Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Sfat achizitie camera supravegheat bona

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
elena_radu

elena_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2013
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat privind achizitia unei camere pentru supravegheat bona. Am un baietel de 2 ani pe care il las cu bona zilnic si de la o vreme a devenit foarte violent. Ma tot gandesc sa nu aiba legatura cu felul in care se comporta bona cu el. Asta pe scurt.
Acum, nu prea ma pricep la tehnica, am citit cate ceva ca sa inteleg cam ce mi-ar trebui si am dat de un tip de camera pe care sa o pot vedea prin internet cand sunt la serviciu http://1cctv.ro/came...am-fi8918w.html .  Stiti ceva de tipul asta de camere, sunt bune, fiabile?  Nu mi se pare o avere si daca isi face treaba atunci ma declar multumita. Am citit ca se si roteste, deci as putea vedea o zona mai mare din camera.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste sugestii sau informatii suplimentare. Multumesc!

Edited by elena_radu, 07 December 2013 - 23:15.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Web cam-ul unui laptop?

#3
elena_radu

elena_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2013
Multumesc pentru raspuns.
Ca sa fiu sincera, am camera incorporata la laptop, dar nu am folosit-o niciodata si nici nu stiu cum se foloseste. Pe partea asta de gadgeturi, desi le am, spre rusinea mea nu stiu sa le folosesc intru totul. Din acest motiv am si apelat aici la cunostiintele voastre.
Multumesc.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ce triste sunt problemele unora aflati in goana dupa mai mult .

Edited by mihai!, 07 December 2013 - 23:39.


#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
cumperi o camera ip si aia e. ceva subtil. sa nu se vada.

numa ca camerele ip is scumpe, greu de configurat etc
a nu se considera reclama. http://spy.store.ro/...CFchY3godK3kAog
cumperi, o pui unde sa acopere cat mai mult din camera si inregisteaza video + sunet. nu stiu cum sta cu aotunomia dar suni la aia si intrebi.
cu siguranta aia te vor ajuta.
o lasi sa inregistreze apoi cand ajungi acasa o conectezi la calculator si vezi ce si cum.

View Postmihai!, on 07 decembrie 2013 - 23:36, said:

Ce triste sunt problemele unora aflati in goana dupa mai mult .
de ce crezi ca e in goana dupa mai mult ?
poate doamnei i s-a terminat perioada de maternitate. ce ai vrea sa stea acasa ? daca nu are pe cineva mai apropiat platesti o bona. ce ar fi sa stai cu pruncu pana implineste 7 ani sa mearga la scoala ?

Edited by D3an, 07 December 2013 - 23:49.


#6
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nu era suficient titlul "Sfat achizitie camera supravegheat"? Adaugarea "bonei" in centrul problemei este cel putin de prost gust. Nu mai vorbim despre faptul ca (eventual) poate fi si putin cam ilegal. Sa fi fost eu bona si tu sa ma fi filmat fara consimtamantul meu, indiferent ca s-ar fi intamplat la tine in casa!...

Exista deja topicuri care trateaza exact acelasi subiect. Cu un simplu search.

#7
elena_radu

elena_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2013
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Nu reusesc sa deschid linkul, insa tot camera ip este si cea pe care am gasit-o eu si am vazut ca scrie ca are audio bidirectional. Presupun ca la asta se refera sunetul de care spuneati.
Exact de problema configurarii ma tem, insa tot citind articole, forumuri, cred ca ii pot da de cap.
Ma mai documentez si voi vedea la ce solutie ma opresc.


#8
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Daca copilu si-a schimbat comportamentul SCHIMBA BONA !!!. Lasa camera. Sau poti sa schimbi SI BONA si sa pui SI camera.

#9
elena_radu

elena_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2013
Pentru domnul _delste_: Respect opinia dvs., insa nu o aprob. Poate aflandu-va in situatia mea si nu numai a mea (exista n astfel de situatii) ati avea alta opinie, la mijloc fiind un copil. Dar acesta este subiect de disputat pe un alt forum, nu aici unde problematica era alta.

#10
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai daca problematica este alta, nu mai mentionati "bona", stimata doamna. Altfel patinam in barfe proaste. Repet, era suficient titlul "Recomandare camera video pentru supraveghere". De asemenea, continui sa cred ca actiunea in sine frizeaza ilegalul. Dar, intr-adevar, ne-am indeparta si mai mult de subiect, asa ca ma opresc aici, lasand topicul sa decurga dupa cum va place dumneavoastra mai mult. Sper sa primiti doar raspunsuri pertinente si sa va regasiti linistea legata de copil.

#11
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Pe langa ce v-am recomandat mai sus, v-as sfatui in a alege o camera IP, care se baga in priza acasa si care transmite audio-video pe internet si sa o puteti vedea si de la serviciu si de oriunde din lume de pe un calculator cu internet. Sunt de la vreo 300 de lei in sus, poate si mai ieftine unele. In mare parte sunt bune dar unele se vad prost.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O camera IP necesita o conexiune permanenta la internet, eventual un server unde se inregistreaza clipurile video. Poate cu o camera locala gen pix sau ceas sau mai stiu eu ce cu o autonomie de cateva ore rezolva problema (la o simpla cautare pe net o sa gasiti destule firme care se ocupa cu asa ceva). Totusi nu sunt sigur ca in cazul in care persoana filmata fara consimtamantul ei nu va poate actiona in instanta daca afla.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de acord cu colegul de mai sus ca e ilegal
poti folosi un telefon
il lasi sa filmeze la rezolutie mica
eventual il lasi la incarcat, sa nu bata la ochi

#14
elena_radu

elena_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2013
Va multumesc pentru informatii.
Instalarea unei camere de supraveghere nu se va face fara acordul pesoanei in cauza, intrucat stiu ca este ilegal. Imi pare rau ca s-a interpretat gresit si au inceput sa apara mesaje in afara subiectului.
Intrebarea mea tehnica venea de la faptul ca stiam ca exista camere de supraveghere care necesita cablaj prin casa si astfel s-ar fi complicat lucrurile prea mult, iar mie imi trebuie ceva cat mai simplu. Iar termenul de "bona" de la sfarsitul titlului apare pe diverse site-uri pentru parinti aflati in cautarea unei solutii de supraveghere pentru copil, nu ar avea de ce sa incomodeze.
Acum cu ajutorul vostru m-am lamurit ce am nevoie si voi lua o camera ip.
Toate cele bune!

Edited by elena_radu, 08 December 2013 - 08:49.


#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
De cand si pana cand este ilegal sa montez un sistem de supraveghere la mine in casa fara acordul celor care-mi intra in casa? :huh:

Voua, la locul de munca, v-au fost prezentate locatiile la camerele de filmat?!....sau vi s-a cerut acordul sa va inregistreze?
E locuinta mea, pa, ura si la gara.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu-i nici locul nici momentul pentru polemici si flameuri
e ilegal pentru ca asa zice legea. punct! daca nu esti la curent cu legislatia in domeniu... limiteaza-te la coafat furnici
poate nu reusesti sa faci diferenta intre supraveghere si spioneală...
e locuinta ta dar nu faci tu ce vrei cu ea :P

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si-mi inregistrez copilul, chiar si fara voia lui(!),cand vreau, cum vreau, oridecateori vreau si unde vreau. Chiar si cu bona alaturi, pe care o blurez.
Si care ar fi, de fapt legislatia in domeniu?

Edited by _DelSte_, 08 December 2013 - 12:05.
-eliminat pasaj inutil-


#18
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Va rog sa terminati cu exemplele astea de dat cu bata in cap sau impuscat oameni. Am mai eliminat un comentariu din acelasi motiv.
Exemplul lasat de ccf_cristi, cel cu locul de munca, nu stiu daca este cel mai inspirat. Exact cum spune si Nero-d, sa nu cadem in pacatul de a confunda un sistem de supraveghere cu o camera ascunsa montata in scopul de a spiona. Camere de supraveghere exista peste tot, le vedem, sunt in Carrefour, in Kaufland, entitati bancare, etc...

Nu stiu care este legislatia exacta. Tocmai de aceea, in comentariile anterioare, am folosit termenii "eventual" si "frizeaza". Ceea ce stiu sigur este ca a mai fost o discutie pe exact aceeasi tema si cineva in domeniu a detaliat si paragrafele relationate. Si credeti-ma, tare erau cu dus si intors. Asa ca, sa vezi cum poti castiga ceva cu camera respectiva, dar, in acelasi timp, sa te trezesti cu altceva pe cap. Eu, in calitate de bona, am observat ca baietelul de care am grija a devenit cam violent in ultimul timp. Cu privirea pierduta, rau, inchis in el, ajung sa ma intreb daca nu cumva oamenii pentru care lucrez chiar isi trateaza copilul rau. Dar chiar asa, pentru ce fel de oameni lucrez eu?!? O camera montata cu discretie i-ar putea spiona si poate mi-ar oferi si raspunsul. Intrebare: cum s-ar simti oamenii aceia daca ulterior ar descoperi ca erau spionati? Pe propietatea unora sau altora este mai putin important, fiind doar un exemplu. Mai tineti minte pasajele din codul penal care spuneau ca daca o persoana imprumuta ceva unei alte persoane si, intre timp, ia lucrul respectiv fara a aviza persoana careia l-a imprumutat, se poate considera furt? Deci iata cum sta treaba si cu propietatea asta. Obiectul imprumutat, adica propietatea mea, luat de pe propietatea ta fara o instiintare/avizare prealabila... poate duce la multe lucruri. Si acesta tot un exemplu a fost.

In fine, exemplele si contra exemplele probabil nu-si mai au rostul, elena_radu mentionand ca va aviza bona in legatura cu instalarea acelei camere. Deci nu stiu daca efectul scontat va mai fi acelasi. E cu dus si intors, ne dam doar cu parerea.

LE: nu ma intereseaza ce se scrie si ce se accepta pe alte forumuri/site-uri. Asta-i aria pe care eu, alaturi de alti doi colegi, o moderez. Atata timp cat ceva nu-mi convine, o mentionez, exact cum mi-as dori ca si ceilalti participanti la discutie sa o faca. Constructiv si cu bun simt, nu cu exemple de dat cu parul in cap si impuscat oameni. Intotdeauna voi considera ca pe un forum public este mult mai oportun titlul generalist "Recomandare camera supraveghere" decat "Camera supraveghere amant, barbat, etc....". Ce faci tu cu ea este treaba ta, rufele ni le spalam fiecare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate