Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#181
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdaniel:), on 05 mai 2015 - 02:05, said:

sau sub contact.
Contact, da, asta film. Dar putem sa il comparam pe Sagan cu Nolan? Povestea din Contant este mult mai credibila.

#182
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdaniel:), on 05 mai 2015 - 02:05, said:

p.s. ... am o banuiala ca cei carora le-a placut Interstellar s-ar putea sa nu reziste la Stalker (1979).
Vazut de 2 ori si mi-a placut si Interstellar Posted Image

#183
M_Plex

M_Plex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.04.2015
Dacă mă întrebaţi pe mine, acest film este o adevărată capodoperă! Mai ales pentru că îmi plac filmele Science Fiction.

#184
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostM_Plex, on 13 mai 2015 - 11:38, said:

Dacă mă întrebaţi pe mine, acest film este o adevărată capodoperă! Mai ales pentru că îmi plac filmele Science Fiction.

prea criptic si cu idei cam "nastrusnice" si trase de par. E muuuuult in spatele lui 2001 care e mai inteligibil . L-am vazut in sila a doua oara .

Edited by gi_fubar, 11 January 2016 - 20:34.


#185
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Care-i faza cu 2001 ca nu inteleg? De ce tot il comparati cu 2001?

#186
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pentru ca oricum ai da-o, Interstellar (2014) seama foarte mult cu 2001: A Space Odyssey (1968).
Insa filmul din 1968 are o oarecare logica pe cand asta din 2014 n-are cap, n-are coada.

Nu stiu cat de mult au contribuit actorii la acest aspect, dar eu il consider pe regizor vinovat pt. o tentativa de viziune greu de digerat din cauza ilogicii filmului.

Urasc regizorii care fac filme ce sunt intelese numai de ei si cei care l-au produs.
Pai ori il faci sa il inteleaga spectactorul, ori iti expui starile sufletesti in film ce sunt intelese numai de tine (regizor)  Posted Image

#187
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Eu urăsc regizorii gen Tarantino supraapreciați pentru idei pe care le născocim cu toții pe la vârsta lui Nică din Humulești.

#188
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UDVtMYqUAyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#189
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Un film nu trebuie sa aiba neaparat logica. Sunt filme compuse din scene haotice dar care iti creeaza emotii, te fac sa traiesti anumite stari si din cauza asta sunt apreciate. Filmul e o arta, trebuie sa te impresioneze, sa iti trezeasca anumite sentimente, sa te plimbe prin anumite stari. Exemplu filmele lui David Lynch, pe care foarte putini le inteleg cap-coada si de multe ori nici nu prea au sens ca intreg, ci ca o colectie de idei, de trairi etc. Combinate cu muzica potrivita, sunt scene puternice, memorabile care iti raman in minte si ori de cate ori auzi o melodie, imediat faci asocierea cu o anume scena si cu sentimentele transmise.
Ce sens au filme gen Tree of Life, Knight of Cups, Mulholland Drive, Lost Highway etc.

#190
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Hai c-ai spus-o si tu !
Arta cinematografica s-a oprit in anii '60 (daca nu in '50) cand s-au inventat filmele care socheaza spectactorii ori au un mesaj ascuns mai mult sau mai putin descifrabil.

Toate filmele ce tu si ceialalti le considerati arta cinematografica nu sunt decat niste filme socante ce incearca "sa impresioneze, sa trezeasca anumite sentimente, sa plimbe prin anumite stari" spectacorii dar nu au 100% combinatia potrivita pentru a face acest lucru.
D.p.meu.d.v. pana si un analfabet trebuie sa fie impresionat de filmul arta, nu sa se plictiseasca dupa primele 3-5 minute !

Iata ca sunt mai critic decat cel mai critic de film !
Dar asta e punctul meu de vedere  Posted Image

#191
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Destul de interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l7tV7v71k-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#192
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Enervat de cerebralitatea lui Sanjuro, pardon, Genjurooo, l-am vazut azi-noapte pentru a 3-a oara. Frumos film, facut cu o maiestrie desavarsita, cu o daruire extraordinara a întregii echipe de filmare. Nu ma mai intereseaza ideile cerebrale ale lui Sanjuro, probabil este nascut într-o zodie care are picioarele bine înfipte în pamânt. Eu sunt un simplu Berbec, cu capu'n nori si recunosc ca am zâmbit dar si lacrimat alaturi de Brand si iubirea ei care transcende orice în Univers. Dupa cum spunea un tip cu ochelari din Silistea-Gumesti: "Daca dragoste nu e, nimic nu e."

Edited by florinbad, 18 February 2016 - 19:38.


#193
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IuE8YX7IZGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate