Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce se intampla daca imi vreau sa raman intr-o tara

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
boss25

boss25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.08.2007
Salut, de multa vreme ma tot macina un gand....si anume sa imi strang bani pentru o vacanta in SUA, sau Hawaii si sa merg si sa nu ma mai intorc...sau oricare destinatie exotica.....stie careva pe cineva care a facut asta?Sau are cineva vreo idee despre ce ar trebui sa faci?

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
arunci pasaportul/buletinul si o faci pe mutul. IMHO

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postboss25, on 07 noiembrie 2013 - 00:50, said:

Salut, de multa vreme ma tot macina un gand....si anume sa imi strang bani pentru o vacanta in SUA, sau Hawaii si sa merg si sa nu ma mai intorc...sau oricare destinatie exotica.....stie careva pe cineva care a facut asta?Sau are cineva vreo idee despre ce ar trebui sa faci?

Boss, nu uita sa iei un manual cu tine, sau mai intai sa inveti limba romana (Ce se intampla daca imi vreau sa raman intr-o tara )

Sa revenim:
Ca sa traiesti intr-o tara straina, ai nevoie de
- O asigurare
- O locuinta / un domiciliu
- Bani
- Un loc de munca

Si puzzle-ul e in felul urmator : daca nu ai acte, singurul care te poate ajuta e patronul, care iara nu te ia fiindca nu ai drept de lucru, sau acte asupra ta. Ca sa iti faci actele iti trebuie un domiciliu, iar ca sa iti poti lua un domiciliu iti trebuie un loc de munca, pentru ca iti cere fisa de plata cand inchiriezi o casa sau apartament.

Edited by Andreysc7, 07 November 2013 - 01:02.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAndreysc7, on 07 noiembrie 2013 - 01:00, said:

- O asigurare

Daca te referi la asigurare medicala ai gresit tara. La ultima strigare in US erau 48+ milioane fara asigurare. Se screm cumva sa o faca universala dar asta ar insemna ca 93+ milioane nu si-ar mai permite-o, nu ma intreba cum.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postf300, on 07 noiembrie 2013 - 01:12, said:

Daca te referi la asigurare medicala ai gresit tara. La ultima strigare in US erau 48+ milioane fara asigurare. Se screm cumva sa o faca universala dar asta ar insemna ca 93+ milioane nu si-ar mai permite-o, nu ma intreba cum.
eh, na eu cand venit in Franta mi-au cerut si asigurarea medicala :) (taicamiu lucra deja aici de vreo 5 ani inainte sa vin si eu)

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Omul este chitit pe Hamerica...

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
te duci acolo ca un boss, apoi cand te gaseste serviciul de imigrari ilegale esti deportat in romania, tot ca un boss
vei primi si interdictie de a intra in sua vreo 10 ani

#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009
Te ascunzi sub vreun cocotier in Hawaii si ii dai cu cititul. Cand tocmai ti-ai pus la punct lb romana, un rauvoitor te da de gol, ramai cu o vacanta prelungita in Pacific si te bucuri de revederea superbei noastre tarisoare. Dupa aia o iei de la cap, poate gasesti o destinatie mai "sigura". Iti recomand o Indonezie, Filipine, sau ceva de vis precum un satuc pierdut in Anzii bolivieni, unde ai sansa sa vezi condorul cu ochiu' liber. Posted Image

Edited by nniki, 07 November 2013 - 01:32.


#9
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Ma gandeam la asta, daca stii engleza si ai accent foarte bun de american, poti sa te duci sa-ti faci acte de USA? zicand ca esti un om ai strazii si nu ai avut pana acum acte? , bagi dume din alea :lol: .

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Vrei sa te duci in america ?

Am eu niste idei tehnic legale care-ti pot aduce o caruta de bani si cu care poti sa traiesti linistit pana la adanci batraneti, sau pana te impusca concurenta.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Te duci in America si te inrolezi in armata, daca supravietuiesti la o tura in Afganistan si una in Irak iti dau ei cetatenia, si daca ramai invalid iti asigura si pensie Posted Image

Edited by eugeniusro, 07 November 2013 - 05:58.


#12
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Amuzanta aia cu America sau Hawaii - fie vorba intre noi, Hawaii e printre cele mai proaste alegeri pentru un imigrant.

Du-te-n California, ca aia-s fraieri rau, ii cocolosesc pe ilegali de nu se poate.

#13
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View PostAndreysc7, on 07 noiembrie 2013 - 01:13, said:

eh, na eu cand venit in Franta mi-au cerut si asigurarea medicala Posted Image (taicamiu lucra deja aici de vreo 5 ani inainte sa vin si eu)

esti in franta pretenas??

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAndreysc7, on 07 noiembrie 2013 - 01:00, said:

- Un loc de munca
Boss, pai ce, tu te duci acolo sa muncesti?!!! Prost sa fiu sa ma duc acolo sa muncesc!

#15
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postboss25, on 07 noiembrie 2013 - 00:50, said:

Salut, de multa vreme ma tot macina un gand...
Mda te macina rau de tot vad...
Si tu Brutus? Si de-abia acum?

View Postboss25, on 07 noiembrie 2013 - 00:50, said:

... sa merg si sa nu ma mai intorc...
Sari din avion fara parasuta!

Edited by colombo2003, 07 November 2013 - 11:07.


#16
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013

View Postboss25, on 07 noiembrie 2013 - 00:50, said:

Salut, de multa vreme ma tot macina un gand....si anume sa imi strang bani pentru o vacanta in SUA, sau Hawaii si sa merg si sa nu ma mai intorc...sau oricare destinatie exotica.....stie careva pe cineva care a facut asta?Sau are cineva vreo idee despre ce ar trebui sa faci?

- Stiu eu pe cineva dar nu pot sa iti dau foarte multe detalii. Totusi stiu cateva chestii utile.
- Cand ajungi acolo, banii pe care ii ai la tine sa iti ajunga pt supravietuire macar 3 luni! (cazare, mancare, drumuri etc);
- In timpul asta trb sa gasesti patroni mai underground care primesc si imigranti la negru sa lucreze. Unii patroni sunt chiar ei imigranti care stau la limita legalitatii. Unii o sa fie acceptabili, dar daca dai de un jegos care trage de pe tine trb sa abandonezi imediat indiferent de ce iti promite ala;
- Cazare ieftina (la jumate de pret) gasesti daca abordezi pe strada negri sau imigranti de acolo, si unii din ei au fost in aceeasi situatie ca tine. Dar sa ai grija sa aiba fizionomia fetei de om decent, sa nu iti para infractor ca ai belit p*** daca te face si nu ai la cn sa ceri suport;
- Vezi ca trb sa fii pregatit sa faci si chestii mai putin legale, cand vremurile o cer, dar tu sa fii cinstit in 95% din cazuri ca iesi mai bine asa;
- O sa ai nevoie de un job si cand il prinzi trb sa devii cel mai marfa angajat, preferatul sefului!!! O sa te ajute faza asta ca posibil ca seful sa te ajute si cu niste acte provizorii daca are pile (si in tarile super-dezvoltate e coruptie dar nu se vede yeeey Posted Image!);
- Sa stii a vorbi limba folosita de aia!!!;
- Depinde de cat noroc ai, dar daca vrei musai si ai auzit prin cartier ca altcineva a facut asa si i-a mers si crezi ca ai si tu sanse, o sa ai parte de niste vremuri incredibil de faine, pe care nu le-ai trait vreodata in tara. Totusi, daca Doamne-Doamne te paseaza la Dracu si ala iti f*** niste ghinion, deasemenea necazul poate fi mai mare decat cele pe care le-ai avut in tara pana acum;
- Totusi cu toata criza asta de acum eu nu recomand sa pleci fara pont stabil (cunostinte deja aflate acolo pe succes de o vreme);
- Sa nu pleci iarna, ci doar primavara! Ca daca te jefuieste careva, pana ajungi inapoi in tara o sa trebuiasca sa boschetaresti;
- Sa nu faci infractiuni grave, si sa stii conditiile de detentie din tara respectiva dinainte sa ajungi acolo!!!;
- Daca te combini cu o gagica pe acolo posibil sa te ajute aia mai mult decat iti imaginezi Posted Image;
- Preferabil e sa stai 3 ani aici macar sa primesti o calificare la oricare din scolile de meserii cu compatibilitate Europeana, iar abia apoi sa pleci. Daca deja ai cursuri absolvite incearca sa gasesti compatibilitati si pleaca pe baza lor! E MULT mai simplu si mai sanatos asa, e varianta normala de a proceda!;
- bla blablabla blabla. Succes! Posted Image)

Edited by -incoerent-, 07 November 2013 - 14:34.


#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postboss25, on 07 noiembrie 2013 - 00:50, said:

Salut, de multa vreme ma tot macina un gand....si anume sa imi strang bani pentru o vacanta in SUA, sau Hawaii si sa merg si sa nu ma mai intorc...sau oricare destinatie exotica.....stie careva pe cineva care a facut asta?Sau are cineva vreo idee despre ce ar trebui sa faci?
Intra acilea pe site si vezi

Ai toate sansele, cred eu sa admiri SUA o perioada dupa gratii si apoi trimis acasa cu o mare pata la dosar.

Edited by Kokoshmare, 07 November 2013 - 14:34.


#18
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postonlyone, on 07 noiembrie 2013 - 01:23, said:

te duci acolo ca un boss, apoi cand te gaseste serviciul de imigrari ilegale esti deportat in romania, tot ca un boss
vei primi si interdictie de a intra in sua vreo 10 ani
Nu-ti da nici o interdictie si nici nu te arunca ca aia nu au bani acum nici de chibrituri sa-i dea foc inainte sa emigreze cu totii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate