Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Domeniile .ro vor fi cu taxa anuala

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postno_comment, on 05 decembrie 2013 - 02:04, said:

Pentru ca nu are rost. E ca si cum ai avea masina in curte si mergi cu taxiul. Si eu am un domeniu dar nu folosesc si functia de e-mail. Am Yahoo, am Google, astia nu vor da faliment niciodata. Merg la sigur.

E ca si cum ai face o comparatie timpita. Doar ca nu e ca si cum ci e chiar o comparatie timpita!

Cum sa fie mai bine sa ai un mailbox pe undeva de-aiurea la o companie pe care o intereseaza numai sa vinda ALTORA reclame la care sa te uiti tu?! Ia trage un ochi la cite threaduri sint pe softepdia cu "mi-au blocat contul yahoo si nu se mai poate face nimic".
Daca tot te joci cu domenii mailul trebuie sa il ai pe un domeniu al tau, evident non-ro.

In alta ordine de idei e bine sa se mai faca ordine dar asta se putea face printr-o verificare a emailurilor si o simpla chestie de genul "click aici daca mai e activ contul" la toate adresele inregistrate. Dupa care daca nu se raspunde trebuia o perioada de gratie lunga si dupa aia revindut domeniul, eventual cu taxa anuala.

Asta cu taxa pe viata de n ori mai mare enorma si dupa aia vor si taxa anuala e mare magarie.

#20
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Votantii PSD oricum nu stiu ce e ala domeniu web.

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Bestial. Să vezi acu ce o să sară clienții mai neștiutori în cap primilor furnizori în carne și oase pe care-i prind (fraierii care le-au făcut site-urile): DOM'LE AI ZIS CĂ ERA PE VIAȚĂ! EU CE FAC ACUM VREAU BANII ÎNAPOI HURR DURR

#22
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
De asta nu e bine sa faci afaceri in romania, ca-s imprevizibili astia pe toate planurile! Ar trebui sa bage compensatii pana se achita taxa aia "pe viata" si deabia de atunci sa se treaca la plata anuala, ca nu-i corect fata de actualii clienti; ori sa dea mail: nu confrmi in 2 luni ca folosesti domeniul asta, eventual dovedeste ca ai ceva servicii pe el, ti-l luam si-l bagam la vanzare..dar astia de fapt vor bani in plus, ca se numesc STAT ROMAN care numa FURA.

Cunosc pe cineva care a vrut sa cumpere un domeniu detinut de o firma care a dat faliment acum cativa ani, i-a dat pe aia in judecata, nu s-a prezentat nimeni ca nu a dat de urmele lor si tot nu a putut sa cumpere domeniul .ro care era blocat de o firma inexistenta..

#23
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postsandel_u, on 05 decembrie 2013 - 00:12, said:

Sa imi dea banii care i-am dat pentru domeniile cumparate pe viata.
Problema e ca... n-ai dat niciodata banii pe asa ceva. Citeste contractul. ;)

View Postmiromulus, on 05 decembrie 2013 - 01:07, said:

Sa vezi acum distractie cu recuperat conturi vechi de mail. Daca mai exista site-urile
E obligatia detinatorului sa-si mentina datele de contact actualizate. Oricum, la domenii .ro, am impresia ca se pot face modificari si prin fax (??).

View PostBarboso, on 04 decembrie 2013 - 23:38, said:

Parca era, cel putin la cele .com, o perioada de gratie, in care doar ti-l suspenda.
Sunt cel putin doua perioade de gratie:
- cateva zile/saptamani domeniul e suspendat, iar detinatorul il poate reinnoi la acelasi pret
- apoi inca o perioada in care detinatorul il poate reinnoi platind in plus o taxa mult mai mare

Sper sa fie si la .ro asa, altfel multi se vor trezi cu numele de domeniu pierdut.

View Postf300, on 05 decembrie 2013 - 07:08, said:

Asta cu taxa pe viata de n ori mai mare enorma si dupa aia vor si taxa anuala e mare magarie.

Magarie mi se pare termenul limita de 24 luni pentru cei ce au achizitionat recent un domeniu .ro

Rezonabil as considera sa fie ca un nume de domeniu sa treaca la plata anuala dupa ce implineste 10 ani, acoperind astfel taxa initiala de $50+TVA.

.

Apropo, acest mesaj exista pe situl RoTLD de multi ani:

http://rotld.ro/portal/pages/ro/6/

Costul pentru un domeniu .ro este 51,26 USD + TVA (24%).
Nu exista taxa de mentenanta anuala in prezent. Plata se face la inregistrare.
Daca se va introduce taxa de mentenanta  anuala veti fi anuntati din timp.




Chiar si in 2006 era:

Costul pentru un domeniu .ro este 61 USD, TVA inclus.
Nu exista taxa de mentenanta anuala in prezent. Plata se face la inregistrare.
Daca se va introduce taxa de mentenanta  anuala veti fi anuntati din timp.


https://web.archive....eniu/plati.html

#24
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Eu v-am avertizat sa nu va incurcati cu romanii ca o sa va dati cu pumnii in cap! Hosting, domenii, mail, SEO, tot ce tine de web, daca auziti de romani, fugiti cat puteti de repede!

#25
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007

View Postonlyone, on 05 decembrie 2013 - 00:11, said:

nu a fost niciodata pe viata.

pe scurt chiar daca am achitat "pe viata" un domeniu .RO vom incepe sa platim.
Sa ma c** eu pe RoTLD masii !
Ar trebui bagate taxe pentru cei care nu le actualizeaza sau nu sunt folosite...in felul asta o sa ii forteze pe cei care le-au luat doar sa le aiba sa se miste.
Cine nu plateste ii se sterge domeniul. Domeniile cumparate pe viata ar trebui sa ramana pe viata....doar cele noi sa nu se mai poata face pe viata.

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Si taxe pentru cei care dau next-next-next si nu citesc TOS.
Comparatia cu taxi-ul si masina personala (intre domeniul tau si google/yahoo/etc) este buna, doar ca este fix invers.

#27
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Pai da... schimbam domeniile pe .eu / .org / .com
Asta e, o sa dispara dracului RO si de pe Internet ca si asa a disparut din multe alte locuri.

#28
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Voi ati vazut ce preturi au domeniile prin alte tari? Sunt tari in care taxa de la RoTLD nu acopera nici macar 1 an!

#29
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View PostAlice, on 05 decembrie 2013 - 11:41, said:

Voi ati vazut ce preturi au domeniile prin alte tari? Sunt tari in care taxa de la RoTLD nu acopera nici macar 1 an!
Asa o fi, insa cine dracu cumpara de acolo?
Sau ti-ar conveni sa iti apara la tarile respective ca domeniul este 1 $/an, platesti pe 5 ani si dupa 2 ani te trezesti ca creste pretul de 20 ori?

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMihai_3, on 05 decembrie 2013 - 10:11, said:

Ar trebui bagate taxe pentru cei care nu le actualizeaza sau nu sunt folosite...in felul asta o sa ii forteze pe cei care le-au luat doar sa le aiba sa se miste.
Asta-i ca si cum m-ai amenda pt ca nu ma uit la TV, desi il am in casa.  Sau mi l-ai confisca, pt acelasi motiv.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBarboso, on 05 decembrie 2013 - 11:44, said:

Asta-i ca si cum m-ai amenda pt ca nu ma uit la TV, desi il am in casa.  Sau mi l-ai confisca, pt acelasi motiv.
Posted Image Televizorl ăla și-l mai poate lua cineva din magazin, pe când domeniul ținut la ciorap de tine, nu! E plin de geambași cu sute de domenii de vânzare.

Numărul domeniilor (alea utile, că doar nu-și face nimeni pagină rsdh23gkagjk.ro) e totuși limitat.

Edited by benis, 05 December 2013 - 11:53.


#32
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
Poate se mai face putina curatenie printre atatea mii de adrese blog/personale.
Prin 90 era moda ca orice taran sa fie Dj, moda se mai schimba.

Edited by -invata-, 05 December 2013 - 11:56.


#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Da te amendez ca blochezi un nume...fara sa il utilizezi cu adevarat.
De exemplu: Mi se pare firesc, daca tu pui o rabla de masina pe strada si trec zeci de ani si tu nu o misti de acolo.....pana la urma cineva se v-a lua de acea masina ca sta in drum....corect ?

Caz real:  Mai marii internetului nu cu mult timp in urma au luat la puricat acele blocuri de IP-uri gigantice nefolosite ...ghici ce cei care le-au luat dar nu le-au folosit le-au eliberat.
De unde credeti ca au aparut blocuri de IP-uri care incep cu 4. sau 5 pe care chiar si RDS-ul le are ??

Nu spun ca plata pe viata la RoLTD este o solutie, insa nici 10 Euro cum cer ei in proiectul de HG nu mi se pare fair, pana la urma sunt 700000 de domenii ori 10E voi va imaginati ce suma se strange ?!
Sa zicem ca din cele 700000 jumate din ele pica aproximativ si nu mai sunt reinnoite insa tot raman 4.000.000 de EURO !!
Am un singur domeniu il voi plati ce sa fac, nu as vrea sa il pierd.

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Nu va faceti iluzii ca se elibereaza domeniile bune Posted Image
Miscarea e facuta doar cu scopul de a lua banii de la fraieri.

#35
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostMihai_3, on 05 decembrie 2013 - 12:23, said:

Da te amendez ca blochezi un nume...fara sa il utilizezi cu adevarat.
De exemplu: Mi se pare firesc, daca tu pui o rabla de masina pe strada si trec zeci de ani si tu nu o misti de acolo.....pana la urma cineva se v-a lua de acea masina ca sta in drum....corect ?

Caz real:  Mai marii internetului nu cu mult timp in urma au luat la puricat acele blocuri de IP-uri gigantice nefolosite ...ghici ce cei care le-au luat dar nu le-au folosit le-au eliberat.
De unde credeti ca au aparut blocuri de IP-uri care incep cu 4. sau 5 pe care chiar si RDS-ul le are ??

Nu spun ca plata pe viata la RoLTD este o solutie, insa nici 10 Euro cum cer ei in proiectul de HG nu mi se pare fair, pana la urma sunt 700000 de domenii ori 10E voi va imaginati ce suma se strange ?!
Sa zicem ca din cele 700000 jumate din ele pica aproximativ si nu mai sunt reinnoite insa tot raman 4.000.000 de EURO !!
Am un singur domeniu il voi plati ce sa fac, nu as vrea sa il pierd.

Nu mai tot faceti atatea spume la gura, uitati aici o lista de preturi de prin europa la domeniile fiecarui tari: http://www.europereg...CFcVX3godcxcAcg
Sa te uiti la nivelul de trai la Moldova, si la preturile unui domeniu .md
Dar la un domeniu .com oare cat platesti? Nu vreo 12...14$? Aia in euro cat e? Si cate domenii bune .com sunt ocupate degeaba si parcate la Sedo?
esti proprieterul domeniului faci ce vrei cu el!

Citat RoTld:

Quote

Ce se întamplă cu un nume de domeniu .ro care nu este folosit?
A nu folosi un nume de domeniu .ro înseamna a nu exista aplicații (pagina web, adrese de e-mail), însa acest lucru nu este de competența ROTLD, registrul neavând în atribuții monitorizarea aplicațiilor create pe baza înregistrării unui nume de domeniu .ro. Odată înregistrat (plătit) un nume de domeniu .ro, fiecare deținator face ce crede de cuviința cu dreptul de folosință dobândit pentru acel nume de domeniu.

E practic ca Romania se indreapta spre colaps, dar voi tot o tineti una si buna ca va veni un imparat stralucit din stele si va salva Romania de la necaz. Peste 50 de ani Romania va arata ca Vaticanul si nivelul de trai ca`n Bengladesh.
Domeniile vor fi strict pentru firme si pentru bogatani!

Edited by loveparade, 05 December 2013 - 14:30.


#36
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
love eu nu fac spune da ma oftic cand un lucru a fost OK....si vine un pulea Ponta si nu stiu ce ministru pulii si pune el TAXE peste TAXE...ca deh se poate.
Iar omul de rand nu poate face nimic.

Edited by Mihai_3, 05 December 2013 - 14:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate