Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sisteme de incalzire, racire, ventilare in solarii/sere/rasadnite

- - - - -
  • Please log in to reply
1172 replies to this topic

#91
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Apar unele personaje pe forum, isi fac reclama la produsul pe care vor sa-l vanda si cu ajutorul moderatorilor dispar destul de repede. Cred ca ti s-ar tolera tie publicarea unui nume sau a unui link catre produsul respectiv, nu de alta dar Brasovul e mare si e posibil sa se faca mai multe lucruri acolo.
Orice produs care are un pret face bineinteles o treaba. Daca iti permiti sa platesti pretul scapi de multe necazuri, daca nu vei avea mai mult de munca.

#92
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
Sper sa nu deranjez pe nimeni , insa moderatorilor le solicit pe aceasta cale , daca pot afisa link-ul public?
Multumesc!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NBY373R9dac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , e linkul pe youtube direct la un videoclip care arata cum functioneaza. Nu consider ca este reclama , sper sa nu fiu banat , insa va rog sa imi spuneti ce parere aveti.

Multumesc frumos!

#93
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
arata nefunctionabila schita aia. Ar trebui sa functioneze cu agent termic lichid; oricu, se vede ca nu se-nchide circuitul.

#94
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
Salut ,

Nu e o schita , chiar asa functioneaza am vazut! Este un generator de AER cald , nu functioneaza pe agent termic , din cate am inteles , el incalzeste atmosfera prin preluarea aerului rece , incalzirea lui si reintroducerea in sera. E destul de fain , am vazut la o sera din Bolintin treaba asta.

Ma intreb o fi bun si pentru mine?

De bun e sigur bun de fapt , ca am vazut cum merge , doar ca la dimensiunea mea (500 mp) cred ca imi trebuie ceva mai mare.
Sunt curios daca produc si generatoare mai mari. Daca e maine ii sun , si va tin la curent cu informatiile.
Oricum sunt destul de ascunsi , parca n-ar vrea sa isi faca vanzare......

Edited by catalinpanciu1986, 16 December 2013 - 18:33.


#95
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu ne spui ce fel de sera construiesti, ce vrei sa cultivi in ea, si in ce scop?

#96
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
cataline
Pana sa-mi fac un solarel, am rulat foarte, foarte multi km. Am vazut, comparat, fotografiat, analizat ,,n'' variante. Pana la urma, decizia finala, a fost sa realizez solarelul meu. ,,Colt de Rai'' este numele lui. Este dotat pana in momentul actual, cu ce am crezut ca este functional si necesar pentru obtinerea unor legume, in consum familiar.
Am ajuns la stadiul cand, consider ca si iarna se pot obtine rezultate cat de cat benefice, daca ai un sistem de incalzire eficient, in solar.
Maine sunt liber de la program.
Tenteaza-ma sa vizitez solarul din Bolintin, unde ai vazut instalatia respectiva. De la mine pana in zona respectiva, fac in jur de 20-25 minute. Benzina in rezervor am, de stiut sa vorbesc la fata locului, ma descurc. Te asigur ca voi avea accesul proprietarului respectiv.
Da-mi un simplu punct de reper si maine seara vor fi poze pe acest topic. Si nu numai poze, ci si concluzii.
Hai ca poti si vrei!

Ps. Dupa ce am postat, am vazut ca ai deschis un topic ,, Incalzire ser, solarii, rasadnite/ Vand generator...
Oare sunt eu prea carcotas, dar te-ai inscris azi la ora 12,20 si ai inceput direct cu ofertele de vanzare...
O fi publicitate, nu o fi?
Eu sunt ferm convins ca DA!
Nu degeaba iti este frica de banare. De regula in viata, cam de ce iti este frica nu scapi!

Edited by 1orgu, 16 December 2013 - 20:01.


#97
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Asta a fost unul dintre cei mai smecheri care s-au bagat sa-si faca reclama.

#98
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Poate da, poate nu.
Înclin să cred că nu a fost așa.

#99
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010

View Postcatalinpanciu1986, on 16 decembrie 2013 - 18:32, said:

Salut ,

Nu e o schita , chiar asa functioneaza am vazut! Este un generator de AER cald , nu functioneaza pe agent termic , din cate am inteles , el incalzeste atmosfera prin preluarea aerului rece , incalzirea lui si reintroducerea in sera. E destul de fain , am vazut la o sera din Bolintin treaba asta.

Ma intreb o fi bun si pentru mine?

De bun e sigur bun de fapt , ca am vazut cum merge , doar ca la dimensiunea mea (500 mp) cred ca imi trebuie ceva mai mare.
Sunt curios daca produc si generatoare mai mari. Daca e maine ii sun , si va tin la curent cu informatiile.

Oricum sunt destul de ascunsi , parca n-ar vrea sa isi faca vanzare......

Se stie ca nu prea imi place sa intru in polemici dar eu chiar cred ca da.
Si eu am incheiat off topicul aici.

#100
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La inceput a fost intuneric total!
Si mergeam de-a busilea. A mai trecut putin timp si am inceput sa pasim catinel-catinel. Cand am facut primiii pasi singuri, am crezut ca putem sa mergem cum vrem noi.
Dar ne-am dat seama ca cineva ne supravegheaza si ne da ,,acces interzis''. Am avut permisul suspendat, am reflectat, am luat mijlocul de transpot in comun si am ajuns la destinatie.
Conclizie personala: ,,Cineva aicea sus vegheaza''. Si nu scapa nimic. Si bine face!
Dovada?
#98

#101
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
Salutare,

Vad ca am nascut polemici , spre marea mea surprindere.... intr-adevar , am in gand sa imi fac o sera din urmatoarele motive:
-orice as cumpara din comert , e stropit , otravit samd
-vreau sa am propria putere sa imi procur singur hrana , fara sa depind de nimeni/nimic.
-am pasiunea asta (descoperita de curand) de a gradinari
-m-as simti mai bine ca la varsta mea (27) sa pot sa zic ca am facut ceva ce altii din mediul in care ma aflu nu au reusit , nu au avut curajul.

In alta ordine de idei , cu generatorul de caldura , eu 100% il voi achizitiona pentru mine , indiferent ca sunt sau nu implicat in acest proiect.
Pe de alta parte , nu am facut reclama , ci doar am supus atentiei dvs o alta solutie , nu conteaza de unde e , ci ca functioneaza si altceva fata de cele citite mai sus , si , sa imi iertati daca am gresit , dar dupa ce am inceput colaborari (si nu fac reclama , doar transmit o info) cu sere romania , sere transilivania , seresisolarii in rate samd , am considerat fericita prezentarea acestei solutii , forumului cu adevarat important , care reprezinta muza pentru toti incepatorii ce incearca sa isi faca o sera , un solar , si care , peste orice alt aspect , reprezinta o solutie pentru subiectul acesta. Nu fac reclama , repet , incerc doar sa aflu de la voi opinii asupra acestui aspect , nu vreau sa va vand nimic , ci doar sa aflu parerea voastra.
Pentru dn Iorgu , maine dimineata revin cu un numar de telefon al persoanei care se bucura de acest sistem revolutionar din Bolintin din  pcm de vedere , tinand cont ca e romanesc si nu mai exista ceva asemanator in tara si nici in Eur de Est.
Inca o data repet , si nu am niciun interes sa va pacalesc , DA , chiar vreau sa imi fac o sera (am terenul , am tot ce mi-ar trebui) , si DA , mi-ar face o deosebita placere sa imi spuneti ce parere aveti despre acest sistem.

Daca v-am necajit , daca v-ati simtit oarecum manipulati subliminal , departe de mine a fost acest gand , ci doar am incercat sa am un feedback de la oameni care stiu despre ce e vorba.
Daca acest lucru va deranjeaza atat de tare , ca incerc pur si simplu sa va informez practic , nu am prezentat preturi , nu am dat numele site-ului , nu am dat linkuri , numere de telefon samd ci doar un videoclip amarat , inca o data imi cer scuze sincere fata de fiecare dintre dumneavoastra!

Si ca sa raspund , as dori sa imi fac o sera de 500 mp , cu 2,5 coama , voi apela probabil la europrogress sau sere transilvania , si as vrea sa cultiv pe langa rosii , salata , morcovi , castraveti si ceva mai diferit si anume quinoa Sper sa nu radeti de mine , nu am citit nimic pana acum despre asta , chiar vreau sa va intreb daca am vreo sansa sa cultiv asa ceva.

Multumesc frumos pentru raspuns!

#102
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Astept (am) nr. de tel.
Eventual poti sa folosesti pm.-ul.
Esti singurul in masura sa risipesti suspiciunea mea (oare numai a mea?).
Vezi ca inaltimea de 2,5m. la coama este prea mica!
Apropo: ce este ,,quinoua''?

#103
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
este o cereala ff sanatoasa , contine proteine aproape la fel ca si carnea . http://www.traiescsa...l-despre-quinoa
Nu se gaseste prea usor la noi in tara ,doar la raionul de BIO ,  insa prevad o oportunitate de afaceri si nu numai..
Nu am la mine numarul , e la birou . Cum ajung maine , ti-l trimit.
Aha , 2,5 e prea putin . Merci de info . Te mai intreb pe privat sa sunt off topic deja.

#104
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012
Sunt f aproape sa imi termin sera , are 150 mp si 2,5 h.  Sunt intr-o zona cu lemn din belsug si am tot auzit de unii care fac centrale speciale pentru sere , din Brasov, dar care m-ar costa vreo 7000 lei . Am mai vorbit cu altii care au deja de la ei si sunt f multumiti , dar pretul este pe masura... Nu le fac reclama ca imi iau ban..................
Nu e o schita , chiar asa functioneaza am vazut! Este un generator de AER cald , nu functioneaza pe agent termic , din cate am inteles , el incalzeste atmosfera prin preluarea aerului rece , incalzirea lui si reintroducerea in sera. E destul de fain , am vazut la o sera din Bolintin treaba asta.
Ma intreb o fi bun si pentru mine?...................Si ca sa raspund , as dori sa imi fac o sera de 500 mp , cu 2,5 coama , voi apela probabil la europrogress sau sere transilvania , si as vrea sa cultiv pe langa rosii , salata , morcovi , castraveti...................In alta ordine de idei , cu generatorul de caldura , eu 100% il voi achizitiona pentru mine , indiferent ca sunt sau nu implicat in acest proiect.                                                                                                      Cer scuze de oftopic,dar din citatele de mai sus,nu stiu cum sa zic cam sună a reclama.Acum după cum a subliniat și nea Iorgu mingia e în terenul tău.Sper să mă inșel in privința concluziei mele.Deci așteptăm foto...cu solarul de 150mp. Cu stimă Gabriel.

Edited by gabrielleonard, 16 December 2013 - 22:46.


#105
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Mai, mai, nu sariti cu picioarele pe pian inaite sa fiti siguri, asa ati facut si cu cetateanul ala din Turda si ati luat-o in barba...ceva rabdare nu strica!

#106
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
ok. o sa uploadez si foto....np...
totusi , ma simt mai rau ca la politie....ma simt ca la judecata , acum trebuie sa prezint probe :))
nu ma deranjeaza sa impartasesc..revin probabil tot maine si cu poze

#107
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgabrielleonard, on 16 decembrie 2013 - 22:44, said:

...Cer scuze de oftopic...
Nu-i mai simplu să nu-l faci ?
maddox a spus o vorbă, eu i-am răspuns că nu-i satu' rămas fără câini, am încheiat.

@catalinpanciu1986:
Să nu-mi faci obrazu' fund, să-i dau dreptate lui maddox Posted Image
Vei vedea după o vreme că sunt cu toţii OK, şi nu, nu-i ca şi la poliţie, acolo scrii după dictare, aici scrii ce vrei.
Mai puţin...da' ştii ce vorbirăm dincolo.

#108
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
cataline,
Noi suntem obisnuiti sa intampinam multe greutati in activitatea noastra de legumicultori. Indiferent ca suntem hobysti sau ne castigam,,painea cea de toate zilele'' din acesta activitate.
Am incercat, studiat, experimentat, pus in practica, multe modalitati de reusita in dezideratele pe care dorim sa le atingem.
Nu suntem politisti! Nu suntem carcotasi! Nu suntem neacrezatori ca se ,,poate''.
Vrem doar date suplimentare si exemple concrete. Le apreciem si multumim din tot,,sufletelul nostru'' pentru aceste informatii constuctive.
Acorda-ne posibilitatea sa-ti dam multe bile albe!

View Postsubway_guru, on 16 decembrie 2013 - 22:49, said:

cetateanul ala din Turda si ati luat-o in barba...
Chiar, tu nu esti convins nici acum de acea tentativa de ,,sincer nu stiu ce a vrut''? Efectiv nu avem nici o comfirmare a celor postate.
Nu e polemica si tu stii asta. Chiar nu ne baga si noua o poza cu prezentul solarului, colegul nostru ,,amitaf''?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate