Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ajutor facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Buna seara!

Dupa mult timp de gandire, am decis sa scriu aici.

Povestea e complicata.

Sunt la Medicina in anul I. Am muncit destul de mult in clasa a 12-a. Anul asta s-a inregistrat un 'boom' la admitere. Sunt la taxa.

Pana acum am trecut toate partialele cu note acceptabile9(7+). Dar simt ca nu e ok, nu imi place. Invat, dar nu ma atrage nimic.

In timpul liber ma mai ocup de template-uri..html,css..etc.

Stiu ca la acest nivel nu pot face IT, sau AC(automatizari calculatoare.) Faptul ca am terminat Mate-info intensiv nu ma ajuta mult.

Daca le spun alor mei situatia, iese cu scandal. Ei au facut efectiv toate eforturile sa-mi fie bine. Au imprumutat bani sa imi cumpere laptop, haine noi si sa-mi plateasca chiria aproape de facultate.

M-as simti nerecunoscator daca as spune ca renunt. Pe 15 decembrie trebuie platita a 2-a rata la taxa.

Ideea e ca simt ca alerg impotriva vantului. Nu imi place ce invat. NU imi place cat de mult invat, nu imi place ca pierd noptile, nu imi place ca nu am deloc timp de mine, nu imi place ca nu se vede nicio sansa sa fie bine platita chestia asta raportata la timpul si resursele investite.

Cum sa procedez?

Edited by MED27, 29 November 2013 - 21:30.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Renunța la ce nu-ti place. Nu viitorul pãrinților e in joc ci al tau. Iar ei vor înțelege daca te iubesc.

Edited by neagu_laurentiu, 29 November 2013 - 21:35.


#3
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Nu voi plati un pret prea mare pentru aceasta dezamagire pe care le-o aduc?

Si tot nu rezolv complet,,ce fac?

Edited by MED27, 29 November 2013 - 21:35.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Orice părinte vrea binele copilului sau așa ca ar absurd sa fie contra. In rest mergi mai departe acolo unde-ti place.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Da boss renunta la cea mai onorabila meserie ever si fa-te scribalau de cod html, css, pph, bbl, wtf... vei ajunge bine rau. Te bati cu prakesh, sanjay, si pishat sau cum naiba ii cheama pe aia... mahmoud :)) care sa faca un site pe o pizza.

#6
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Degeaba e onorabila daca ajungi un ratat pana la titlul ala :))

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu, daca reusesti sa faci ceea ce-ti place si sa ai si succes in domeniul care simti ca te atrage.
Iar din IT se castiga mult mai bine decat ai putea sa castigi vreodata din medicina (cel putin in RO).

Cu HTML-ul si CSS-ul nu prea poti manca o paine, apuca-te serios de ceva php, mysql.
Programarea o sa ti se para poate la fel de grea ca si medicina, inainte sa iei o decizie gresita uita-te mai bine inainte sa vezi si despre ce este vorba.

Daca vrei sa lucrezi ca freelancer iti poti scoate ceva bani si fara o facultate, daca vrei sa te si angajezi o sa ti se ceara si o facultate in domeniu, nu toti se multumesc cu certificari, cursuri& shit.

#8
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 neagu_laurentiu, on 29 noiembrie 2013 - 21:38, said:

Orice părinte vrea binele copilului sau așa ca ar absurd sa fie contra. In rest mergi mai departe acolo unde-ti place.

unii parinti sunt dobitoci.....n-as vrea sa va spun cum sunt ai mei.....sau cum erau....

(dobitoci sa-ti impuna ceva ce nu-ti place)...si enervanti cand nu faci ce vor ei...

Edited by cephalophodes, 29 November 2013 - 21:43.


#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai si de ce nu te-ai dus spre IT din prima ?

Eu acum as zice sa continui ce-ai inceput , faptul ca doar la cateva luni dupa ce-ai inceput te-ai razgandit si vrei altceva imi zice ca nici tu nu stii exact ce vrei momentan.

#10
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Mereu am fost acea persoana extrem de nehotarata.

Nu stiu ce sa fac. Daca imi platesc taxa, va trebui sa termin anul. Daca termin anul deja sunt in joc.

#11
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
sa stii ca medicina e nasoala dar dupa ce o termini te vei simti implinit......

in anii 1-2-3 si partial 4....doar vei toci..apoi imncepi sa faci clinica si tot ce tine de medicina....vei pune in aplicare ce-ai invatat in primii ani....


am avut colegi care au ajuns in anul 2-3 si-au renuntat...sa nu-ti spun de cei din anul 4 (nu multi dar au existat) care au mers pe coate sa treaca-n anul 5...



si eu in primii ani am zis ca mor.....dar in anul 5 mi-am dat seama ca...a meritat....

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 cephalophodes, on 29 noiembrie 2013 - 21:43, said:

unii parinti sunt dobitoci
Ii lași si-ti vezi de treaba. Altfel ajungi sa regreti tu ori nu cred ca merita.

#13
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Eu ma gandesc zilnic si gasesc f multe minusuri la medicina decat plusuri.

Eu te felicit !

Edited by MED27, 29 November 2013 - 21:50.


#14
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Ce ciudat ,eu studiez automatica si uneori ma gandesc cum ar fi fost sa dau la medicina ...Eu daca as fi in locul tau as continua in medicina ,asa e primul an ,pana te acomodezi...DAR cateodata trebuie sa mai faci si ce-ti spune inima :)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu lucrez in IT de pe vremea cand s-a inventat www-ul, medicina mi se pare mult mai atractiva din punct de vedere financiar si cu deschidere mult mai larga mai ales in afara tarii.

#16
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Lasa prostiile. Continua facultatea. Statutul de medic e un propellant pe care nu poti sa-l inlocuiesti cu altceva. vei fi respectat si inainte de a face bani, si dupa ce vei face bani. Iar pe masura ce inaintezi in varsta, vei face tot mai multi bani, in Ro dau in afara. Statutul social iti va deschide usi fara sa ai bani, sau usi pe care nici cu bani nu le deschizi. Cine crede ca se descurca mai bine ca programator pentru ca la 22 de ani programatorul de succes merge cu BMW se inseala, Programatorul trebuie sa arata ca este de succes si sa cheltuiasca, medicul e recunoscut ca atare. In plus sigur vei avea mai multi bani ca medic foarte curand; mai mult, medicul are un sistem in spate, o structura si un stat. Progaramatorul e frunza in vant. Mai bine ca medic nu poti fi in lumea asta.

Nu te opreste nimeni sa nu fii medic pasionat de IT>in medicina moderna e chiar un atu.

Edited by GeorgeM, 30 November 2013 - 00:03.


#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Confirm partea cu statul social, tatal meu e medic si pana si invatoarea ma tratata preferential doar ca " e baiatul lui domn doctor x".

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 GeorgeM, on 29 noiembrie 2013 - 23:38, said:

Programatorul trebuie sa arata ca este de succes si sa cheltuiasca, medicul e recunoscut ca atare.
Nu se uita nimeni la medicul cu diploma si nimic in cap (ca de altfel in orice alt domeniu). Tot la fel trebuie sa demonstreze.

 potae, on 29 noiembrie 2013 - 21:38, said:

fa-te scribalau de cod html, css, pph, bbl, wtf... vei ajunge bine rau. Te bati cu prakesh, sanjay, si pishat sau cum naiba ii cheama pe aia... mahmoud Posted Image) care sa faca un site pe o pizza.
Tu vorbesti din exteriorul fenomenului, intra intr-o firma de programare (nu site-uri) si vezi daca au de lucru, cui vand si daca au teama de concurenta lui "mahmoud".

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2013 - 07:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate