Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

afacere cu 5000 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View PostBarboso, on 15 noiembrie 2013 - 19:10, said:


N-as zice, si asta din doua motive:
- ar insemna sa puna "toate ouale in acelasi cos";
- ar fi prea mult timp impreuna, nu cred ca-i bine nici pt relatie.
daca ea e iubita patronului si e angajata ca secretara asta nu inseamna ca tre' sa stea toata ziua bot in bot..omu poate se mai duce dupa niste contracte poare mai sta pe santier poate mai pleaca sa cumpere material...dar eu cred ca ea vrea sa devina patroana, ca are dureri de spate.in cazul ssta nu ai putea fc nici cea mai mica afacere.

#20
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
http://www.francizamamuca.ro/
Am in jurul scoli asa ceva,pauza de pauza e coada de 15 persoane (si nu exagerez) shaworma si nuggets is prea scumpe pt elevi,mai bine ai merge pe covridog,pizza mica la 3 lei (felia),covrigi umpluti cu diverse,rupi tot.

#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mai nasol e ca scoala dureaza... cat ?  Opt luni ?  Sapte ?

#22
alexanderk

alexanderk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.11.2009
vinde sandvisuri ieftine cu parizer la 3 lei kilu la pustanii aia si spunele "luati mama natural de la mine nu porcarii si snacksuri" pui ketchup DA VEZI SA NU VADA AIA!LE FACI IN TIMPUL OREI SA NU VADA NICI KETHUPU NIMIC ca se vede ca e de raha' pui ketchup ARO si pe tejghea sus pui dinala TOMI / HEINZ dar in sticla torni aro si pui o mica plansa deaia comerciala cu CAROLI sau CAMPOFRIO pe fata magazinului pui ceva de genu "MANANCA NATURAL ITI FACE MINTEA SA DUDUIE DE IDEEI DE CHIULIT"

seriosi....prostanilor din liceu li se pare funny!

vinzi si sucuricu 1 leu mai scumpe ca in angro sau 50 de bani mai scumpe!

MERGE 100% cunosteam pe baiatu patroanei de fastfood de langa liceul nostru

#23
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Eu as fi cumparat stupi de albine de 5000 de euro :)

Apicultura nu e o munca grea, dar nici usoara...

#24
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cat de sanatos poate fi mancatul pe drum!!

#25
katjakatja

katjakatja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2013

View Postpotae, on 15 noiembrie 2013 - 16:12, said:



E prea putin. 5000 nici de achizitionat ceva serios nu iti ajunge...


french fries iau de la mec iar "nughetz" de la kfc. daca tot dau un ban macar sa aiba gust bun, omu' e reticent in a lua de la bodegi alternative ale produselor consacrate. Covrigu merge ca e ieftin plm nu toata lumea are 7 lei de dat pe un french frie si un "nughetz" de la tine asa 1 leu mai merge dar 7 zice omu "las' ca ajung acasa" :)


Intr-un orasel mic de provincie nu exista si nici nu o sa existe mc sau kfc.


Nici asta.


Mai strange bani sau nush. Cu 5000 merge o chestie gen vandut haine din portbagaj. Daca merge merge daca nu ramai cu hainele macar :)). Sau electronice, carapace d-alea de telefon etc pe okazii.

Ok, raspund aici mesajelor vostre. Multumesc celor care si-au oferit parerea pertinenta, iar pt ceilalti am un mesaj.
Cred ca m-ati inteles gresit. Nu stiu ce fel de prietene/amice/iubite aveti voi, dar eu nu sunt deloc genul care sa-si puna o fustita scurta sa faca pe dj-ita, sa fiu 'iubita patronului' sau sa ma cred mare patroana domne' doar pt ca nu pot sta mult la un birou. Da, sunt operata de hernie de disc si nu am voie sa stau multe ore pe un scaun, insa am voie sa merg sau sa stau in picioare.
Nu visez sa ma imbogatesc peste noapte, nu am pretentii de mare diva, stiu ca daca iti doresti ceva cu adevarat trebuie sa muncesti mult si sa-ti pui capsorul la contributie.
Pentru cei cu videochat.....sa stiti ca nu o sa ma vand niciodata, am demnitate si asta nu se pierde (doar daca nu o ai cu adevarat)
Stiu ca 5000 de euro sunt bani putini, dar macar am determinarea sa incerc. Nu am trecut degeaba prin scoli, nu am fost niciodata fata lu' tata, desi as fi putut fi si nu ma sperie esecurile.
As putea oricand sa fiu asociat in firma iubitului, secretara...etc, dar nu asta ma defineste. Vreau sa realizez ceva eu singurica.
Nu ma asteptam ca atatia sa ma ia peste picior, nu am experienta in afaceri si tocmai din aceasta cauza am vrut sa fiu ajutata, chiar si numai cu un sfat.
O fi ea o lume a barbatilor, dar nu o sa accept niciodata sa fiu desconsiderata. Nu sunt vreo femeiusca de doi bani cu aere de mare diva care se vrea patroana, si ma duce mintea destul de mult ca sa stiu ca pot face ceva pe viitor, chiar daca o sa trebuiasca sa ma lupt cu esecuri si cu persoane ca unii din voi, care nu stiu decat sa te traga inapoi.
Chiar aveam asteptari de la voi, nu sa ma ajutati cu vreun sfat neaparat, dar macar sa nu ma luati peste picior. Asta spune mult mai multe despre voi decat despre mine.
Multumesc inca odata celor ce si-au exprimat parerea pertinent.

PS : Nu toate femeile sunt la fel :)

Aaa, si mesajul s-a nimerit sa fie scris aici, nu e pt tine neaparat, raspunsul tau e chiar ok

Edited by katjakatja, 16 November 2013 - 10:03.


#26
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Daca tot zici ca-s putini, da-mi-i mie. Si asa n-ai ce face cu ei...

#27
katjakatja

katjakatja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2013

View PostKrisler12, on 16 noiembrie 2013 - 10:12, said:

Daca tot zici ca-s putini, da-mi-i mie. Si asa n-ai ce face cu ei...

Sunt putini in ceea ce priveste o afacere mai mare..... Esti u sigur ca nu am ce face cu ei?

#28
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
afacerile in care tu sa stai, iar altii sa munceasca pentru tine au cam apus, cei care au inceput in anii 90 afecerile o duc bine, pentru noi astia mai tineri nu a ramas decat afaceri prin munca, chiar fizica daca e nevoie.

#29
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Ideea cu albinele at fi buna.De 5000 de euro ai putea cumpara 50 de familii de albine.Din cate stiu in romanica daca ai pana in 75 de familii esti scutit de impozit.Accentul l-as pune pe valorificarea superioara a produselor secundare,propolis si laptisor de matca.E o munca de sisif cu ele dar se merita.Va trebui sa-ti lucrezi contacte cu tari vestice avansate care pot oferi un pret bun pentru aceste produse.In germania de exemplu laptisorul de matca se vinde cu 5€ gramul.Exista concurenta mare din partea chinei care vinde la pret de dumping,dar calitatea acestor produse e de multe ori indoielnica.Daca reusesti sa prinzi o zona buna pentru albine fara multi factori poluanti de mediu si sa dovedesti puritatea produselor tale vei avea succes.
La fast food nu ma pricep in schimb in ceea ce priveste croitoria cum spunea un antevorbitor inainte,nu poti face fata concurentei din china.Ar trebui sa vii cu ceva deosebit iar atelierul sa-l ai undeva la tara ca sa platesti croitoresele cu salariul minim pe economie.

#30
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View PostAirbag, on 16 noiembrie 2013 - 15:11, said:

Ideea cu albinele at fi buna.De 5000 de euro ai putea cumpara 50 de familii de albine.Din cate stiu in romanica daca ai pana in 75 de familii esti scutit de impozit.Accentul l-as pune pe valorificarea superioara a produselor secundare,propolis si laptisor de matca.E o munca de sisif cu ele dar se merita.Va trebui sa-ti lucrezi contacte cu tari vestice avansate care pot oferi un pret bun pentru aceste produse.In germania de exemplu laptisorul de matca se vinde cu 5€ gramul.Exista concurenta mare din partea chinei care vinde la pret de dumping,dar calitatea acestor produse e de multe ori indoielnica.Daca reusesti sa prinzi o zona buna pentru albine fara multi factori poluanti de mediu si sa dovedesti puritatea produselor tale vei avea succes.
La fast food nu ma pricep in schimb in ceea ce priveste croitoria cum spunea un antevorbitor inainte,nu poti face fata concurentei din china.Ar trebui sa vii cu ceva deosebit iar atelierul sa-l ai undeva la tara ca sa platesti croitoresele cu salariul minim pe economie.
cu albine poate fi profitabil, eu nu as faceo ca sunt alergic, banuiec ca nici ea, fiind femeie si vrand sa-si faca afacerea in mediul urban. Daca vrei sa faci ceva sa-ti omori timpul si sa faci ceva banuti cred ca ar merge bn simigerie, covridogi, faci si piza si o vinzi la felie...ai face mult mai multi bani daca scoala e intro zona mai traficata cu multi trecatori. parerea mea ca ar fi profitabila.

Edited by redcamel, 16 November 2013 - 20:23.


#31
katjakatja

katjakatja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2013

View PostAirbag, on 16 noiembrie 2013 - 15:11, said:

Ideea cu albinele at fi buna.De 5000 de euro ai putea cumpara 50 de familii de albine.Din cate stiu in romanica daca ai pana in 75 de familii esti scutit de impozit.Accentul l-as pune pe valorificarea superioara a produselor secundare,propolis si laptisor de matca.E o munca de sisif cu ele dar se merita.Va trebui sa-ti lucrezi contacte cu tari vestice avansate care pot oferi un pret bun pentru aceste produse.In germania de exemplu laptisorul de matca se vinde cu 5€ gramul.Exista concurenta mare din partea chinei care vinde la pret de dumping,dar calitatea acestor produse e de multe ori indoielnica.Daca reusesti sa prinzi o zona buna pentru albine fara multi factori poluanti de mediu si sa dovedesti puritatea produselor tale vei avea succes.
La fast food nu ma pricep in schimb in ceea ce priveste croitoria cum spunea un antevorbitor inainte,nu poti face fata concurentei din china.Ar trebui sa vii cu ceva deosebit iar atelierul sa-l ai undeva la tara ca sa platesti croitoresele cu salariul minim pe economie.

Da, e interesanta ideea cu albinele, chiar am cunostinte care au stupi, nu multi, insa cunosc pe cineva care are 250 de stupi si a si luat fonduri in valiare de 70000 de euro. Nu stiu mai detaliat, dar cred ca a fost un fel de subventie unica sau ceva de genul acesta. Am si teren in subcarpatii getici unde sunt multi salcami, tei si pomi cu floare, si nu ar fi o problema. Doar ca sunt constienta ca pe piata autohtona este plin de astfel de furnizori, iar eu chiar nu am idee cum as putea sa am desfacere in tarile vestice. Ai vreo idee de cum sa ajungi sa ai contacte in strainatate?

View Postredcamel, on 16 noiembrie 2013 - 20:21, said:

cu albine poate fi profitabil, eu nu as faceo ca sunt alergic, banuiec ca nici ea, fiind femeie si vrand sa-si faca afacerea in mediul urban. Daca vrei sa faci ceva sa-ti omori timpul si sa faci ceva banuti cred ca ar merge bn simigerie, covridogi, faci si piza si o vinzi la felie...ai face mult mai multi bani daca scoala e intro zona mai traficata cu multi trecatori. parerea mea ca ar fi profitabila.

Nu tin neaparat sa dezvolt o afacere in mediul urban.

View PostBukovina, on 16 noiembrie 2013 - 14:01, said:

afacerile in care tu sa stai, iar altii sa munceasca pentru tine au cam apus, cei care au inceput in anii 90 afecerile o duc bine, pentru noi astia mai tineri nu a ramas decat afaceri prin munca, chiar fizica daca e nevoie.

Am mai spus-o si o repet, nu vreau eu sa stau si altii sa faca munca pt mine. Normal ca nici sa ma apuc sa car saci de ciment nu e ok, insa sunt dispusa sa muncesc.

#32
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postkatjakatja, on 16 noiembrie 2013 - 09:57, said:

Chiar aveam asteptari de la voi, nu sa ma ajutati cu vreun sfat neaparat, dar macar sa nu ma luati peste picior. Asta spune mult mai multe despre voi decat despre mine.
Asta e unul dintre lucrurile cele mai inofensive care ți se pot întâmpla în viața, să fii luată peste picior.
Alții or să vrea ș-și bata joc de-a dreptul, să te mintă, să te fure, să te înșele.
Idei de afaceri sunt pe toate drumurile, pentru toate buzunarele.
Important e să faci ce-ți place și la ce te cam pricepi, și în final produsul/serviciul să aibe căutare, iar practic orice are căutare, atâta timp cât produci/vinzi mai ieftin decât alții, mai de calitate, sau dacă ai o pricepere mai bună la marketing.

PS: atenție totuși și la secretara iubițelului, e un post de mare importanță pentru viața personală a respectivului.

#33
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postkatjakatja, on 17 noiembrie 2013 - 12:12, said:

Ai vreo idee de cum sa ajungi sa ai contacte in strainatate?







Pai in primul rand trebuie sa ai marfa.Dupa aceea ii stabilesti calitatea si in functie de produs(miere,propolis,laptisor de matca etc) vei cauta beneficiari.Ar fi bine daca ai cunoaste macar 2 limbi importante in europa.Ma refer la engleza si germana ca sa poti  negocia personal.Daca nu, va trebui sa angajezi pe cineva.Si acel cineva trebuie sa aiba putere de convingere.Nu as angaja studenti de managerie cu limbaj specific de lemn,ci mai degraba unul mai in  varsta trecut prin viata.

#34
katjakatja

katjakatja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2013

View Postretele, on 17 noiembrie 2013 - 14:26, said:


Asta e unul dintre lucrurile cele mai inofensive care ţi se pot întâmpla în viaţa, să fii luată peste picior.
Alţii or să vrea ş-şi bata joc de-a dreptul, să te mintă, să te fure, să te înşele.
Idei de afaceri sunt pe toate drumurile, pentru toate buzunarele.
Important e să faci ce-ţi place şi la ce te cam pricepi, şi în final produsul/serviciul să aibe căutare, iar practic orice are căutare, atâta timp cât produci/vinzi mai ieftin decât alţii, mai de calitate, sau dacă ai o pricepere mai bună la marketing.

PS: atenţie totuşi şi la secretara iubiţelului, e un post de mare importanţă pentru viaţa personală a respectivului.

Stiu ca 'luatul peste picior' e unul dintre lucrurile inofensive care mi se pot intampla, dar eu am un caracter mai 'al draq' si nu permit asta.
Ai dreptate, idei de afaceri sunt pe toate drumurile, dar destul de putine sunt si realiste.
Iar in ceea ce priveste 'secretara iubitelului', poti sa fi mai explicit, nu inteleg la ce te referi.

View PostAirbag, on 17 noiembrie 2013 - 14:40, said:



Pai in primul rand trebuie sa ai marfa.Dupa aceea ii stabilesti calitatea si in functie de produs(miere,propolis,laptisor de matca etc) vei cauta beneficiari.Ar fi bine daca ai cunoaste macar 2 limbi importante in europa.Ma refer la engleza si germana ca sa poti  negocia personal.Daca nu, va trebui sa angajezi pe cineva.Si acel cineva trebuie sa aiba putere de convingere.Nu as angaja studenti de managerie cu limbaj specific de lemn,ci mai degraba unul mai in  varsta trecut prin viata.

Ok, pricep asta, stiu ca e greu sa convingi, dar e greu si sa gasesti persoanele ce trebuiesc convinse.

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postizometric, on 15 noiembrie 2013 - 15:48, said:

Da-i prietenului 5000 de euro si asociaza-te cu el. Presteaza si munca de secretara la firma prietenului ca sa pui umarul la dezvoltarea companiei.

2 oameni / 1 afacere sau 2 oameni / 2 afaceri... Cum ar fi mai bine? Probabil ca aia 5000 Euro nu inseamna mare lucru la afacerea din constructii. O diversificare ar putea fi mai profitabila.


Parerea mea de om fara experienta in domeniu:
1. Ideea cu fast-foodul, covrigerie, whatever linga o scoala... suna foarte bine pentru clienti. Intotdeauna exista o piata pentru mincare. Problema e ca nu esti client ci producator. In industria alimentara trebuie sa stii la ce sa te astepti, in special la controale. Poate stie cineva de aici mai bine: ce inseamna un control, cit de des, care sunt riscurile, care sund durerile de cap...
2. Croitoria cred ca e o idee buna daca poti produce in serie niste produse mai speciale. Voi femeile le aveti cu astea. Nu stiu, niste fuste de culori mai aparte, modele chinezesti medievale, ce le place femeilor. Inainte sa te apuci de afacere trebuie sa afli cit mai concret unde le poti vinde. Niste magazine care ar fi dispuse sa iti preia marfa. Trebuie sa calculezi si un pret estimativ, cu plus-minus, sa vezi daca le convine. Iti formezi o imagine asupra pietei, apoi te mai gindesti.

Edited by Dihorul Razboinic, 18 November 2013 - 09:38.


#36
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cand va aud ca 5000 de euro nu conteaza sau ca sunt putini bani imi vine sa vomit, pe cuvantul meu.

Pe foamea asta firmele se uita la 2 euro cheltuiti aiurea. Iar cu 5000 de euro platesti 3-4-5-6 furnizori furiosi si mai castigi niste timp si iti mai extinzi limita de creditare.

Dar ma rog, ignorantii sunt ignoranti.

Edited by izometric, 18 November 2013 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate