Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Folie de mulcire pentru culturile în câmp

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#19
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ai optat pentru cea mai buna metoda. Tavile alveolare. Pe langa avantajele enumerate, mai sunt si acelea ca vei castiga timpurietate in maturizare, precum si din timpul necesar plantarii.
Pesonal daca as avea de cultivat o suprafata apropiata de a ta, nici nu as mai sta pe ganduri in privinta unui plantator. Mai ales ca vrei sa folosesti folia de mulcire. Nu stiu cat de bun este acela din imagine, dar pana la proba contrarie testeaza-l.
Binenteles ca mai sunt si alte modele de diferite calitati. Dar toate au cam acelasi principiu.
Referitor la plantarea prin folie, a facut jumbo niste postari cu gaurirea eficienta a foliei si cu metoda respectiva.
Cred ca prin topicul semanat si repicat. Poate ma insel, dar te asigur ca te vor ajuta colegii.
Sa ne postezi si noua miscarile si activitatie tale in legatura cu plantatul sub folie.

#20
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
iorgu, acolo ma refeream la gaurirea agrotextil-ului. Pretul lui mare il face rentabil pe suprafete mici sau la culturi mai valoroase. Pentru camp folia subtire de mulcire e mai economica.

Referitor la ardei, eu merg de cele mai multe ori pe produsele Seminis. La capia - Kaptur, la gogosar - Gogomax.

Am vazut Kaptur si de 25 cm lungime (fertirigati corespunzator).

Referitor la palisare (si umbrire), exemple dintr-o gradina:

Distanta intre randuri 75 cm, intre randurile duble 40 cm, intre plante pe rand 40 cm.

Attached File  Kaptur 01.JPG   502.26K   431 downloadsAttached File  Kaptur 02.JPG   520.88K   415 downloadsAttached File  Kaptur 03.JPG   433.14K   383 downloads

Edited by jumborom, 26 December 2013 - 13:34.


#21
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Corect. Postarea mea a fost facuta cu cea mai buna intentie. Si totusi cred ca este buna metoda respectiva si la folie de mulcire.
Mai ales la nr. mare de plante pe care le cultiva colegul nostru.

#22
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Dupa un calcul am ajuns la concluzia ca avand nevoie de 80000 de seminte cu tot cu o marja de 10% peste in caz de nerasarire 100% am sa ma orientez astfel : 17000 fire ardei , 35000 fire gogosar si 28000 fire kapia.. Datorita preturilor foarte ridicate pentru hibrizi voi ramane axat in principal pe soiuri romanesti si o parte hibrizi urmand ca de la an la an in functie de randamentul oferit de hibrizi sa inlocuiesc soiurile cu hibrizi in procentaj de 100% .Datorita faptului ca am avut succese mari cu gogosari cornel de chiar si 300 gr bucata voi lua seminte cornel 125-150 seminte/ 1 gram adica voi lua 200 grame pentru 25.000 fire , bihar 5000 seminte, gogomax 5000 seminte kapia voi lua slonovo uvo pentru 23000 de fire adica 200 grame si 5000 seminte kaptur iar la ardei voi lua barbie 5000 seminte si galben superior 12000 adica 100 grame, pe langa toate astea voi lua si ceva rosii ,conopida,varza,pastarnac,telina,ceapa dar in cantitati mici mai mult pentru casa.
Asadar semintele necesare celor 2 ha ma vor costa:
gogosari
cornel--200 gr--242 lei
bihar--5000 sem-910 lei
gogomax-5000 sem-850 lei
kapia
slonovo uvo--200 gr--250 lei
kaptur--5000 sem---920 lei
ardei
barbie-5000 sem--1100 lei
galben superior-100 gr--130 lei
deci la un calcul scurt voi cheltui pe seminte:4402 lei adica exact bugetul disponibil de 1000 euro
Abia astept sa va spun la toamna cum s-a comportat fiecare in parte si ce randamente au avut!
Deasemenea daca se poate sa imi dati niste indicatii pentru ce fel de tavite trebuie sa folosesc la semanat si ce fel la repicat!( ma refer la dimensiuni) va multumesc !
Si ca sa vedeti de ce am ales soiurile cornel si slonovo uvo uitati 2 poze in care cornel a avut 1 kg 3 bc si kapia 330 gr o bucata iar ardeii nu i-am cantarit dar oricum pana in 200 gr bc!

Attached Files



#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La suprafata pe care intentionezi sa o cultivi, primul lucru la care m-as gandi ar fi o masinarie de asternut folia...

#24
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 subway_guru, on 26 decembrie 2013 - 15:28, said:

La suprafata pe care intentionezi sa o cultivi, primul lucru la care m-as gandi ar fi o masinarie de asternut folia...

se poate intinde manual si asa scutesc 2500 euro cea mai ieftina masina de intins folia , bani care ii pot folosi la ceva mult mai justificat de exemplu achizitionare plasa umbrire sau procurare hibrizi sau mentinerea gradinii pe tot sezonul cu pesticide, ingrasaminte , insecticide, benzina! multumesc

Referitor la palisare (si umbrire), exemple dintr-o gradina:

daca faci un calcul ai sa vezi ca pentru umbrirea a 20.000 mp te costa 1 ron mp asta inseamna 20.000 de ron pe umbrire unde nu am inclus si lemnele pentru intinderea foliei deci pica din discutie din prima! nu am de gand sa bag atatia bani intr-o plasa care are garantie 1 an si durata de viata zic ei 5-6 oricum nu castig miliarde de pe suprafata asta ca sa investesc asa mult in accesorii! ca idee anul asta am iesit pe minus cu 300 milioane, adica am bagat 500 si am scos 200 de milioane asa ca scuzama daca mi-am pierdut din avant..!

Edited by vladislav25, 26 December 2013 - 15:47.


#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
sper ca din banii 'bagati' te`ai ales cu un motocultor ceva..

#26
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 rid, on 26 decembrie 2013 - 16:12, said:

sper ca din banii 'bagati' te`ai ales cu un motocultor ceva..

pai banii bagati inseamna 3 motopompe, instalatie picurare (conducta, banda, robineti , mufe , furtune pompier) duba 3,5 tone , motocultor, paznic  non-stop fara sambata duminica, bani rasaduri (pana acum le-am cumparat cu 0.08 ron firul), benzina, motorina, saci recoltat, mana de lucru (zilieri - numai la plantat am avut 10 oameni timp de 6 zile) si altele care chiar nu imi amintesc in clipa asta
Oricum as prefera sa revenim la nelamuririle mele legate de tavitele alveolare si de modul de plantare prin folie (plantator)! va multumesc

#27
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
jumbo
Acel perimetru cu plasa de umbrire din imaginile tale, se afla in Romania?
Am avut, cum bine stiti o suprafata de cca. 230-240mp. Foarte bine sustinuta si foarte bine ancorata. Chiar am exagerat in fixarea ei.
M-am convins de utilitatea ei. A protejat foarte bine plantele si a rezistat cu brio la ploaia de 36 ore fara oprire. Cea din 30 iunie, acest an.
Dar..si intotdeuna vine neprevazutul. A mai fost o vijelie, dar vijelie fratilor, pe 07 iulie. Vant putenic in rafale timp de vreo 10 minute.
Plasa flamba fara nici o problema. Dupa 10 minute ploaie torentiala insotita de vant puternic. Zdrente mi-a facut plasa de umbrire.
Consider ca de la apa, s-a ingreunat, iar vantul a distrus-o.
Oricum era in curte, cat de cat ocrotita de pomii din livada. Oare la camp deschis, pe o suprafata mai mare, intr-o zona predispusa la vijelii, are vreo sansa? Eu sunt sigur ca nu!

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Uite totusi niste idei...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TlSSw1dVZeU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
era pe youtube o dracie din asta atasata la un motocultor, intindea folia simultan cu tubul/tuburile de irigare, dar nu-l mai gasesc acum...
avand exemplul, probabil se poate confectiona ceva asemanator cu putin lucru manual!
si referitor la gauri si plantat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CH3E9iTkwC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/83J8LAsW1Og?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/biERM44xhYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lAcO4Orsdtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Despre tavitele alveolare gasesti informatii kakalau pe semanatul-repicatul!
:)
Mult succes in noul an!

#29
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
felicitari vladislav ai ceva experienta..si curaj..si eu imi doresc folie de mulcire dar nu am curaj depinde si de sol eu am un teren tare argilos,greu daca nu sap de cateva ori se face ca piatra,tot ierbicidul ma salveaza de muncitori astia minune de care te bucuri cand vin dar si mai tare cand pleaca,eu trag cu ochiul pe net sa fur ceva idei sa-mi improvizez o masina de intins folie dupa tractorasul meu de 26cp
Uite asta pare usor de facut
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zVozkUDPVzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by regeleflorilor, 26 December 2013 - 16:46.


#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Vladislav, sistemul tau 'manual' de intindere a foliei de mulcire in ce consta...hai spune-ne ca poate ne da si noua mai mult curaj!
La sistemul de irigare cu picatura ai si dispozitiv de fertigare?

Edited by subway_guru, 26 December 2013 - 16:39.


#31
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ca tavite pentru semanat iti recomand pe cele de 200 sau 288 de alveole. Dupa vreo 30 de zile, le poti repica in ceva de genul 45 sau 60.
Personal aici la repicare consider ca nu trebuie sa faci rabat la manopera. Adica un 45 este mai darnic in privinta sistemului radicular.
Exact ce doresti tu ca acomodare (prindere) in sol. O persoana priceputa cat de cat, poate repica in jur de 1500-1800 de rasaduri in 8 ore. Conditia este sa aiba tavile incarcate cu substrat.
Ca o argumentare a spuselor mele vad operatia cam in acest fel:
- o persoana incarca tavile, iar alte 5-6 repica.
- in 8-9 zile termini repicarea. Daca se munceste cate 10 ore (fara pauza de masa) cred ca in 7 zile termini. Binenteles ca vei avea nevoie de oameni priceputi, cred ca stii si tu acest lucru.
Cand treci la cultivarea, atator fire, ideal este sa ai vreo 3(trei) plantatoare. Cred ca daca ai terenul jalonat, in doua zile termini si cu plantarea.
Poate am gresit pe undeva sau am supralicitat viteza operatiilor. Dar cand facem din legumicultura, o afacere trebuie sa speculam toate aspectele si indemanarea celor care se implica. Ne-am saturat sa mergem numai in pierdere. trebuie sa devenim si eficienti la incasari.
Alte pareri pro sau contra?

#32
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Iar plantatorul ar putea arata asa, este facut dupa niste poze puse pe forum cred ca in subiectul semanat, investitie minima / satisfactie maxima, usureaza enorm munca si reduce timpul de plantat la sfert. Scuzati calitatea video!

Attached Files



#33
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Mai intai de toate ma numesc vlad dar am folosit vladislav25 pentru ca asa era disponibil cand aveam 25 de ani si ca sa nu ma incurc in username-uri l-am folosit peste tot pana in prezent.Acum ca sa trec la lucruri cu adevarat importante, folie de umbrire am vazut doar in sere si solarii pe camp intins nu isi dovedeste eficienta mai ales la o vantoasa cum a zis si 1orgu cat despre intins folia nu e mare tehnologie in sensul ca trec cu freza (motocultor) de 2 ori unde vine intyinsa folia si il las sa intre tot( adica 25 cm ) iar in spatele motocultorului ii voi atasa 2 table laterale pentru a putea face un bilon la 80cm latimea frezei(va voi face poze atunci cand voi efectua aceasta operatiune) dupa care intind picurarile dupa care iau sulul de folie si incep sa il desfasor iar 2 oameni vor trage pamant cu sapa in lateral pentru a fixa folia pe pamant! nu mi se pare deloc complicat si am sa fac poze atunci cand voi intinde folia! Legat de tavite pentru semanat asa ma gandeam si eu la 288 celule dar la repicat ma gandeam la un 32 oricum cu cat sunt mai mari cu atat este mai mult loc sa se dezvolte planta fara a ajunge radacinile in margini ca sa nu sa se rasuceasca dar oricum astept un raspuns concret de la cineva care foloseste tavite pentru semanat si repicat! Astept alte intrebari raspunsuri si nelamuriri, multumesc tuturor!

Edited by vladislav25, 26 December 2013 - 17:07.


#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
1orgu, pe ala cu anvelopa l-am pus special pt tine!
:)

Vlad, si eu folosesc sistemul cu repicat, dar ma gandesc ca la scara la care vrei tu sa lucrezi repicatul consuma o groaza de timp si de manopera...
Semanat la alveolare sau ghivece mari dreptunghiulare, repicat la ghivece individuale dreptunghiulare pt economie de spatiu sau paharele de plastic de unica folosinta...treaba de hobbyst!
Anii trecuti cum te-ai descurcat?

Edited by subway_guru, 26 December 2013 - 17:19.


#35
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 subway_guru, on 26 decembrie 2013 - 17:09, said:

1orgu, pe ala cu anvelopa l-am pus special pt tine!
Posted Image

pai nu are rost sa faci gauri dinainte in folie , mi se pare mai util ca dupa ce am intins folia sa intind o sfoara marcata cu scoci de culoare din 30 in 30 sau de plantator sudat/legat o sarma distantatoare de 30 cm care o tii la ultima planta pusa pentru ca cu acest plantator poti trece prin folie!

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La care tip de plantator te referi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate