Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Val Thorens-Trois Valles

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Intentionez sa abandonez Austria anul acesta pentru Val Thorens.
Am gasit cateva oferte interesante de craciun 21-28 Decembrie.

Ce ma intereseaza:
A fost cineva cu masina? Cat a facut ? Unde s a oprit?(recunosc ca nu sunt fan zbor low cost, in special pe perioada de iarna. e cursa Wizz sau Blue Air, 2 adulti si 2 copii undeva la 6-700 euro. Dar problema mea e urmatoarea, daca e vremea proasta si anuleaza cursa pierd pachet de aproape 4000 euro/cazare,skipassuri/rental/etc ptr 2 adulti si 2 copii. Daca vad ca vremea e nasoala am 2 variante  una prin serbia cu masina alta prin austria, iar daca vremea e nasoala  plec mai devreme cu o zi. La intoarcere nu ma grabeste nimeni.

Restaurante de recomandat pe partie si in statiune?

Recomandari de cazare?

Comparatii Austria-Franta la ski.

#2
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am cochetat si eu cu ideea de a merge in Franta, dar tot in Austria am ramas.Informatii mai multe gasesti la Skivirus-atii.
Daca vremea ar fi rea n-as alege Serbia pentru drum. HU,AU,IT FR ar fi traseul indicat.

#3
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

 Zavoianu, on 11 noiembrie 2013 - 19:31, said:

Intentionez sa abandonez Austria anul acesta pentru Val Thorens.
Am gasit cateva oferte interesante de craciun 21-28 Decembrie.

Ce ma intereseaza:
A fost cineva cu masina? Cat a facut ? Unde s a oprit?(recunosc ca nu sunt fan zbor low cost, in special pe perioada de iarna. e cursa Wizz sau Blue Air, 2 adulti si 2 copii undeva la 6-700 euro. Dar problema mea e urmatoarea, daca e vremea proasta si anuleaza cursa pierd pachet de aproape 4000 euro/cazare,skipassuri/rental/etc ptr 2 adulti si 2 copii. Daca vad ca vremea e nasoala am 2 variante  una prin serbia cu masina alta prin austria, iar daca vremea e nasoala  plec mai devreme cu o zi. La intoarcere nu ma grabeste nimeni.

Restaurante de recomandat pe partie si in statiune?

Recomandari de cazare?

Comparatii Austria-Franta la ski.
La ski nu ma pronunt. La drum insa nici eu nu recomand Serbia. E varianta deja propusa Viena-Graz-Ljubljana-Venetia-Milano-Franta sau pe la nemti Viena-Linz-Munchen si traversezi Elvetia. Mai direct prin Italia dar sunt taxe de drum, iar prin Germania poti merge cu viteza mai mare. De gustibus...poate ai chef sa te opresti pe undeva si in fc de asta alegi traseul.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
De ce nu o luati din Budapesta pe langa Balaton,  Maribor si apoi Ljubljana, de ce ocoliti pe la Viena, vreti neaparat sa platiti si vigneta austriecilor? Bun, ma gandesc ca nu prea conteaza costul cu vigneta, dar totusi km in plus inseamna timp si oboseala.

Edited by mdt, 15 November 2013 - 00:08.


#5
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Se pare ca o sa renunt la traseul auto, am decis sa iau Wizz(nu sunt fan) pana la Bergamo si de acolo inchiriat masina(4,5 ore de condus).

Din pacate vad ca nimeni nu a fost la ski in Trois Valle sa ne impartaseasca cateva opinii sau sugestii.

#6
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Vei fi deschizator de partii pentru noi.Va doresc vreme buna, distractie maxima  si sa nu uiti sa ne povestesti cum a fost.

Edited by sil200, 17 November 2013 - 20:11.


#7
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 Zavoianu, on 17 noiembrie 2013 - 19:29, said:

Se pare ca o sa renunt la traseul auto, am decis sa iau Wizz(nu sunt fan) pana la Bergamo si de acolo inchiriat masina(4,5 ore de condus).

Din pacate vad ca nimeni nu a fost la ski in Trois Valle sa ne impartaseasca cateva opinii sau sugestii.

Nu am mai postat de mult, dar mesajul tau m-a determinat sa iti dau ceva detalii. Nu am fost in Trois Valle dar am fost in Les Deux Alpes in ianuarie 2013. Avion pana in Italia- Cuneo masina inchiriata, 7 nopti cazare in statiune la un apartament foarte frumos cu 3 dormitoare, living si 3 bai ( am fost 3 familii). Statiunea mica cochera dar domeniul skiabil f mare -230 km .
Spre deosebire de Austria unde partiile sunt albastre, rosii si negre aici incep cu verde -debutant, albastru incepator-intermediar, rosu- f avansat, negru - sinucidere curata...
Permisul de ski similar cu cel austriac comparabil cu un domeniul similar ( aprox 220 euro/6 zile). Aveau si niste permise pe jumatate de zi si permise speciale pentru incepatori gen-acces la 12 instalatii cam 15-20 euro ( f ok si pentru copii).
Mancarea -pe partie ingrozitor de scumpa si proasta... Cam 5-6 euro o bere, 4 o cafea.Un meniu gen cremwusti + cartofi cam 11 euro.
Noi am mancat in camera pentru ca apartamnetul era foarte dotat si supermarketurile la fel : carne proaspata pui, porc, vita, iepure... salata verde... lactate branzeturi bauturi -vin la preturi f bune...
Legat de ski nu era deloc coada la instalatii sau daca era mergea ff repede maxim 5 minute. Per ansamblu ne-a placut mult mai mult decat Austria unde ultima data am cheltuit aproximativ 3000 euro ( 2 adulti + 1 copil ) aici am chetuit cam 2000 ( bilete avion low-cost, masina inchiriata, skiuri, cazare, mancare si permise ski ).
Pentru alte detalii iti stau la dispozitie.

Ps : la rent a car sa nu cumva sa iei masina fara cauciucuri de iarna - in Franta nu poti circula fara in zonele montane.

Inca ceva : skiurile inchiriate sunt destul de nasoale fata de ce inchiriaza austriecii...asa ca luati-va tot ce puteti de acasa obligatoriu casca!

#8
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
yvonna, multumesc de informatii,

acum o sa le scriu celor de la rent a car sa verific daca masina e echipata cu anvelope de iarna, desi ma indoiesc sa nu, mai ales in zona Milano.
In decembrie nu sunt zboruri Wizz la Cuneo, poate ca in februarie cand mai vrem sa mergem odata o sa alegem ruta propusa de tine , pare foarte ok
La ski, am inchiriat de la Hameau Du Kashmir, pe tripadvisor ziceau ca sunt foarte ok skiurile, stiu ca in Austria e altceva, eu am card la Intersport cu 25% discount, inchiriez de 10 ani. Sa vedem ce ofera, in nici un caz nu plecam cu skiuri de acasa.
La mancare , probabil ca in afara de mic dejun in camera nu o sa facem mai nimic, o sa iesim, sunt sigur ca o sa gasim ceva rezonabil.

Pana acum programul arata asa:
Vineri 20 dec. plecare la 11:20 din OTP, masina inchiriata de la Thrifty 380 Euro TTi 9 zile, Citroen C5 sau similar, ziua de vineri petrecuta in Milano(cazare langa aeroport Malpensa inca nestabilita)
Sambata 21 Decembrie dimineata plecare spre Val Thorens( dupa google 4-5 ore drumul.Cazare la Hameau Du Kashmir 7 nopti
Sambata 28 Decembrie plecare din Val Thorens ori dimineata ori dupa amiaza( in functie de vreme, daca e vreme frumoasa si nu ni s au indoit macaroanele mai prelungim cu o zi skipass ul), noapte cazare langa aeroport
Duminica 30 Decembrie zbor inapoi spre Bucuresti.

#9
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
E interesant si asa dar Cuneo e mult mai aproape de zonele de ski franceze decat Milano.
Masina inchiriata mi se pare cam scumpa.... sper sa-ti dea si anvelope de iarna in banii astia. Noi am schimbat anul asta firma de rent a car la care rezervasem initial pentru ca nu ne garantau anvelope de iarna si ne taxau suplimentar . Vezi ca rent-a-carul in Italia nu e ca in restul Europei, italienii sunt mai... deosebiti cam ca romanii... Preturi mari, servicii... asa si asa... connditii nasoale, nu prea lucreaza in week-end. Noi aveam returul la avion intr-o duminica si ca sa putem face rezervarea pe ste-ul italian de rent a trebuit sa punem ziua de luni la retur si am platit o si in plus.
Legat de mancare la restaurant am iesit de 2 ori - 2 seri si ni s-a parut... foarte proasta. Daca iti place bucataria italiana, cea franceaza e destul de dezamagitoare.
Sa opriti sa mancati in Italia pe traseu in vre-un satuc de munte ...

In rest vacanta frumoasa, fara incidente si asteptam ( cel putin eu)  impresii...

#10
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Val Thorens -Decembrie 2013 2 Adulti si 2 Copii 8 si 7 ani

Am plecat vineri 20 Decembrie 2013 cu Wizzair pana la Malpensa Milano. Zbor scurt, 2h, agreabil, mai putin pasagerii. Nu mi dau seama de ce pe cursele de Italia se strang toti ciocanii intr un avion. Dezagreabil.
Cazare la Grand Hotel langa aeroport 74 Euro doua camere comunicante cu mic dejun inclus. Hotelul cica de 4 stele, nu merita mai mult de 3 stele. Hotel de tranzit, destul de departe de aeroport, putin obosit. Mic dejun  slab.

Inchiriat masina la Sixt,  cu cauciucuri de iarna, dar in Malpensa toate masinile cica sunt cu cauciucuri de vara si iti dau o cutie cu lanturi pentru situatii speciale. In parcare am verificat si pe etajul AVIS< SIXT si Europacar toate aveau cauciucuri de vara.
Ciudat oricum...
Intrucat aveam cazare de a doua zi, am luat biletele special cu o zi mai devreme sa mergem prin Milano dupa amiaza, lucru bun intrucat am prins targul de craciun langa Dom si a fost interesant. Nu o sa dezvolt subiectul, oricum a meritat.
A doua zi am plecat spre Val Thorens. Taxele de autostrada sunt in total 123 Euro din Malpensa pana in Val Thorens din care 51 Euro e taxa de tunel (Frejus sau Traforo T4), 12,87 km. Atentie 51 Euro este taxa pentru dus-intors intr o perioada de 7 zile, daca vrei one way e 41 Euro.
Drumul de la Malpensa la Val Thorens a durat aproape 5 ore. Conditii bune de drum, de la Moutier  drum de munte cu serpentine. La dus nu am prins zapada.
Cazare Hameau Du Cashmir(cica 5 stele), nou, curat, frumos decorat, pe partie, ski in- ski out, dotat cu tot strictul necesar. Din review uri cica  ar fi printre cele mai generoase ca spatiu din Val Thorens, apartamentul nostru living , 2 dormitoare si 2 bai-una cu cabina de dus, undeva la 50 mp.Check in la 5pm(fix) , check out la 10 am -fix. Piscina, restaurant, cel mai misto lucru e ca aveai la nivelul -5 dulapul tau de ski care se deschidea cu cartela de la camera . Din aceasta camera ieseai direct pe partia de ski.
Domeniul de ski---fabulos, peste tot ce exxista in Austria. Val Thorens e la 2300 m si partiile urca pana la 3350 m.
Trebuie sa ai o conditie fizica impresionanta sa te dai pe toate 3 vaile. Noi n am reusit sa iesim din Val Thorens desi ne am luat ski pass pe toate vaile.
Nu ca nu am fi vrut sau nu am fi putut, dar din 7 zile 5 au fost cu zapada si furtuna.
Am luat ptr copii scoala de ski dimineata, de la 9 la 12.( asta a fost si alt motiv ptr care nu am putut sa trecem in Meribel si Courchevel) practic nu aveai timp sa ajungi pana in Courchevel si sa te intorci. Bine, teoretic se putea dar era la limita, plus ca noi nu suntem Alberto Tomba sa facem slalom urias.
Pe 23 si 24 Decembrie am prins furtuna, vant peste 125km/h, deschise  2 telescaunuri la baza si o telecabina pe 2 cabluri. Nu se putea skia aproape deloc.
In ultima zi de ski, probabil si cea mai frumoasa vineri pe  27 am skiat de am rupt, am ajuns rupti.
Mancare: exista Carrefour, Spar si inca vreo 2-3 magazine de unde te poti aproviziona  cu mancare si bautura, putin mai scumpa decat inr estul Frantei(doar e la 2300m si urcatul costa)
restaurante sunt peste tot, nu sunt ieftine, dar cele ieftine nu sunt atat de bune, o masa de 2 adulti si 2 copii sare de 60 euro cu apa, fara sucuri.
In schimb restaurantele de tip Gourmet m au impresionat, langa hotel e un restaurant de 2 stele Michelin. preturile de la 120 euro in sus, dar merita toti banii.
Partiile bine intretinute, asa cum spunea yvona verzi, albastre, rosii si negre. Unele rosii sunt aproape de negre , iar unele negre sunt intradevar kamikaze, dar sunt unele negre spre rosii si unele rosii spre albastre.important e ca sunt atat de multe ca niciodata nu m am simtit  ca la Predeal(sa stai ore intregi la coada). maxim 5-7 minute- dimineata cand  urcau toti.
Probabil asa cum ati vazut pe canalele de stiri, Schumacher s a accidentat grav. Vineri au murit 4 persoane dintre care un copil de 11 ani. TOTI erau off - piste. Inca vreo 21 sunt prin Spitalul din Grenoble. in perioada de Craciun zapada nou depusa a fost de peste 1m, peste tot erau semne cu risc de avalansa si erau indrumari ca sa nu iesi de pe pista. In toate vaile s au dat cu petarde sa provoace avalanse controlate. Sincer nu i inteleg pe acesti oameni.
La intoarcere drumul a durat mai mult intrucat am stat sa punem lanturi, si dupa Meribel ne a tras politia franceza intr o parcare sa le dam jos sa nu stricam asfaltul.. In afara de asta autostrada pana la jonctiunea spre Lyon era "bushonata".
Langa Milano am stat la alt hotel peste noapte, foarte bun Ostteria de la Pista, un restaurant senzational(doar prin Sicilia am mancat asa de bun si gustos. 90 Euro/camera Family/noapte cu mic dejun inclus- Recomand
Mai multe informatii gasiti pe valthorens.com si ski minus france.com

Attached Files



#11
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
Buna Zavoianu!
Ce rewiew frumos si ce dor mi-ai facut de Franta! Ma bucur ca ti-a placut si ca ati avut o experienta minunata! Ca si concluzie nu ne-ai spus daca vei repeta experienta franceza....

#12
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Intre timp am mai fost o saptamana in Austria, Zell am See- Kaprun. Vreme aproape perfecta ptr ski, senin, rece cat trebuie(-7 grade pe ghetar,media), zapada suficienta.
Pentru un impatimit de ski, categoric nu exista comparatie, Trois Valle e de departe cel mai misto loc de skiat.
Pentru mine va fi foarte simplu sa aleg pe viitor: Trois Valle, chiar Val Thorens.
Marele avantaj e ski in - ski out. Iesi din hotel direct pe partie, ceea ce se intampla foarte putin prin Austria, sunt destule locuri si in Austria unde sari direct pe partie, dar in Trois Valle e aproape toata statiunea.E un comfort mare, mai ales cand mergii cu copii si nu trebuie sa le cari echipamentul.
Un alt mare avantaj e ca fiind la altitudine, e mereu zapada.
Gasesti cazare de la 450 Euro/saptamana apartament 4 persoane pana la 5 -10 000 euro/saptamana, practic poti sa ti bugetezi vacanta d ela very low cost la very expensive.

Concluzia mea e clara: DAm o sa repet cu siguranta  experienta...cat de curand posibil

#13
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
M-ai convins si pe mine.As mai vrea sa vad inainte Ishgl, dar banuiesc ca ai fost si acolo.Ce ma trage inapoi fata de Franta este drumul.Am nevoie de 4 zile de drum cu masina.

#14
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Chiar si in 4  e mai avantajos cu avionul daca te organizezi din timp. Sunt curse Wizz la Geneva, Torino si Milano, organizat din timp cu masina inchiriata din Italia, sau transfer cu autocarul din Geneva(70-80 Euro/pers) eu zic ca iesi mai bine decat cu masina 2 zile dus, 2 zile intors.
4-5000km cu masina inseamna in combustibil intre 500 si 700 euro, plus taxe  plus cazare te aproprii serios de 1000 de euro + ca ajungi si te intorci obosit mort.
Si da, poti sa ti iei si echipamentul de ski cu tine la pret foarte bun.

#15
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am fost in Ischgl si pregatesc Franta pentru la anu. Cred ca perioada optima este februarie - martie cand iarna se mai linisteste si nu mai sunt furtuni si ninsori masive.

#16
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Cred ca ai ales  Februarie -cea mai aglomerata - vacanta scolara in Franta tine cam  de pe 9 feb pana pe 21-27 feb, iar in martie e la fel de scump ca de revelion.

Eu abia am venit, al doilea an, 1 saptamana perfecta...de ski, ca Alitalia ne a  anulat zborul direct spre Milano din cauza unei greve, ne a rerutat prin Viena, iar la Milano ne am trezit fara bagaje si fara skiuri... pe care le am recuperat la intoarcere pe Otopeni....cireasa de pe tort....am facut pana pe autostrada, mi s au rupt panatalonii abia cumparati pe partie....in rest a fost bestial...a nins sambata pana duminica dimineata, iar de duminica pana vineri soare, minus 12 grade,  fara vant...vreme perfecta de ski, am rupt toate vaile.
Cazare in low season intre 400 si 4000 de euro-pentru ap de 12-14 persoane.
ski pass-tribe(adica mai mult de 3 persoane) 268 euro/pe toate vaile 625km de partie pentru 6 zile, extensie inca o zi, 40 euro
mancare pe alese si dupa buzunar,
Va fi greu pentru oricine sa alegi alt loc de ski dupa ce ai fost in Trois Valles
Revin cu poze

#17
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Cata rabdare sa mai avem cu pozele?
De la Geneva la Meribel ce variante de transport sunt? Sosire in Geneva la 11 am si plecare la 4 pm cu Taromul. Am gasit ceva tren dar se schimba de cateva ori si nu-mi surade idea de a ne trambala si cu schiurile. Prefer Taromul pentru ca este zbor direct, transporta si echipamentul gratuit, la 150 euro/pers.
Varianta cu inchirierea unei masini este mai scumpa, masina mare in care sa incapa echipamentul si bagajele si care sa zaca in parcare nefolosita atatea zile.


#18
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Am si uitat de  zona de ski....Posted Image Posted Image

Plec maine in Austria la ski...copiilor le place mai mult in Austria...si de Craciun atmosfera e mai misto decat la francezi.

Butonez si eu ptr februarie sau martie  variante ptr Val Thoren, nu ptr Meribel, desi teoretic  Meribel e  intre Courchevel si Val Thorens,  daca e furtuna si trecerile sunt inchise, personal imi place mai mult Val Thorens decat Merbiel.

Din pacate  transfer de la Geneva Cointrin la Meribel  nu sunt variante atat de multe ca din Lyon unde nu avem zbor direct. Varianta privet shuttle cade din prima ptr ca e f scumpa, iar autobuze sunt  doar vinerea ,sambata si duminica, program regulat, pretul e undeva la 85 Euro/pers/sens, sau vreo 120 euro/dus-intors.

Noi de 1 Decembrie am fost la ski la Solden si 2 adulti intr un opel astra hatch am rabatat bancheta spate si ne au incaput toate bagajele.

E adevarat ca in Geneva  airport sunt printre cele mai scumpe rent a car din Europa dar adunat cu parcarea din statiune care mai costa 75-100 Euro, e o varianta scumpa dar iti ofera oarece libertate  si comfort. Cu autobuzul  desi teoretic transfrul dureaza 2,5- 3 ore,  trebuie sa pleci cu 5-6 ore inainte de decolarea avionului minim. Cum Taromul nostru are  zbor pe la pranz, trebuie sa te trezesti pe la 4-5 dimineata.

Varianta cu trenul poti s o uiti. e foarte complicat, nu faci economie de bani, si te laasa in Moutiers si de acolo astepti autobuz spre Meribel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate