Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

protestantism = prosperitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostPicoDazore, on 04 decembrie 2013 - 19:38, said:

Da, ei mi-au confirmat.
Erau impotriva cultului sfintilor, moastelor+incercau sa ma atraga la confesiunea lor.
Cand i-am intrebat unde erau ei pana in secolul XVIII, cand a aparut cultul lor, mi-au zis ca trebuie sa lucreze.
mda...de obicei baftiștii sunt mai slab pregatiti.
sigur aflai un raspuns competent daca dadeai peste martori ai lui Iehova.
:D

#20
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Pareau de incredere, mai ales cu propaganda lor de "noi suntem preacucernici si cuviinciosi".

#21
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostPicoDazore, on 04 decembrie 2013 - 19:11, said:

Recent niste baptisti mi-au efectuat lucrari la locuinta. Evident conform devizului de lucrari, cu care am fost de acord ambele parti in privinta pretului si a materialelor de constructii+costul manoperei. Patronul firmei era baptist.
Imagineaza-ti ca mi-au mai cerut inca vreo 2300 RON in plus pentru a definitiva lucrarea, pentru care nu mi-au dat factura, deci au fentat statul. In plus, toate deseurile ramase de la materialele folosite in lucrare mi le-au luat, fara sa ma intrebe daca sunt de acord cu acest lucru, desi au fost platite de mine.
Asa ca te rog sa termini cu aprecierile pozitive la adresa (atentie) neoprotestantilor (baptisti, penticostali, adventisti).
Fiecare avem in ochi o barna, pe care trebuie sa ne-o scoatem, inainte de a scoate paiul din ochiul semenului.
Din categoria protestantilor fac parte: luteranii, calvinistii, unitarienii.

Sunt harnici, dar este adevarat ca sunt ahtiati dupa bani, pe mine ma mira si faptul ca cereau bani pentru orice o surubelnita fiul o vindea tatalui sau vindeau cumparau intre frati. Pentru mine era putin straniu sa ii vand ceva unei rude apropiate, mai bine ii dau lui ei lucrul respectiv. Nu este rau ca sunt invatati de mici sa se descurce dar asa la prima vedere pare un pic straniu.

#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostAMAN_SER, on 04 decembrie 2013 - 19:53, said:

Pareau de incredere, mai ales cu propaganda lor de "noi suntem preacucernici si cuviinciosi".

Bre lasa .. Ti-au facut treba buna au ba ca de platit vad ca ai de unde ?

Cat despte cucernicie nota o dai la urma... Insa de muncit doar n-ui fi dorit pe gratis ?

Da se face, claca ,cheta (pe gratis) insa nu-i cazul tau cat o ti bine merci.

Edited by husand, 05 December 2013 - 09:08.


#23
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Posthusand, on 05 decembrie 2013 - 08:57, said:

Bre lasa .. Ti-au facut treba buna au ba ca de platit vad ca ai de unde ?

Cat despte cucernicie nota o dai la urma... Insa de muncit doar n-ui fi dorit pe gratis ?

Da se face, claca ,cheta (pe gratis) insa nu-i cazul tau cat o ti bine merci.

Era vorba de picodazore nu de mine el este cel pagubit Posted Image

#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

protestantism = prosperitate

Nu.
PROTESTANTISM = 0

Insa a-L iubi pe Dumnezeu  = a-ti iubi semenii

Aici n-ai decorativa. E ori alb ori negru.

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 22:27, said:

sunt ahtiati dupa bani, pe mine ma mira si faptul ca cereau bani pentru orice


Ca orice om care nu pune pret pe Scriptura

Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, care au umblat dupa ea, au ratacit de la credinta si s-au strapuns singuri cu o multime de chinuri. (1Tim.6:10)

View PostAMAN_SER, on 05 decembrie 2013 - 09:11, said:

Era vorba de picodazore nu de mine el este cel pagubit Posted Image

Scuze.

Edited by husand, 05 December 2013 - 09:15.


#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 05 decembrie 2013 - 09:19, said:

Nu.
PROTESTANTISM = 0
Uite că aici ai afirmat un adevăr. Felicitări.

#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Pe  ortodoxa o dam cu tencuiala nu ?

Acoperim repede gaurile.

Edited by husand, 05 December 2013 - 10:11.


#27
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

Bun , acuma nu trebuie sa umblam prea mult ca sa aflam ca societaiile protestante sunt cele mai harnice de pe glob, am experiente personale: Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, a nins,  duc pe intuneric catre serviciu , binenteles ca nu am maturat in fata casei zicand ca e prea dimineata si tre sa ma duc la serviciu, pe semene ca gandind la fel si vecini mei ortodocsi au facut la fel. Bun ajung putin mai departe intro zona locuita de baptisti si penticostali, nimeni pe drum, dar in fata casei era curat curat frumos maturat. Asta ma pus pe ganduri , nu ar fi mai bine ca statul roman sa spriine masiv botezarea cator mai multi romani in aceste religii baptista sau penticostala ? Poate ca am fi mult mai harnici decat suntem ca ortodocsi. Ortodoxsimul pare ca ii face pe oameni delasatori si lenesi, probabil datorita si faptului ca promoveaza un fatalism nu prea bun.

ps : sunt ortodox
Adicatelea tu mai bine-ti schimbi religia  decat sa pui mana pe matura?
Asta-i ca si cum ai zice: barza n-are pene pe oo, d-aia nu flutura steagurile primariei de 30 martie.

Ce zici ca fumezi, ca-i tare bun.

#28
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
E tare! Sunt curios ce raspuns poate da cineva.

#29
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, a nins,  duc pe intuneric catre serviciu , binenteles ca nu am maturat in fata casei zicand ca e prea dimineata si tre sa ma duc la serviciu, pe semene ca gandind la fel si vecini mei ortodocsi au facut la fel. Bun ajung putin mai departe intro zona locuita de baptisti si penticostali, nimeni pe drum, dar in fata casei era curat curat frumos maturat.

Există în Oradea, sau în oricare alt oraş din România,  cartiere locuite în majoritate de ortodocşi şi cartiere locuite predominant de protestanţi? Eu aud pentru prima dată aşa ceva, dar recunosc sincer că nu le ştiu pe toate.
Sunt marcate porţile cetăţenilor într-un anumit fel, ca să ne dăm seama carei religii îi aparţine fiecare, sau doar presupunem?

Cum bine zicea cineva mai sus : Propagandă făcută fără cap...
Sau resuscitarea clieşeului: românii sunt nişte leneşi ordinari pentru că nu se scoală cu noaptea în cap să dea cu mătura pe trotuar lăsând treaba asta pe seama sărmanilor angajaţi la salubritate care, nu-i aşa, sunt de fapt plătiţi să mediteze la probleme subtile de filosofie sau mecanică cuantică nu să cureţe străzile.  

Ps: Acum este adevărat că iniţiatorul topicului nu precizează clar nici timpul (...Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, ...) nici locul (am suspectat ca fiind Oradea că aşa este în semnătură, dar poate fi oriunde altundeva pe glob unde chiar există un cartier ortodox, altul protestant, bine delimitate, poate  în Beirut, dar acolo nu prea ninge).  Nu înţeleg atunci de ce postările următoare se referă numai la români.

Edited by ovidiu007, 21 December 2013 - 23:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate