Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1647 replies to this topic

#1153
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006

View PostMMike, on 11 mai 2022 - 14:33, said:

Pentru a se evita asa ceva descris mai sus, e mai bine de pus robineti  cu cap termostatic ?
Robinetii termostatati au alt rol.
Ei inchid turul pe masura ce temperatura ambianta creste.

#1154
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,937
  • Înscris: 19.05.2006

View Postex-expat, on 11 mai 2022 - 15:07, said:

Am reușit în sfârșit să scap de regia termoficării
sincere felicitari !

Quote

Fiind total pe lângă subiectul instalațiilor v-aș ruga să îmi recomandați un model/tip de centrala potrivită unui apartament de 3 camere/66mp.
orice centrala de pe piata rezolva jobul.

Quote

vreau sa pun țevile (de cupru) sub tavan - necesita o instalare specială pe circuit (aerisitoare etc)?
ai nevoie de o firma de montaj care stie ce face (deci nu doar autorizata ISCIR, ci si priceputa).
Ca idee, Aerul se aduna in cele mai inalte puncte ale instaltiei.

Edited by doinastela, 11 May 2022 - 20:24.


#1155
arttie2006

arttie2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.10.2007

View Postex-expat, on 11 mai 2022 - 15:07, said:

Vă salut,
Am reușit în sfârșit să scap de regia termoficării Posted Image
Fiind total pe lângă subiectul instalațiilor v-aș ruga să îmi recomandați un model/tip de centrala potrivită unui apartament de 3 camere/66mp.
De asemenea, vreau sa pun țevile (de cupru) sub tavan - necesita o instalare specială pe circuit (aerisitoare etc)?
Mulțumesc anticipat
Pentru apartament va trebuie o centrala cu putere mica. Recomand Vitodens 050 pe o gasiti in piata in varianta de 19 kw. Varianta nou aparuta are arderea controlata Lambda pro ceea ce face ca centrala sa functioneze mult mai economic. La apa calda sta foarte bine, merge bine fara fluctuatii

#1156
wasssu

wasssu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 17.09.2004
Salutare,

Cam cata apa "produce" o centrala in condensatie (centrala putere mica, de apartament)? Merita sa folosesti un bidon de 5L in loc sa tragi teava la scurgerea chiuvetei?

Mersi

#1157
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 07.01.2016
Salut!

Ca să-ți faci o idee, cam 6-9 litri în 24 ore într-o zi friguroasă de iarnă pentru un apartament de 3 camere neizolat termic.

#1158
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 wasssu, on 08 august 2022 - 11:48, said:

Salutare,

Cam cata apa "produce" o centrala in condensatie (centrala putere mica, de apartament)? Merita sa folosesti un bidon de 5L in loc sa tragi teava la scurgerea chiuvetei?

Mersi
In aia 5-600 lei pe care ii platesti pentru instalarea centralei intra si traseul de condens. Nu are rost sa-ti bati capul cu bidonul.

#1159
myksv

myksv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.04.2019
Buna dimineata. A m o centrala  Ariston Genus Premium de 30 kw,cand deschid robinetul  pe apa calda  se incalzeste si turul la calorifer.Mentionez ca
-scimbator de caldura apa calda nou
-cartusul  si  motorașul sunt noi  la vana cu 3 cai
-alimentare motoraș  243 v apa calda  ,10 v pe partea de incalzire cand apa calda funcioneaza
Intrebare de 100 puncte dintr-o 100(pentru profesionisti si amatori sau pasionati).
Centrala indiferent ca e pe vara sau iarna face acelasi lucru.
Care e problema sau defectul ?Sper ca nu e blocul de retur. VĂ  MULTUMESC!!!!

#1160
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 07.01.2016
Eu aș miza pe o vană cu trei căi cu probleme (chiar dacă are componente noi).

#1161
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
O intrebare despre setarea temperaturilor pt ACM si incalzire: am intr-o locuinta 2 centrale montate (Ariston si Motan, asa le-am gasit instalate) la care pot seta pe display temperatura pt ACM siincalzire.
Le-am gasit pe 60 grade incalzire si 45 ACM.
Cam fierbinte pt mine si am redus la 40 ACM. Pe incalzire sa las 60 sau sa reduc la 55?

Exista setari recomandate?

#1162
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Mai mica temperatura >> mai eficient, dar depinde si de radiatoare.
Daca sunt mici si nu sunt dimensionate pentru 50gr pe tur, o sa mearga CT continuu.

Oricum, acum pe inceputul sezonului rece, poti seta temperatura mult mai jos.

#1163
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
la ACM e ok intre 40 si 45 grade.

#1164
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am pus la ambele 40 ACM și 55 încălzire.
De abia de o luna stau aici, încă nus cum e.


#1165
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Eu ACM pus pe 60. Am VTA si e o schema hidraulica mai sofisticata.

Iar la incalzire 40 pentru inceput.

#1166
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 24.09.2009
Am setat ACM la 37 grade.

View Postradurus, on 02 septembrie 2022 - 07:17, said:

Mai mica temperatura >> mai eficient, dar depinde si de radiatoare.
Daca sunt mici si nu sunt dimensionate pentru 50gr pe tur, o sa mearga CT continuu.

Oricum, acum pe inceputul sezonului rece, poti seta temperatura mult mai jos.

Am testat centrala la consumul de gaze. Cand pompa functiona continuu, consumul de gaze era mai mic pe incalzire.

#1167
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postradurus, on 02 septembrie 2022 - 10:43, said:

Eu ACM pus pe 60. .
ACM pe 60? De ce? E foarte fierbinte. Trebuie sa o combini cu apa rece sa o folosești. Deci o încălzești la 60 apoi o răcești la 40 sa o folosești. Risipa de energie.

#1168
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2022 - 11:47, said:

Risipa de energie.
Energia consumata depinde de doua chestii:
1. Saltul de temperatura
2. Cantitatea de apa incalzita

In cazul cand faci amestec, saltul de temperatura este mai mare dar cantitatea incalzita este mai mica si consumul de energie termica pentru preparat apa este acelasi.

Consumul de energie termica depinde doar de cantitatea finala de apa consumata si diferenta dintre temperatura apei reci de la retea si temperatura apei calde care curge din robinet la chiuveta.

Pentru a prepara 10 litri de apa la 40 de grade se consuma fix aceeasi energie in ambele cazuri:
  • Cazul 1: incalzit 10 litri de la 20 C la 40 C
  • Cazul 2: incalzit 5 litri de la 20 C la 60 C si amestecat apoi cu 5 litri la 20 C

Pe vremea mea, chestiile astea s-au studiat in scoala generala sub titlul "Ecuatia Calorimetrului" si acolo ne-a invatat sa rezolvam "probleme de calorimetrie".


PS: Neglijam detaliile legate de producerea condensului la centrale in condensare...oricum cand prepara ACM instant nu prea condenseaza mare lucru pentru ca producatorii sunt zgarciti, concurenta pe preturi este mare si de aceea pun schimbatoare in placi mici, care necesita temperaturi ridicate ale agentului termic.

#1169
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai luat în calcul că la combinare, creste cantitatea totala de apa. Uite că pe vremea ta, ai neglijat acest lucru în școală.
Nu e la fel sa încălzești 10 litri la 40 sau 60 grade. Că acei 10 litri ii combini la final cu apa rece și obții din 10 litri apa fierbinte la 60 grade, 15 sau 17 litri la 40 grade. Depinde de temperatura apei reci.
Că debitul din centrala e același. Și la 40 și la 60 grade.


#1170
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Am mentionat ca am VTA.
E reglata la 45.

In schema mea ACM instant din CT e prioritatea 3 pentru incalzire/acumulare  directa boiler. Deci imi trebuie 60gr.
Prio 2 e incalzirea prin serpentina (din cazan sau pufer)
Prio 1 la boiler e rezistenta electrica.

Consum ACM instant din CT doar daca am probleme cu boilerul si trebuie izolat de instalatie (comut 3 robineti) dar tot trece ACM prin VTA si se regleaza la 45.

Bateriile mele deschise unghi ~10gr spre cald dau ACM cam cum e ok pentru piele.

Edited by radurus, 02 September 2022 - 12:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate