Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Domeniile .ro vor fi cu taxa anuala

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Proprietarii de domenii ".ro" vor plăti o taxă de înregistrare şi una anuală de reînnoire, al căror cuantum va fi stabilit prin ordin al ministrului pentru Societatea Informaţională, la propunerea Registrului naţional RoTLD din ICI Bucureşti, care gestionează cele 700.000 de pagini web din România.

Quote

"Taxa anuală de înregistrare şi reînnoire al unui nume de domeniu «.ro» se stabileşte, la propunerea Registrului, prin ordin al ministrului pentru Societatea Informaţională. Data de la care se va percepe această taxă pentru numele de domenii nou înregistrate este data publicării în Monitorul Oficial a ordinului.

Pentru numele de domenii existente înregistratorii au obligaţia reînnoirii acestora în termen de maxim 3 luni de la data publicării ordinului în Monitorul Oficial.

Pentru numele de domenii înregistrate în ultimele 24 de luni, reînnoirea se face în momentul în care dreptul de folosinţă a numelui de domeniu este egal cu 24 luni", se arată într-un proiect de hotărâre de guvern privind înregistrarea domeniilor ".ro", publicat de Ministerul pentru Societatea Informaţională.

În prezent, costul pentru un domeniu ".ro" este 51,26 dolari, plus TVA, conform datelor disponibile pe http://www.rotld.ro/.

"Nu există taxă de mentenanţă anuală în prezent. Plata se face la înregistrare. Dacă se va introduce taxă de mentenanţă anuală veţi fi anuntaţi din timp", se precizează pe pagina web a Registrului naţional RoTLD din cadrul Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Informatică - ICI Bucureşti, coordonat de Ministerul pentru Societatea Informaţională.

Potrivit notei de fundamentare a proiectului de act normativ, prin introducerea taxei pe perioadă determinată (anuală) RoTLD va beneficia de informaţii actualizate în ceea ce priveşte domeniile active, domeniile folosite şi cele nefolosite, şi va putea debloca domeniile achiziţionate şi nefolosite în vederea punerii la dispoziţia utilizatorilor a dreptului de folosinţă a numelor respective.

"Ca urmare a analizei tendinţelor şi practicilor pe pieţele internaţionale şi luand in considerare cheltuielile cu mentenanţa, costurile pentru asigurarea securităţii datelor, investiţiile necesare pentru echipamente dedicate şi teste de penetrare, cheltuielile de întreţinere cu baza de date pusă în serviciul public în vederea interogării datelor (Whois), s-a concluzionat că în acest moment este necesară schimbarea politicii în domeniul înregistrării numelor de domenii în România prin introducerea taxei pe perioada determinata (taxa anuală)", se mai spune în nota de fundamentare.

Potrivit proiectului de act normativ, numele de domenii ".ro" sunt înregistrate pentru o perioadă determinată de mimin un an, care ulterior poate fi prelungită prin reînnoire. Perioada maximă pentru care se poate face înregistrarea sau reînnoirea unui nume de domeniu .ro este de doi ani.

"Poate fi înregistrant orice persoană fizică sau juridică cu condiţia să-şi asume responsabilitatea pentru utilizarea legală a numelui de domeniu şi să nu producă prin utilizarea numelui de domeniu prejudicii terţelor părţi. Responsabilitatea privind utilizarea numelor de domenii şi respectarea drepturilor de proprietate intelectuală aparţine înregistrantului. Numele de domenii nu pot fi înregistrate doar în scopul revânzării. Numele de domenii nu pot include expresii ofensatoare sau care să incite la săvârşirea unei infracţiuni. Regula de atribuire a numelor de domenii este «primul venit, primul servit»", se mai spune în proiectul de act normativ.

Mediafax

1. Ca de obicei, e de porc, pentru ca ai vandut drept de folosiinta pe viata si ai cerut o poala de bani, comparat cu un .com de exemplu.
2. Acum regulile se schimba si stai sa vezi ce "ieftin" le va vinde statul, probabil pe la 20 EUR/an, ca e resursa nationala si merita redeventa.
M-ar mira sa fie pe la 3EUR/an, ca nu ne sta in fire...
3. De ce doar 2 ani reinnoire? Sa stau cu frica in san ca pierd domeniul daca uit sa il prelungesc?
Macar 5 ani...

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostAdm, on 04 decembrie 2013 - 23:31, said:

Sa stau cu frica in san ca pierd domeniul daca uit sa il prelungesc?
Parca era, cel putin la cele .com, o perioada de gratie, in care doar ti-l suspenda.

Asta nu schimba faptul ca-i o mare magarie ceea ce-au facut ei.

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Foamea e mare!

Nu uitati sa va reinoiti softpedia.ro, desi sta degeaba si face redirect la .com din cate vad...

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Pe undeva mi s-ar părea normal să fie ceva de genul 50 EUR la ICI și 10-15 la reseleri.

#5
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
De mult asteptam chestia asta. Mi se pare ceva foarte okay pentru ca unele domenii sunt tinute degeaba. Eu chiar am acuma in minte 3-4 domenii pe care as vrea sa le cumpar.
Cu ocazia asta, poate scade si pretul achizitionarii unui domeniu, dat fiind ca nu mai e pe viata.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu a fost niciodata pe viata.

#7
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Sa imi dea banii care i-am dat pentru domeniile cumparate pe viata.

#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si ce beneficii majore ofera un domeniu .ro in comparatie cu unul .com ?

#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postno_comment, on 05 decembrie 2013 - 00:10, said:

De mult asteptam chestia asta. Mi se pare ceva foarte okay pentru ca unele domenii sunt tinute degeaba. Eu chiar am acuma in minte 3-4 domenii pe care as vrea sa le cumpar.
Cu ocazia asta, poate scade si pretul achizitionarii unui domeniu, dat fiind ca nu mai e pe viata.

Sa iei 3-4 doemnii sa le tii si tu degeaba ?

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
patriotismul si faptul ca banii se duc in salarii si pensii?

#11
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostAdm, on 04 decembrie 2013 - 23:31, said:

3. De ce doar 2 ani reinnoire? Sa stau cu frica in san ca pierd domeniul daca uit sa il prelungesc?
Macar 5 ani...
Daca ai prins un domeniu din ala cu greutate, sa NU mai poti sa il prelungesti.

#12
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View PostDjMx, on 05 decembrie 2013 - 00:18, said:

Si ce beneficii majore ofera un domeniu .ro in comparatie cu unul .com ?
Beneficiul major, pana acum, era acela ca plateai o singura data si nu anual.
Imi amintesc cand a cumparat un prieten domeniul ciombe-ucraiova.ro si a vorbit cu cei de la RoTLD la telefon si l-au asigurat ca domeniul e pe viata. Mi s-a si laudat cu asta. Posted Image)

#13
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Sa vezi acum distractie cu recuperat conturi vechi de mail. Daca mai exista site-urile

#14
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Asa le trebuie celor care folosesc e-mail-uri altele decat Yahoo si Gmail.

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
De ce ?

#16
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Pentru ca nu are rost. E ca si cum ai avea masina in curte si mergi cu taxiul. Si eu am un domeniu dar nu folosesc si functia de e-mail. Am Yahoo, am Google, astia nu vor da faliment niciodata. Merg la sigur.

#17
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postmiromulus, on 05 decembrie 2013 - 01:07, said:

Sa vezi acum distractie cu recuperat conturi vechi de mail. Daca mai exista site-urile

View Postno_comment, on 05 decembrie 2013 - 01:37, said:

Asa le trebuie celor care folosesc e-mail-uri altele decat Yahoo si Gmail.

Si buletinul pe ce post e?
Acolo ai adresa, poza, nume, etc.

De ce m-as chiorî la un articol scris de unul care nu si-a luat bac-ul? Tot staff-ul media fax, pro, sunt imbecili.
Articole de genul "taxa anuala" au mai fost. Cand o sa comunice cei de la RoTld, am sa-i cred. Pana atunci nu va mai agitati. La anul parca iara o sa apara un articol de genul.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postno_comment, on 05 decembrie 2013 - 02:04, said:

Pentru ca nu are rost. E ca si cum ai avea masina in curte si mergi cu taxiul. Si eu am un domeniu dar nu folosesc si functia de e-mail. Am Yahoo, am Google, astia nu vor da faliment niciodata. Merg la sigur.
Chiar nu mi se pare.
OK, ca mail personal merge, dar profesional... direct in trash ajunge orice propunere de afaceri venita de pe asemenea adresa.  Nici nu ma obosesc sa-l deschid.

Edited by Barboso, 05 December 2013 - 02:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate