dau lor hahahaha,noroc ca mai sunt persoane care atentioneaza si pe altii,si vreau sa le multumumesc anticipat.

buna dupa ce ai trimis bani ai mai plecat la munca sau ai luat teapa asi vrea sa stiu si eu ???

#86
shscam

shscam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.02.2014
Salut tuturor.

Pentru a evita inselaciunile, taxele pentru traducere, comision sau alte asemenea exista http://jobgermania.blogspot.com unde gasiti exact angajatorii germani, fara nici un cost.

#87
Silviotheone

Silviotheone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2014
Acelasi lucru am patit si eu,zilele trecute am primit acelasi email de la o doamna Loredana Marcu in care spune ca e necesar sa depun suma in contul Cod IBAN: RO 88 RNCB 00 75 04749782 00 01;Pentru a pleca in Londra,la sere de legume pe bani frumosi 1500 lire.Dupa mai multe cautari pe diverse sit uri si la diverse cunostinete,asa zisa firma LEICESTER GROUP LTD nu apare pe nicaieri este o firma FANTOMA. In principiu este o mare TEAPA. Asa ca mare grija pe unde si cu cine ne hotaram sa plecam pentru un trai mai bun.

#88
mihai24390

mihai24390

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2014
Aveti mare grija firma eurolavoro.net sunt niste teparii !!! Un search pe google pe numele Sever Titus Sfarlea va , va spune tot !!!
Nu dati comisioane firmelor de recrutare , ei oricum isi iau bani de la angajator !!!
Poate daca nu le mai da nimeni nimic , nu vom mai stai cum este si cazul meu sa cautam o firma serioasa 3 luni de zile si sa ne dam seama ca defapt in Romania nu exista asa ceva !

Attached Files



#89
ciprymihay10

ciprymihay10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2014
azi mi s-a intamplat si mie...noroc cu acest forum si am scapat de o mare teapa...mare grija!!!!
priviti:

Buna ziua,
Numele meu este Loredana Marcu, sunt reponsabila procedurii de recrutare online a LEICESTER GROUP LTD in Romania.
Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul LEICESTER GROUP LTD, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care LEICESTER GROUP LTD il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.
Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea LEICESTER GROUP LTD va comunic urmatoarele:
Ati fost selectionat pentru a ocupa un loc de munca in cadrul LEICESTER GROUP LTD in urmatoarele conditii:
LOCUL DE MUNCA OFERIT:  Lucrator Agricultura Ecologica in Sere de Legume LONDRA/ UK;
SALARIUL OFERIT:  1.500 LIRE/ luna NET;
DURATA CONTRACTULUI DE MUNCA:  Determinata de 03 luni cu posibilitate de renegociere si prelungire;
BENEFICII SUPLIMENTARE: Masa de pranz este asigurata gratuit de angajator, sub forma de tichete valorice, 9 LIRE/ zi;
BENEFICII SUPLIMENTARE: Cazarea este asigurata, gratuit, in rezidenta LEICESTER GRATUITLTD, in conditii civilizate, 2 persoane in studio;
PROGRAM DE LUCRU: 8h/ zi + 1h/ zi pauza de masa, 5 zile/ saptamana.
Ca urmare a ofertei noastre, va trebui ca pana in data de JOI, 27 FEBRUARIE inclusiv, sa ne comunicati:
1. Un numar de telefon mobil la care va putem contacta (in cazul in care este diferit fata de cel prezentat in CV);
2. Numarul de contact al unei rude apropiate, care poate fi contactata in caz de urgenta;
3. Sa platiti taxa de 355 de Ron la urmatoarele coordonate bancare:
Banca: BCR;
Account Manager Banu,
Cod IBAN: RO 88 RNCB 00 75 047 497 82 00 01;
reprezentand costurile de traducere, legalizare si apostilare al Contractului de Munca in Marea Britanie si sa ne trimiteti chitanta scanata.
Mentiuni Finale:
Aceasta este oferta de munca a LEICESTER GROUP LTD, vis-a-vis de aplicatia dumneavoastra pentru un loc de munca in cadrul Companiei.
Oferta este INDIVIDUALA, pe durata DETERMINATA si CONFIDENTIALA.
In cazul in care aspectele enumerate mai sus nu se indeplinesc, oferta noastra de munca este considerata refuzata si nu exista niciun fel de obligatii intre parti.
Transportul din Romania la LONDRA se va efectua cu autocarul, costul transportului fiind acoperit de catre LEICESTER GROUP LTD.
Dupa finalizarea precedurii de recrutare si intocmire a dosarelor de recrutare, veti fi contactati de catre coordonatorul echipei care va va furniza toate informatiile necesare referitoare la plecare.
Plecarea va avea loc in data de 25 MARTIE 2014.
Contractele colective si individuale de munca se vor semna la LONDRA, la sediul LEICESTER GROUP LTD, in doua exemplare romana si engleza, conform Codului Muncii Britanic.
Pentru orice intrebari sau informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati pe email sau telefonic. Datele de contact si de inregistrare sunt prezentate in semnatura.
O zi frumoasa,
Loredana Marcu
  -Executive Officer-
  
Registered Office:  1 Cressfield Close, Off Grafton Road, London, NW5 4BN, United Kingdom
Post Code: NW5 4BN
Company No: GBR 0111402742
Phone/ Fax:  +44 (0) 207 737 22 31


ATENTIE!!!  ANUNTUL A FOST PRELUAT DE PE BESTJOBS.RO

Edited by ciprymihay10, 27 February 2014 - 00:17.


#90
ANETALUBORNAC

ANETALUBORNAC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2014
BUNA SEARA. MDA AM PICAT SI NOI IN PLASA. PAREA ATAT DE ADEVARAT.... EUROLAVORO.... DIN PACATE , NU ATAT BANII CAT SI INSELATORIA.....
GRIJA MARE SI DESCHIDETI OCHII!!!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate