Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#73
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Am vazut filmul alaltaieri la IMAX-ul lu' peshte de la AFI. Ma asteptam sa fie un film pe care sa-l votez apoi entuziasmat cu un 10/10 pe IMDb, dar s-a oprit pe la un 7, cu indulgenta.

Build up foarte lung si lent, prestatii OK din partea actorilor (chiar si Hathaway), scenariu mediocru, si-a mai revenit spre final, dar cam tarziu. Cred ca m-a dezamagit cel mai mult lipsa de ritm a filmului, asteptam ceva mult mai alert si mai dinamic.

Nici Gravity nu a fost cine stie ce, dar Interstellar e dpmdv sub filmul lui Cuaron. Interstellar mi-a adus aminte prea mult de filmele lui M. Night-Shyamalan, un regizor pe care eu nu-l prea am la inima.

#74
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
A fost foarte bun pana au inceput s-o bage cu iubirea. In momentul in care Anne Hathaway a inceput sa-si justifice alegerea cu discursul ala despre iubire si cum ca e o forta in univers, mi s-a scurs tot sangele din organ.
Stiinta putea si ea sa fie mai plauzibila. Orice teorie, ca sa poata fi luata in seama, trebuie sa fie plauzibila.
Actorii foarte bun, la fel si grafica, misto realizat filmul, la mile distanta de aberatiile cu care suntem bombardati in fiecare an (gen Transformers).

Nu e un film perfect, dar chiar ma gandeam pe parcursul lui ca daca toate filmele ar fi macar la nivelul asta, as fi foarte fericit.

#75
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Pe masura ce il vizionam, il tot comparam cu "2001" al lui Kubrick si tot timpul filmul de acum aproape 50 de ani castiga detasat.

Nolan, mai e mult pana departe, buddy...

#76
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMizu, on 16 noiembrie 2014 - 21:32, said:

A fost foarte bun pana au inceput s-o bage cu iubirea. In momentul in care Anne Hathaway a inceput sa-si justifice alegerea cu discursul ala despre iubire si cum ca e o forta in univers, mi s-a scurs tot sangele din organ.
Stiinta putea si ea sa fie mai plauzibila. Orice teorie, ca sa poata fi luata in seama, trebuie sa fie plauzibila.
Actorii foarte bun, la fel si grafica, misto realizat filmul, la mile distanta de aberatiile cu care suntem bombardati in fiecare an (gen Transformers).

Nu e un film perfect, dar chiar ma gandeam pe parcursul lui ca daca toate filmele ar fi macar la nivelul asta, as fi foarte fericit.
Nu are cum ca nu joaca Matthew McConaughey in toate.

#77
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
filmul e mind blowing.

nu e pentru oricine, nu e nici o jignire aici, e diferenta de temperament/personalitate, cred ca cei care prefera comediile se vor plictisi la un astfel de film. unii in spatele meu spuneau bine ca s-a terminat.

o sa revin mai tarziu cu propria mea interpretare dupa ce mai citesc cateva variante. am o varianta care leaga (aproape) totul. se vede regizorul din Inception, te lasa sa te gandesti la sfarsitul filmului, sa faci tu legaturile. genial Nolan.

#78
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
@parabone

Quote

Pai stai, parca vorbeam despre extinctia planetei noastra.Faptul ca acele doua planete sunt cam potrivnice e alta discutie.
Vorbeai de schimbarile climatice. So schimbarile climatice pe Terra = apocalipsa, dar mutarea pe niste planete a caror clima este potrivnica oamenilor = salvare.

Quote

Tinand cont de legile fizicii prezentate de Nolan in film tind sa cred ca este acoperit...atata timp cat Cooper este in Tesseract, unde timpul are valoare infinita, atunci poate sa ''manipuleze/influenteze'' trecutul.Daca ne-a prostit Nolan sau nu, atunci sa-i fie de bine.
Nu are cum sa influenteze trecutul daca nu ajunge in tesseract. El nu se poate trimite (indiferent prin cine) in teseract daca nu ajunge la el in primul rand.

View PostDumitru_Pavel, on 16 noiembrie 2014 - 22:26, said:

filmul e mind blowing.
[...]
o sa revin mai tarziu cu propria mea interpretare [...]genial Nolan.
Astept.

#79
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View PostDumitru_Pavel, on 16 noiembrie 2014 - 22:26, said:

. unii in spatele meu spuneau bine ca s-a terminat.
Un cuplu in dreapta mea radea la niste faze care n-aveau legatura cu comedia, iar alt tip se juca pe telefon.

#80
Myers

Myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 31.10.2006
Asta pentru ca nu este un film usor de inteles!E un film ce abordeaza probleme complexe,chestiuni ce nu sunt atat de accesibile ca cele din Transformers sau Guardians of the Galaxy,de exemplu.Dar sunt mult mai satisfacatoare mental,cu toate plot-hole-urile existente.Nu este un film de copii,nici macar de adolescenti obisnuiti cu supereroul(supereroii)  ce singur(singuri) salveaza lumea.Da,conform cu toate informatiile stiute de mine,ma asteptam ca McConaughey sa fie transformat in particule elementare atunci cand a intrat in gaura neagra,insa ESTE UN FILM si nu un documentar.Oamenii ar trebui sa inteleaga asta si sa accepte faptul ca un film nu trebuie sa fie 100% corect  dpdv stiintific.Daca nu l-as compara cu nimic,probabil ca nu ar fi un film de 10,as fi vrut sa ni se explice mai in amanunt unele chestiuni(cauza schimbarilor climatice si a aparitiilor furtunilor de praf,etc),ar fi putut sa ma emotioneze mai mult,insa comparandu-l cu multimea de filme superficiale din ultimul timp,atunci da,e de 10.
Si o chestiune pe care nu am inteles-o si poate imi explica cineva:de ce pe suprafata planetei Miller o ora dureaza 7 ani pamanteni iar pe Endurance,care se afla in afara planetei dar totusi,aproape de gaura neagra,timpul a curs normal(vedem ca pentru Romilly,negrul care a ramas pe Endurance au trecut 21 de ani)?

#81
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
aceasta este interpretarea mea. poate ca unele lucruri inca nu se potrivesc dar firul principal cam acesta e. am vazut filmul doar odata, mai trebuie sa-l mai vad cel putin inca o data pentru a asamba si alte piese din puzzle(Nolan ne pune pe masa un puzzle, asa a facut si in Inception). cititi doar dupa ce vizionati filmul. you have been warned.

Spoiler

Edited by Dumitru_Pavel, 17 November 2014 - 16:15.


#82
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Dumitru Pavel, mai uita-te o data la film ca iti raspunde Cooper la intrebari. Cine n-a vazut filmul sa nu citeasca.

Omenirea din viitor a facut totul, isi da seama de asta Cooper cand e in acea biblioteca tridimensionala. Oamenii au evoluat atat de mult incat existau in 4-5 dimensiuni (nu mai retin exact), una din ele fiind timpul. Datorita acestui fapt le era greu sa comunice cu fiinte tridimensionale si au creat acea biblioteca pe care Cooper o putea intelege.
De unde stiau ei ce stiau? Poi pentru ca timpul la ei era ca inexistent, existau in orice punct din timp si il puteau accesa fara efort. Biblioteca avea rafturi pentru fiecare moment din existenta acelei camere.
Ei au creat si acea gaura neagra.
Si totul a inceput cu iesirea omenirii in univers, altfel ar fi murit cu totii pe Pamant si n-ar mai fi ajuns la acel nivel al evolutiei. Asa se inchide cercul, cum s-a inchis si cel in care Cooper se ajuta pe el insusi prin mesajele din biblioteca.

#83
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
Nu sunt de acord ca ei pot accesa sau ca pot ajunge oriunde in timp. Niciunde in film nu se vorbeste de calatoria in trecut. Se spune ca gravitatia transcede timpul. Asta e altceva. acei ei din viitor nu aveau cum sa recupereze informatia pierduta din trecut si sa-l faca pe Cooper sa interactioneze cu ea in real time si apoi sa modifice trecutul. Varianta asta nu se potriveste cu nimic si iese din discutie.
Si nu stii daca tot ei au construit gaura neagra nici tesseractul.

Edited by Dumitru_Pavel, 17 November 2014 - 18:09.


#84
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Mai uita-te o data la film.

#85
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostKyth, on 16 noiembrie 2014 - 21:35, said:

Pe masura ce il vizionam, il tot comparam cu "2001" al lui Kubrick si tot timpul filmul de acum aproape 50 de ani castiga detasat.

Nolan, mai e mult pana departe, buddy...
Si eu am vazut filmul si sunt total de-acord cu tine, filmul 2001: A Space Odyssey (1968) este o capodopera ce n-a fost egalata Posted Image

#86
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

View PostDumitru_Pavel, on 17 noiembrie 2014 - 18:07, said:

Nu sunt de acord ca ei pot accesa sau ca pot ajunge oriunde in timp. Niciunde in film nu se vorbeste de calatoria in trecut. Se spune ca gravitatia transcede timpul. Asta e altceva. acei ei din viitor nu aveau cum sa recupereze informatia pierduta din trecut si sa-l faca pe Cooper sa interactioneze cu ea in real time si apoi sa modifice trecutul. Varianta asta nu se potriveste cu nimic si iese din discutie.
Si nu stii daca tot ei au construit gaura neagra nici tesseractul.



Spoiler


#87
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Nu se inchid cercuri in filmul asta. Ca sa inchizi trebuie sa presupui inca vreo 3 ore de aberatii inexplicabile si ilogice si tot nu reusesti, iar firul narativ ar suna cam asa:
Nasa vine la cowboy acasa si il pune pe racheta (fara mesaje din viitor) > Ajunge la galaxia cu gaura neagra > Are loc o catastrofa (fi-sa nu ajunge teoreticianca sau explodeaza nava si moare gagica aia si scapa doar cowboyu sau orice) > Cowboyu ajunge in biblioteca si trimite mesajul cu coordonatele la baza Nasa (probabil asa previne catastrofa) > filmul asta (sau inca un "ciclu" intermediar inainte)

Unii o sa zica: "daaa, great, asa e logic". Nup, nu-i nici asa, ca de asta am zis ca sunt aberatii ilogice. Pt. ca in varianta asta ipotetica, mesajul in sine este suma tuturor experientelor care au dus la compunerea lui, iar prin simpla lui aparitie in trecut si-ar nega existenta pt. ca partile lui componente nu mai exista cand schimba trecutul.

----
Iar asa cum se arata in film e si mai stupid. Adica ca el ajunge la biblioteca pt. ca a trimis un mesaj din biblioteca. E cea mai mare ineptie.
Sa presupunem prin absurd ca exista o masina a timpului undeva ascunsa. Ca sa va dati cu ea intai trebuie sa o gasiti si sa va urcati in ea. Nu merge ca intai ma dau cu ea si-mi trimit dupa aia mesaj ca sa o gasesc (sau lu' fi-mea).

Edited by Genjurooo, 19 November 2014 - 01:25.


#88
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ai dreptate dar si gresesti, @Genjurooo, se inchid cercuri in acest film Posted Image

Uite de ce gresesti:
Spoiler

Uite si de ce ai dreptate
Spoiler


P.S.:
sunt pe aceeasi lungime de unda cu @Mizu !

#89
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
@tom_1133
E "potrivit/a", nu "potrivnic/a"
.
Oricum varianta asta se incadreaza si se poate critica prin rationamentul din prima parte a mesajului meu anterior. Adica ca mesajul cincidimensionalilor spre Cooper este imposibil deoarece isi incalca conditiile care duc la existenta sa.

#90
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Tu acum faci teoria chibritului, tine minte ca asta e un film SF, din moment ce nu avem habar cum ar fi o fiinta cincidimensionala si caror legi fizice i se supune, nu cred ca suntem in masura sa zicem ce conditii incalca una si alta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate