Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BNR a protejat băncile în problema clauzelor abuzive

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Banca Națională a României (BNR) a protejat sistemul bancar și contractele de credit care cuprind clauze abuzive, invocând necesitatea asigurării stabilității financiare, ceea ce nu avantajează nici clienții, nici băncile, a declarat ieri Alin Iacob, președintele Consiliului Director al AURSF (Asociația Utilizatorilor Români de Servicii Financiare). Domnia sa a spus: "Cel puțin la nivelul BNR a existat o atitudine de protejare a sistemului bancar și a contractelor existente, cu clauze

sursa

#2
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
Evident!

frauda la frauda trage !
infractor la infractor trage !

tu credeai ca masonul Isarescu e tinut pe functie pt ca are sarm si umor ?!?!

deeeci ...ce te miri ??

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
BNR nu are chef sa aiba de-a face cu exodul uneia sau mai multe banci si acoperirea depozitelor garantate, lucru dezastros pentru cursul valutar si stabilitatea preturilor - obiectivul primordial al BNR.
Semnatarii contractelor care au semnat cu pistolul la tampla, sau carora li se strangeau degetele la menghina, se pot adresa justitiei.
Cei care au semnat de buna voie... mai ales cei dornici de specula imobiliara, care cumparau apartamente la pret de Miami cu speranta sa le vanda peste 2 ani la pret de Tokyo , sa fie sanatosti.

Edited by onlyone, 14 November 2013 - 15:43.


#4
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
Multe nenorociri se ma petrec in numele acestei, asa-zise, "stabilitati financiare"!...
Sistemul bancar, care nu ar trebui sa fie altceva decat un simplu furnizor de servicii, a devenit mult prea important. Cand o persoana devine mult prea importanta, de regula, se cheama dictator si produce o dictatura.
Cand un sistem devine mult prea important, intotdeauna, se cheama banca si produce : criza financiara mondiala, tari sau chiar regiuni intregi exploatate si saracite, razboaie multe si nedrepte, schimbari de guverne, saracie, mizerie, cancer si multe alte nenorociri...
Dar, slava Domnului, bine ca avem "stabilitate financiara", altfel ce ne-am face?!... Sau nu avem nici de asta macar??...

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
mergi la serviciu, primesti un salariu, cumperi cele necesare traiului la preturi care nu sunt afectate de o inflatie de 50% cum e in Venezuela (unde Venezuela - pentru cine nu stie - e statul cu cele mai mari rezerve de petrol din lume)
nu cred ca are rost sa discutam pe tema importantei stabilitatii / instabilitatii financiare.
instabilitatea nu ajuta decat pe speculatori, pe traficantii de arme, duce la razboaie civile si pentru ce? pentru ce ideal? idealul venezuelean al neatarnarii?

Edited by onlyone, 14 November 2013 - 16:01.


#6
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013

View Postonlyone, on 14 noiembrie 2013 - 15:58, said:

mergi la serviciu, primesti un salariu, cumperi cele necesare traiului la preturi care nu sunt afectate de o inflatie de 50% cum e in Venezuela (unde Venezuela - pentru cine nu stie - e statul cu cele mai mari rezerve de petrol din lume)
nu cred ca are rost sa discutam pe tema importantei stabilitatii / instabilitatii financiare.
instabilitatea nu ajuta decat pe speculatori, pe traficantii de arme, duce la razboaie civile si pentru ce? pentru ce ideal? idealul venezuelean al neatarnarii?

Ia te uitaaa, nu credeam ca pe acest forum intra si membrii ai grupului Bilderberg...


#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Produsele bancare sunt vizate în prealabil de către BNR.
Orice contract de credit ataşat de un produs bancar are viza BNR.
Îmi pare puţin ciudat să acuzi o bancă de practici nelegale dacă legiuitorul a avizat în pralabil acele produse bancare.

Titlul topicului este greşit.
BNR nu a protejat băncile în privinţa clauzelor abuzive.
BNR este parte din clauzele abuzive, alea care există şi care sunt dovedite de instanţă.
Eu să fiu bancă aş da în judecată BNR dacă o instanţă m-ar acuza de clauze abuzive.

#8
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
@PARADIGMATIC

vorbesti prostii !

BNR chiar a aparat clauzele abuzive prin declaratii publice !

o scrisoare a Asociatiei Romane a Bancilor aparuta nu cu mult timp in urma, si care nu ar fi trebuit vazuta de presa, arata cum nu-stiu-care reprezentant al Asociatiei Romane a Bancilor scria catre BNR sa ii ajute/ apere in fata noilor prevederi ale Codului de Procedura Civila, ca daca o clauza abuziva e retrasa, toate vor fi si asta ,,pericliteaza siguranta sistemului financiar"


ceva de genul:  ,,frate, lasa-ne sa fim infractori in continuare, sa abuzam de comisioane ascunse etc., caci altminteri pui in pericol legea"

logic nu ?

pt unul ca tine, poate

Edited by Cosmin1981, 14 November 2013 - 23:00.


#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCosmin1981, on 14 noiembrie 2013 - 23:00, said:

@PARADIGMATIC

vorbesti prostii !
Eşti bolnav psihic ?
Eu ce tot spun?
Eu spun că BNR-ul nu doar că este părtaş în problema clauzelor abuzive.
Spun că ei sunt cei care au avizat favorabil produsele bancare deci ei sunt cei care au dat voie acestor produse pe piaţă.

#10
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

"Vreau să nu fim în situaţia de a le aduce aminte prietenilor noştri europeni cât au condiţionat intrarea în UE de privatizarea sistemului bancar. Aţi obţinut profituri uriaşe, iar astăzi, dacă vă pregătiţi cumva să lăsaţi economia românească nefinanţată în perioadă de criză, o vom considera un act lipsit de fair play în relaţia cu România. Vreau să cred că acest lucru nu se va întâmpla şi că nu vom fi puşi noi, cei care am venit mai târziu în UE, să plătim factura lăcomiei sistemelor bancare. A lăcomiei, a imprudenţei, a lipsei de responsabilitate atunci când dădeau credite cu buletinul”, a avertizat preeşdintele.

sursa

#11
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Am simitit pe pielea mea, in fata abuzului, cu legea pe masa, BNR mi-a raspuns ca in calitatea sa de bla-bla... nu poate interveni in relatia comerciala dintre Banca si client. Adica eram pe cont propriu, Desi reclamam clauzele abuzive din contractul avizat de BNR, acesta din urma se dezicea de prevederile din contract si de cetatenii pe care consider ca ar trebui sa-i protejeze.
De altfel, l-am auzit recent pe Mugur Isarescu la TV, certandu-ne pe cei care vrem sa ne judecam cu bancile pt clauzele abuzive. Ce tot atatea discutii, plateste cat vrea banca si gata ! :(((
Personal cred ca se simte cu musca pe caciula pentru faptul ca institutia pe care o reprezinta a avizat ilegalitatile pe care bancile inca le practica in Romania. Practic vorbim de complicitate la abuz si ilegalitati !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate