Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Legoland-ul din Billund, Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Salut,

Ce parare aveti despre LEGOLAND-ul din orasul Billund, Danemarca ?
Ce este de facut acolo? Cum sunt preturile in interior?

Merci !

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Poti vedea pe ROLUG detalii, acolo fiind un loc unde se aduna fanii LEGO, tot ma tin sa ajung pe acolo, dar o mai aman si pe anul asta, cel putin pentru un fan al jucariilor daneze e musai sa calci pe acolo, fiind distractii si pentru cei mari nu doar prichindei.

#3
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Eu trebuie sa ajung acolo cu treaba.
Am vazut pe site-ul oficial care sunt preturile promotionale.

Drumul este destul de lung: Bucuresti ->(avion) -> Copenhaga ->(tren) -> Billund -> (avion) -> Frankfurt -> (avion) -> Bucuresti
Pret final: 290 euro pentru avion si 50 euro pentru tren.

#4
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
In final am gasit o varianta optima pentru perioada 14-16.12.2013 pentru Bucuresti -> Copenhaga -> Billund -> Bucuresti, cu rezervare direct de pe www.lufthansa.com:

Asa am iesit mai ieftin cu cca 14 % decat prin cele 2 agentii de turism din Romania contactate.

- Lufthansa (via München to Copengahen / retur rom Billund to Bucharest via Frankfurt)
EUR 670 euro - 2 tickets
  1. Mr.xxxx & Mrs. xxxxx
  2  LH1657 T 14DEC 6*OTPMUC HK1  06:45 07:55  14DEC
  3  LH2442 T 14DEC 6*MUCCPH HK1  10:30 12:05  14DEC
  5  LH 841 S 16DEC 1*BLLFRA HK1  18:55 20:20  16DEC
  6  LH1422 S 16DEC 1*FRAOTP HK1  21:25 00:45  17DEC

Am economisit 77 euro fata de tariful agentiei de turism pe exact aceleasi zboruri.


- Hotel Centrum 3 stele, aflat chiar langa gara centrala din Copenhaga.
202 euro / 2 nopti camera cu mic dejun pentru 2 persoane. Site-ul oficial este aici si se poate face booking cu plati on-line.
Deci am facut booking direct de pe site-ul hotelului si am economisit inca 30 euro decat as fi mers prin agentia de turism din Romania.


- Transportul intre Copenhaga si Billund se face cu trenul din Gara Centrala si costa 51 euro/persoana per sens, cu loc rezervat daca cumperi de la orice chiosk.
Cei de la agentia de turism mi-au propus sa iau si biletele prin ei la pretul de 65 euro/persoana.... Preturile oficiale ale transportului in comun sunt aici. Pentru drumul dus am economisit inca 2 x 14 euro = 28 euro pentru 2 persoane si aici.

In final, transportul si cazarea m-au costat 974 euro pentru 2 persoane si, fiindca m-am ocupat singur de booking, am facut o economie de 135 euro pentru calatoria de 3 zile / 2 nopti in Danemarca.

LE: eu cand am apelat pentru aceasta deplasare la cele 2 agentii de turism din Romania, m-am gandit ca ele au contracte directe cu transportatorii si cu hotelurile (sau poate ca au macar o asociere sau ceva de genul asta). Dar am vazut cu stupoare ca NU. De fapt agentiile mergeau si ele, ca si mine, pe site-urile furnizorilor, vedeau care sunt preturile si doar isi adaugau usi ele un comision pentru prostia clientului final.
Ele isi luau 13-14% pentru intermedierea asta si nu adaugau nicio valoare: hotelurile nu erau testate de ei si nu au feedback de clientii lor, nu stiau nici macar ratingul de pe TripAdvisor., nu stiau unde sunt localizate hotelurile si ce facilitate reale au .... pacat.

Edited by kmailand, 23 November 2013 - 21:18.


#5
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Sper sa fie clar ca respect agentiile de turism care isi fac treaba in mod onest si care sunt orientate spre interesul clientului.

Edited by kmailand, 23 November 2013 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate