Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Donatii/Adoptii Caini

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Donez un mascul golden retriever, face 3 ani in martie 2017. Cumparat de la canisa http://www.goldenret...er-romania.com/ . Castrat, cipat, acte, vaccinat, sanatos, fara displazie de sold.

Din pacate copii au crescut si nu avem timp suficient sa ne ocupam de el si se plictiseste. Este un caine activ care adora sa se joace si sa se faca placut.

Cine este interesat este rugat sa ma contacteze privat. Mergem impreuna la un medic veterinar ales de Dvs (in Bucuresti), il verificati si daca totul este ok este al Dvs. Repet, e un caine de rasa luat de la crescator, nu metis.

#74
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pai acuma il dai, dupa ce te-ai chinuit sa-l cresti? Pana acum a fost pui fiindca goldenii si labradorii se maturizeaza tarziu, le vine mintea la cap dupa varsta de 3ani. Abia de acum incolo se cuminteste si te vei intelege cu el ca si cu un om. Eu zic sa te mai gandesti un pic inainte de a lua o decizie atat de drastica. Si mai trebuie sa te gandesti si la ce va fi in sufletul lui cand se va trezi printre straini. Risca sa cada in depresie si nu isi va mai reveni. Am avut eu un caine care a intrat in depresie dupa ce a murit celalalt caine. Devenise de nerecunoscut. De unde avea porecla "Veselie" atat era de vioi si bine dispus tot timpul, ajunsese o leguma: zacea tot timpul, nu mai latra, i-a scazut sistemul imunitar si a inceput sa se imbolnaveasca. Ce mai, era alt caine!

#75
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Mesajul de mai jos este actual, catelul isi cauta un nou stapan.

View Postdon_King, on 25 ianuarie 2017 - 10:03, said:

Donez un mascul golden retriever, face 3 ani in martie 2017. Cumparat de la canisa http://www.goldenret...er-romania.com/ . Castrat, cipat, acte, vaccinat, sanatos, fara displazie de sold.

Din pacate copii au crescut si nu avem timp suficient sa ne ocupam de el si se plictiseste. Este un caine activ care adora sa se joace si sa se faca placut.

Cine este interesat este rugat sa ma contacteze privat. Mergem impreuna la un medic veterinar ales de Dvs (in Bucuresti), il verificati si daca totul este ok este al Dvs. Repet, e un caine de rasa luat de la crescator, nu metis.


#76
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Am de dat opt maidaBraci superbi, in principiu le-am gasit stapani dar sant tarani de la tara si tare mie ca nu o sa aibe grija de ei cum trebuie, tinuti in lant si o coaja de paine cand isi aduc aminte, nu mai vorbesc de tratamente. Poate doreste vreunul din colegii de forum sa adopte un cateleus, sant langa Bucuresti, dar la nevoie ma deplasez eu ~ 100 km in jurul Bucurestiului.

Attached File  IMG_20181104_104437.jpg   485.88K   100 downloadsAttached File  IMG_20181104_104252.jpg   682.1K   101 downloads

Sunt ca argintul viu, tare greu de fotografiat, dar daca doriti incercam si unele mai "artistice".

Attached File  alma.png   5.83MB   96 downloads

Ea este mamica.

#77
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Cateii s-au dat de mult, scuze de intarziere.

#78
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
am si eu o intrebare si un sfat.
fetita mea a gasit un catel pe strada,o corcitura de ciobanesc de bucovina.
a vrut sa-l ia acasa,noi stam la bloc si avem deja un catel shit-tzu si stiind ca acesta creste foarte mare nu i-am permis sa il aducem in casa,in schimb in spatele blocului i-am amenajat un loc.
la cateva zile alti vecini au adus cusca mare si fiecare a inceput sa aibe grija de el.i s-a dat de mancare etc.
ieri dupa 7 luni de cand il avem,un alt vecin de la o alta scara a facut sesizare la primarie ca cica l-ar fi muscat si sa il ia de acolo.
blocul e cu 7 scari,dar cainele sta doar in dreptul a doua scari si vecinii de la aceste 2 scari au fost de acord cu el.Vecinul care a facut sesizarea sta la a treia scara,unde cainele nici nu merge,dar pur si simplu nu l-a mai vrut acolo.
au venit ieri cei de la adapostul de animale,l-au tranchilizat si l-au luat.
ce am puteam face pentru a-l lua inapoi?
multumesc

#79
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sa gasesti pe cineva care sa-l ia acasa. Persoana respectiva trebuie sa mearga la adăpost, sa semneze niste hârtii ca il adopta. Si repede, ca in cateva zile il vor omori.

#80
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Attached File  65010887_112850869993639_7006334438627868672_n.jpg   124.81K   113 downloads
Attached File  64873148_112630916682301_7982583404111593472_n.jpg   90.83K   116 downloads
Attached File  64898425_112633443348715_3053471037330030592_n.jpg   169.42K   114 downloads




In Branesti, pe strada Oltului, la lac, un Husky/Akita? pierdut. Este prietenos dar speriat. E costeliv, nemâncat, nebăut, cred că stă de ceva zile pe străzi. L-am luat la noi in curte. Cine doreste sa-l adopte ma poate contacta in privat.

#81
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
L-ai controlat daca are microcip? Frumos caine, pare sa fie Akita.

#82
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Donez cățelușă în vârstă de 6 luni.

Este deparazitată, vaccinată, perfect sănătoasă.  
Extrem de energică, prietenoasă și jucăușă.  
A crescut împreună cu pisicile casei,  nu are nicio tendință agresivă față de pisici,  chiar dacă le latră atunci când le vede pe casă sau pe gard.

A crescut într-o curte mare și este obișnuită să-și facă nevoile doar într-o parte a curții,  nu murdărește terasa sau pavajul.  
Este un câine de talie medie (12-15kg),  foarte bună de pază,  dar echilibrată atunci când este scoasă la plimbare pe stradă sau în parc.  

Blana este suficientă pentru climatul nostru,  iar asta îl va ajuta pe stăpân,  pentru că nu va trebui să o tundă vara.  

Este născută pe 9 iunie 2020.    
Persoana care se oferise să o adopte,  din nefericire, datorită unor probleme grave de sănătate a trebuit să se mute de la casă la bloc și nu a mai putut să o ia, pentru că este  cam măricică pentru un apartament și fiind energică are nevoie de mai mult spațiu.

Câteva poze recente (de zilele trecute).
Attached File  0770DE04-897D-4922-8F4E-5DEA2E970034.jpeg   450.47K   92 downloads

La plimbare prin parc și prin port alături de mama ei (cea din dreapta este mama cățelușei oferite pentru adopție).

Attached File  1D0F6E89-12FE-4198-8C35-506A21C8CEBE.jpeg   635.66K   95 downloads


NU are cip implantat.  
Are carnet de sănătate cu situația vaccinurilor, dar am lăsat ca ciparea să fie făcută de către noul stăpân,  pentru a avea datele lui pe cip.
Nu i-am dat nume,  tot pentru a lăsa libertate deplină celui care o va adopta.  Eu o strig “Fetița”  și răspunde,  dar nu am exagerat cu acest “nume” provizoriu.

Mă ofer să o aduc celui care o va adopta ORIUNDE în țară.    
Ofer și o placă electrică de încălzire pentru a fi lăsată afară, pe terasă,  în timpul nopții.  

Vine Crăciunul.   Un suflet de cățel credincios va bucura viața unui părinte în vârstă,  sau va fi alături de un copil.  
Nu este pretențioasă,  mănâncă orice,  inclusiv cartofi,  sfeclă,  ardei gras.   Este câinele ideal de curte,  pază, joacă și companie.  
Nu mușcă vizitatorii (doar îi latră),  eventual sperie și descurajează potențialii intruși.   Dar,  în același timp,  fiind crescută într-o societate,  nu pune probleme pentru stăpân,  nu trebuie închisă ca să nu atce musafirii sau să muște vreun copil atunci când scapă pe stradă.   Este o cățelușă simplu de întreținut.

Tot ceea ce își dorește este puțină iubire.  

Ofer orice altă informație necesară, pot face clipuri video   etc

#83
berbondac

berbondac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.04.2012
Dam spre adoptie femela ciobanesc german cu parul lung. Are 6,5 ani si este cu pedigree.

A crescut la curte unde a stat in padoc (aproximativ 2,5 ani), dar am fost nevoiti sa ne mutam la bloc unde s-a adaptat foarte bine.
Nu latra in casa (cu exceptia curierilor) si isi face nevoile afara. Pe timpul zilei daca ramane singura in casa are cusca ei in care sta fara probleme 12 ore. Cusca e barlogul ei, acolo refugiindu-se cand copiii fac prea mare taraboi.

Este sociala cu oamenii (in special copiii), dar are unele probleme cu alti caini sau pisici.

Are toate vaccinurile la zi, cu deparazitarea externa si interna facuta in mod regulat. (deparazitare externa 3 luni, externa 1 luna). Este sterilizata de aproximativ 3 ani, mananca doar boabe si nu are probleme de sanatate (de exemplu, displazie).

Pentru mai multe informatii ma puteti contacta la 0741 078 651

Attached Files



#84
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
In weekend au trecut pe aici niste gunoaie de oameni din Pitesti sa lepede un pisoias la parintii lor de la tara.Si asa ne-am trezit cu pisoiu la poarta.Avem doi in casa si 3 aciuati in curte,nu mai putem sa adoptam un altul.E dornic de afectiune,mascul,pui,de rasa,are parul lung,mananca si croace-bobite,nu e bolnav..Daca il vrea cineva sa se exprime,dar nu ca obiect de joaca pentru copii.Altfel il duc altei familii de gospodari,mai gospodari ca noi,ce au o mica ferma.

Attached Files



#85
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.03.2014
Am o prietena care a adoptat de aici https://rolda.ro/adopta-un-caine/ si de atunci incurajez si eu oamenii sa o faca.

#86
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008
Salutare

Donez bichon maltez in varsta de 2 ani, alb, de ~8kg. Este cumparat din canisa si mi-au fost prezentati parintii ca avand pedigree... In fine, nu asta a contat si nu conteaza nici acum. Are carnet de sanatate, vaccinuri facute si cip implantat. Nu este sterilizat. Poate fi jucaus si energic, mai ales afara dar, daca nu-l bagi in seama (desi trebuie neaparat s-o faci dupa ce intri in casa) poate dormi linistit toata ziua. A stat singur in casa de dimineata pana seara si n-am avut reclamatii. L-am luat la drumuri cu masina de peste 3 ore, fara oprire, si n-am stiut ca am caine in masina. Este si un pic alintat. A fost intretinut bine, periat, dus la salon aproape lunar, primeste mancare super premium, sticks pentru dinti si recompense cand face ce i se cere. A fost dresat si stie sa raspunda la cateva comenzi. Nu am avut probleme cu el afara in ceea ce priveste alte animale, nu pleaca dupa pisici, dar nici n-a interactionat prea mult cu alti caini ca sa stiu exact ce temperament ar avea... ii placea, cand era pui, sa se joace cu un cane corso.
Din pacate are probleme cu copiii care-l iau la smotocit stand la acelasi nivel cu ei, si a avut o problema si cu fiica mea. Asa ca ne vedem nevoiti sa-i cautam alta casa.
Am avut experiente neplacute cu site-urile de adoptii (sau anunturi) cand am incercat sa adopt o pisica si mi-e frica sa-l postez acolo. Nu vreau sa ajunga la cineva care sa-l ia ca sa-l vanda sau mai stiu eu pentru ce alt motiv. Se da cu declaratie de adoptie, la veterinar, cu inregistrarea noului stapan. Nu vreau pur si simplu sa scap de el, vreau sa-i gasesc o casa noua unde sa fie cel putin la fel de bine tratat. De aici va pleca cu tot ce are nevoie, tot ce foloseste in casa si afara.
Pot oferi oricate alte detalii, aici sau la telefon (PM pentru numar). Poate se gaseste cineva aici sau cineva de aici care cunoaste vreo persoana, care l-ar putea adopta.

Attached File  10BA7228-6CD9-4D98-A344-D85E7F91EE31.jpeg   212.3K   153 downloadsAttached File  EAB57A2A-D9D2-4A72-A9A4-8079E113239C.jpeg   218.3K   152 downloadsAttached File  047300B6-8028-43BF-8854-BCDA75F0775A.jpeg   360.77K   152 downloadsAttached File  D18C9F6B-635D-434D-83DB-B6CE284D9BFA.jpeg   524.82K   147 downloads

Edited by LaurentiuT, 16 March 2023 - 21:58.


#87
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Editat

Edited by Chayah, 17 March 2023 - 10:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate