Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum sa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tzuny

tzuny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.07.2009
Am un fisier text care se upgradeaza constant(tot la 30 secunde). Vreau sa il trec in excel (si excelul sa se updateze [nu neaparat imediat dupa ce s-a updatat textfile-ul cam la 30 min].). Ceva idei?

#2
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Daca deschizi fisierul cu excel nu cred ca-si mai face update. Incearca sa deschizi cu notepad++.

#3
tzuny

tzuny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.07.2009
Inteleg ce zici . Dar eu vreau sa trec in excel ca am de facut charturi pe datele respective.:\

#4
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Ce fel de date? Poti da un exemplu?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Poti cere din nou datele la un anumit interval de timp.
Mai era o varianta via o sursa de date (ODBC/ADO) si parca facea refresh singur.

#6
tzuny

tzuny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.07.2009
Sigur. de exemplu fisierul .txt (.log) genereaza sub forma de coloana tot la 30 de secunde o masurare :
Date&Hour    Divice    Temperature


Aceste date  trebuie sa le pun intr-un grafic sa se observe variatia in timp a acestora.

#7
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Posttzuny, on 05 decembrie 2013 - 12:21, said:

Am un fisier text care se upgradeaza constant(tot la 30 secunde). Vreau sa il trec in excel (si excelul sa se updateze [nu neaparat imediat dupa ce s-a updatat textfile-ul cam la 30 min].). Ceva idei?


OLE.

http://msdn.microsof...a231218(v=vs.60).aspx

http://support.microsoft.com/kb/142387

#8
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
Din cate inteleg, softul ce genereaza fisierul .txt (.log) nu este facut de tine, pentru ca daca ar fi asa ai putea scrie datele direct in acel excel de care pomenesti.
Asa ca iti sugerez sa salvezi datele din fisier intr-o baza de date si de acolo sa le poti prelucra cum vrei si trimise catre ce vrei (excel, grafica proprie, etc)
Avantajul de a salva datele intr-o baza de date este acela ca le vei sterge/manipula doar atunci cand vei dori(dupa urmatoarea inregistrare, dupa o ora, o zi, etc) avand avantajul de a crea statistici mult mai usor de manipulat decat (sa zicem) daca ai opta pentru a le salva cu Open ... For Append intr-un fisier text care sa cumuleze datele venite in fisierul primar.
Fie ca ar fi o baza de date sau un alt fisier cumulativ, principalul avantaj este ca nu vei depinde de momentul in care fisierul sursa va fi actualizat, astfel vei putea tine deschis excelul si in momentul generarii unui alt set de date. (plec de la premisa cai ai o aplicatie care populeaza acel excel cu noile seturi de date)
Revin cu o editare pentru ca mi-am adus aminte de o chestie. Nu stiu daca iti este de ajutor dar am sa-ti spun ce-am facut cu ceva timp in urma.
La fel trebuia sa urmaresc niste parametri, cititi de o aplicatie terta si la fel erau salvate datele sub forma de fisier .txt
Prima solutie pentru generarea unui grafic a fost tot excelul, pe care il setasem ca layout si alesesem de acolo un anumit tip de grafic.
Ulterior mi-am dat seama ca trendul dat de acel tip de grafic nu ma satisfacea, ba mai mult distributia Gauss era destul de departe de ceea ce vroiam sa aflu. Nestiind algoritmul dupa care se bazeaza excelul am preferat sa-mi construiesc propriul grafic in care afisam linia valorilor instantanee(ultimele citite) dupa care faceam propriul mei clopot gauss si linia trendului (asta in grafica facuta de mine controland pixelii)
Nu stiu cat de complexa este tratarea datelor citite din fisierul tau sursa dar daca vrei sa-l extinzi catre statistici complexe si afisari de trenduri, nu te baza prea mult pe excel.
Bafta

Edited by nexusm, 05 December 2013 - 21:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate