Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Mobila de la Norvinia - NU recomand

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Vreau sa va detaliez pataniile mele si ale parintilor meu cu aceasta firma..

In iunie parintii mei au dorit sa redecoreze bucataria, implicit sa schimbe mobilierul de bucatarie. Dupa diverse cautari pe internet, vizite prin showroom-uri, au ales Norvinia, cu showroom in Home Design Mall. Colaborarea in aceasta faza a fost foarte ok, foarte prompti in a facea simulari pe calculator, in a raspunde la mail si telefon, precum si in a venit sa ia si cotele fizice la bucatariei.

La mijlocul lunii iulie, in momentul in care am fost ok cu o versiune de simulare propusa, am mers sa semnam contractul si sa achitam avansul de 30%. Valoarea mobilei: ~4000E; contractual, termenul de executie si livrare: 4 saptamani, iar pentru blatul din material composit termenul a fost de 7 saptamani.
Chiar inainte de semnarea contractului ni s-a spus ca aceste termene vor fi depasite cu 2 saptamani intrucat in luna august personalul fabricii din Brasov urmeaza sa intre in concediu. Asa ca abia la inceputul lunii septembrie urma sa primim mobila. Fiind deja intr-un stadiu avansat de colaborare, am zis ca este ok cu aceasta intarziere de 2 saptamani. Pierdusem deja vreo 2-3 saptamani cu diverse simulari, discutii, masuratori, iar ca sa mergem sa colaboram cu alta firma ar fi presupus mai mult de 2 saptamani.

In acest conditii, lucrarile de amenajare la bucatarie au fost programate sa fie finalizate inainte de inceputul lunii septembrie.

Incepand cu luna septembrie, ni s-a tot comunicat telefonic ca termenul de livrare se amana cu o saptamana. Din pacate acest lucru nu venea din initiativa firmei, la modul ca ei sa sune sau sa trimita un email prin care sa ne spuna acest lucru, ci eram nevoiti sa sunam noi sau mai rau, sa ne prezentam la showroom pentru ca la email si telefon incepusera sa nici nu mai raspunda.

Dupa amenintari cu OPC si multe telefoane abia in jurul datei de 10 octombrie au livrat si montat corpurile de bucatarie, dar nu inainte de a cere restul de bani inainte de montajul acestor corpuri.. Compromisul acceptat de ei a fost sa facem plata imediat dupa ce oamenii descarca marfa din auto-utilitara. La sfarsitul acestei etape din montaj au existat componente ce necesitau corectii. "Promisiunea" lor a fost ca vor aduce aceste piese in acelasi timp cu blatul din material composit, chiuveta (tot din materia composit) si bateria de chiuveta, nu mai tarziu de o saptamana.

In realitate nu a trecut o saptamana ci ~5 saptamani, timp in care:
- la telefon nu mai raspundea nimeni, nici la email;
- agentul de vanzari care s-a ocupat de comanda/schita/simualre/masuratori si-a dat demisia, neexistand altcineva care sa preia comanda; atunci cand reuseam sa vorbim cu cineva, ni se comunica faptul ca tot el, "vechiul" agent se ocupa pana la incheierea comenzii, chiar daca nu mai lucreaza;
- am reusit sa facem rost de numarul de telefon al asociatului ("patronul") acestei firme, insa la telefon nu raspundea, iar atunci cand o facea, venea doar cu promisiuni ca in 1-2 zile se rezolva;
- ca sa si exemplific putin scuzele lor: prima oara cand trebuiau sa vina sa aduca blatul ni s-a spus ca s-a spart blatul la gaurire si ca abia intr-o luna si jumatate poate sa aduca altul; asa ca am schimbat cu alt blat, tot din material composit, unde ni s-a confirmat disponibilitatea acestuia -> de data aceasta, in ziua in care trebuia sa fie livrat am aflat ca fix atunci incepusera sa il taie si au observat ca este ciobit;
- s-a intamplat ca intr-o vineri seara, pe undeva inainte de incheierea programului sa il gasesc pe asociat, un domn R. Costan, la showroom. I-am adus la cunostinta faptul ca a fost facuta plangere la OPC inca din 1 saptembrie, ca urmeaza sa ii fac reclamatii acolo unse pot face (doar ca sa vina in control la ei, pentru ca sigur atunci cand un control merge la o firma nu placa fara o amenda data), iar ca in ultima instanta il voi da si in judecata, chit ca voi sta cu el prin tribunal un an de zile, la modul optimist vorbind. Din nou, promisiuni ca in 2-3 zile vor veni la montaj.
- intrucat expirase termenul de 30 de zile cand OPC Brasov trebuia sa ne ofere un rezultat, am facut reclamatie la ANPC Bucuresti, iar in 2-3 zile am si primit telefon de la inspectorul care trebuia sa se ocupe de dosarul de la Brasov. Raspunsul inspectorului a fost ca: exista foarte multe plangeri din Brasov impotriva acestei firme, ca si-au inchis punctele de lucru din Brasov astfel incat nu mai pot fi gasiti, iar ca situatia lor financiara nu este una roz, fiind la un pas de intrare in insolventa si ca nu prea sunt multe variante prin care sa se miste ceva.

Insa ceva s-a miscat si abia astazi au venit sa monteze blatul&chiuveta, precum si restul materialelor ramase de corectat de la montajul anterior. Normal ca nici de data asta lucrurile nu au mers chiar ok: o polita au uitat-o, iar o bucata de plina pentru blat, la manevrarea acesteia, a fost sparta in 4-5-6 bucatele. Promisiunea lor a fost si de data asta ca in 4-5 zile vor aduce alta plinta, precum si acea polita.. Am preferat insa a lipi plinta asa, crapata, decat sa mai asteptam iar 4-5-6 saptamani.

In final, fata de termenii contractuali:
- intarziere de 7-8 saptamani pentru corpurile de bucatarie;
- 4-5 saptamani pentru blat.

Nu are rost sa deschiu aici disconforul de a nu avea o bucatarie, timpul pierdut cu telefoane, mailuri, vizite la showroom, reclamatii, nervi, etc.

Concluziile.. va las pe voi sa le trageti.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Macar arata deosebit ? Nu de alta dar la pretul ala hmm... eu cand mi-am comandat upgrade-ul la bucatarie nu m-au interesat simulari si show, am plecat cu o hartie cu cateva masuratori cu ruleta, am fost la depozit undeva prin centru, m-am uitat la cateva teme de culoare, am ales cum vreau sa fie totul si in 7 zile a venit acasa, totul fabricat in atelierul lor din spate, blatul termorezistent din Italia Posted Image Am luat si chiuveta de la brico, evident am montat totul singur. Per ansanblu cam 2000 lei (nu euro)... si arata excat cum mi-am dorit.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
O fi şi mare lider în domeniu, această firmă...

Nu am auzit în viaţa mea, de ei !

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View Postandreic, on 10 noiembrie 2013 - 00:20, said:

Macar arata deosebit ? Nu de alta dar la pretul ala hmm... eu cand mi-am comandat upgrade-ul la bucatarie nu m-au interesat simulari si show, am plecat cu o hartie cu cateva masuratori cu ruleta, am fost la depozit undeva prin centru, m-am uitat la cateva teme de culoare, am ales cum vreau sa fie totul si in 7 zile a venit acasa, totul fabricat in atelierul lor din spate, blatul termorezistent din Italia Posted Image Am luat si chiuveta de la brico, evident am montat totul singur. Per ansanblu cam 2000 lei (nu euro)... si arata excat cum mi-am dorit.

Da, insa nu toti sunt genii ca tine.

Sunt si oameni care isi fac mobila la comanda intre 3000 si 17000++ de Euro.
Evident, daca erau genii, nu cheltuiau atatia bani pe mobila, masini, case, vacante, restaurante, cluburi, etc... Posted Image
Se multumeau si ei cu niste salarii mici, muncite din greu, sau din contra, mai putin muncite, sa nu se oboseasca cumva prea tare cu munca, si apoi nici nu cheltuiau banii pe desertaciuni, ca sa nu moara de foame....

Mai on topic, legat de subiectul thredului, este bine de stiut, si multumim initiatorului pt. informare.
Cred insa ca, daca cerceta si se informa inainte pe net, nu mai ajungea sa sufere cele povestite Posted Image

Chiar daca in RO nu prea exista o cultura a feedback-ului si a review-urilor, printre altele si pt. ca oamenii au o mandrie stupida si nu vor sa afle altii ce ghinion au ei, tot gasea destule destule informatii de acest gen, mai mult sau mai putin similare.

Edited by loock, 10 November 2013 - 01:11.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Pai faza tare loock (pe care probabil n-ai prins-o) e ca n-ar fi o problema pretul (presupun ca  nu e din pal totusi) daca macar ar fi calitate in serviciu Posted Image Iti dai seama ca fiecare se organizeaza in functie de pretentii si venituri (indiscutabil) dar sa nu iasa bine nici macar atunci... si nu vorbim de o fabrica straina cu pretentii ci de una autohtona normala... Posted Image Pentru amuzament ia imagineaza-ti ca-ti iei un yacht mediu spre mic de 200k E si se scufunda ca are o gaura pe care n-ai vazut-o Posted Image
Montajul nu e chiar asa usor cum e sa dai cateva gauri ori sa tai cu pendularul, mai trebuie sa si aliniezi, compensezi, sa masori de 10 ori samd insa nu e nici stiinta NASA... geniu nici atat, si Dorel se descurca, e drept mai taie stramb cateodata in functie de perspectiva dar se iarta ca e de la tarie...

View Postcrisstonne, on 10 noiembrie 2013 - 00:50, said:

O fi şi mare lider în domeniu, această firmă...
Nu am auzit în viaţa mea, de ei !
Nici eu.

#6
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postloock, on 10 noiembrie 2013 - 01:00, said:

Da, insa nu toti sunt genii ca tine.

Sunt si oameni care isi fac mobila la comanda intre 3000 si 17000++ de Euro.
Evident, daca erau genii, nu cheltuiau atatia bani pe mobila, masini, case, vacante, restaurante, cluburi, etc... Posted Image
Se multumeau si ei cu niste salarii mici, muncite din greu, sau din contra, mai putin muncite, sa nu se oboseasca cumva prea tare cu munca, si apoi nici nu cheltuiau banii pe desertaciuni, ca sa nu moara de foame....

Mai on topic, legat de subiectul thredului, este bine de stiut, si multumim initiatorului pt. informare.
Cred insa ca, daca cerceta si se informa inainte pe net, nu mai ajungea sa sufere cele povestite Posted Image

Chiar daca in RO nu prea exista o cultura a feedback-ului si a review-urilor, printre altele si pt. ca oamenii au o mandrie stupida si nu vor sa afle altii ce ghinion au ei, tot gasea destule destule informatii de acest gen, mai mult sau mai putin similare.

Mda, ce sa zic multumim de avertisment, dar ce sa faci cine nu casca ochii,casca punga. La un mic search pe google - dupa primele 3 -4 linkuri care sunt ale firme pt site, facebook si youtube, ce crezi ca gasim "Norvinia - experienta nefericita"

#7
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
M-ati intrebat mai sus daca e ceva deosebit.. sau ce are de costa atat.
- Materialul folosit este MDF (da, stiu, nu e cine stie ceva, insa pe o scara a calitatii este imediat dupa PAL);
- Destul de mult a costat blatul din material compozit (cuart), avand o lungime liniara de aprox. 5m (2 laturi din bucatarie);
- In rest, accesorii de la Blum.

Ca fapt divers, inainte de a lua decizia de a colabora cu ei, am cautat pe net, am gasit acele forumuri, insa multe din discutii erau vechi: 2008 - 2009 - 2010. Plus ca un amic din facultate isi facuse in urma cu o jumatate de an bucatarie de la ei, am vazut-o, mi-a placut cum arata, iar feedback-ul despre ei a fost unul pozitiv. Asa ca, pentru mine, a cantarit mai mult fedback-ul amicului decat niste discutii vechi de 4-5 ani pe forum.. Greseala mea..

#8
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

View Postloock, on 10 noiembrie 2013 - 01:00, said:

Da, insa nu toti sunt genii ca tine.

Sunt si oameni care isi fac mobila la comanda intre 3000 si 17000++ de Euro.
Evident, daca erau genii, nu cheltuiau atatia bani pe mobila, masini, case, vacante, restaurante, cluburi, etc... Posted Image
Se multumeau si ei cu niste salarii mici, muncite din greu, sau din contra, mai putin muncite, sa nu se oboseasca cumva prea tare cu munca, si apoi nici nu cheltuiau banii pe desertaciuni, ca sa nu moara de foame....

Mai on topic, legat de subiectul thredului, este bine de stiut, si multumim initiatorului pt. informare.
Cred insa ca, daca cerceta si se informa inainte pe net, nu mai ajungea sa sufere cele povestite Posted Image

Chiar daca in RO nu prea exista o cultura a feedback-ului si a review-urilor, printre altele si pt. ca oamenii au o mandrie stupida si nu vor sa afle altii ce ghinion au ei, tot gasea destule destule informatii de acest gen, mai mult sau mai putin similare.
ce legatura are salariul (mic sau mare) cu cheltuiala???

nu poate omul sa castige mult dar sa nu vrea sa cheltuie??? mai ales pe prostii?

eu credeam ca aici e vorba de mobila de la astia "norvinia" si despre calitatea serviciilor lor versus piata. cand colo aflu ca se da in salarii...

@ andreic: lasa ca e super ca exista asemenea cheltuitori, asa creste economia si se reaseaza averile...

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Frate, pune si tu o poza cu bucataria aia ca ne-ai facut curiosi. Mai bine cumparai de la IKEA.

#10
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Am dorit in primul rand sa va spun pataniile mele cu aceasta firma incat sa nu mai fie nevoie sa treaca si altcineva prin ce am trecut eu.

Cat a costat este absolut irelevant. Sunt si bucatarii de 2000 lei, sunt si de 2000E, sunt si de 20.000E. Sunt si pentru 5mp, si pt 10mp si pentru 100mp. Sunt si oameni care merg cu autobuzul/metroul, si altii care conduc Ford Focus, altii Golf, altii Audi. Si nu, nu am nici Audi, nici Golf si nici 100mp bucatarie.

Insa NU despre asta e discutia! Daca putem ramane ontopic, ok, daca nu, tot ok - insa eu nu voi mai lua parte.

#11
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Un lucru interesant in romania e ca poti sa ai aproximativ aceiasi calitate la un sfert de preturi la anumite chestii. Faptul ca cineva nu vrea sa cheltuiasca multi bani pe o categorie de produse nu inseamna ca nu isi permite ci poate ca a gasit ruta alternativa ieftina, fara bataii de cap.

Iar on topic.
Pentru 4000 de euro serviciile trebuiau sa fie exemplare, de asta platesti banii astia ca sa nu iti bati tu capu, sa nu umbli tu dupa materiale sa gasesti mesteri. Insa eu as considera evenimentul asta ca o chestie pozitiva, acum ai o experienta in plus de cum sa cumperi ( sau sa nu cumperi ) mobila.

Edited by trident, 10 November 2013 - 10:20.


#12
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Pune o poza sa vedem si noi de ce costa 4000 de euro

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Avand in vedere ca se gasesc bucatarii intre 500 si 20.000 Euro, o bucatarie de 4000 are un pret ok spre mediu. Ce va agitati atat cu pozele, de parca ar fi dat omul 20.000 pe ea?

Uite un exemplu: Eu am cumparat acum vro 4-5 ani mobila pentru camera fetelor mele de 3000 euro. Nici macar nu e cine stie ce: un pat etajat, 2 dulapuri de 90x60x200, o biblioteca cu birou lunga de vreo 2m, cu 40cm adancime si un mic raft "billy" de 60cm inaltime cu 2 polite. Se gaseau chestii similare si cu 3000 lei. Diferenta vizuala nu prea exista, insa exista o diferenta la detaliile care nu se vad: Calitatea placilor e alta decat la un PAL ieftin, imbinarile sunt cam toate metalice si cu sisteme ca lumea (am montat/demontat deja mobila de 3 ori, pentru ca intre timp m-am mutat de 2 ori) si este aproape la fel de solida ca la primul montaj (exceptia sunt dulapurile la care imbinarile nu mai stateau asa bine ca la inceput). Sunt multumit de calitatea mobilei respective, chiar daca in poze nu arata poate diferit de una mult mai ieftina. Erau si mai scumpe de asa, dar am considerat atunci ca nu are sens sa platesc si mai mult, ca diferentele de calitate erau minore.

La fel e si cu bucatariile astea mai "scumpe": Pot fi accesorii scumpe in ele care nu se vad (gen sertare care se inchid singure daca le lasi deschise si care au amortizor sa nu se tranteasca), blaturi sau chiuvete de calitate, robinetul poate fi destul de scump daca nu-i vreun chinezism ieftin, masina de spalat vase, cuptor, plita...toate astea pot fi scumpe sau ieftine, si pot ridica semnificativ costul unei bucatarii. Numai o masina de spalat vase poate fi peste 1000 Euro.

#14
mietzekatze

mietzekatze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2007
Hmmm....deci asta este o practica a lor pana la urma..Eu am patit cam acelasi lucru, numai ca in martie 2013, deci pe acolo se perinda oamenii luna de luna:). Am fost la ei in showroom, la recomandarea unei cunostinte, foarte prompti pana te prind cu banii. 4 saptamani fara probleme, insa cand s-au facut 4 saptamani si am sunat nu mi s-a mai raspuns la tel. Am fost la ei si culmea....agentul isi daduse demisia....fara sa anunte vreun alt coleg de situatie.  Am zis ca ma gandesc ca nu au dat-o in lucru, dar nu ma grabesc asa ca sa o faca bine. Inca 3 saptamani dupa care niciun raspuns. Am sunat iar si iar si iar, pana cand au venit. Cand au venit insa cu mobila, sertarele aveau un sistem ieftin pe care nu eu il comandasem, dar foarte dragut mi-au zis ca daca am semnat contractul cu sistemul ala asta e, nu mai am ce sa fac.  Dupa o mie de nervi ca nu asta am vrut si dupa rascitit contractul in care apareau doar niste coduri pe care logic nu eu trebuia sa le stiu si dupa 2 ore de dat telefoane ba la showroom, ba la fabrica, am reusit sa vb cu dl Costan care m-a asigurat ca este o situatie singulara din cauza agentului si ca-mi va schimba sistemele la sertare cu cele pe care le doream FARA SA PLATESC NIMIC IN PLUS. Bineinteles ca m-am calmat si au luat jumatate de mobila inapoi, dar nu au zis si cand va fi gata, asa ca am mai stat 3 saptamani ca nu aveau sistemele pe stoc si din astea. Mai avem mult pana departe, asta e. Noi sa fim sanatosi sa le putem duce.

View PostDokken, on 10 noiembrie 2013 - 00:05, said:

Vreau sa va detaliez pataniile mele si ale parintilor meu cu aceasta firma..

In iunie parintii mei au dorit sa redecoreze bucataria, implicit sa schimbe mobilierul de bucatarie. Dupa diverse cautari pe internet, vizite prin showroom-uri, au ales Norvinia, cu showroom in Home Design Mall. Colaborarea in aceasta faza a fost foarte ok, foarte prompti in a facea simulari pe calculator, in a raspunde la mail si telefon, precum si in a venit sa ia si cotele fizice la bucatariei.

La mijlocul lunii iulie, in momentul in care am fost ok cu o versiune de simulare propusa, am mers sa semnam contractul si sa achitam avansul de 30%. Valoarea mobilei: ~4000E; contractual, termenul de executie si livrare: 4 saptamani, iar pentru blatul din material composit termenul a fost de 7 saptamani.
Chiar inainte de semnarea contractului ni s-a spus ca aceste termene vor fi depasite cu 2 saptamani intrucat in luna august personalul fabricii din Brasov urmeaza sa intre in concediu. Asa ca abia la inceputul lunii septembrie urma sa primim mobila. Fiind deja intr-un stadiu avansat de colaborare, am zis ca este ok cu aceasta intarziere de 2 saptamani. Pierdusem deja vreo 2-3 saptamani cu diverse simulari, discutii, masuratori, iar ca sa mergem sa colaboram cu alta firma ar fi presupus mai mult de 2 saptamani.

In acest conditii, lucrarile de amenajare la bucatarie au fost programate sa fie finalizate inainte de inceputul lunii septembrie.

Incepand cu luna septembrie, ni s-a tot comunicat telefonic ca termenul de livrare se amana cu o saptamana. Din pacate acest lucru nu venea din initiativa firmei, la modul ca ei sa sune sau sa trimita un email prin care sa ne spuna acest lucru, ci eram nevoiti sa sunam noi sau mai rau, sa ne prezentam la showroom pentru ca la email si telefon incepusera sa nici nu mai raspunda.

Dupa amenintari cu OPC si multe telefoane abia in jurul datei de 10 octombrie au livrat si montat corpurile de bucatarie, dar nu inainte de a cere restul de bani inainte de montajul acestor corpuri.. Compromisul acceptat de ei a fost sa facem plata imediat dupa ce oamenii descarca marfa din auto-utilitara. La sfarsitul acestei etape din montaj au existat componente ce necesitau corectii. "Promisiunea" lor a fost ca vor aduce aceste piese in acelasi timp cu blatul din material composit, chiuveta (tot din materia composit) si bateria de chiuveta, nu mai tarziu de o saptamana.

In realitate nu a trecut o saptamana ci ~5 saptamani, timp in care:
- la telefon nu mai raspundea nimeni, nici la email;
- agentul de vanzari care s-a ocupat de comanda/schita/simualre/masuratori si-a dat demisia, neexistand altcineva care sa preia comanda; atunci cand reuseam sa vorbim cu cineva, ni se comunica faptul ca tot el, "vechiul" agent se ocupa pana la incheierea comenzii, chiar daca nu mai lucreaza;
- am reusit sa facem rost de numarul de telefon al asociatului ("patronul") acestei firme, insa la telefon nu raspundea, iar atunci cand o facea, venea doar cu promisiuni ca in 1-2 zile se rezolva;
- ca sa si exemplific putin scuzele lor: prima oara cand trebuiau sa vina sa aduca blatul ni s-a spus ca s-a spart blatul la gaurire si ca abia intr-o luna si jumatate poate sa aduca altul; asa ca am schimbat cu alt blat, tot din material composit, unde ni s-a confirmat disponibilitatea acestuia -> de data aceasta, in ziua in care trebuia sa fie livrat am aflat ca fix atunci incepusera sa il taie si au observat ca este ciobit;
- s-a intamplat ca intr-o vineri seara, pe undeva inainte de incheierea programului sa il gasesc pe asociat, un domn R. Costan, la showroom. I-am adus la cunostinta faptul ca a fost facuta plangere la OPC inca din 1 saptembrie, ca urmeaza sa ii fac reclamatii acolo unse pot face (doar ca sa vina in control la ei, pentru ca sigur atunci cand un control merge la o firma nu placa fara o amenda data), iar ca in ultima instanta il voi da si in judecata, chit ca voi sta cu el prin tribunal un an de zile, la modul optimist vorbind. Din nou, promisiuni ca in 2-3 zile vor veni la montaj.
- intrucat expirase termenul de 30 de zile cand OPC Brasov trebuia sa ne ofere un rezultat, am facut reclamatie la ANPC Bucuresti, iar in 2-3 zile am si primit telefon de la inspectorul care trebuia sa se ocupe de dosarul de la Brasov. Raspunsul inspectorului a fost ca: exista foarte multe plangeri din Brasov impotriva acestei firme, ca si-au inchis punctele de lucru din Brasov astfel incat nu mai pot fi gasiti, iar ca situatia lor financiara nu este una roz, fiind la un pas de intrare in insolventa si ca nu prea sunt multe variante prin care sa se miste ceva.

Insa ceva s-a miscat si abia astazi au venit sa monteze blatul&chiuveta, precum si restul materialelor ramase de corectat de la montajul anterior. Normal ca nici de data asta lucrurile nu au mers chiar ok: o polita au uitat-o, iar o bucata de plina pentru blat, la manevrarea acesteia, a fost sparta in 4-5-6 bucatele. Promisiunea lor a fost si de data asta ca in 4-5 zile vor aduce alta plinta, precum si acea polita.. Am preferat insa a lipi plinta asa, crapata, decat sa mai asteptam iar 4-5-6 saptamani.

In final, fata de termenii contractuali:
- intarziere de 7-8 saptamani pentru corpurile de bucatarie;
- 4-5 saptamani pentru blat.

Nu are rost sa deschiu aici disconforul de a nu avea o bucatarie, timpul pierdut cu telefoane, mailuri, vizite la showroom, reclamatii, nervi, etc.

Concluziile.. va las pe voi sa le trageti.


#15
dennver

dennver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2007
foarte tare... eu am avut proasta inspiratie sa nu caut pe net inainte. Abia acum cand s-a ingrosat gluma am zis sa vad daca au mai avut si altii probleme cu ei si... surpriza. Mi s-au parut atat de profi cand am vb cu ei in showroom incat am renutat la 2 firme care aduceau mobila din import si i-am ales pe ei. Fix aceleasi probleme pe care le vad si la ceilalti... Agentul care a luat comanda a plecat de la ei imediat dupa semnarea contractului si i-a predat lui Costan (care cred ca e asociat sau ceva ca e si el si nevasta-sa acolo). Cand au venit la montaj, cu intarziere bineinteles am constatat ca lipsesc diverse chestii sau nu sunt asa cum trebuia sa fie, etc. Evident au promis ca remediaza in cel mai scurt timp... iar acum nu mai raspunde nimeni la telefon si nici la email. Pe langa aceste aspecte si calitatea mobilierului lasa de dorit. Mobila e plina de ericsoane sau cum se numesc acele suruburi cu imbus, ma asteptam la niste demontabili sau ceva. Corpul pentru frigiderul incorporabil daca nu e prins de restul mobilierului cade la cea mai ica adiere, nu are nici-un fel de intaritura in spate. Una din firmele la care am renuntat aducea mobila din germania si corpurile veneau gata asamblate, incleiate, cu cepi de lemn. Nu inteleg ce e in capul lor su cum reusesc sa fie atat de dezastruosi. Sper ca nu au dat inca faliment si ca o sa rezolv intr-un fel pana la urma. Azi am reusit sa vorbesc cu unul din baietii de la montaj si mi-a zis ca se intereseaza el ce si cum si ma suna.

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003
Oare o reclamatie la OPC n-ar ajuta?

#17
dennver

dennver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2007
Cu siguranta i-ar ajuta pe ei sa intre mai repede in faliment, amenzile sunt destul de mari... pana la urma o sa fac si asta si o sa fac si o plangere la politie pentru inselatorie...

Dupa ce le-am dat un mail cu amentintari mi-a raspuns d-na Costan care si-a cerut scuze pentru neplacerile creatre si m-a asigurat ca se va ocupa personal de finalizarea proiectului. Mi-a promis ca luni dimineata (04.08) or veni sa aduca restul de mobilier si sisteme, iar dupa amiaza sau cel tarziu marti dupa amiaza vor veni baietii sa le monteze. Au venit luni dimineta si au lasat pachetele dar pt. montaj nu au mai venit si acum nu mai raspund la mail-uri... iar eu stau ca pachetele de mobilier imprastiate prin casa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate