Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Otravirea cainilor - primul ajutor pentru salvarea lui!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mixaela

Mixaela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.12.2013
Scuzele mele, dar nu am gasit un subiect pe aceasta tema, daca exista unul, doresc sa fie mutat.

Din pacate am experimentat acum doua zile asa ceva, nu m-am gandit ca atat de diavoli sunt anumiti oameni, ca oameni cu creier nu-i pot numii. Dupa ce m-am intors de la serviciu, cu o mana de la Dumnezeu, a fost ca vecinul de langa casa unde locuim sa fie prin preajma si astfel a salvat doua vieti. Cat si catelusa mea , un metis border collie si catelul vecinului (o rasa necunoscuta) , cu toate ca nu e atat de importanta rasa pe care o are, viata lui insa da ... cineva cu intentii diavolice a aruncat hrana otravita in apropierea casei pe care cei doi au "savurat-o" din plin. Au fost  dusi de urgenta la prima farmacie, din pacate clinici veterinare nu avem (si daca i-ar fi dus nu cred ca viata lor ar fi fost salvata, unul dintre cabinete sunt la 20 si respectiv 25 km), locuim intr-un sat... , i-au fost administrate cele 4 injecti anti-otrava catelusei meie (deoarece totul conteaza de greutatea cainelui pe care o are) . Cand am ajuns acasa dupa o ora de la incident, imi zacea in tarcul ei, mai mult adormita.

Am luat-o in casa, i-am oferit 500 ml de lapte caldut, cu toate cu greu am convins-o sa bea. Pentru cei care nu reusesc sa hraneasca cainele cu lapte, ungenti recipientul cu zeama de la o conserva de carne. Apoi i-am aplicat intr-o sticla de 500ml plina cu apa usor calduta, sa nu fie chiar rece de la robinet si foarte foarte foarte multa sare. Ar trebui sa o bea pe toata, daca reusiti. A mea a baut jumatate din continut, am fortat-o sa o bea, deschizandu-i gura cu mana. Cainele dupa ce consuma aceasta apa ar trebui sa verse ori sa aiba scaun.

Oricum, de ieri s-s pus pe picioare, a devenit iar zvelta, si-a revenit total, desi stomacul si sangele acum trebuie curatate printr-un regim. Mi s-a recomandat sa nu-i gatesc cu sare si carnea din conserva chiar daca e preferata ei, sa nu i-o mai dau circa 2 saptamani. Acum merg pe preparate de carne de pui ori de vita in bucati taiate destul de mici. Carnea o fierb in apa fara sare, pe langa asta m-ai adaug ba un morcov, paste, cartofi, orez, mamaliga si de baut apa ori lapte.

Catelusa mea a iesit de sub pericol, a devenit iar plina de energie si cu chef de joaca. Cu toate ca de acum plimbarile de a le face ea singura s-au terminat, de teama sa nu pateasca altceva mai rau... Aproape toti cainii din sat isi fac plimbarea fara stapan, sunt lasati liberi, desi anumite persoane care nu suporta patrupedele, pun intentionat otrava nu numai pentru pisici destinate, cat si cainilor.... (asta ca sunt deranjati de maraieli, de latrat ori ca topaie in jurul lor cand trec pe strada)

Catelusa din foto este cea de care v-am vorbit mai sus. Ea este Daisy.

Attached Files



#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Singurul meu caine a fost un schnauzer urias. Mi-l daduse de mic un var. Nici nu vroia sa doarma singur, a trebuit sa il aduc in camera cu mine, langa patul meu. Chiar daca nu ma omor dupa caini, ma atasasem de el. Mai ales ca imi flocaia in joaca pisicile. Ei bine, la un moment dat a fost otravit. Cred ca de un vecin imbecil, ca nu iesea din curte. Din pacate nu a mai putut fi salvat.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Mixaela, on 04 decembrie 2013 - 12:02, said:

Am luat-o in casa, i-am oferit 500 ml de lapte caldut, cu toate cu greu am convins-o sa bea.

Niciodata la otraviri/intoxicatii nu se da LAPTE!! Ai avut noroc. Prin lapte toxinele din otravuri sunt mai repede asimilate de organism si exista riscul sa iti otravesti catelusa cu lapte. Da! Suna ciudat, dar acesta este adevarul.
Din moment ce spui ca si-a revenit, inseamna ca nu a fost vorba de otrava (acum plangeai) ci o intoxicatie cu ceva.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Câinii nu au ce căuta liberi pe stradă. Iubesc și am iubit din totdeauna câinii, dar repet: nu au ce căuta de capul lor pe stradă, indiferent dacă au sau nu stăpâni și indiferent cât de docili sunt considerați de stăpânii lor.

Ai câine, îl consideri al tău? Ține-l în casă/curte și scoate-l la plimbare cu lesă și botniță (dacă e nevoie). Parcă așa zice și legea, dacă de siguranța oamenilor de pe drum nu-ți pasă.

#5
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
daca locuiesti la sat si ai curte, de ce cainele face plimbarea in exteriorul curtii, fara stapan?

#6
Mixaela

Mixaela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.12.2013
Cainele meu a fost in curte, dar are obiceiul sa sara gardul ori sa faca intr-un fel sa deschida usa portii.
Laptele mi-a fost recomandat de adapostul de unde am luat-o, de veterinarul pe care il au.

De mentionat, nu locuiesc in Romania.

 rasistu, on 04 decembrie 2013 - 12:30, said:

daca locuiesti la sat si ai curte, de ce cainele face plimbarea in exteriorul curtii, fara stapan?

Nu este o curte mare, e spatiul ca a unei verande/balcon numiti cum doriti dvs ... l-am facut ca un spatiu numai pentru ea, un tarc. Locuiesc la parterul unei case, de creat nu pot face ceva mai mult pentru ca este inchiriata si nici spatiu nu am in jurul casei.
Daca stiti, casele din Grecia cum arata, cum au balcoanele mai late si aproape unele au pe colt sa cuprinda toata casa , ceva de genul este si a mea.

#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

Quote

a aruncat hrana otravita in apropierea casei
cum adica in apropierea casei ? e al tau cainele ori ba ?
vecinul tau e tot roman ? poate e un semn asta

 Mixaela, on 04 decembrie 2013 - 12:52, said:

Cainele meu a fost in curte, dar are obiceiul sa sara gardul ori sa faca intr-un fel sa deschida usa portii.

Nu este o curte mare, e spatiul ca a unei verande/balcon numiti cum doriti dvs ... l-am facut ca un spatiu numai pentru ea, un tarc. Locuiesc la parterul unei case, de creat nu pot face ceva mai mult pentru ca este inchiriata si nici spatiu nu am in jurul casei.
Daca stiti, casele din Grecia cum arata, cum au balcoanele mai late si aproape unele au pe colt sa cuprinda toata casa , ceva de genul este si a mea.
Te ingrijesti de el, ori ba ?
Daca ai caine trebuie sa îi asiguri si conditii Posted Image

#8
Mixaela

Mixaela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.12.2013
cum adica in apropierea casei ? e al tau cainele ori ba ?
vecinul tau e tot roman ? poate e un semn asta

Da. al meu este. La anumite case din Grecia , nu au ingradit cu poarta, ci printr-un simplu gard viu ori chiar nimic. Ea a sarit din tarcul ei/curticica/veranda ... . Vecinul e grec, eu sunt singura romanca de aici din sat. In anumite perioade, iarna si primavara anumiti arunca otrava si nu numai destinate cainilor cat si a pisicilor...


Te ingrijesti de el, ori ba ?
Daca ai caine trebuie sa îi asiguri si conditii Posted Image

Bineinteles ca am grija de el, ce te face ca nu este asa? Acum crezi / credeti ceea ce doriti. Am vrut sa aduc la cunostinta acest articol si sa impartasim experientele prin care am trecut, nu sa pigulim despre ce fel de persoana esti. Sincer, daca nu as fi avut timpul necesar, nu l-as m-ai i adoptat si nici pisicile pe care le am nu le-as m-ai fi oprit.

#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Nu-mi vine sa cred citesc pe acest forum.  Îmi pare rău că sunt conațional cu voi.  Felul meu de a gândi nu se aproprie de mentalitățile voastre.
Moartea prin otrăvire este cea mai violență moarte.  Cei care aruncă otravă la animale,  sunt cretini, criminali și lași. Dacă tot vrei să omori animalul,  pune mâna pe el și strânge-l de gât,  i-ai gâtul, etc... daca tot ești pus pe fapte.  Cu sânge rece... sa vezi atunci ce înseamnă să omori, nu acționat mișelește. Astfel de oameni sunt deconectați de la realitate,  de la natură,  iubire și de suflet (plus că mai sunt și lași).
Cine are un câine pe lângă el,  are un adevărat prieten.  
Nu-ți poți lăsa prietenul să moară în chinuri și să nu te implici (și financiar) pentru al salva.
Mulți kinderi intervin de dragul de a impune "viața" așa cum și-o imaginează ei că este,  din spatele monitorului.
Propun ca cei care sunt preocupați de soarta sărmanilor copii și bătrâni,  ce n-au ce manca,  să-și vândă pc-urile (făcând, în același timp,  un bine comunități SP) și să le doneze banii câștigați.


#10
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
Ulei sau apa cu sare ca sa vomite tot ce a inghitit.

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Va rog, strict despre ajutorarea animalelor otravite.

#12
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Vitamina K este recomandată în caz de otrăvire.

#13
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
o seringa fara ac - pui apa cu sare si ii bagi pe gat. Astfel va vomita ce a inghitit. Apoi iti lasi datele de indentificare la politie pentru neglijenta fata de animal. Cum sa ii dai lapte ?? Cum sa il lasi singur sa zburde pe strazi ???

#14
Mixaela

Mixaela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.12.2013

 george90, on 04 decembrie 2013 - 17:11, said:

o seringa fara ac - pui apa cu sare si ii bagi pe gat. Astfel va vomita ce a inghitit. Apoi iti lasi datele de indentificare la politie pentru neglijenta fata de animal. Cum sa ii dai lapte ?? Cum sa il lasi singur sa zburde pe strazi ???


Mai repet, laptele mi-a fost recomandat de medicul veterinar de la adapostul de unde am adoptat-o. Am urmat sfaturile sale. Catelul nu a patit nimic, a trecut peste hop.
Pe strazi, nu-l las, ci pur si simplu imi sare din tarc. Mai mult e sa-l leg de zid, asta e ultima solutie??? Nu cred ca ai dreptul sa ma judeci cat nici eu nu am facut cu voi.

#15
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Și eu știam că este recomandat lapte în astfel de cazuri...

#16
Mixaela

Mixaela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.12.2013

 Lolopoco, on 04 decembrie 2013 - 19:29, said:

Și eu știam că este recomandat lapte în astfel de cazuri...


Asa este, depinde totul de otrava. Laptele uneori are rolul de absorbtie, de vindecare a locului
ranit. Atropina ori apa foarte sarata sunt recomandate pentru varsaturi. Cu toate ca si apa foarte sarata poate sa provoace reactii adverse, cainele poate sa se innece.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sfaturi în caz de otrăvire găsiti pe aceste site www.petmd.com/dog/condition/toxicity/c_multi_poisoning?page=2#.Up9ugo2IV1l

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Se pare ca unii inteleg ceva mai greu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate