Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Microscoape / Sectiuni / Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#37
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Intrebare de necunoscator. O jucarie ca cea din linkul de mai jos credeti ca ar fi de folos pentru plante in general. Nu ma intereseaza sa stau sa prepar lame si lamele ci doar sa observ suprafata frunzelor. As observa sporii de ciuperci, cu el?
Asta e linkul:
http://www.ebay.com/...=item417a682dc5

La pret de o sticla de "cico" ar mai fi si asta:
http://www.ebay.com/...=item485e52d134
dar ma cam indoiesc sa aiba vre-o utilitate. Poate doar pentru faptul ca este portabil si standalone. Asa sa il ai in buzunar in solar.
Astept pareri.
Merci

Edited by BadJoke, 23 December 2013 - 05:22.


#38
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Jumborom recidiveaza... !Posted Image

Dupa ce a infiintat scoala GAUS, acum a dat-o-n spiritism si infiinteaza si LRC (Leaf Readers Club - clubul cititorilor in......frunze).  Posted Image

Edited by carprom, 23 December 2013 - 05:42.


#39
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cand vrajitoarele sau ghicitoarele, citesc in palma, crezi sau nu, ca iti arata viitorul.
Cand citesti in frunze, sigur vei avea un viitor linistit pentru tine si plante. Binenteles cu masurile de rigoare.
Acum 1an jumbo nici nu era la facultate si a infiintat Gaus.
Acum nici nu a inceput bine anul I si a infiintat LRC-ul.
Am inteles ca facultatea pe care o face, dureaza patru ani.
Sa va asteptati colegilor la tot ce este mai folositor pentru corecta noastra informare.
jumbo, nu care cumva sa lipsesti de la cursuri!

#40
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Care va sa zica m-ati facut un fel de tata Omidu'... Cu pasiunea lor, devoratoare, pentru frunze, ar putea fi mascota microscopistilor.

BadJoke, studiez si eu comentariile si review-urile la minisculele alea, sa vedem la ce sunt bune. Celestron vinde si la noi.

#41
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Jucaria mea e asta :


http://www.ebay.co.u...=item3a84e158f8


Puteti vedea aici si aici sau aici ori aicice fel de captura video face jucaria mai sus mentionata.

#42
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sa intelegem, ca puterea de marire, este 80sapm.spam
Te rugam, sintetizeaza-ne in mare sau mai amanuntit, cum te lasa inima, modul de folosire. Cum se utilizeaza, cam ce stie sa faca, care sunt principalele indentificari a daunatorilor?
Adica pana la ce nivel poate sa ne arate ,,infractorii''plantelor?
Este portabil, avand o sursa independenta de curent (baterii), sau poate sa fie utilizat numai la retea? Am inteles ca se poate conecta la p.c?
Si deocamdata ma opresc aici, nu inainte de a te intreba, de cand il ai si daca esti mai mult decat ,,multumit'' de el? Binenteles raportat la clasa din care face parte!

#43
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Este o camera cu 2 megapixeli, la care s-au adaugat lentile zoom 20-800.
Vizualizeaza, face captura video si foto direct pe calculator, nu e portabil, adica vine sacul la moara / frunzele la pc Posted Image
Are 8 leduri, cd cu soft. Parerea mea este ca nu mareste atat cat l-a laudat e-sellerul(ori nu stiu eu sa=l folosesc la capacitate), dar pe mine ma foarte multumeste.Ce am reusit eu sa fac cu el se vede in imaginile postate si in capturile video, daca jucaria stie mai multe, mea culpa ca nu m-am priceput mai bine Posted Image Din punctul meu de vedere este foarte multumitor raportul pret / calitate.
Il am din primavara, deci m-a ajutat un sezon. Anii trecuti am folosit un microscop monocular, dar era obositor sa tii un ochi inchis si unul deschis in timp ce alergi lighioanele pe frunze, ba nu era lumina naturala suficienta, avea si baterii dar te lasau cand ti-era lumea mai draga.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Attached Files



#44
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Se vede clar ce tomate babane obtineti atunci cand va dotati cu un microscop ...

Edited by jumborom, 23 December 2013 - 19:09.


#45
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postjumborom, on 23 decembrie 2013 - 19:03, said:

Se vede clar ce tomate babane obtineti atunci cand va dotati cu un microscop ...


Si, uite asa, invidia puse stapanire pe colegul Jumbo... Posted Image

Edited by laum, 23 December 2013 - 20:51.


#46
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Fratilor de la ienele de plastic, capsatoare  de legat rosiile  etc ati ajuns la microscoape electronice. Sunt tare curios la anul pe timpul acesta ce noutati o sa mai apara sau la ce nivel o sa se ajunga.  Pe viitor poate o sa achizitionez si eu o jucarie de genul acesta sunt constient ca ne fereste de multe probleme si putem depista "dusmanul" in faza incipienta.

Edited by raul_azz, 23 December 2013 - 20:57.


#47
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
NU LA ANUL, PE TIMPUL ACESTA! Cum au trecut sarbatorile religioase, nici nu ma gandesc sa fac REP-ul fara sa am asa ceva in casa!
Vrei rezultate benefice, i-ati scula fratioare! A trecut vremea sa mergem la noroc, cu ce cultivam. Imperios necesar, este sa urmam trendul.
jumbo ne este invidios!
Chiar se bucura cand avem ,,n'' oportunitati pentru atingerea scopului urmarit.
Cum fac si eu o comanda pe EBAY? Nu le am cu engleza!
Ajutati un incult!

#48
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Referitor la ebay  ai nevoie de un card visa  apoi trebuie sa iti faci un cont la ei pe site astea sunt asa in mare. Poate te ajuta colegul  laum mai detaliat.

#49
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Trimit banii anticipat!
Cand ajung la un coleg, poate sa lanseze comanda!
Va rog , ajutati-ma!
VREAU SA AM ,,JUCARIA''!
Cine se baga, va avea tot respectul si aprecierea mea!

#50
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
1orgu
Ar fi 3 variante de achizitionare microscop de pe ebay.

1. In linkul pus de mine anterior dai clic pe buy it now adica il cumperi pe loc fara licitatie, apoi dai clic pe check out as guest adica-ti continui cumparaturile ca si vizitator fara sa ai cont la ei, apoi o sa trebuiasca sa completezi adresa unde sa fie livrat pachetul, faci plata cu unul din cardurile ( am facut eu o simulare de cumparare si atasez imaginea sa vezi ce carduri sunt acceptate). De la e-sellerul din link eu am mai cumparat 2 microscoape dar direct din Uk si nu au fost probleme, la comanda din Romania nu ma pot pronunta, poate fi la fel de corect vanzatorul sau mai putin...vad ca nici pentru transport nu se taxeaza in aceasta perioada, acum cateva luni era 6 lire pentru Romania, o fi oferta de sarbatori Posted Image

2. Pot face eu comanda direct din Uk, dar te mai costa posta Uk - Onesti 10 lire si Onesti- Bucuresti 6 ron. Transportul Uk -Onesti e 10 lire pana la 10 kg indiferent de greutate, iar eu deocamdata nu am nimic de primit / daca as fi avut eu pachet nu te taxam ...

3. Varianta 2 imbunatatita, adica astepti sa vina microscopul la Onesti cand o sa am eu ceva de primit, ori vine careva in Ro... nu stiu cand anume

Attached Files



#51
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View Post1orgu, on 23 decembrie 2013 - 21:40, said:

Trimit banii anticipat!
Cand ajung la un coleg, poate sa lanseze comanda!
Va rog , ajutati-ma!
VREAU SA AM ,,JUCARIA''!
Cine se baga, va avea tot respectul si aprecierea mea!

Iti iau eu. O sa dau comanda zilele urmatoare. Ne auzim la tel sau pe pm. Numai sa ai rabdare ca o sa dureze vre-o 30 de zile lucreatoare poate si mai bine ca prinde sarbatoarile in tranzit. Eu sunt mai zgarcit la bani si fiinca nu ma grabesc iau de pe ebay.com direct de la china. este fara taxa de transport si o idee mai ieftin.

Edited by BadJoke, 24 December 2013 - 01:25.


#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pe Amazon sunt reduceri substantiale in perioada asta...

#53
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Tot sap and pe net, pana la urma am ajuns la concluzia ca ce a achizitionat jumbo e cea mai buna afacere in raport pret/performanta...
Alte optiuni?

#54
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postlaum, on 23 decembrie 2013 - 17:48, said:

Este o camera cu 2 megapixeli, la care s-au adaugat lentile zoom 20-800.

Lentilele au fost adaugate ulterior achizitionarii, sau fac parte integranta din microscopul respectiv?

Gurule,
ai perfecta dreptate, dar lui jumbo il foloseste si la studiu in privinta materialului didactic. Sincer nu ma vad pe mine ca as fi in stare sa pregatesc acele lamele, sau kiturile respective.
Nu este chiar simplu sa pregatesti asa ceva. Dupa multe search-uri, am concluzionat ca trebuiesc pregatite unele cu uleiuri speciale, altele cu substante fosforescente,
trebuie respectata o perioada bine stabilita, de timp. Numai dupa aceste importante operatii, putem sa studiem obiectul dorit.
Ai citit cate si cum a procedat in primele zile de la achizitionare microscopului! Sincer sa fiu, are si informatiile pertinente, plus orele petrecute in laborator.
O maternitate, un rep, o cultura, un tratament, le putem face foarte simplu dupa ce vizualizam imaginile postate, insotite de sfaturile corespunzatoare. Mai departe...totul pare simplu, dar nu este. Pentru reusita deplina exista facultatea. Cine o face tot respectul!
Eu raman sa primesc si sa culeg datele aprofundate de student. Chiar el, jumbo mi-a recomandat sa incep cu ,,baga mare, cu ceva mic''!
M-am comformat si azi am facut pre-comanda, pe care urmeaza sa o trimita colegul nostru BadJoke. El m-a initiat in privinta primul meu Rep, El ma ajuta si la intrarea in posesie a primului meu microscop.

off topic
Sunt cazuri cand am cate o anvelopa care are unul sau mai multi pori minusculi, asa zisii pori ,,fantoma''. Acestia sunt activi doar sub greutatea autoturismului. Cand probezi roata respectiva, nu gasesti nimic si totusi la 5-6 zile, sau mai devreme, pierde presiune.
Poate reusesc si adaptez camera microscopului in acest domeniu. Cred ca as fi primul atelier care foloseste un microscop, racordat la pc., pentru remedierea unei disfunctionalitati pe care o creeaza anvelopa respectiva. Si uite asa usor, usor ne dotam cu tehnologie avansata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate