Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sisteme de incalzire, racire, ventilare in solarii/sere/rasadnite

- - - - -
  • Please log in to reply
1172 replies to this topic

#1
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata ca unul a reusit aici sa incalzeasca o camera cu lumanarea

Oare s-ar putea face asa ceva si intr-o rasadnita?
Doar ca nu stiu cum leg termostatul digital la instalatia asta Posted Image




De prea multe ori am lansat si intretinut discutii despre controlul temperaturilor in solarii, sere, rasadnite pe diverse alte topicuri, unde eram desigur ... off topic.
Asadar, putem dezbate aici despre orice sistem conventional sau neconventional de incalzire, racire, ventilare etc in spatiile protejate.
Sunt convins ca idei vom avea, vorbele vor veni de la sine si vom invata multe unii de la ceilalti.  Posted Image

Edited by scaiba, 03 December 2013 - 08:07.
Am adăugat cu italice mesajul inițial de deschidere a cestui subiect.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
intr`o rasadnita se poate realiza cu termostat uman, cel din vecini e cel mai practic :)

#3
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
mai aparuse odata pe net un filmulet cu unul de vrajea lumea ca a descoperit  o sursa nelimitata de curent electric.............
cred ca la noi in Romania ai face bani  gramada daca  ai confectiona un aparat facut dintr-o tava si 2 ghivece, ai pune un filmulet pe top teleshop, si spor la vanzari........

#4
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 meganedoi, on 30 noiembrie 2013 - 19:52, said:


Oare s-ar putea face asa ceva si intr-o rasadnita?


Cred ca intr-un solarel in solar este posibil. In solarel sa avem rasadnita. Oare se va face condens.
Am vreo duzina de lumanri din acelea prezente pe filmulet. Nu am ghivece de ceramica. Cora este langa mine. Acolo sunt dimineata!
Maine sunt liber. Sa vezi ce afuma Iorgu camera!

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Mai bine dai acatiste...iesi mai ieftin!

#6
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna sugestia!
Voi imbina utilul de obtinere caldura imobiliara cu cele necesare caldurii sufletesti.
Gurule, e doar parerea mea, sau ai inceput sa iei calea bisericii. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Toleranta e cea mai mare calitate de care putem sa dam dovada, pentru a gasii un loc linistit si plin de caldura acolooo....cu locurile pline de verdeata le avem deja!

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Daca in banca a treia randul de la geam nu prea ai prins loc, macar la pupatul icoanelor sa poti sa prinzi rand in fata!!!

Edited by subway_guru, 30 November 2013 - 21:55.


#8
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Gurule, vad ca ai ajuns cam departe cu meditatia transcedentala, oare esti in transa?
Te rog eu revin-o la cele pamantesti. Am si eu cateva intrebari punctuale. Sunt sigur ca ai pregatirea teoretica necesara. Ajute-ne sa beneficiem de studiile si lecturile tale.
In acest fel revenim la on topic:
- de ce este necesar sa avem pe timpul noptii, temperatura mai scazuta la plante, respectiv tomate? Numai la cele in stadiu de rasaduri?
- de ce trebuie ca noaptea sa oprim sursa de lumina?
- oare in serele care produc la nivel macro se da stingerea? Eu cred ca nu. Tu ce stii?
Apreciez cred ca si colegii nostri daca voi primii un raspuns lipsit de ironie!
Stiu ca poti cand vrei. Ai citit mai mult si ai capacitatea sa redai informatiile acumulate.
Posibil ca in urma raspunsurilor tale sa revin cu alte intrebari on!

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Iorgule, sunt imun la 'spiritele de gluma malefice', mi-am atarnat niste funii de usturoi la usa de Sf. Andrei!!!...ha, ha, ha...blindaj total!
Acum, pt ca vad ca totusi fluturi 'pipa pacii' (si sper sa o tii tot asa...ca altfel tomahawkul meu e ...brici, gata sa scalpeze, ras, tuns si frezat orice habarnist!)...hai sa trecem pe un ton mai serios si la obiect, in folosul tuturor:
Intrebarea 1.
Toate plantele raspund pozitiv unei alternante de temperatura zi/noapte, asa zice Darwin ca actioneaza selectia naturala, si planta sa raspunda pozitiv cerintelor de mediu;
Intrebarea 2.
Aici ai lipsit la lectia de biologie...
Ziua planta face fotosinteza, si ca rezultat degaja oxigen, noaptea face respiratie si consuma oxigen producand CO2.
Ca sa fac o comparatie 'grosiera', daca nu are intuneric, ar fi ca un om pe care nu-l lasi sa doarma...moare de 'stress'!
Intrebarea 3.
Spre deosebire de ce crezi tu, eu stiu precis ca nu e deloc asa (vezi mai sus).
In niciun caz sa nu tii mai mult de 16ore lumina aprinsa, ca-ti termini 'fetitele'.
Toate cele bune!
Si in pofida 'garagatzelor' tale, ce am apreciat totusi eu la tine a fost ca ai bagat totusi la 'cerebel' cunostinte si sfaturi chiar si cand aparent nu ti-a 'convenit'...pentru ca s-au dovedit a fi adevarate si nu inventate!
Hai mai bine sa continuam tot pe linia asta, ca in fond si la urma urmei nu-ti vrea nimeni raul, ci numai si numai binele!
Rugamintea ar fi sa nu te mai dai 'dastept' acolo unde nu esti...
Si te asigur de tot respectul meu pentru cunostintele practice pe care le-ai acumulat, cu o energie de admirat!
Dar cum am mai zis...mai e mult pana departe!

#10
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
cred ca lumanarile sunt bune totusi pt incaperea unde se doarme somnul de veci
merge si o temperatura mai scazuta

#11
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am comis-o!
Aseara mi-am propus punerea in practica a sistemului de incalzire, din filmuletul vazut in urma postarii lui megane.
Pana nu incercam live un lucru, nu stim si nu putem sa ne dam cu parerea.
Eram curios rau de tot, sa vad, sa simt prin pipait, sa miros, sa masor temperatura obtinuta. Asa patesc eu mereu cand vreau sa verific si sa pun in practica un lucru despre care sunt sigur ca este pertinent si benefic. Prin implicarea personala, sunt in masura sa sustin sau sa contrazic anumite pareri.
Gurule, aici ai dreptate!
Pe la ora 10.00 am luat drumul spre Cora. Aici directia a fost standul de gradinarit. Scopul a fost achizitionarea a doua ghivece. de la dorinta la indeplinire, de multe ori este cale foarte lunga si plina de curbe.
Ghivece de plastic, erau de toate marimile si modelele. Ghivece de pamant de nici un fel. Ghivece de ceramica, smaltuite, incrustate cu toate modelele, erau doar cateva.
Si toate erau incadrate la categoria lux. Pretul, sa nu ma intrebati ca sunt sigur ca nu ma veti crede.
Prima data am vrut sa caut ghiveciul mic. Nu exista. in schimb era un suport ceramic-,,masca pentru ghiveci''. nu avea nici gaura in partea inferioara. M-am sucit, m-am invartit, m-am uitat dupa al doilea ghiveci. Era ceva dar deja nu mai stiam care trebuie sa fie distanta intre cele doua ghivece.
Dar cum prietenul se cunoaste intotdeuna la nevoie, am sunat. Pe megane. M-a lamurit imediat si mi-a reaparut zambetul pe fata.
- mergi iorgule la standul de menaj, vezi ce tava gasesti si compara la fata locului, punand ghivecele unul peste altul. hai ca te descurci, ca esti baiat mare!
Din acel moment, semaforul meu a fost pe verde. Am gasit si tava corespunzatoare, am luat si un top de 100 bu. de lamanari in pastile, am comparat si cumparat si al doilea ghiveci. Directia casa de marcat si apoi domiciliu.
Prima operatie a fost sa dau gaura la ,,masca'' (ghiveciul cel mic). A fost prima oara in viata mea cand am dat gaura intr-un suport ceramic. Aveti grija daca faceti aceasta operatie. Turatie maxima la bormasina, burghiu cu cap vidia, nu apasati tare, lasati doar greutatea sculei sa apese pe obiect. Neaparat sa dati gaura dinspre interior spre exterior. Incepeti cu burghie mici, 4,6,8,10,12. Altfel crapa si cred ca-mi crapau si mie creierii in cap de oftica. M-am oprit la 12. Mai mare nu aveam. dar s-a dovedit ca este suficient. Cam asta ar fi ordinea.  La ala mare a mers mai usor. Doar am largit gaura care o avea.
Apoi totul a decurs comform filmuletului.
Am pus o bucata de gresie (protectie pentru supraincalzire tavita), peste ea tava de cozonaci, sau chec. Am aprins trei lumanari si le-am bagat in tavita. Am pus ,,masca'' peste ele, dupa care am obturat gaura cu un suport de aluminiu, pe care l-am obtinut de la o lumanare neaprinsa. Adica l-am despartit, turtit si astupat gaura. Cred ca merge si o moneda de 50 de bani. Dar eu am vrut sa fac intocmai ca autorul filmuletului. Apoi am pus al doilea ghiveci si deja sunt cu ochii pe termometru si pe ceas.
Ghivecele respective au diametru interior, cel mic 13 cm. cel mare 20 cm. Distanta dintre ele are 3,5 cm. Exact cum este prezentat in documentatie.
- la ora 18.00 am aprins lumanarile. In camera erau 9* Camera are urmatoarele dimensiuni 3,60mX4.00m. X2.20m. Am stins lumina si alte surse de caldura nu mai exista acolo.
- la ora 19.00 nu am observat nimic schimbator in atmosfera respectiva.
- hopa! la ora 20,00 geamul a inceput sa se aburesca. Iar Maria Sa Termometrul a urcat pana la 10*. Oare sa iasa ceva din ce vreau eu? Normal era ca odata cu venirea serii, temperatura de acola sa scada nitel sau sa ramana constanta. Camera nu este locuita. Doar noaptea,,fetele mele'' sunt prezente in locatia respectiva.
Concluzii dupa doua ore:
- tavita pe care sunt ghivecele, nu se incalzeste absolut deloc. deci nici suportul pe care o puneti.
- al doilea ghiveci este foarte putin caldut. Se poate ridica.
- primul ghiveci se poate praji oua pe suprafata lui. Frige rau si nu recomand sa puneti mana pe el. deasemanea suportul de aluminiu pe care l-am turtit este foarte fierbinte.
Dorinte:
- cred ca merg mai multe lumanari puse in tavita. Au loc vreo 6. Sau lumanari cu suport mai mari in diametru si cu fitil mai gros. Elimina mai multa caldura, deci incalzirea habitatului, este mai evidenta.
Se pot folosii lumanari parfumate, aromate, in acest fel beneficiem si de aromo-terapie.
Oricum eu voi incerca.
Bag foto si apoi publica. Revin din ora in ora, cu temperatura. Pana pe la 22.00-23.00. Maine muncesc si vreau sa fiu fresch.
- topul de lumanari. Lemnele, gazele, carbunii viitorului?
- set complect.   Centrala termica a viitorului?
- ,,masca''- ghiveci mic, gaura lipsa
- dat gauri 12mm.
- pus 3 pastile
- aprins
- aplicat primul ghiveci peste tavita
- pus suportul de la lumanare, turtit
- astupat primul ghiveci, cu al doilea
- ora 8.00, geam aburit si un grad in plus
-

Attached Files



#12
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
iorgule, dau report la pompieri, sa stii !

#13
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Na ca ti-ai facut si soba de teracota :)

#14
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ora 21.25
Am gasit o lumanare stinsa, iar celelalte doua abia mai palpaiau!
Si pe eticheta scria ca dureaza arderea timp de 4 ore. Poate ziua.
Am inlocuit supotii respectivi, dar acum nu mai sunt 3 lamanari. Am dublat. Adica sase. Zice-se ca 6-6 este zarul castigator!
Termometrul a ramas ,,intepenit'' la 10*.
Prima gresala constatata:
- nu trebuia sa gauresc primul ghiveci. Cred ca saracul ma astepta pe raft la ,,Cora'', asa cum era el. Adica virgin. Gaura care am dat-o nu avea rost. Oricum o astup.
dar pana nu vezi tu ce si cum, nu ai de unde sa stii. Dar acum asta e. Ok. si mrg inainte.
primul ghiveci era fierbinte rau de tot. Am folosit manusi, ca sa-l dau la o parte.
Al doilea era nitel mai caldut, fata de acum o ora. Dar acceptabil pentru manute.
Continui cu monitorizarea.
Oricum sunt mai mult decat convins ca am gasit minim doua modalitati de folosire eficienta a sistemului pe care-l incerc acum.
Vreau sa fiu sigur 100% si apoi va dau ,,pontul''.
Ganditi-va de unde luati ghivece!
jumbo, pompierii au fost la defilare. acum au permisie!
Foto:
- 6 lumanari aprinse
- am bagat aparatul foto, la nivelul de jos al ghivecelor. Sa vad si eu ce este acolo.

Attached Files



#15
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Daca pui instalatia in solar, si o vad vecinii cum alunga intunerecul, o sa zica ca te tii de slujba si noaptea ! Ah, daca aveai si-un busuioc ...

Unii se trezesc noaptea ca sa bage lemne-n centrala pentru solar, iorgu baga lumanari.

Asteptam monitorizarea.

#16
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cu prima fraza ,,m-ai spart de tot''!
Doamne daca eram cu tine in clasa, cred ca era cea mai dulce perioada din viata noastra.
Laboratoarele alea, erau la discretia si dispozitia noastra.
Mai scoteam si noi ceva banuti!

#17
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
nea Iorgu, 6 lumanari din alea care tin 1 ora, hai 2 probabil cred ca te-au costat vreo 1,5 sa zicem. Asta inseamna 3 kw. Pai daca ai lasa un conector de 1kw trei ore in camera aia, ai castiga vreo 10 grade.
Asta cu lumanarile am patit-o si eu intr-un fel. Cand mi-am facut casa am vrut sa fac o casa pasiva, care cica se incalzseste cu cateva lumanarii. Teoria buna, practica alta. Acum am vreo 4 convectoare de 2000W in loc de 4 lumanari...

#18
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pai nu suntem colegi la scoala GAUS ? Tu si cu bilti nu sunteti la laborator acum, cu experimente si masuratori ?

Banuti ? Nu scoateti voi acum banuti ? Din buzunar, pentru ghivece, tevi, etc ..

Edited by jumborom, 01 December 2013 - 22:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate