Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Jupiter Ascending (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Buna tuturor.
De curand am (re)vazut ultima capodopera a Wachowski brothers (fara a pune la socoteala Matrixul de acum 2 saptamani), filmul din 2015 , Jupiter Ascending.
Pot sa spun ca, dupa parerea mea este un film de SF extraordinar, cu grafica si animatii si un story destept cum rar ai ocazia sa vezi la vreun film.
As avea o intrebare, pentru cine stie sa raspunda la ea. De ce a avut niste incasari atat de slabe, aproape sub bugetul de $190 mil, atat cat a avut? A fost inca una din "surprizele" de boxoffice, sau care a fost motivul penru care lumea nu a ales sa vada un asemenea film, de asemenea buget, dupa cum ar fi fost de asteptat?
Ceea ce am observat eu in neregula a fost ca unii din actorii distribuiti in rol nu doar ca au jucat prost, insa insa chiar sunt prin firea lor asa, incepand cu cea din rolul principal, Mila Kunis. Dupa parerea mea femeia aceasta, lasand la o parte faptul ca este deosebit de urita si are un caracter asemenea, este si foarte proasta si cu o carisma si talent actoricesc cat o ceapa degerata ....
La fel si Eddie Redmaine, a indeplinit foarte prost rolul, in special in fazele cand vorbea aproape soaptit, urmat imediat de strigate si rastituri la servitoriii lui... acele scene au fost de domeniul penibilului, si acuma ma intreb cum de a lasat regizorul asa ceva in film.
In rest cred ca toti actorii au fost la nivel, Channing Tatum, Sean Bean, toti au fost foarte bine integrati in rol si in atmosfera filmului. Repet, numai Mila Kunis ziceai ca tocmai ce a fost culeasa de pe maidan si pusa in rol.
Pacat ca asemenea lucruri strica un film, eu zic ca daca tot vrei sa realizezi o capodopera fa-o pana la capat, nu mai face lucrurile cu jumatate de masura ...
Jos palaria pentru film !

Edited by anz, 13 January 2022 - 10:51.


#38
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
L-am vazut mai demult. A fost super, un film reusit. Ii dau nota 10. ;)

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Sigur l-am vazut, dar nu-mi amintesc nici o faza din film, asa de bun a fost!

#40
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 15.11.2005
Wachowski brothers sunt Wachowski sisters, da?

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Mondeo, on 13 ianuarie 2022 - 11:02, said:

Wachowski brothers sunt Wachowski sisters, da?
LOL Posted Image

#42
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
foarte bun!
am inteles... nimic! (din film)

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

 Bursul, on 13 ianuarie 2022 - 11:02, said:

Sigur l-am vazut, dar nu-mi amintesc nici o faza din film, asa de bun a fost!

Am cautat de curiozitate trailerul pentru ca aveam asa o impresie cum ca l-as fi vazut. Si asa era, doar ca nu-mi mai aduc aminte mare lucru din film, deci cu siguranta nu a fost ceva ce a meritat sa fie tinut minte.

#44
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
siropos si plictisitor, poveste clasic americana cu cenusareasa saraca dar cinstita care de fapt era menita sa conduca galaxia, ca stim cu totii ca binili invinge. plus niste reptile luptatoare zburatoare pentru variatie. un 6 cu indulgenta, din care mare parte se datoreaza milei kunis, superba fara sa fie vulgara, ca intotdeauna.

#45
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 george_alexandru, on 13 ianuarie 2022 - 11:10, said:


Am cautat de curiozitate trailerul pentru ca aveam asa o impresie cum ca l-as fi vazut. Si asa era, doar ca nu-mi mai aduc aminte mare lucru din film, deci cu siguranta nu a fost ceva ce a meritat sa fie tinut minte.
Dar cum anume ar trebui sa fie un film pentru a-l tine minte? Ca asta a continut ultima generatie de CGI-uri, nu cred ca mai vezi nici macar la filmele din ziua de azi asa ceva, dupa 7 ani ...

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Ai deja topic dedicat: https://forum.softpe...ascending-2014/

#47
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Iar actiunea , chiar am stat si m-am gandit, cred ca nu au fost mai mult de 10 minute din filmul asta fara sa aiba actiune, lupte, etc. iar scenele de lupte, aproape ca nici ca nu se termina una ca si incepea alta.

#48
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Un film care nu-ti provoaca nici o emotie, n-are de ce sa fie tinut minte.

Efectele speciale au fost bune, dar deja filmele erau pline de asa ceva.

Povestea, din nou, nimic special.

Jocul actoricesc - banal.

 anz, on 13 ianuarie 2022 - 11:16, said:

Dar cum anume ar trebui sa fie un film pentru a-l tine minte?

In primul rand povestea, mesajul. Star Wars ne-a facut sa visam, sa ne gandim noaptea la el si le ce s-ar putea ascunde in adancurile spatiului.

Terminator ne-a facut sa ne temem de viitor.

Matrix ne-a facut sa cugetam la lumea in care traim.

Jupiter asta ne-a facut sa ne gandim doar la popcornul din blid.

Edited by Phobos, 13 January 2022 - 11:25.


#49
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 Phobos, on 13 ianuarie 2022 - 11:23, said:


Star Wars ne-a facut sa visam, sa ne gandim noaptea la el si le ce s-ar putea ascunde in adancurile spatiului.

Jupiter asta ne-a facut sa ne gandim doar la popcornul din blid.
In viata mea n-am vazut filme mai proste decat Star Wars (in special alea primele din '70, '80).
Daca tu compari un film ca Jupiter Ascending cu Star Wars atunci nu ma mai obosesc sa-ti scriu ...

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Bun de vazut.
Nimic extraordinar insa.

P.S. In momentul in care ai zis de Star Wars s-a rupt filmul :D

#51
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 anz, on 13 ianuarie 2022 - 11:35, said:

In viata mea n-am vazut filme mai proste decat Star Wars (in special alea primele din '70, '80).
Daca tu compari un film ca Jupiter Ascending cu Star Wars atunci nu ma mai obosesc sa-ti scriu ...

Esti tanar, nu-i asa? :)

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Alea din 70 au fost ecxtraordinare - tinand cont de anii in care au fost facute si de cum au fost realizate efectele speciale.

#53
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 eiffel, on 13 ianuarie 2022 - 11:37, said:

Alea din 70 au fost ecxtraordinare - tinand cont de anii in care au fost facute si de cum au fost realizate efectele speciale.

Alea au fost de fapt cele mai bune. Cele noi, cu toate efectele speciale, nu se compara nici pe departe cu ele. :)

[ https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2016/12/star-wars-empire-strikes-back-end.jpg?q=50&fit=crop&w=740&h=370&dpr=1.5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Daca pe alea le-ai vazut primele (si daca erai tanar atunci :lol:) atunci in mod sigur ti-au lasat o impresie adanca si ti-ai format un standard si o asteptare.
Filmele se adreseaza generatiilor curente asa cum este si normal de altfel. Si e normal sa existe si acea proverbiala prapastie intre generatii si generatia veche sa strambe din nas la preferintele generatiilor noi iar generatia noua sa considere filmele vechi putin spre deloc interesante fiindca nu sunt pe placul lor din diverse motive.
Chiar nu vad de ce v-ati certa aici si in general de ce v-ati certa pe gusturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate