Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#163
Thorin_scut_de_stejar

Thorin_scut_de_stejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.01.2015

View PostTS030, on 02 aprilie 2015 - 19:32, said:

Din pacate Interstellar nu castiga la nici un capitol; predictibil, neinteresant
oricat de hater ai fi, nu poti sa spui ca este predictibil

#164
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da' omu' nu este hater !
Spune ca nu i-a placut filmul, punct  Posted Image

Eu banuiesc de ce nu i-a placut filmul, pentru ca are o poveste de rahat.
Auzi, "filmul e despre transcendenþa (în timp ºi spaþiu) dragostei tatã-fiicã"  Posted Image

Atunci de ce regizorul nu a exploatat mai mult transpunerea relatiei dintre tatã si fiicã si a pus accent pe efectele speciale SF ?!
De ce a mistificat filmul incat la final sa iti vina sa vomiti cand intelegi ca este vorba despre "transcendenþa (în timp ºi spaþiu) dragostei tatã-fiicã" ?!

Cel putin nu le-a imbinat armonios   Posted Image

#165
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
OK, partial predictibil - si din pacate cand nu a fost predictibil (m-)a cam dezamagit. OK, am avut parte de momente "WTF??" ce pot fi considerate surprize. Multe chestii fortate, multe idei amestecate si exploatate pe jumatate sfert.

Per total n-as spune ca-mi pare rau de banii dati si timpul pierdut; doar ca... e departe de-a se ridica la nivelul hype-ului. Dar "gaura neagra" arata fain ;)

Apropo, eu unul nu as cauta scuze pseudo-filosofice unui esec ;) Partea emotionala este absenta in acest film, si prefer sa nu mi-o imaginez in locul regizorului.

#166
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostTS030, on 03 aprilie 2015 - 12:24, said:

Partea emotionala este absenta in acest film, si prefer sa nu mi-o imaginez in locul regizorului.
Partea emotionala e absenta din  toate filmele lui Nolan.

#167
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostTS030, on 03 aprilie 2015 - 12:24, said:

Per total n-as spune ca-mi pare rau de banii dati si timpul pierdut;
Mie doar de timpul pierdut imi pare rau.

#168
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Am vazut si eu prea-laudatul Interstellar. Mai plauzibil mi s-a parut Exodus :) . A avut cateva parti stiintifice dar a dat-o rau prin balarii sentimentale si teorii scientologice.

#169
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Multe efecte speciale, o muzica de bagat in sperieti si nitica drama. Mi-a placut ca a ridicat niste semne de intrebare si ca are un subiect cat de cat original. Merita vazut, mai ales la cinema.

#170
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.03.2004
Un val de sute de metri se poate forma in apa pana la genunchi?

#171
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
De unde ai dedus tu ca pe toata planeta apa avea aceasi adancime? Posted Image

#172
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postzircon, on 19 aprilie 2015 - 21:00, said:

Un val de sute de metri se poate forma in apa pana la genunchi?

Intrun film SF se poate intampla orice.

#173
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBursul, on 26 aprilie 2015 - 12:50, said:

Intrun film SF se poate intampla orice.
Nu.
Valul este posibil intr-un sefe datorita atractiei lu gaura neagra, dar "orice" este fantezie.
Exista o linie fina intre fantezie si sefe. Unii o intuiesc, altii sar calul (linia).

Edited by Genjurooo, 26 April 2015 - 20:25.


#174
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Altii s-au bucurat de film si atat.

#175
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
S-au bucurat de efectele speciale, vrei sa spui  :)

#176
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
...sau de tot filmul.

#177
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Filmul Interstellar (2014) are efecte speciale foarte bune, insa povestea e regizata intr-un mod stupid.
Filmul e o amestecatura de psihologic, drama, putin mister si SF.

Regizorul Christopher Nolan a incercat sa copieze, oarecum, filmu' lu' Stanley Kubrick (2001: A Space Odyssey (1968)), insa amestecand tiparele mai sus enumerate  -a iesit un film stupid mindfuckPosted Image

Filmul Interstellar (2014) are efecte speciale foarte bune, insa povestea e regizata intr-un mod stupid.
Filmul e o amestecatura de psihologic, drama, putin mister si SF.

Regizorul Christopher Nolan a incercat sa copieze, oarecum, filmu' lu' Stanley Kubrick (2001: A Space Odyssey (1968)), insa amestecand tiparele mai sus enumerate  -a iesit un film stupid mindfuckPosted Image

#178
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Filmul a fost bun, narațiunea reușitã, dar nu e ușurel. Trebuie sã-l savurezi cu atenție. Nu e doar un alt film SF plin de efecte speciale.

#179
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Filmul are niste gauri grave, mai mari decat cea despre care se vorbeste, la capitolul dezvoltarea personajelor, poveste, joc actoricesc. De chestiile SF din film incerca sa nu ma leg, sunt teorii prezentate in zeci de productii alternative, povesti scrise, episoade din zona crepusculara sau star trek, alte filme. La cat de multe filme proaste se fac in ultimul timp e si normal ca acesta sa fie apreciat de noua pustime care nu se uita la un film mai vechi de 2013 ca efectele speciale e naspa.

Filmul nu e un dezastru, l-as nota cu cel mult 7/10 dar e clar sub alte productii de gen: Odiseea Spatiala 2001 chiar si 2010, blade runner, Solyaris(ala din 72 Posted Image), e chiar oleaca sub event horizon la care fac aia trimite in screen junkies sau sub contact. Mi s-a parut a fi cel mai aproape de Cloud Atlas calitativ, fara a avea jocul actoricesc din unele povestiri ale filmului ... chiar, isi mai aduce aminte cineva de cloud atlas?!

p.s. ... am o banuiala ca cei carora le-a placut Interstellar s-ar putea sa nu reziste la Stalker (1979).

Edited by daniel:), 05 May 2015 - 02:09.


#180
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Asa e, ce SF-uri de top facura astia in urma cu 50 de ani, extraordinar si imposibil de depasit doar pentru ca asa zici tu, nici macar nu binevoiesti sa ne explici de ce. Dar Interstellar e clar sub acele productii. M-ai convins! La Stalker nu mai are rost sa ma uit ca zici ca n-o sa-mi placa, dar norocul meu ca am citit cartea, nu-s chiar irecuperabil.
Peste inca 50 de ani niste plictisiti vor avea o conversatie similara pe echivalentul din viitor al unui forum despre Interstellar 2014.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate