Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Si marmota...

#56
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 dani.user, on 08 decembrie 2013 - 11:18, said:

Si marmota...

Lasa omul sa primeasca ce vrea sa auda. Oricum nu ajunge el in punctul in care o sa se convinga ca nu e asa :). E doar 'o faza' asta cu programarea :).

#57
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010

 neagu_laurentiu, on 07 decembrie 2013 - 19:34, said:

@jadnycky
Programarea e programare. In detalii daca intram ies la iveala API-uri expuse de un browser, un sistem de operare, alti terti sau de catre un hardware iar aceste amanunte sunt cele mai mari consumatoare de timp pentru studiu.
In rest, asa-i ca nu esti in domeniu si ai doar pareri numai tu stii bazate pe ce ?

Lasa -ma incantatiile astea. Denumiri pompoase impresioneaza ignorantii. Sigur ca nu sunt muncitor, trebuie sa fie si in lumea
asta oameni care sa lucreze pe moka din greu si cu ochii rosii. Cum am mai spus unii muncesc de le sar capacele(programatorii) ceilalti le exploateaza munca folosindu-le programele chiar fara sa le plateasca. Bate-te cu pumnul in piept ca esti muncitor!
Programatorul face el singur munca nu le zice celorlalti fa asta, fa cealalta. Muncitor in toata regula! Si neplatit.

Edited by jadnycky, 09 December 2013 - 14:47.


#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 jadnycky, on 09 decembrie 2013 - 14:44, said:

Programatorul face el singur munca nu le zice celorlalti fa asta, fa cealalta. Muncitor in toata regula! Si neplatit.
Si programatorii acestia la locul de munca au diferite activitati, de la "cei ce bat cu ciocanul" pana la cei ce le dau de lucru la primii (pe limba lor si nu tema generala) si raspund de produsul final etc. Cum si la medici avem impartite sarcinile cand are loc o operatie, de exemplu.
De ce "neplatit" nu inteleg (pirateria afecteaza firma - muncitorul si-a luat salariul - luna urmatoare pleaca la alta firma ce-i poate plati) !

Edited by neagu_laurentiu, 09 December 2013 - 16:14.


#59
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
Ai de dau la lucru la primii sunt patronii, adica aia care nu fac treaba de specialitate(ca in toate domeniile). Adica fac treaba de
economist.
De lucru pe limba ta, iti dau aia care fac ideile. Mai pe scurt oameni care nu lucreaza la patron.
Ideea ce vei face, nu-mi mai dai un PacMan, fiindca am spus ca programatorii sunt muncitori? Descarc ce vreau de pe net, iar in
magazine nu programatorii vand. De fapt a cumparat cineva programe vreodata?
N-am lucrat niciodata in firme(asa sunt eu impotriva lor) dar ca se gasesc scuze pentru a nu-l plati pe salariat(perioade proba,
traininguri, internshipuri in care treaba o fac pe moka studentii). Noua lege a volutariatului poate vrea sa-i salveze de
la faliment pe patronii de firme.
Ceea ce lumea nu intelege aici ca nu-i doar o chestiune de cat de mare e salariul, ci si cate ore muncesti pentru el.
Un profesor munceste patru ore si ia salariul pe care un programator trb sa castige buchisind toata noaptea intr-un limbaj de asamblare.Iar un savant munceste si mai putin 1 minut cat ii vine ideea si inca jumatate de ora cat sa o verifice. Iar un politician
nu munceste deloc si ia cel mai multi bani.
Nu mai spun ca unii programatori muncesc luni intregi ca apoi sa renunte la drepturi si bani sa scoata corporatiile. Asa-i capitalismul
robesti si o faci cu convingere si pasiune.

#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pe lantul de productie sunt mai multe verigi. Da, cineva din conducere sau pus pe un anumit post aduce contractul. A spus cineva altceva ? Toti sunt necesari in acest lant.

Sigur ca a cumparat. Eu nu muncesc "pe stoc".

Sunt si cazuri cand nu se face plata din N motive, codul muncii spune ca salariile se platesc inainte de orice alteceva, sunt amenzi etc. dar procentul majoritar ce cel unde lucrurile sunt normale.

Fiecare meserie are particularitatile ei, nu stiu ce vrei sa scoti in evidenta !

Edited by neagu_laurentiu, 09 December 2013 - 17:32.


#61
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
@neagu_laurentiu: Vreau sa scot in evidenta ca odata cu livrarea unor sisteme de operate banc de lucru(nu doar mediu de rulare programe), utilizatorii n-au mai
avut nevoie de "fabrici". Au ei in mana mijloacele de productie. Iar bancul de lucru nu doar dadea propriile bunuri de consum
dar puteau chiar sa recreeze o noua fabrica. Utilizatorii au ajuns autosuficienti. Ma refer la uneltele de dezvoltare care pot recrea sistemul
din surse pentru neaveniti.
Ca si cum medicii le-a prescrie pacientilor un aparat ce le-ar vindeca bolile acasa(ca ala din "Ziua in care pamantul a stat in loc"). Mai aveau ei nevoie de medici data viitoare?

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Inca nu a aparut produsul de care vorbesti tu. Si nu-l vom prinde noi in viata.

#63
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Sunt aproape sigur ca voi renunta. Nu e de mine, mie imi place sa butonez, sa repar, sa instalez,etc.

Probabil voi astepta sa vad ce fac in sesiune.

Eu gandesc totul logic, iar aici nu prea merge cu logica.razbate care toceste mai mult pt ca asa cer profii: nu inveti mot a mot din cursul lui risti sa nu treci. Daca iei 5-ul ai sanse mari sa pici la taxa, deci esti fortat sa devii un dobitoc care toca toca zilnic.

Acum trebuie sa ma gandesc la cum le voi zice alor mei si care va fi reatia lor ( probabil una foarte urata).

#64
ROTFO

ROTFO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.07.2013
Nu cred ca in 2 luni de zile ti-ai dat seama daca iti place sau nu.
Altora le ia o viata intreaga si tot nu-si dau seama.
Stiu ca taxa e destul de mare insa treci greu prin facultate.
uneori mai trebuie sa faci si lucruri care nu-ti plac dar in timp se va dovedi ca e o mutare inteligenta, sa fi doctor in romania unii spun ca sunt conditii deplorabile, eu spun ca traiesti mai bine ca 50% din bugetarii tari.

Edited by ROTFO, 30 December 2013 - 00:04.


#65
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.12.2013

 potae, on 29 noiembrie 2013 - 21:38, said:

Da boss renunta la cea mai onorabila meserie ever si fa-te scribalau de cod html, css, pph, bbl, wtf... vei ajunge bine rau. Te bati cu prakesh, sanjay, si pishat sau cum naiba ii cheama pe aia... mahmoud Posted Image) care sa faca un site pe o pizza.
Un raspuns  dur   , dar pertinent ,  corect , si  la obiect!
Bravo!

 neagu_laurentiu, on 29 noiembrie 2013 - 21:34, said:

Renunța la ce nu-ti place. Nu viitorul părinților e in joc ci al tau. Iar ei vor înțelege daca te iubesc.
Nu  sunt deacord cu raspunsul  tau . De ce ? Pentru ca  este departe de  adevar!Nu vreau sa intru in polemica cu tine  ,  la unele  raspunsuri  chiar ai dreptate ,  dar aici este  gresit  ce spui . Asa  ca te rog   doar ia act de ce am zis   si nu imi  raspunde .

 gumball3000, on 29 noiembrie 2013 - 21:41, said:

Nu, daca reusesti sa faci ceea ce-ti place si sa ai si succes in domeniul care simti ca te atrage.
Iar din IT se castiga mult mai bine decat ai putea sa castigi vreodata din medicina (cel putin in RO).

Cu HTML-ul si CSS-ul nu prea poti manca o paine, apuca-te serios de ceva php, mysql.
Programarea o sa ti se para poate la fel de grea ca si medicina, inainte sa iei o decizie gresita uita-te mai bine inainte sa vezi si despre ce este vorba.

Daca vrei sa lucrezi ca freelancer iti poti scoate ceva bani si fara o facultate, daca vrei sa te si angajezi o sa ti se ceara si o facultate in domeniu, nu toti se multumesc cu certificari, cursuri& shit.
Cu medicina   nu  poti trai   bine? Te inseli amarnic ! Medici   saraci nu prea am vazut , dar  de cate ori   am fost la   firme   la interviu sau in  interes de serviciu , programatori vai de steaua lor  dar cu pretentii de oamenii  care au  descoperit  piata  filozofala  ca  stiu  ei  sa codeze ( scrie)  intr-un limbaj ( pe care surpriza il stie  aproape toata planeta Posted Image)) am vazut  garla !

 MED27, on 29 noiembrie 2013 - 21:49, said:

Eu ma gandesc zilnic si gasesc f multe minusuri la medicina decat plusuri.

Eu te felicit !
Te rog   daca poti sa  iti susti    mai argumentat punctul de vedere!

 neagu_laurentiu, on 30 noiembrie 2013 - 12:14, said:

Eu am spus dintotdeauna sa faca fiecare ce-i place. Da' nici ca una-i alba si alta e neagra cand lucrurile nu stau asa !
Aici  tin  sa  fiu deacord cu tine.Toate profesiile sunt importante.Unee mai mut  , altele mai putin !

Edited by mariusicapop990, 30 December 2013 - 00:55.


#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 mariusicapop990, on 30 decembrie 2013 - 01:08, said:

Pentru ca  este departe de  adevar!
Insa te inseli daca ai impresia ca adevarul e la tine. Asta nu inseamna ca e la mine.

 mariusicapop990, on 30 decembrie 2013 - 01:08, said:

Medici   saraci nu prea am vazut
Sa fii sanatos cati sunt. Dar nu are mare importanta cum isi asterne fiecare, pentru ca nu se aplica si altor doritori de medicina.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2013 - 08:34.


#67
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.12.2013

 neagu_laurentiu, on 30 decembrie 2013 - 08:20, said:

Insa te inseli daca ai impresia ca adevarul e la tine. Asta nu inseamna ca e la mine.


Sa fii sanatos cati sunt. Dar nu are mare importanta cum isi asterne fiecare, pentru ca nu se aplica si altor doritori de medicina.
Eu mai vreau sa spun ca meseria de programator  nu este una banoasa .
Acuma toti   tutzii  baga repede  cateva tutoriale de java  si  un ide  si gata sunt programatori .Programarea dupa mine nu o sa mai fie ceva nou  si bine platit pentru ca  a fost introdusa  deja  la  clase  cat mai mici . Va deveni   daca nu este deja un ,, must have'  la fel cum este  engleza.

Edited by mariusicapop990, 30 December 2013 - 10:16.


#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sa aleaga fiecare dupa propriile credinte, degeaba fac eu apologia programatorului iar tu pe a medicului (sau invers).

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2013 - 10:22.


#69
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.12.2013

 neagu_laurentiu, on 30 decembrie 2013 - 10:21, said:

Sa aleaga fiecare dupa propriile credinte, degeaba fac eu apologia programatorului iar tu pe a medicului (sau invers).
Asa este.
In schimb   pot sa iti spun ca  de bine de rau   pentru a  face experienta :
- unii  programatori  fac si proiecte gratis   numai pentru a-si  face portofoliu de lucrari  sa arate  ca are vechime.
- in timp ce  programatorii fac portofoliu gratis ( practica neplatita )  de  bine de rau  medicul este platit pe timpul rezidentiatului.

#70
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 mariusicapop990, on 30 decembrie 2013 - 10:25, said:

pot sa iti spun ca
Ii spui gradinarului despre castraveti (nici macar autentici). Cat primeste rezidentul si cand ? Nu are rost.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2013 - 10:51.


#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 neagu_laurentiu, on 30 decembrie 2013 - 10:28, said:

Cat primeste rezidentul si cand ? Nu are rost.
Cu rezidentii e cunoscuta treaba.
Dar mai apoi?
Ca medicului de pe la 35-40 de ani incolo ii cresc binisor veniturile, in mod sigur mult mai abrupt decat programatorului.
In tarile dezvoltate din UE, de exemplu, destui de putini programatori trec de 50-60.000 euro/ an, medici insa (dupa varsta respectiva) nu prea gasesti cu venituri sub 100.000 euro/ an.

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Dar nu la toti medicii, depinde mult si de specializare.
Legat de programatori, nu toti raman la "a bate cu ciocanul", unii mai devin analisti, manageri de proiect etc. iar aici veniturile sunt ceva mai mari.
Insa dincolo de bani, pe aici era ideea ca una-i alba si alta neagra ori nu exista aceasta comparatie, fiecare e facut pentru a fi una sau alta, orice versus e de prisos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate