Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#145
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Posted Image 6 nu mai este pacificator.

Sa nu descurajam populatia care apreciaza un SF mai clasicutz.

#146
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Nota 2 ca sa multumim haterii :)

#147
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 debit_critic, on 12 noiembrie 2014 - 00:06, said:

Sa nu mai zic ca fiintele alea superevoluate care faceau spacetimeul lui peste, aveau puterea sa dea copy paste la gauri negre, aveau puterea sa il proiecteze pe texan in dormitorul cincidimensional DAR nu aveau puterea sa salveze niste amarate de plante ca naibii sa ramana mult si bine oamenii pe pamant. De praf nu scapi nici ajutat de extraterestrii.

Impresia mea este: chiar au complotat sa plecam.
Probabil fiintele alea erau satule de FB, celulare, drifturi-auto, zombalisme si pitzireli.

...macar sper ca era si asta in scenariu dar a cazut la montaj.  Posted Image

#148
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 badsica, on 17 martie 2015 - 23:29, said:

Nota 2 ca sa multumim haterii Posted Image
Nota 1, ca sa multumiti haterii :)

#149
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 cuculili, on 17 martie 2015 - 23:39, said:

Impresia mea este: chiar au complotat sa plecam.
Probabil fiintele alea erau satule de FB, celulare, drifturi-auto, zombalisme si pitzireli.
...macar sper ca era si asta in scenariu dar a cazut la montaj.
Poate nu au reusit sa gaseasca o solutie pentru salvarea planetei, si singura alternativa era relocarea supravietuitorilor pe o planeta ce poate sustine viata. Nici pentru o fiinta umana evoluata nu ar fi chiar asa usor sa obtina pamant fertil din piatra seaca, sau mai bine zis de unde nu mai exista minerale si restul de elemente necesare cresterii plantelor.

#150
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ai dreptate ! in film, acea initiativa de a gasi o planeta cu un habitat propice vietii, esueaza si de aceea oamenii s-au mutat pe statiile orbitale.

Si asta datorita lui Cooper care a retransmis mesajul din viitor cum ca relocarea supravietuitorilor pe o planeta ce poate sustine viata nu este posibila deoarece nu s-a gasit o planeta capabila sa sustina viata in timp util.

#151
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
This is not your usual dumb/Hollywood movie. De asemenea, nu e indicat celor sub 30-40 de ani. Sau dacă e, lor le e rezervată partea „ştiinţifică” a filmului.

Însă pentru ceilalţi, filmul e despre transcendenţa (în timp şi spaţiu) dragostei tată-fiică, aşa cum şi în Matrix (1), la sfîrşitul fimului e vorba de dragostea (credinţa) tipei care-l învie pe Neo. Contextul SF din „Interstellar” e secundar, sau e făcut pentru cei care se uită la Discovery Science şi se cred deştepţi.

Astea fiind spuse, filmul merită păstrat pe DVD/harddisk (cu explicaţiile aferente) ceea ce la mine n-o să se întîmple pentru că McConnaghey are un stil de a mesteca vorbele în stil texan de-ţi vine să-i scoţi dinţii.

#152
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 stormwatch, on 19 martie 2015 - 09:02, said:

This is not your usual dumb/Hollywood movie. De asemenea, nu e indicat celor sub 30-40 de ani. Sau dacă e, lor le e rezervată partea „ştiinţifică” a filmului.

Însă pentru ceilalţi, filmul e despre transcendenţa (în timp şi spaţiu) dragostei tată-fiică, aşa cum şi în Matrix (1), la sfîrşitul fimului e vorba de dragostea (credinţa) tipei care-l învie pe Neo. Contextul SF din „Interstellar” e secundar, sau e făcut pentru cei care se uită la Discovery Science şi se cred deştepţi.

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, nici ca nu puteai sa o zici mai bine. Exact transpunerea relatiei dintre tata si fiica mi-a placut cel mai mult la filmul asta, iar partea SF a fost de fapt partea a doua. Posted Image

#153
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Un film bun, desi cred ca se putea si mai bine. Asa cum zice si Bursul, partea de SF e pe locul 2.
Notele pentru un film variaza in functie de preferintele fiecaruia in materie de film. Eu il plasez sub Birdman, care pentru mine e filmul anului 2014.
Memento mi se pare cel mai bun film al lui Nolan. Iñárritu>Nolan :P

#154
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 Bursul, on 17 martie 2015 - 12:29, said:

Da, ce Matrix avea chestii logice Posted Image si tot v-a placut. Cateodata va asteptati sa descoperiti secretele universului intr-un film artistic. Nu uitati, film artistic!
Matrix macar a avut concepte (idei) interesante si originale..Poti numi film artistic si dezastre ca Troll 2 & shit, nu au nimic artistic in ele si esueaza in tot ce-si propun. De la premiza si motivatie, la desfasurarea deloc fluida a actiunii si pana la punctul culminant, tot ce au facut a fost sa rateze.

 stormwatch, on 19 martie 2015 - 09:02, said:

This is not your usual dumb/Hollywood movie. De asemenea, nu e indicat celor sub 30-40 de ani. Sau dacă e, lor le e rezervată partea „ştiinţifică” a filmului.
Nu, e dumber.
Partea "stiintifica" e o tampenie ilogica inventata de Kip Thorne ca sa-si vanda cartile si bazata pe gaurile din SR. Niste speculatii care intrec masura si sfideaza logica.



P.S.: Si nu, nu are nimic in comun cu atmosfera din 2001. Poate ar trebui sa va uitati din nou la 2001 cei care sustineti ca are. Incearca. dar ca in tot ce-si propune, esueaza.

Edited by Genjurooo, 22 March 2015 - 19:02.


#155
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cand ai scris P.S.-ul, sper ca nu te-ai referit si la mine, ca si eu zic tot timpul acelasi lucru Posted Image
Spoiler


#156
Alexandru_986

Alexandru_986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2015
Interstellar este incredibil. Efectele vizuale, scenografia, jocul actorilor, au fost toate uimitoare.
Povestea este cu siguranță una dintre cele mai originale pe care le-am văzut de ceva timp.

#157
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Oh, s**t! Ai deschis cutia Pandorei cu mesajul tau.
Asteapta-te la mesaje ironice din partea colegilor ce detesta Interstellar.

Edited by Hider141, 27 March 2015 - 12:25.


#158
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 tom_1133, on 24 martie 2015 - 17:16, said:

Cand ai scris P.S.-ul, sper ca nu te-ai referit si la mine, ca si eu zic tot timpul acelasi lucru Posted Image
Spoiler

Nu mai tin minte.
Am avut multe discutii cu fantarzii pe IMDB pe tema asta si cand a fost lansat filmul comparatia asta era peste tot.
Din perspectiva mea nici macar atmosfera de space-opera nu are.

#159
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lZMzf-SDWP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#160
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Genjurooo, on 22 martie 2015 - 18:46, said:

Matrix macar a avut concepte (idei) interesante si originale..
A avut ce??? :lol:

#161
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
A vrut sa spuna ca The Matrix (1999) a revolutionat industria cinematografica si a deschis noi orizonturi tehnologice.

Daca ai sti cat adevar exista-n fraza urmatoare

Quote

dupa Matrix, filmul n-a mai fost la fel


#162
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ciudat. Pentru mine n-a schimbat nimic - mi-a placut, desigur, dar nu a adus ceva inovator si nemaipomenit Posted Image

Ca sa nu deviem prea mult de la subiect - un film nu trebuie sa fie original ca sa fie bun (Matrix fiind un exemplu). Din pacate Interstellar nu castiga la nici un capitol; predictibil, neinteresant dar cu efecte speciale bine facute. Din fericire, singura asteptare pe care-am avut-o a fost legata de efecte Posted Image

Edited by TS030, 02 April 2015 - 19:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate