Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Testare retea RS-422, RS-232

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Salut,
As avea nevoie de un sfat pentru a testa o retea RS-422. Am cautat pe net, dar nu am gasit decat testere dedicate CCTV, dar care stiu doar sa acceseze camere rahat_amestectat_nimic_nada prin protocoale specifice. Eu as avea nevoie de ceva similar unui tester UTP: la un capat testerul, la celalalt un terminator si la rularea testului sa aflu daca , calea de comunicatie este OK.
Mai detaliat: este vorba de un sistem de comanda la distanta care include: panou de comanda - RS-422- convertor 422/232- convertor 232/eternet - linie de transmisie eternet - convertor eternet/232 - convertor 232/422 - rs-422 - element final comandat. Semnalele de comanda sunt multiplexate/demultiplexate corespunzator in panoul de comanda si elementul comandat.
Intrucat panoul si elementul final (e vorba de o camera mai sofisticata) dispun de testere dedicate, am nevoie doar de o solutie de testare intre capete (la cele 2 convertoare 422/232).
Multumesc anticipat!

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Presupun că cea mai mare problemă pentru tine este conversia de la 422 la 232.
Ce trebuie să ai clar este că 422 emite şi recepţionează diferenţial iar 232 funcţionează în tensiune.
Ce recepţionează sau emite 232 se converteşte diferenţial în curent pentru linia eternet.

O sondă logică şi un oscilator cu ieşiri diferenţiale pentru injectarea semnalului pe care trebuie să îl găseşti la celălalt cap de linie ar fi cam tot ce îţi trebuie.

Deocamdată, vezi spre clarificare shema de principiu  http://www.takelog.c...es/rs232422.gif .

Nu poţi renunţa la conversiile multiple inutile din curent în tensiune ?

Edited by Mos_Ilie, 17 December 2013 - 14:30.


#3
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Din pacate, nu. Sistemul este "as is" si nu pot interveni in structura lui. Pot verifica separat consola si camera, dar pentru lantul de transmisie asa cum l-am prezentat trebuie sa gasesc o solutie de testare cap la cap. Cele 2 convertoare sunt incasetate separat la fiecare capat, iar convertoarele rs 232/eternet fac si multiplexarea semnalelor video de la camera in eternet, pe langa cele de comanda rahat_amestectat_nimic_nada.

View Postmymothman69, on 17 decembrie 2013 - 13:12, said:

Salut,
As avea nevoie de un sfat pentru a testa o retea RS-422. Am cautat pe net, dar nu am gasit decat testere dedicate CCTV, dar care stiu doar sa acceseze camere rahat_amestectat_nimic_nada prin protocoale specifice. Eu as avea nevoie de ceva similar unui tester UTP: la un capat testerul, la celalalt un terminator si la rularea testului sa aflu daca , calea de comunicatie este OK.
Mai detaliat: este vorba de un sistem de comanda la distanta care include: panou de comanda - RS-422- convertor 422/232- convertor 232/eternet - linie de transmisie eternet - convertor eternet/232 - convertor 232/422 - rs-422 - element final comandat. Semnalele de comanda sunt multiplexate/demultiplexate corespunzator in panoul de comanda si elementul comandat.
Intrucat panoul si elementul final (e vorba de o camera mai sofisticata) dispun de testere dedicate, am nevoie doar de o solutie de testare intre capete (la cele 2 convertoare 422/232).
Multumesc anticipat!

Imi cer scuze de off-topic, chestia scrisa cu rosu nu-mi apartine, stiti cumva de ce mi s-a schimbat textul initial?Posted Image

Aha, acum m-am prins: se interpreteaza P. T. Z. (PAN - TILT - ZOOM) drept rahat amestecat.

Edited by mymothman69, 17 December 2013 - 15:08.


#4
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Atunci treaba se complică.
Poate ar fi bine să iei legătura cu fabricantul, distribuitorul sau service-antul echipamentului respectiv.

Poate au ei vreo metodă de testare elegantă.

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
de ce vrei sa faci 232 din 422 ? ca nu prea am inteles. si apoi din 232 de ce mai faci networking  ? ce echipamente ai ?
sigur se poate rezolva mai simplu fara atatea complicatii.

#6
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Pai nu vreau eu - asa este sistemul conceput. De ce, numai aia care l-au construit stiu.  Asa cum am spus, e vorba de niste camere de supraveghere mai sofisticate, care sunt dispuse la distante mari fata de dispecerat - camera e in locatia ei si semnalul video/comenzile pan-tilt-zoom sunt codate / decodate ca sa poata fi transmise printr-o retea eternet normala, eventual prin internet prin VPN, etc.
Din consola de comanda, comenzile de rotire-focalizare sunt multiplexate si transmise pe rs-422 catre decoder. Asta stie sa decodeze audio, video si RS-232 (pe care le primeste prin eternet de la encoder) dar nu si RS-422, asa ca am mai interpus inca un convertor rs-232/rs-422.
De ce au facut asta? Banuiesc ca, intrucat encoderul/decoderul sunt produse de alta firma (Teracue), nu de cei care au facut sistemul, au trebuit sa gaseasca o solutie rapida sa imbine lantul de transmisie. Asa ca au intercalat convertoarele de care ziceam.
Testarea lantului video e simpla - un generator de mira la un capat (cu care se intra pe un conector BNC cu semnal composit) si un monitor la celalalt capat (conectat la iesirea decoderului cu un cablu component- VGA, care merge direct pe intrarea monitorului).
Pentru calea de comenzi, as avea nevoie de o solutie similara - un tester sau o alta solutie care sa imi confirme ca lantul de la camera la consola este functional.

#7
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Dupa ceva sapaturi, se pare ca solutia este un test de loopback folosind hyperterminal; adica, laptop cu adaptor usb/rs-232/rs-422 (ca nu se mai gasesc laptopuri cu serial acum) la un capat si un conector de loopback la celalalt capat.
Ca sa nu ma plimb cu laptopul, ar fi util un tester stand alone cum sunt cele de eternet care sa faca acelasi lucru.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate