Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce nu se foloseste gravitatia artificiala?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Obiectele din incinta nu, ca nu au contact cu peretele exterior al cilindrului; dar un corp situat pe acest perete va fi "lipit" de combinatia inertie-viteza tangentiala. Daca cilindrul are spite, poti pluti de-a lungul axului, apoi cobori pe spita (care probabil ar avea o scara) si cand ajungi pe cilindru vei resimti combinatia forta centripeta-viteza tangentiala- reactia cilindrului drept gravitatie.
Uite un desen haios oarecum lamuritor. Cert este ca functioneaza; tehnic vorbind, este fezabil si zona peretelui cilindrului ar putea servi drept dormitor/buda-etc.

Attached Files


Edited by mymothman69, 19 December 2013 - 14:46.


#20
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Sa zicem ca sunt in cetrifuga spatiala si tin un mar in mana.
Dau drumul la mar.
Marul va urma o miscare rectilinie si uniforma datorita inertiei si imponderabilitatii.
Centrifuga impreuna cu mine vom continua o miscare circulara si uniforma.
Distanta dintre mar si podea (peretele exterior centrifugii) se va micsora pana cand marul va atinge podeaua.
Orice obiect ai ridica de la podea si ii vei da drumul, va fi ajunde din nou la podea "ca si cum" ar fi atras.

Edited by XORIAN_L, 19 December 2013 - 15:18.


#21
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

Vizualizare mesajandreic, pe 19 decembrie 2013 - 09:09, a scris:

mentinerea este neglijabila in lipsa frecarii. In spatiu poti sa misti o masa de 100000 tone cu efort minim,
dar hardughia aia trebuie sa aibe niste lagare ca sa fie fixata undeva in nava aia. Nu poate sta oriunde vrea ea in univers ca atunci nu-si are sens existenta ei

Sau mentinuta in camp magnetic sau perna de aer fara lagare ar fi o solutie

Edited by motanu_mic, 19 December 2013 - 19:49.


#22
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

Vizualizare mesajmotanu_mic, pe 19 decembrie 2013 - 19:46, a scris:

Sau mentinuta in camp magnetic sau perna de aer fara lagare ar fi o solutie
In primul rand in lagar consumul de energie este foarte mic intrucat roata are greutate zero, deci nu exista decat presiunea din alezaj. Trebuie sa mentionez totusi ca nu este necesar ca roata sa fie cuplata pe ax daca sistemul nu este accelerat. Cuplajul se poate realiza rapid in cazul unor manevre sau a dereglarii miscarilor ca urmare a ciocnirii cu micro-meteoriti.

#23
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

Vizualizare mesajmotanu_mic, pe 19 decembrie 2013 - 19:46, a scris:

dar hardughia aia trebuie sa aibe niste lagare ca sa fie fixata undeva in nava aia. Nu poate sta oriunde vrea ea in univers ca atunci nu-si are sens existenta ei

Sau mentinuta in camp magnetic sau perna de aer fara lagare ar fi o solutie

Pai poate fi coaxiala cu un tub central de comunicatie sau atasata la unul din capetele navei.
Destul de complicata etansarea imbinarii rotative.
Sau poate fi ca in Elysium, o roata/cilindru de sine statatoare - dar deja vorbim de chestii imposibile tehnologic la nivelul actual.

#24
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

Vizualizare mesajmymothman69, pe 20 decembrie 2013 - 09:34, a scris:

Sau poate fi ca in Elysium, o roata/cilindru de sine statatoare - dar deja vorbim de chestii imposibile tehnologic la nivelul actual.
In opinia mea nu este o idee tocmai fericita. Ca sa accelerezi roata din repaus la voteza unghiulara necesara, ti-ar trebui rachete amplasate pe roata. In plus mai este necesar din cand in cand reglarea vitezei unghiulare care s-ar putea usor modifica sub infleunta unor factori intamplatori.
Cel mai corect vad eu sa existe doua roti care se invart in sensuri opuse, plus o a treia nelocuita cu ajutorul careia se regleaza viteza unghiulara pentru cele doua.

#25
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

Vizualizare mesajmymothman69, pe 19 decembrie 2013 - 14:44, a scris:

Obiectele din incinta nu, ca nu au contact cu peretele exterior al cilindrului; dar un corp situat pe acest perete va fi "lipit" de combinatia inertie-viteza tangentiala. Daca cilindrul are spite, poti pluti de-a lungul axului, apoi cobori pe spita (care probabil ar avea o scara) si cand ajungi pe cilindru vei resimti combinatia forta centripeta-viteza tangentiala- reactia cilindrului drept gravitatie.
Uite un desen haios oarecum lamuritor. Cert este ca functioneaza; tehnic vorbind, este fezabil si zona peretelui cilindrului ar putea servi drept dormitor/buda-etc.
Desenul ala nu valoreaza nimic in spatiu
Imagineaza-ti ca te kkci in spatiu si cilindrul ala se invarte. Cand kktul iti paraseste corpul el ramane suspendat in imponderabilitate. La fel si urina....
E cam acelasi lucru ca atunci cand dai drumu la o bila pe care o tii in mana in satul de vacanta in centrifuga pentru oameni. Bila se duce spre sol caci este atrasa fizic de forta gravitationala, si in niciun caz spre centrifuga. In spatiu ar ramane "in aer".
NOI oamenii la randul nostru ajungem pe centrifuga din un simplu motiv. avem greutate din cauza gravitatiei si STAM pe podeaua centrifugii, astfel incat greutatea noastra e preluata de fortacirculara si ajungem lipiti de perete. DACA nu ar exista podea, cilindrul ala ar putea sa se roteasca cu ce viteza vrea el, noi doar am ricosa ca niste bile cand l-am atinge, lovindu-ne de toti peretii
Tu la randul tau vei avea mereu tendinta de deplasare in sens invers sensului de rotatie.
Daca centrifugarea ar fi posibila in spatiu (deci sa nu facem confuzie cu forta centripeta) atunci ar putea face o centrifuga mica de test pe statia spatiala sa o filmeze sa se vada comportamentul obiectelor in centrifuga. NU am vazut sa exista asa ceva.

Edited by onlyone, 21 December 2013 - 05:07.


#26
eu2013

eu2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.03.2013
ce e aia gravitatie artificiala si cum se poate obtine?
s-a obtinut asa ceva pana acum?unde?
eu am intrebat aici la forum daca statia orbitala are greutate sau nu in timp ce cosmonautii dinauntru  nu mai au si nici ``sarmanul dionis``,care e fizician experimentat nu a raspuns clar...
poate obtin de aici o lamurire...

Edited by eu2013, 24 December 2013 - 11:56.


#27
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
@eu2013
Asa zisa gravitatie artificiala este in cazul de fata forta centrifuga care da corpurilor greutate. Intr-adevar, este incorecta denumirea de gravitatie, aici este mai degraba vorba de o forta centrifga care inlocuieste cu succes forta gravitationala.

#28
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Sau gravitatie simulata. Oricum, una din problemele mari cred ca ar fi distributia masei in cardul acelui inel care se roteste. O distributie inegala ar provoca o oscilatie a centrului de rotatie iar o distributie care variaza in timp (oameni care se plimba de colo-colo, echipamente care sunt mutate) ar risca sa afecteze traiectoria orbitala. Compensarea distributiei inegale de masa probabil ar insemna alte echipamente in plus, etc.

#29
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

Vizualizare mesajeu2013, pe 24 decembrie 2013 - 11:54, a scris:

ce e aia gravitatie artificiala si cum se poate obtine?
s-a obtinut asa ceva pana acum?unde?

Miscarea de rotatie a unei statii spatiale in jurul unei axe echivaleaza in sistemul sau de referinta cu un pseudo-camp de gravitatie local centrifug si neuniform.

Citat

eu am intrebat aici la forum daca statia orbitala are greutate sau nu in timp ce cosmonautii dinauntru  nu mai au si nici ``sarmanul dionis``,care e fizician experimentat nu a raspuns clar...
poate obtin de aici o lamurire...

Poate ca nu ai inteles dumneata raspunsul, eu am fost clar. Orice satelit in orbita circumterestra se afla in cadere libera continua catre Terra si toate obiectele din interiorul sau fac exact acelasi lucru. Caderea este efectul fortei de atractie gravitationala. Un sistem de referinta aflat in cadere libera (cum este cel al satelitului/statiei) este neinertial iar pentru a descrie corect din punct de vedere al legilor mecanicii miscarea unui corp in acest sistem trebuie sa introducem fortele (fictive) inertiale. In cazul de fata, acceleratia satelitului este centripeta deci forta de inertie (fictiva) este centrifuga, egala si de sens contrar greutatii; asadar in sistemul neinertial al satelitului, forta rezultanta asupra oricarui corp este nula (i.e. aparenta imponderabilitate).

#30
eu2013

eu2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.03.2013
``Poate ca nu ai inteles dumneata raspunsul, eu am fost clar. Orice satelit in orbita circumterestra se afla in cadere libera continua catre Terra si toate obiectele din interiorul sau fac exact acelasi lucru. Caderea este efectul fortei de atractie gravitationala. Un sistem de referinta aflat in cadere libera (cum este cel al satelitului/statiei) este neinertial iar pentru a descrie corect din punct de vedere al legilor mecanicii miscarea unui corp in acest sistem trebuie sa introducem fortele (fictive) inertiale. In cazul de fata, acceleratia satelitului este centripeta deci forta de inertie (fictiva) este centrifuga, egala si de sens contrar greutatii; asadar in sistemul neinertial al satelitului, forta rezultanta asupra oricarui corp este nula (i.e. aparenta imponderabilitate).``

eu am intrebat de 3 ori si nu e nevoie de teorii care pot explica orice,numai cazul de fata nu...nu-mi place expresia la mana a2-a ``cadere libera``...si nu este nevoie de mai multe sisteme de referinta care numai complica si nu explica nimic...singurul sistem de referinta care se si manifesta prin gravitatie este cel al pamantului,altfel trebuie in explicatie sa tot sariti inutil de la unul la altul,introducand si scotand forte fictive...
``asadar in sistemul neinertial al satelitului, forta rezultanta asupra oricarui corp este nula (i.e. aparenta imponderabilitate).``nu ne intereseaza sistemele particulare,inertiale sau nu,ale satelitului sau ale cosmonautului,mainii lui,piciorului lui,etc.
trebuie tradus citatul in:sistemul de referinta al pamantului,poate are google la traduceri asa ceva...
adrian si pisoiu pot cauta pe google ca sunt mai tineri...
sarbatori fericite!

Edited by eu2013, 25 December 2013 - 10:07.


#31
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

Vizualizare mesajpisoiu2, pe 24 decembrie 2013 - 23:25, a scris:

Sau gravitatie simulata. Oricum, una din problemele mari cred ca ar fi distributia masei in cardul acelui inel care se roteste. O distributie inegala ar provoca o oscilatie a centrului de rotatie iar o distributie care variaza in timp (oameni care se plimba de colo-colo, echipamente care sunt mutate) ar risca sa afecteze traiectoria orbitala. Compensarea distributiei inegale de masa probabil ar insemna alte echipamente in plus, etc.
Se poate schimba pozitia axei de rotatie, dar traiectoria nu cred. Sistemul are un anumit impuls care se conserva, deci schimnbarea directiei si vitezei nu se poate face decat cu aport din exterior. S-au cu ajutorul unor rachete care elimina materie si impuls in exterior.

#32
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Nu sunt expert in fizica asa ca nu te contrazic, posibil sa ai dreptate. O analogie care imi vine in minte este balansoarul pe care poti prinde viteza redistribuind periodic masa in functie de pozitia balansoarului. Conform cu ceea ce ai spus, nu ar trebui sa fie imposibil sa fac asa ceva? Sau in cazul asta e important punctul de fixare in pamant?

Edited by pisoiu2, 25 December 2013 - 12:13.


#33
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Se poate modifica viteza unghulara, prin modificarea distantei fata de axa. Ceea ce se conserva in cazul rotatiei este impulsul momentului de rotatie si enegia cinetica. Insa nu poti modifica din interior traiectoria unui corp care se deplaseaza in spatiu, fara a ceda sau primi materie din exterior. Da, viteza unghiulara si axa de rotatie se pot modifica.

Edited by XORIAN_L, 25 December 2013 - 12:38.


#34
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

Vizualizare mesajeu2013, pe 25 decembrie 2013 - 09:58, a scris:

eu am intrebat de 3 ori si nu e nevoie de teorii care pot explica orice,numai cazul de fata nu...

Traducere in limba romana corecta: "desi am citit de trei ori explicatii corecte si complete, nu am fost in stare sa le inteleg".

Citat

nu-mi place expresia la mana a2-a ``cadere libera``...

Expresia "cadere libera" este sinonima in fizica cu "miscarea unui corp sub actiunea exclusiva a fortei de gravitatie". Practic toate corpurile ceresti se afla in cadere libera: de exemplu Luna este in cadere libera spre Terra care, impreuna cu satelitul ei natural se afla in cadere libera spre Soare, care, la randul lui, se afla in cadere libera catre centrul Galaxiei etc. In limbajul popular, caderea inseamna o miscare de apropiere de Terra sub influenta greutatii, insa in fizica caderea libera nu este neaparat asociata apropierii: orice satelit aflat in orbita cade liber spre Terra dar nu se apropie de planeta.

Citat

si nu este nevoie de mai multe sisteme de referinta care numai complica si nu explica nimic...

E nevoie de mai multe fiindca e necesara analiza corecta a inertialitatii lor.

Citat

singurul sistem de referinta care se si manifesta prin gravitatie este cel al pamantului,

Un sistem de referinta nu se manifesta prin gravitatie. Gravitatia este data de corpurile ceresti. A atasa un sistem de referinta de un corp ceresc este pur si simplu o alegere cinematica (i.e. sistem de coordonate in miscare), in prima aproximatie (adica daca facem abstractie de relativitatea generala) gravitatia nu depinde de alegerea unui referential sau a altuia.

Citat

altfel trebuie in explicatie sa tot sariti inutil de la unul la altul,introducand si scotand forte fictive...

Da, e enervant ca pentru a descrie corect miscarea unui corp trebuie invatata niste fizica. Ar fi fost mult mai simplu sa putem sa ne dam cu parerea fara un minim efort intelectual. Din pacate, nu functioneaza.

Citat

nu ne intereseaza sistemele particulare,inertiale sau nu,ale satelitului sau ale cosmonautului,mainii lui,piciorului lui,etc.

In schimb, ne intereseaza. Sistemul preferential de referinta atunci cand ne gasim intr-un vehicul oarecare (masina, avion, satelit, ascensor etc.) este cel solidar cu vehiculul respectiv care ne transporta: in mod natural, ne izbim de peretii acestuia inainte de a ne zdrobi eventual impreuna de suprafata Terrei, si in mod natural ne raportam miscarile fata de incinta ce ne contine, singurul punct de referinta palpabil.

Citat

trebuie tradus citatul in:sistemul de referinta al pamantului,poate are google la traduceri asa ceva...

In SR Terra te afli in simpla cadere libera sub influenta gravitatiei, impreuna cu statia orbitala care te contine.

XORIAN_L a scris:

Se poate modifica viteza unghulara, prin modificarea distantei fata de axa. Ceea ce se conserva in cazul rotatiei este impulsul momentului de rotatie si enegia cinetica. Insa nu poti modifica din interior traiectoria unui corp care se deplaseaza in spatiu, fara a ceda sau primi materie din exterior. Da, viteza unghiulara si axa de rotatie se pot modifica.

Nu stiu ce inseamna partea subliniata, poate vrei sa spui "momentul cinetic propriu". Intr-un sistem izolat, impulsul si momentul cinetic propriu se conserva, ceea ce inseamna ca daca momentul cinetic este nenul, nu poti schimba axa de rotatie dupa cum iti place tie fara a ceda sau primi niscai materie din exterior. Viteza unghiulara nu este un invariant, daca modifici momentul de inertie fata de axa de rotatie, conservarea momentului cinetic cere o variatie corespunzatoare a vitezei unghiulare. Energia nu este neaparat conservata (in sens strict mecanic vorbind): daca modificam momentul de inertie, energia mecanica variaza pe seama lucrului mecanic pe care il dezvoltam noi la modificarea distributiei masei interne a sistemului.

Edited by mdionis, 25 December 2013 - 13:42.


#35
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

Vizualizare mesajmdionis, pe 25 decembrie 2013 - 13:33, a scris:

Nu stiu ce inseamna partea subliniata, poate vrei sa spui "momentul cinetic propriu". Intr-un sistem izolat, impulsul si momentul cinetic propriu se conserva, ceea ce inseamna ca daca momentul cinetic este nenul, nu poti schimba axa de rotatie dupa cum iti place tie fara a ceda sau primi niscai materie din exterior. Viteza unghiulara nu este un invariant, daca modifici momentul de inertie fata de axa de rotatie, conservarea momentului cinetic cere o variatie corespunzatoare a vitezei unghiulare. Energia nu este neaparat conservata (in sens strict mecanic vorbind): daca modificam momentul de inertie, energia mecanica variaza pe seama lucrului mecanic pe care il dezvoltam noi la modificarea distributiei masei interne a sistemului.
Sunt ferm convins ca aveti dreptate asupra denumirilor, este ceva vreme de cand am terminat liceul.
Pozitia axei de rotatie, logic se poate modifica fara nici o inteventie externa. Daca in torul spatial toata lumea cu ceva obiecte se deplaseaza concentrandu-se intr-o anumita zona, in mod clar axul de rotatie se deplaseaza din centrul torului. Asta ar afecta in mod sigur pseudo-gravitatia. Solutia ar fi renuntarea la ideea torului, si inlocuirea cu doua module unite printr-o bara. Desigur si asa ar putea apare deplasarea axei, dar poate insesizabil, si mai usor de reglat.

#36
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

Vizualizare mesajXORIAN_L, pe 25 decembrie 2013 - 14:43, a scris:

Pozitia axei de rotatie, logic se poate modifica fara nici o inteventie externa. Daca in torul spatial toata lumea cu ceva obiecte se deplaseaza concentrandu-se intr-o anumita zona, in mod clar axul de rotatie se deplaseaza din centrul torului.

Ahem. Nu asa de rapid.
Miscarea statiei spatiale se poate descompune in miscarea centrului de masa (pe o durata redusa asimilabila translatiei uniforme) si rotatia in jurul unei axe ce trece prin centrul de masa. Directia axei de rotatie (in afara unor cazuri exceptionale) coincide cu directia momentului cinetic (conservat), deci nu variaza chiar daca modificam distributia interna a masei. Dat fiind ca axa momentana de rotatie trece prin centrul de masa (a carui traiectorie nu este afectata de orice am face noi inauntrul statiei orbitale), rezulta ca axa de rotatie se deplaseaza la fel ca inainte, paralel cu ea insasi, impreuna cu centrul de masa (iar daca ne plasam in SCM al statiei orbitale, axa de rotatie ramane fixa).
Ceea ce se modifica eventual este pozitia axei de rotatie (si, evident, a centrului de masa) fata de centrul geometric al statiei orbitale (definit de pereti).

Citat

Asta ar afecta in mod sigur pseudo-gravitatia. Solutia ar fi renuntarea la ideea torului, si inlocuirea cu doua module unite printr-o bara. Desigur si asa ar putea apare deplasarea axei, dar poate insesizabil, si mai usor de reglat.

Tinand cont de masele relative implicate, e greu de crezut ca deplasarea persoanelor poate afecta semnificativ "gravitatia artificiala". Desigur, daca pasagerii se apuca sa inghesuie buluc o gramada de obiecte intr-un punct anume, s-ar putea sa apara unele diferente, insa acestea nu afecteaza deplasarea CM al statiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate