Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Romania-Franta-Belgia-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Vreau sa parcurg acest drum (Ro-Franta-Belgia-Germania) in perioada aceasta, ma intereseaza ce taxe trebuiesc platite in fiecare tara, ce e bine sa ai la tine la masina(inafara de trusa, triunghi, stingator).
Masina nu este pe numele meu ci pe PFA, pot sa trec fiecare granita fara probleme ? Imi trebuie un act ceva ?

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ai doar o singura granita.....Romania - Ungaria....

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
PFA-ul nu e numele tau ?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Granite sint mult mai multe, doar ca pe majoritatea le treci (DE OBICEI dar nu obligatoriu) fara sa opresti.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
in Franta e obligatoriu sa ai propriu mustiuc pentru alcolmetru, minim 2 bucati, gasesti la benzinarii si costa pana-n 5 Euro
In Germania si Belgia nu ai de platit nimic
In Franta platesti autostrada, dar exista si optiunea drumurilor expres (daca ai GPS bifezi si te indruma doar pe acolo), depinde de traseu se poate considera o optiune mai buna sau mai putin avantajoasa, asa in mare pe autostrada limitarea este la 130 Km/h pe drumurile expres la 110 Km/h
Ungaria si Austria - trebuie vignete, cele minime cumulsate (acopera o saptamana) costa luate de la noi in jur de 100 lei/
Recomand sa alimentezi de pe la statiile supermarketurilor (oricum din afara autostrazii), faci economii substantiale (ceva de genu de la 1,7 Euro / litru la 1,3 Euro / litru) - la un plin (40 litri) economisesti peste 10 Euro.

#6
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu nu-s asa sigur de economiile alea substantiale la combustibil. Am facut de cateva ori drumul Brasov - Nord-Vestul Germaniei (Prin Ungaria-Austria).

Am alimentat la Arad un plin care ajunge numai bine sa trec de Ungaria si ceva din Austria. In Austria am alimentat pe autostrada mereu (ma rog, nu era benzinarie d-aia de intri direct din autostrada, ci iesi de pe ea, mai mergi 300-400m pana unde e benzinarie si mai sunt si alte magazinase). Costul la benzina de 95 era 1.6 Euro. In Germania la fel, tot cam 1.6 pe litru. In 6 luni de cand sunt in Germania, nu am vazut pe nicaieri benzina mai ieftina de 1.45 - 1.50 sau mai scumpa de 1.6. A fost acum vreo doua luni o scadere cu vreo 10 centi la preturi, cam pe la toate benzinariile, si se invartea pretul pe la 1.5. Acum e iar intre 1.55 - 1.6. Tot 1.6 e si pe autostrazi (cel putin in Germania si Austria). Nu cred ca faci mare branza cu iesitul de pe autostrada, cautat benzinarie ieftina si revenit pe autostrada. Pierzi timp si mai faci si ceva km in plus care reduc din beneficii. Ah, poate daca nu te grabesti, vrei sa vizitezi ceva sate/orasele pe langa...da, merita. Eu insa merg pe principiul ca daca merg la drum, atunci merg, nu ma opresc la toti pomii. Opresc doar pentru pauzele "regulamentare" de gen 10-15 min la fiecare 2-3 ore. Poate le-oi fi nimerit eu pe alea mai ieftine pe autostrada si pe alea mai scumpe in rest, dar senzatia a fost ca oricum nu fac mare economie sa ma abat prea mult.

Eu tocmai ce o sa fac drumul, dar in sens invers si fara Franta si Belgia.

Daca ai copii sub 1.50m sau 12 ani (ori ceva de genul), in Austria e obligatoriu sa ai scaune auto pentru ei. Nu stiu sigur despre reglementarile asta in Germania si Ungaria pentru ca la mine scaunele sunt d-alea complete cu spatar si stau mereu in masina, desi copii sunt maricei la 7 si 9 ani. Deci clar, nu pleca la drum cu copii fara scaune auto care sa respecte normele in vigoare. Tot in Austria stiu ca e obligatoriu sa ai veste reflectorizante pentru toti ocupantii masinii si alea trebuie sa fie la indemana. Deci daca te opreste politia si te intreaba de vesta, e bine s-o ai intr-un buzunar al usii sau pe aproape, nu sa desfaci 2 geamantane din fundul portbagajului ca sa ajungi la ele.

Eu cand am avut masina pe firma sau un leasing, mi-am facut o imputernicire de la firma ca am dreptul sa conduc masina in afara granitelor. Oricum, de cate ori am trecut, nu m-a intrebat nimeni de sanatate. La granita RO-HU nu mi-a cerut nimeni actele masinii. Am dat doar pasapoartele pe geam, s-au uitat la noi tot pe geam si am mers mai departe. Asta nu inseamna ca te poti baza pe treaba asta, doar ca sunt sanse mici sa te intrebe de ce-i masina pe PFA, si mai ales daca e PFA-ul tau, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Vigneta pentru Ungaria eu am cumparat-o mereu de la benzinaria Mol din Arad (e una mare la intrare cum vii dinspre Deva). E bine sa eviti sa alimentezi in Ungaria ca pierzi mult la cursul de schimb (asta daca platesti cu Euro si nu cu cardul).

Vigneta de Austria am luat-o de la intrarea in Austria (dupa granita sunt niste chioscuri care vand d-astea). Cred ca era cu 1 euro mai mult daca o luam de la vreun magazin/chiosc si nu de la ghereta "oficiala". Oricum, ce mi-s 8.5 euro, ce mi-s 10. Se poate cumpara si online, dar e complicat pentru ca tre sa-ti ajunga acasa ca trebuie lipita in geam sa fie valabila. La unguri e mai fain ca e totul electronic, nu ai nimic de lipit prin geam.

Vigneta de Ungaria era mai ieftina dar s-a scumpit recent, e vro 15 euro pt 10 zile, cea de Austria e 10 Euro, tot pt 10 zile. Vezi, daca stai intre 10 zile si 1-2 luni, poate e mai bine sa iei vigneta pe 1 luna (in Ungaria e si pt 1 luna) sau 2 (in Austria una pt 2 luni e mai scumpa decat 2 pt 10 zile, deci nu prea merita daca tranzitezi doar Austria acum si te intorci peste 1 luna jumate). De 1 luna parca nu era in Austria.

In rest, ceea ce e evident probabil e ca e bine sa fii echipat pt iarna corespunzator: anvelope bune, solutie de parbriz de rezerva (e scumpa de cumparat din benzinarii, si e mai ieftina in RO), ceva haine groase, paturi (ca nu stii cum te prinde un blocaj intr-un viscol pe autostrada si ingheti pe acolo de frig), cablu de remorcare, sa nu mergi cu rezervorul aproape gol in conditii de iarna (mai bine alimentezi mai des).

Edited by adipelcz, 13 December 2013 - 13:41.


#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 13:39, said:

Vigneta de Ungaria era mai ieftina dar s-a scumpit recent, e vro 15 euro pt 10 zile,
Pe asta de unde ai scos-o ??? ... nu de alta ... da' nici aici si nici aici nu vad schimbari ...

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 adrian_r5, on 13 decembrie 2013 - 15:49, said:

Pe asta de unde ai scos-o ??? ... nu de alta ... da' nici aici si nici aici nu vad schimbari ...

Nu te mai ratoi degeaba, are dreptate! Acum trei zile am venit din Germania, cand m-am dus, am luat din Ungaria si pentru Austria, (vama Cenad), cost 27 Euro(!), la intoarcere, din Austria si pentru Ungaria, (intrare in Austria la Passau)cost 21 Euro, din care 15 Euro pentru Ungaria.
E vorba de cat platesti real, nu cat ar trebui sa fie, teoretic.

Edited by myshyk, 13 December 2013 - 16:02.


#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 myshyk, on 13 decembrie 2013 - 16:00, said:

Nu te mai ratoi degeaba
Unde dracu' impachetat vezi tu ratoiala ???

 myshyk, on 13 decembrie 2013 - 16:00, said:

am luat din Ungaria si pentru Austria, (vama Cenad), cost 27 Euro(!)
Concret ... pe ce ai dat aia 27 de euro ???

 myshyk, on 13 decembrie 2013 - 16:00, said:

E vorba de cat platesti real, nu cat ar trebui sa fie, teoretic.
Unde era vorba asta ???

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 13:39, said:

cea de Austria e 10 Euro, tot pt 10 zile
E 8.5 euro ... nici macar la anu' in 2014 nu se scumpeste ... doar se ingalbeneste ;)

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu exista "platesti real" exista un pret normal, fix, respectiv 2975 HUF (da, ungurii folosesc la de-astea dintotdeauna moneda proprie nu ca cretinii de romani) si atit platesti (si pe teren si pe internet, poti sa cumperi si de la roviniete.ro) si exista desigur si tepe. Daca ai platit ca popa 15 euro in loc de mai putin de 10 nu inseamna ca ala e pretul real ci ca ai luat teapa.

De asemenea chestia cu combustibilul mai scump pe autostrada e valabila si diferentele pot sa fie semnificative. In Germania in special e mult mai usor deoarece un numar mare de benzinarii sint acum obligat-fortat intr-un sistem in care poti verifica preturile in timp real (si sint cele corecte, actualizate automat, spre deosebire de alte programe care se bazeaza pe actualizari facute de utilizatori si care pot sa fie intirziate sau false). Poti sa iti faci usor o idee de unde sa alimentezi fie la breakfast pe laptop fie pe mobil daca ai date.

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 13:39, said:

Cred ca era cu 1 euro mai mult daca o luam de la vreun magazin/chiosc si nu de la ghereta "oficiala". Oricum, ce mi-s 8.5 euro, ce mi-s 10.

 adrian_r5, on 13 decembrie 2013 - 16:29, said:

E 8.5 euro ... nici macar la anu' in 2014 nu se scumpeste ... doar se ingalbeneste Posted Image

Tu citesti sau doar te contrazici? Am scris acolo ca e mai scumpa cu vrun euro daca o iei de pe la un chiosc oarecare si ca e 8.5, dar ca nu e mare "teapa" daca o iei cu 10 ca nu ai nimerit chioscul corect. Am pus 10 Euro pt Austria ca suma rotunda, la fel si 15 pt Ungaria. Eu nu stau pe net sa studiez pretul exact la vignete. Stiu doar ca in August la inceput cand am plecat din tara am dat vro 45-50 de lei pe vigneta de HU in Mol la Arad si ca in Octombrie am dat 15 Euro pe ea cumparata de la granita cu Austria, de la un chiosc d-ala ce vindea vignete si doar vignete, nu si altceva. Senzatia mea a fost atunci ca s-a scumpit putin fata de ultima data. Poate gresesc si a fost 15 Euro dintotdeauna. Daca e asa, imi cer scuze pentru inducerea in eroare legata de scumpire. Oricum nu-i relevant cat era sau daca s-a scumpit. E important sa o ai si cat costa acum. Era si in preajma schimbarilor (adica a majorarii semnificative) a pretului la vignete pt masinile de tonaj mare. Si atunci auzisem ca s-a scumpit si pt autoturisme, dar ca scumpirea nu-i semnificativa.

Oricum, in conditiile in care dai pe combustibil la un astfel de drum peste 500 Euro, cred ca diferente de cativa euro nu conteaza la niste vignete, deci vorbim vorbe de pomana, doar ca sa ne contrazicem pe "era 8.5 nu 10 euro".

Apropo, nu stiu cum fac "cretinii" de romani cu vignetele, dar nu stiu ce-i de laudat la unguri daca poti sa iti iei teapa platind la 50m de granita la un chiosc pe care scrie mare vignette (si care poate asadar sa inregistreze vignetele in sistemul electronic al lor, deci are autorizatie). In mod normal vignetele pt drum ar trebui sa aiba acelasi pret peste tot, nu sa trebuiasca sa cauti tu unde-i pretul mai bun. E o taxa de drum, nu o sticla de alcool sa cauti "la oferta". Deci sistemul lor e prost, daca permite unora "adaos comercial" la vignete.

Edited by adipelcz, 13 December 2013 - 18:02.


#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:06, said:

Tu citesti sau doar te contrazici?
Arata-mi, te rog, unde m-am contrazis !!!

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:06, said:

Eu nu stau pe net sa studiez pretul exact la vignete.
Nu-i bai ... tu sa fii sanatos ;)

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ma contraziceai pe mine cum ca as fi zis ca-i 10 euro cand de fapt e 8.5. In fine, s-o lasam ca nu e de interes pt topicul de fata.

#14
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

in Franta e obligatoriu sa ai propriu mustiuc pentru alcolmetru, minim 2 bucati, gasesti la benzinarii si costa pana-n 5 Euro

FALS!

Nu e obligatoriu nici un mustiuc. Era o idee, de-a guvernului de a le face obligatorii, dar care nu s-a mai concretizat.
Sooo ...

Edited by LordRaptor, 13 December 2013 - 18:36.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:06, said:

Oricum, in conditiile in care dai pe combustibil la un astfel de drum peste 500 Euro, cred ca diferente de cativa euro nu conteaza la niste vignete, deci vorbim vorbe de pomana, doar ca sa ne contrazicem pe "era 8.5 nu 10 euro".

Nu prea inteleg chestiile astea ca daca X costa XXX nu conteaza ca platesti degeaba Y care costa YY care e mult mai mic. De ce ar trebui sa platesc mai mult doar ca deja platesc niste sume mari pe masina, benzina sau mai stiu eu ce?!
Pe de alta parte chiar si asa, Cenad-Viena sint 450 km pe care ii faci pina inainte de prinz si cu mult sub un rezervor (la masinile normale). 27 euro oricum e multisor, dar sa ii dai in locul a 8.50+9.XX e dupa mine oarecum pacaleala.

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:06, said:

Apropo, nu stiu cum fac "cretinii" de romani cu vignetele, dar nu stiu ce-i de laudat la unguri daca poti sa iti iei teapa platind la 50m de granita la un chiosc pe care scrie mare vignette (si care poate asadar sa inregistreze vignetele in sistemul electronic al lor, deci are autorizatie). In mod normal vignetele pt drum ar trebui sa aiba acelasi pret peste tot, nu sa trebuiasca sa cauti tu unde-i pretul mai bun. E o taxa de drum, nu o sticla de alcool sa cauti "la oferta". Deci sistemul lor e prost, daca permite unora "adaos comercial" la vignete.

In primul rind multe din chioscurile alea sint in "no man's land" deci pot sa fie foarte bine (si sint) si romanesti.
In al doilea rind tu nu cumperi de acolo numai vinieta ci faci si un schimb valutar la o valoare de care din graba nu intrebi si normal ei profita de asta. E o teapa similara cu cea pe care ti-o iei daca schimbi valuta la aeroport.
In al treilea rind legile trebuie sa fie facute in primul rind pentru cetateni nu pentru turisti. E 1120 HUF sau cit era acum mai mult timp, atita platesti, pina la ultimul HUF. Cind erau sticker si la ei scria chiar valoarea mare pe el. La noi trebuie sa ai calculator la tine si acces internet (sau sa-ti cumperi un ziar sa vezi cursul valutar de acolo sau prin ce metode vrei tu), altfel habar n-ai macar cit e azi taxa de drum si daca vor sa iti traga teapa sau nu. E super-absurd.

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:06, said:

Tu citesti sau doar te contrazici?

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:31, said:

Ma contraziceai pe mine
... asa e ... e grea limba romana Posted Image

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 18:31, said:

cum ca as fi zis ca-i 10 euro cand de fapt e 8.5.
Nu prea pare sa fie vorba de "cum ca" ci chiar ai zis "ca-i 10 euro" Posted Image

[ http://s9.postimg.org/w2b3yx1x7/10_euro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
adrian_r5, tu alta treaba n-ai decat sa despici ce-am scris eu in 4? Scrie si tu ceva util si on-topic daca tot iti folosesti energia aici. Stam sa facem analiza pe text?

Eu am incercat sa-l ajut pe omul ce-a initiat topicul cu ceea ce stiu din experienta personala. Chiar e asa important daca-i taxa aia 8.5 sau 10 euro? Chiar conteaza daca scriu "iti place sa te contrazici?" sau "iti place sa ma contrazici"? (apropo, cand spui cuiva "iti place sa te contrazici" ii spui asta la modul ca-i place sa se contrazica in general). Oricum, chiar trebuie sa continuam?

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 20:23, said:

Chiar conteaza daca scriu "iti place sa te contrazici?" sau "iti place sa ma contrazici"?
Tu ce zici ... conteaza ???  ... sau altfel pusa intrebarea - chiar conteaza daca stind de vorba cu tine spun "sint prost" sau "esti prost" ???

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 20:23, said:

apropo, cand spui cuiva "iti place sa te contrazici" ii spui asta la modul ca-i place sa se contrazica in general
Poate la tine pe strada ii spui asa ... in cartea de gramatica e putin altfel Posted Image

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 20:23, said:

Scrie si tu ceva util si on-topic daca tot iti folosesti energia aici.
Daca urmezi cele 2 link-uri de aici precum si link-ul de aici o sa gasesti ceva "util si on-topic" - exact informatiile cerute de initiatorul topicului ( "ce taxe trebuiesc platite" ) ... informatii conforme cu realitatea avind in vedere ca sint pe site-urile oficiale ale celor care incaseaza aceste taxe. Daca tu ai platit pe vinieta ungureasca 15 euro nu inseamna ca asta e pretu' corect ... nu stiu de ce ai platit suma asta adica din nestiinta sau desi stiai ca ea costa mai putin ai lasat de la tine si ai platit pretu' asta nesimtit.
Si daca tot am ajuns la tepele pe care unii incearca sa le dea strainilor nevorbitori de limba maghiara - aici am povestit cum am reusit sa-mi recuperez banii dupa 2 tentative de tepuire la o benzinarie destul de mare din Ungaria.

 adipelcz, on 13 decembrie 2013 - 13:39, said:

Vigneta de Ungaria era mai ieftina dar s-a scumpit recent
Repet intrebarea - de unde ai scos informatia cu scumpirea recenta a vinietei unguresti ???  ... si pentru ca tot ai spus ca-mi place contrazicerea ... uite si dovada ca vorbesti prostii - asa cum se vede in poza de aici in urma cu un an am dat pe ea 2975 HUF iar daca te uiti aici vei vedea ca si acum tot 2975 HUF costa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate