Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Modalitate de corectare a titlului de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kokenyes1

kokenyes1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.10.2012
Salut SoftPedia.
Daca s-a gresit la eliberarea titlului de proprietate : in folosinta am un anumit teren, si pe harta care se afla in posesia primariei apare cu alt numar parcela respectiva conform satelitului / GPS.
Care este modalitatea de a se corecta?

#2
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Primaria ar trebui sa stie, la OCPI se modifica, dar am inteles ca pana in februarie nu se mai pot modifica ! Trebuie sa te interesezi putin la ei.

#3
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

View Postkokenyes1, on 18 noiembrie 2013 - 22:12, said:

Salut SoftPedia.
Daca s-a gresit la eliberarea titlului de proprietate : in folosinta am un anumit teren, si pe harta care se afla in posesia primariei apare cu alt numar parcela respectiva conform satelitului / GPS.
Care este modalitatea de a se corecta?

mergi la primarie cu titlul de proprietate...iar cei de acolo iti vor face un proces verbal de punere in posesie...si o adresa catre ocpi conform carei titlul nr....x trebuie modificata parcela conform planulu parcelar nr...y... ...si cu toate astea mergi la ocpi din localitatea in care locuiesti si depui toate astea acolo...si iti vor rectifica titlul acolo...oricum dupa sarbatori cred....normal ar trebui sa fie suficient sa te prezenti la primarie cu originalul titlului...il depui acolo...si ei se vor ocupa mai departe sa-l trimita la rectificat...si te vor anunta sa mergi sa-l ridici iar de la primarie gata rectificat cand va fi gata...

#4
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011

View Postyo_suporter, on 25 noiembrie 2013 - 00:00, said:


mergi la primarie cu titlul de proprietate...iar cei de acolo iti vor face un proces verbal de punere in posesie...si o adresa catre ocpi conform carei titlul nr....x trebuie modificata parcela conform planulu parcelar nr...y... ...si cu toate astea mergi la ocpi din localitatea in care locuiesti si depui toate astea acolo...si iti vor rectifica titlul acolo...oricum dupa sarbatori cred....normal ar trebui sa fie suficient sa te prezenti la primarie cu originalul titlului...il depui acolo...si ei se vor ocupa mai departe sa-l trimita la rectificat...si te vor anunta sa mergi sa-l ridici iar de la primarie gata rectificat cand va fi gata...
            Cu o problema asemanatoare se confrunta  si parintii mei.Au vrut sa faca cadastru pe o suprafata de teren si aceasta nu corespunde  nici ca suprafata dar  nici cu localizare(parcela,tarla)Verificind titlul a constatat ca mai are citeva suprafete in acea situatie,de fapt la nivelul comunei din spusele ing. cadastral de la primarie sunt multe titluri cu greseli.
             Cei de la primarie mi-au recomandat sa merg in instanta pt. modificarea de titlu deoarece ei nu mai pot face nimic.Stiu ca la cadastru se accepta o toleranta de + sau - 10% din suprafata de pe act.Problema este ca am o suprafata in act este 2400m2 iar in realitate 3300m2 ,au uitat sa treaca parcela din mijloc pe titlu fiind trecuti curs constructii  partea din fata si partea din spate a gradinii.In principiu cu citeva  parcele m-as incadra cu introducerea parcelelor omise iar la suprafata cu toleranta de 10%,deoarece ma gindesc ca modificarea suprafetei include cheltuieli suplimentare(expertiza,martori,etc)

#5
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
initiatorul problemei avea probleme cu nr parcelei...adica pe titlu era trecut de ex... 1 ha in parcela 53/609...iar la primarie aparea 1 ha in parcela 41/609....pentru asemenea greseli...se rectifica titlul de proprietate fara nici o problema...

dar referitor la problema ta...horia100....este cu totul alta problema...pe ttitlul apare o suprafata...iar in realitate ai mai mult...in felul asta nu are cum sa iti rectifice titlul...in sensul de a-ti trece in loc de 1 ha de ex...sa iti treaca 1 jumate pe titlul. in cazurile astea de obicei problemele se rezolva in instanta...faci proces prin uzucapiune...demontrezi ca parintii au lucrat tot terenul de cand s-a dat in folosinta, ca au platit impozit pentru toata suprafata...marotri si alte probe ce mai sunt cerute...este costisitor...dar e cam singura modalitate...

#6
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
sau o alta modalitate...este sa faci cadastru si intabulare la suprafata care o ai trecuta in titlu...iar pentru diferenta...sa faci contract de vanzare-cumparare cu primaria....in care primaria sa iti vanda diferenta de gradina sau ce ai tu acolo...poate scapi mai ieftin si fara prea multa alergatura decat daca ai merge in instanta...

#7
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011

View Postyo_suporter, on 25 decembrie 2013 - 16:24, said:

initiatorul problemei avea probleme cu nr parcelei...adica pe titlu era trecut de ex... 1 ha in parcela 53/609...iar la primarie aparea 1 ha in parcela 41/609....pentru asemenea greseli...se rectifica titlul de proprietate fara nici o problema...

dar referitor la problema ta...horia100....este cu totul alta problema...pe ttitlul apare o suprafata...iar in realitate ai mai mult...in felul asta nu are cum sa iti rectifice titlul...in sensul de a-ti trece in loc de 1 ha de ex...sa iti treaca 1 jumate pe titlul. in cazurile astea de obicei problemele se rezolva in instanta...faci proces prin uzucapiune...demontrezi ca parintii au lucrat tot terenul de cand s-a dat in folosinta, ca au platit impozit pentru toata suprafata...marotri si alte probe ce mai sunt cerute...este costisitor...dar e cam singura modalitate...
Practic:-O bucata de teren are suprafata de 3022m2 pe acte  si real sunt 2700m2; 4- 10 m2 ii mai jongleaza cadastristul si m-as inscrie in toleranta de +,-10%,pe titlu este T6,P106,iar in planul cadastral este T5 ,P109,110CC,108TF;
   -o alta bucata suprafata nu o stiu exact,dar nu ar fi probleme decit cu rectificare ,in titlu apare T5,P122,iar in planul cadastral T5,P122,TF129;
  -si bucata cu probleme,suprafata de 2500m2 pe titlu ,real3300m2,pe titlu t11,p298,P300 si au uitat sa treaca P299 bucata dintre P300 si P298.Vecinii sunt trecuti corect pe titlu.
  Practic pe mine ma intereseaza  prima bucata ca sa ii termin cadastrul,deoarece l-am oprit fiindca cadastristul nu prea le are sau are alte interese.A trebuit eu sa ma duc sa ma interesez si sa aflu de toleranta de 10%,vroia sa ma mai taxeze cu 500 de lei ca sa reaseze cadastrul de alaturi deoarece nu era bine pozitionat.A trebuit sa ma cert cu el pt. a renunta sa ma mai taxeze,norocul meu a fost ca cu un an in urma am facut un cadastru si ing. cadastrist(altul) s-a plins ca a trebuit sa reaseze toata harta cadastrala  de pe strada unde locuiam,asta fara sa imi mai ceara alti bani.
  Dupa revelion o sa merg la ing. cadastral de la mine din comuna pt. a ma lamuri,ffindca in comuna unde am pamintul ma trimit in instanta.Poate este o portita legala sa nu mai ajung in instanta pt. prima bucata care ma intereseaza,restul pe urma sau daca se poate sa treaca datele reale de identificare a suprafetelor.
   -

Edited by horia100, 25 December 2013 - 21:33.


#8
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
la tine e practic invers inseamna...in acte ai suprafata mai mare...iar in realitate mai mica... te intereseaza ca primaria sa iti dea si restul de suprafata...adica inca 322 m2? sau te intereseaza sa iti realizezi cadastrul pe cat ai in realitate (2700 m2)?

daca te tine in loc doar gresala parcelei...ca pe titlu apare un numar... iar pe plan cadastral alt numar ....asta se rectifica fara instanta...de catre cei de la ocpi...intereseazate la ocpi din judetul de care apartii...iti vor zice cei de acolo ce si cum rezolvi...nu te mai lua dupa toti cadastristii...care iti dau idei sa mai faci un cadastru sa mai faci nu stiu ce...ca sa iti ia banii...

problema asta in mod normal se rectifica fara nici un fel de probleme...se procedeaza dupa cum am scris mai sus...presupun ca procedura e la fel pentru toate primariile din tara...

#9
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011

View Postyo_suporter, on 25 decembrie 2013 - 23:43, said:

la tine e practic invers inseamna...in acte ai suprafata mai mare...iar in realitate mai mica... te intereseaza ca primaria sa iti dea si restul de suprafata...adica inca 322 m2? sau te intereseaza sa iti realizezi cadastrul pe cat ai in realitate (2700 m2)?

daca te tine in loc doar gresala parcelei...ca pe titlu apare un numar... iar pe plan cadastral alt numar ....asta se rectifica fara instanta...de catre cei de la ocpi...intereseazate la ocpi din judetul de care apartii...iti vor zice cei de acolo ce si cum rezolvi...nu te mai lua dupa toti cadastristii...care iti dau idei sa mai faci un cadastru sa mai faci nu stiu ce...ca sa iti ia banii...

problema asta in mod normal se rectifica fara nici un fel de probleme...se procedeaza dupa cum am scris mai sus...presupun ca procedura e la fel pentru toate primariile din tara...
             Practic ma intereseaza realizarea cadastrului pt. prima suprafata - cea masurata respectiv 2700m2,diferenta ar fi cheltuielele prea mari si nu am de unde sa o mai recuperez si nu cred ca se justifica financiar.Am nimerit un cadastrist avar si nu stie cum sa ma jumuleasca de bani,banui ca si cu alti face la fel.
              El spune ca de citiva ani aceste modificari nu se fac decit in instanta,cica s-a modificat legea.Acum fiecare bordei cu obiceiurile lui.Am vrut sa fac un singur cadastru pt. 3 parcele alaturate care au rezultat din partajarea  suprafetei initiale si in Roman-Neamt nici un cadastrist nu a vrut sa imi faca un cadastru comun,iar in Iasi se poate face.Asta e Romania noastra.Cred ca trebuie sa merg pina la iasi la ocpi sa ma lamureasca ei,deoarece nu o scot la capat nici cu primaria si nici cu cadastristul..
                       Multumesc de sugestiile date poate reusesc sa rezolv asa.

#10
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
legile presupun ca sunt la fel pentru toate judetele din tara...nu stiu de care "cativa ani" vorbesc cadastristii respectivi...dar eu cam acum 5 luni am rectificat un titlu fara bataie de cap dupa cum am descris mai  sus...pe titlu aparea de ex parcela 41/505...iar in planul cadastral al primariei aparea 23/505...si astfel nu puteam realiza cadastrul pe respectiva suprafata...dupa toate demersurile descrise mai sus...cei de la ocpi au modificat cu pixu pe titlu parcela conform cu planul parcelar...au pus stampila, au semnat...si au scris un text...gen "se modifica parcela conform cu urmatoarele acte...etc" dupa care s-a intocmit fara probleme cadastrul si intabularea...

si am mai rectificat un titlu acum vreo 2 luni...in care era gresit scris pe titlu numele titularului....aparea Ghiorghe...in loc de Gheorghe...si tot asa nu isi putea realiza cadastrul omu...dupa aceleasi proceduri..ocpi a remediat problema in acelasi mod...deci nu stiu de ce legi vorbesc cei de acolo ca s-au schimbat....dar in romania asa este....fiecare cu obiceiurile lui....o multime de institutii....o multime de obiceiuri si politici...in care toti s-au obisnuit cu aceleasi replica: "da este o gresala...dar trebuie sa mergeti in instanta pentru rezolvare...pentru orice nimic te trimit sa rezolvi in instanta, unde pe langa o multime de cheltuieli...mai astepti si o gramada de timp...ani..."....oricum incearca la ocpi ...poate cei de acolo sunt mai deschisi la minte si iti rezolva problema....

Edited by yo_suporter, 26 December 2013 - 11:00.


#11
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011
Am sa merg la Iasi dupa sarbatori si sper sa o rezolv
             Intra-devar atit primaria comunei, cit si cei de la cadastru ma trimit sa rezolv in instanta si fiecare mi-au recomandat un avocat sa imi rezolve problema.Comentariile sunt de prisos
   Multumesc mult de informatii si va doresc un nou an  plin de bucurii sanatate si tot ce va doriti.

Edited by horia100, 27 December 2013 - 19:41.


#12
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
daca s-a gresit numai la nr tarla si vecini din titlu corespund cu cei de pe harta o rezolvi usor la ocpi (am trecut prin problema asta)... nu prin avocati ca mai mult incurca traba si e de durata

#13
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011

View PostDSMsorin, on 27 decembrie 2013 - 21:57, said:

daca s-a gresit numai la nr tarla si vecini din titlu corespund cu cei de pe harta o rezolvi usor la ocpi (am trecut prin problema asta)... nu prin avocati ca mai mult incurca traba si e de durata
              S-a gresit tarlaua si parcela,dar si suprafata.Suprafata  la ce ma intereseaza se inscrie in toleranta de 10% plus sau minus fata de act.Deci,o sa tac din gura referitor la suprafata.Vecinii din titlu corespund asa ca nu este problema din privinta asta.
             Pe scurt am sanse mari sa o rezolv la ocpi iasi.Multumesc inca o data pt. informatii .

#14
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Bună ziua,

Am şi eu o problemă.
Am cumpărat de la un nene vreo juma de hectar de teren arabil.
Erau nişte nereguli pe teren, în sensul că omul mi-a arătat tarlaua pe care o munceşte dintotdeauna şi la primărie terenul era dat altcuiva. Drept urmare pe mine m-a mutat câţiva metri mai la vale. Am făcut procedura, am cumpărat. Problema e.... pot identifica exact care-i bucata mea? Există online vreo hartă ? să pot să mă uit pe ea şi să mă orientez care-i pământul meu?

#15
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Probabil ca ai cumparat cu chitanta de mana, nu? Ca ma indoiesc ca un notar ar accepta asa ceva, daca terenul nu are cadastru, numar cadastral, masuratoare cu gepeesul etc.

Cat ai dat pe el?

Edited by draculescu, 28 April 2014 - 15:26.


#16
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

View PostMihaelaB, on 28 aprilie 2014 - 13:47, said:

Bună ziua,

Am şi eu o problemă.
Am cumpărat de la un nene vreo juma de hectar de teren arabil.
Erau nişte nereguli pe teren, în sensul că omul mi-a arătat tarlaua pe care o munceşte dintotdeauna şi la primărie terenul era dat altcuiva. Drept urmare pe mine m-a mutat câţiva metri mai la vale. Am făcut procedura, am cumpărat. Problema e.... pot identifica exact care-i bucata mea? Există online vreo hartă ? să pot să mă uit pe ea şi să mă orientez care-i pământul meu?


Terenul cumparat nu are cadastru si intabulare? in cazul in care nu are...inseamna ca nu ai facut contract de vanzare-cumparare pentru acel teren...ori l-ai cumparat pe vorbe ori cel mult ante-contract...sau promisiune bilaterala...pentru ca notarul fara cadastru nu are cum sa intocmeasca acte de vanzare...

in cazul in care l-ai cumparat pe vorbe sau chitanta de mana...du-te la primaria comunei respective...si cere-le sa iti dea harta solei respective unde ai cumparat terenul...si acolo vei vedea care este pozitia ta in teren...al cata-lea esti pe harta...pe cine ai vecini...cati metrii ai latime la bucatica de teren...cati metrii ai lungime...

in cazul in care ai facut ante-contract cu vanzatorul...demareaza procedura si fa cadastru la teren...intabuleaza-l...dupa care e simplu...chemi pe cineva de la cadastru...si cu ajutorul gps-ului iti va marca exact in teren pozitia ta....daca deja ai cadastru...cheama pe cineva de la o firma cadastrala din zona...sa iti marcheze punctele...

Edited by yo_suporter, 28 April 2014 - 16:28.


#17
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Am cumpărat la notar, cu acte-n regulă. Domnul care mi-a făcut măsurătorile şi cadastrul a spus că pământul unde nea omu stăpânea dintotdeauna este pe acte la altcineva, că nu ies măsurătorile şi m-a mutat un pic mai spre dreapta. Deci n-a făcut cadastrul exact pe locul care mi se cuvenea. Nu asta mă deranjează... M-ar fi interesat care exact e pământul meu. Şi acum ştim cu toţii cum e cu oamenii ăştia... niciodată n-au timp, disponibilitate....
Au un milion de probleme. Era interesant de văzut o hartă online.
Şi eu sunt la muncă până la ora 16, nu mai e nimeni la primărie când ajung eu. Ăia de la primărie s-au codit când a fost al meu să le ceară nuş ce adeverinţă.... Toate-s ca la noi. Ăla de munceşte pământul n-a plătit niciodată arendă, nu-i convine că acum mie trebuie să-mi dea vreo 200 de kile de grăunţe.

Ce frumoasă-i viaţa la ţară!

Probabil asta urmează, să chem un meseriaş în ale măsurătorilor, să-mi arate exact locul :), pe 5 mai îmi scot de la notar... ultimele acte.... adică intabularea?

Edited by MihaelaB, 29 April 2014 - 09:38.


#18
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
pamantul tau este cel intabulat in acte cu pozitia din cadastru...daca te-a mutat mai la dreapta atunci acela este pamantul tau...nu unde il lucra respectivul de obicei...de cele mai multe ori in acte exista o pozitie...iar in teren alta...deoarece agricultorii ma schimba intre ei anumite terenuri pentru a le comasa...tot ceea ce conteaza este sa iti iasa terenul...nu cred ca te deranjeaza ca in acte il ai 50 m mai sus...iar tu in teren lucrezi 50 m mai jos...

actele de vanzare la notar se realizeaza pe loc si se elibereaza tot pe loc...urmand ca dupa 2-3 saptamani sa va intoarceti la notar pentru a ridica intabularea....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate