Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 28.04.2003
Am si eu o problema cu termopanul. Am cumparat un apartament care a fost reabilitat termic. Si balconul a fost inchis cu termopan de niste destepti ca sa zic asa. Au pus tabla de scurgere peste gaurelele alea din termopan care dau afara. Problema este cand ploua intra apa pe undeva si in loc sa se scurga pe gaurelele respective afara se infiltreaza in peretele balconului ca sa zic asa si curge la vecinul de jos. La vecinul la fel se scurge si de la el mai jos si tot asa.
Plus ca de cand a venit frigul a inceput sa se faca condens pe geamuri. Pana aici nimic rau doar ca la 2 geamuri se face pe interiorul sticlei. Si se pastreaza tot timpul umezeala pe tocuri. Ma gandeam sa dau niste gauri cu un burghiu lung pe unde trebuia sa se scurga apa ca sa aiba un contact cu exteriorul. De ce imi trebuie burghiu lung pt ca ar trebui dat la un unghi de 45 grade si sa intre si prin polistiren. Apoi sa pun niste furtune ceva subtiri ca sa se scurga apa afara. Este ok logica mea sau ar fi alta solutie ?

Multumesc

#2
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Nu inteleg. De vrei sa dai gaura cu burghiu sa faci alta gaura daca problema ta actuala este ca ai deja niste gauri neastupate prin care intra apa?

#3
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 28.04.2003
Problema e ca am gaurile astupate de tabla aia.
Orice tamplarie de termopan are niste gauri mici de scurgere pe interior care dau undeva afara prin alte gauri. Numai ca gaurile de interior nu sunt in dreptul celor de afara ci am vazut ca au un canal lung si ies afara prin alta parte.

#4
soniyix

soniyix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.09.2009

 unpuisor, on 03 decembrie 2013 - 22:40, said:

Problema e ca am gaurile astupate de tabla aia.
Orice tamplarie de termopan are niste gauri mici de scurgere pe interior care dau undeva afara prin alte gauri. Numai ca gaurile de interior nu sunt in dreptul celor de afara ci am vazut ca au un canal lung si ies afara prin alta parte.
se numesc gauri de drenaj
incearca sa dai din interiorul tocului spre exterior cam la acelasi nivel chiar un pic mai jos.in privinta geamurilor care fac condens in interior nu ai ce face decat sa le schimbi.e sparta izolatia pachetului de geam si nu ai ce face.

Edited by soniyix, 03 December 2013 - 23:12.


#5
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 28.04.2003
Am atasat niste poze cu gaurile si cu tabla care le acopera si un exemplu de cum ar fi trebuit sa arate gaurile alea daca nu erau acoperite.
Am pus si un desen ca sa zic asa despre cum as vrea sa gauresc, astfel cat sa treaca pe sub tabla aia.

#6
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Tu nu ai auzit proverbul asta: "Calul de dar nu se cauta la dinti"?

#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Tu nu ai auzit proverbul asta: "Calul de dar nu se cauta la dinti"?

Cand iti ploua in casa, iti crapa geamurile si vezi ca muncitorii aia au lucrat cu picioarele, caut si de masele nu doar la dinti.
In 2 ani de cand a fost inchis balconul, au crapat de sus pana jos 2 geamuri, sunt cu apa pe interior alte 2 sau 3, si in fiecare zi trebuie sa aerisesc cel putin jumatate de ora ca sa se duca apa de pe geamuri. Daca vara stateam cu ele deschise tot timpul iarna nu poti sa stai foarte mult cu geamurile deschise ca intra frigul evident.

Edited by unpuisor, 04 December 2013 - 12:09.


#8
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Pff. Acum am inteles. Nu stiam despre ce gauri este vorba. E destul de nasoala treaba. E ca si cum ai astupa teava de esapament a unei masini. Vezi daca poti desprinde tabla aia si sa gasesti o solutie sa cureti gaurile alea si apoi sa faci gauri in tabla.

#9
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Geamurile crapa pentru ca au fost facute prea fixe. Ele au nevoie de o toleranta ce se regleaza cu niste placute din plastic. Altfel, orice trepidatie poate crapa geamul.
Apa/condensul dintre foile de geam apare cand izolatia nu e facuta corespunzator, nu e lipita bine pe undeva... Trebuie sa schimbi pachetul de geam.
Pentru a rezolva lipsa gaurilor de drenaj nimic nu e mai simplu decat sa faci altele care sa perforeze pervazul din tabla, la nivelul muchiei ce vine lipita pe cercevea. Cel mai corect, sa realizezi unghiul optim dar sa eviti si spargerea geamului, trebuie sa dai jos pachetul de geam si sa faci gaurile de drenaj prin care apa acumulata in cervevea sa se scurga afara pe pervaz. ( acum daca pervazul nu are si el un unghi de scurgere si apa sta pe el... )
Nu dezlipi tabla! In poze pare a fi bine izolata, nu are rost sa le strici.
Nu da gauri care sa ajunga sub tabla! Toata apa se va scurge printre polistiren si zidarie, nu vei rezolva nimic.
Nu perfora cerceveaua prin casa! Astfel apa ti se va scurge inauntru.
Problema ta este foarte simpla si poate fi rezolvata si de cel mai novice termopanist.

Edited by derago, 08 December 2013 - 10:51.


#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

entru a rezolva lipsa gaurilor de drenaj nimic nu e mai simplu decat sa faci altele care sa perforeze pervazul din tabla, la nivelul muchiei ce vine lipita pe cercevea. Cel mai corect, sa realizezi unghiul optim dar sa eviti si spargerea geamului, trebuie sa dai jos pachetul de geam si sa faci gaurile de drenaj prin care apa acumulata in cervevea sa se scurga afara pe pervaz. ( acum daca pervazul nu are si el un unghi de scurgere si apa sta pe el... )
O sa incerc weekendul acesta cand am mai mult timp.

#11
orhan87

orhan87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.09.2008
Apa iti intra deoarece profilul cercevea ori este deformat ori numai inchide sistemul corect vezi ca pe cercevea unde ai sistemul sunt niste bulbi au un imbus in cap de 4 de obicei are un semn acolo pe bulbul respectiv indreapta semnul spre partea cu garnitura sa presurizeze mai tare .
2 la balamaua de jos  mai exista un sistem de presurizare cu un surub / imbus ( difera de la sistem la sistem ) incearca si acolo sa presurizezi stanga/dreapta iti vei da seama cum presurizeaza )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate