Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Fonduri europene pt achizitionare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Salut!
Imi cer scuze daca nu postez in sectiunea in care trebuie si rog un moderator sa mute acest topic daca nu este in regula.
De ceva timp tot ma gandesc la aceste fonduri europene.La inceput mi s-a parut putin ciudat,pana cand un prieten a primit vreo 3000 de euro pentru investii in apicultura.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1.Pot achizitiona un teren,cateva hectare pentru a planta pomi fructiferi folosind fondurile europene?
2.Cui trebuie sa ma adresez?
3.Care ar fi suma minima de care as avea nevoie pentru inceput si de ce utilaje as avea nevoie?(daca este nevoie)
4.Ce fruct ar trebui sa plantez pentru a avea un profit relativ scurt (2-3 ani) si ce se va intampla cu fructele.Cine le va cumpara? pentru ca nu am de gand sa stau 8 ore in piata.
5.Pot desfasura in paralel activitatea de prgramator si cea de mic intreprizantor in agricultura?m-am gandit la pomi fructiferi pentru ca cel putin la nivel teoretic nu e asa mult de munca si sa pot sa imi impart timpul intre aceste 2 activitati.

Multumesc anticipat!

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
raspunsul la prima intrebare este nu
mai departe nu mai conteaza
pentru a obtine finantare europeana trebuie sa ai o calificare in domeniu, sa ai un plan de afaceri si sa contribui si tu cu 50% (respectiv tu sa ai panantul si tractoarele si ei sa-ti dea pomii si motorina)
daca nu ai nimic, nu primesti nimic... simplu :)

#3
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
@Nero-d  te rog frumos sa nu mai induci lumea in eroare . Absolut tot raspunsul tau este gresit .

Poti avea buget zero si sa fii beneficiar de fonduri europene .

Pentru initiator :  Unele banci (BCR , EximBanc impreuna cu FNGCIMM ) au semnat un protocol prin care te sustin daca proiectul tau este preaprobat .


http://www.fngcimm.r...onduri-europene

Intra pe Finantare.ro si vezi calendarul pe 2014 cat si unde te incadrezi .

Mergi la o firma de consultanta , cauta una buna si spune-le lor ce vrei si vei fi indrumat . O firma buna nu-ti va lua banii inainte ci doar stabilesti comisionul de succes .

Nu ai nevoie neaparat de calificare daca infiintezi un SRL la care ai angajat o persoana calificata .

Edited by HighClass, 10 November 2013 - 23:40.


#4
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Perfect :))
Calificarea nu se poate obtine?un curs ceva...sau trebuie sa fac inca vreo 4 ani de facultate ca atunci o las balta de tot.
Totusi de cate hectare de pamant ar fi nevoie?am o suma de bani si poate as mai putea face rost de inca cativa.Depinde totul de pretul terenului si de cat sunt dispusi sa ofere ei.Daca eu pun 5000 de euro si ei mai imi dau inca 1000...atunci tot degeaba e.

#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vezi ca achizitionarea de pamant nu este finantata de UE.
Cum a zis si colegul mai sus, trebuie sa ai deja ceva inceput, sa fii acolo, sa ai habar de ceva.
UE doar te ajuta sa-ti continui/dezvolti afacerea.
Oare , daca tu nu ai nimic, ce sa dezvolti??
Crezi ca astia mai vorbeau de UDE-urile acealea, doar asa sa fie in treaba?

Edited by medelin992, 10 November 2013 - 23:44.


#6
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Ok atunci sa incepem afacerea.
Cumpar terenul si ma uit la el ca numai am bani de altceva.Fac si calificarea in domeniu si pe urma UE imi ofera o suma calumea ca sa pot dezvolta totul avand o politica sanatoasa sau nu?

#7
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

 dcrysty23, on 10 noiembrie 2013 - 23:36, said:

Perfect Posted Image)
Calificarea nu se poate obtine?un curs ceva...sau trebuie sa fac inca vreo 4 ani de facultate ca atunci o las balta de tot.



Se angajează să urmeze, în primii trei ani de la primirea sprijinului, cursuri de formare profesională prin Măsura 111 „Formare profesională, informare şi difuzare de cunoştinţe” în cel puţin unul din domeniile: managementul exploataţiei agricole, contabilitatea fermei, protecţia mediului, agricultură ecologică, altele. Nota: Tânărul solicitant poate fi absolvent de liceu cu sau fără examen de bacalaureat.


Oricum se schimba pe 2014-2020 dar sigur poti face punctajul cu ajutorul unei firme bune de consultanta .

Din cate am inteles , noul sezon de fonduri va avea criterii mai relaxate .

Degeaba discuti aici pe forum fara sa mergi la consultanta . Te poti descuraja foarte usor daca te iei dupa unul sau altul .

Ai o gramada de puncte de informare , trebuie doar sa vrei . . .

Edited by HighClass, 10 November 2013 - 23:51.


#8
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Pentru inceput poti incerca sa iei in concesiune terenul iar daca totul va merge bine il cumperi.

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 dcrysty23, on 10 noiembrie 2013 - 23:45, said:

Ok atunci sa incepem afacerea.
Cumpar terenul si ma uit la el ca numai am bani de altceva.Fac si calificarea in domeniu si pe urma UE imi ofera o suma calumea ca sa pot dezvolta totul avand o politica sanatoasa sau nu?

Deci tu trebuie sa bifezi niste criterii. Notele obtinute se vor masura in unitati de dimensiune economica(UDE).
Suprafata pamantului si destinatia iti vor aduce un numar anumit de UDE-uri.
Pregatirea profesionala: daca ai facultate in domeniu ti de acorda si aici UDE-uri.
Daca pamantul este pe numele tau iarasi aduni UDE-uri......

Deci tu trebuie sa strangi cat mai multe UDE-uri pentru a avea sansa de finantare UE.
Toata treaba nu se refera doar la ceva anume...

Mai multe detalii aici http://www.madr.ro/ro/, eu am incercat asa sa-ti faci o idee , sunt mult mai multe de zis.
Mai uita-te si aici: http://forum.softped...ateri-agricole/

#10
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Multumesc tuturor!
Probabil ca am nevoie de o firma de consultanta care sa ma ajute sa elaborez un plan de afaceri.Ideea de a lua in concesiune niste teren e foarte buna si am sa o iau in considerare.
Daca cunoasteti o firma de consultanta OK va rog sa mi-o recomandati.

#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Firmele de consultanta or sa-ti spuna ca se pot face multe, chiar si minuni, numai ca nici una nu va lucra fara avans !

Pentru a accesa fonduri sunt mai multe masuri care se pot implementa, unele chiar destul de usor, precum cea a colegului cu albinele (adica masura 141 care a fost la el).
Parerea mea este ca tu nu ai inca un tablou in cap cu ce se poate face, si cam cum functioneaza toata treaba asta cu agricultura in UE, unde suntem si noi dealtfel.

Daca chiar vrei sa incepi, eu zic sa-ti cumperi pamant, atat intravilan cat si/sau in camp, iar dupa mai vedem.
Din ce zona esti sau in ce zona vrei sa activezi, si cam ce finante ai disponibile ?

p.s. Lasati concesiunea de teren, pentru ca oricum este greu de gasit, si mai si scade punctajul la proiecte !

Edited by tavktm, 12 November 2013 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate