Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Traseu Cluj Napoca - Statiune Borsa . Ajutor, sofer incepator!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Melss

Melss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2009
Am nevoie de sfaturi de la cei care cunosc drumul si imprejurimile , de la Cluj la Borsa e un drum greu de parcurs pentru un sofer incepator?

Credeti ca in perioada revelionului va fii drum aglomerat , posibil blocari in trafic? s-a mai intamplat?

Orice sfat legat de aceste intrebari stupide este binevenit , si va sunt recunoscatoare. Multumesc.

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut şi bine ai venit pe forum.

Nu sunt şofer, nu cunosc zona ( chiar dacă într-un concediu am ajuns la Borşa pe timp de vară ).

Părerea mea este că la vreme de iarnă orice drum este greu, chiar pentru un profesionist care cunoaşte drumul şi ştie la ce să se aştepte.
Perioada calendaristică e şi ea nepotrivită pentru experimente, existând riscul să petreci Revelionul ( şi cu puţin "noroc" şi Boboteaza ) în maşină.

Mai aşteaptă păreri de la localnici sau de la alţi şoferi mai cu spirit de aventură.

Edited by Mos_Ilie, 11 December 2013 - 19:04.


#3
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
"Incalta" masina de iarna si mergi cu mai multa atentie. In rest nu ai dece sa iti faci griji. Important este sa nu te cobori la mintea tuturor  prostilor de pe sosea! Il vezi ca nu-i ajunge drumul, da-te mai pe dreapta si lasa-l pe nebun sa treaca! Fiind incepator (si nestiind cati km ai parcurs pana acum) te sfatuiesc sa nu mergi "pe inserat" (atunci cand nu e nici prea multa lumina dar nici intuneric) ca sa nu te jeneze la ochi farurile colegilor de trafic. Cand vezi ca obosesti poti sa te opresti cateva minute si sa faci o pauza.
In rest, curaj si da-i inainte !

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca mergeai prin Baia Mare iti puteam zice ca e relativ dificil drumul, dar circulatia nu e ca pe DN1C, deci nu prea trec nebuni pe langa tine decat astia din MM care cunosc drumul si n-au rabdare :). In rest e indicat sa fii echipat de iarna oricat de experimentat ai fi, si sa faci uz de frana de motor fara jena.
Dar tu probabil mergi pe la Nasaud ca e mai scrut drumul, acolo cred ca vei avea probleme doar cand treci muntii de la Telciu incolo, n-am idee in practica ci doar ma uit pe harta.

Daca mergi in excursie si vrei sa vezi niste locuri frumoase iti recomand sa mergi pe la Targu Lapus pe ruta asta http://goo.gl/maps/Rwkcb

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostMelss, on 11 decembrie 2013 - 18:21, said:

Am nevoie de sfaturi de la cei care cunosc drumul si imprejurimile , de la Cluj la Borsa e un drum greu de parcurs pentru un sofer incepator?

Credeti ca in perioada revelionului va fii drum aglomerat , posibil blocari in trafic? s-a mai intamplat?

Orice sfat legat de aceste intrebari stupide este binevenit , si va sunt recunoscatoare. Multumesc.

Cluj-Dej-Beclean-Salva-Moisei-Borsa

Pana in Beclean ar fi mai aglomerat si se merge tare, in rest liber :)

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Din beclean in colo sunt ceva dealuri , daca nu-si fac treaba baietii de la drumuri e nasol . In rest o frumusete de drum

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate