Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afacere cu Hartie Copiator !

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013
Salutare tuturor.
Numele meu este Tudor si am 24 de ani.
De 10 luni am un magazin de papetarie si birotica la mine in cartier. Treaba merge binisor si in ultima vreme m-am extins ajungand sa duc marfa (pe care o iau de la Bucuresti) si altor magazine. In viitorul apropiat ma gandesc sa imi fac un catalog cu toate produsele (domeniu pt site deja am luat) si sa angajez un agent de vanzari pentru a-mi spori cifra de afaceri.
Introducerea fiind facuta , o sa trec la partea cu afacerea.
Magazinul consuma destul de multa hartie ( undeva la 150-200 topuri pe luna) , astfel ca am inceput sa caut surse mai ieftine ca sa o cumpar. In Romania nu am gasit absolut nimic acceptabil. Site-urile ofera hartia de la 10-12 RON incolo . Momentan ma aprovizionez de la Metro la un cost de 10.5 lei / Top.
Astfel am inceput sa caut ... si am tot cautat. Am gasit hartie ieftina in Asia. De la 0.3$ pe top . Tin sa precizez ca are aceleasi caracteristici ca hartia care se gaseste la noi pe piata. Fiind la inceput ( si dispunand de o suma destul de mica ) nu m-am aruncat la asa ceva , mai ales ca nu stiu nimic din treaba cu importul. Am mai sapat si intr-un final am gasit o firma germana care importa hartie tot de acolo dar care are un mega depozit in Budapesta.
Pretul e putin mai mare (0.6 euro per top) , dar tot e de 4 ori mai mic decat orice as gasi pe piata romaneasca.
Momentan lucrez la amenajarea unui depozit pentru a pastra hartia pana o pot vinde.
Poate printre cei care citesc acest topic se vor gasi si persoane interesate de o astfel de afacere , si de ce nu poate punem de o colaborare.
Numai bine !

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Pana reducem costurile cu hartia, nu e mai eco-friendly sa reducem consumul de hartie?

Eu la vechiul job reusisem asta, aveam manuale service in format electronic pe talbete si e-reader-e si laptop-uri, pentru documente interne cu importanta scazuta foloseam hartii mai vechi, imprimand pe fata libera si nu printam orice chestie intra in mail, iar aceasta reducere de costuri s-a observat in timp..

#3
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013
Personal partea cu mediul ma lasa cam rece ( no offence ) . Grosul comenzilor mele e reprezentat de caiete de sarcini pt diverse licitatii care trebuie sa fie impecabile din toate punctele de vedere .

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Pana la urma in ce oras activezi ca nu e clar. Afacerile astea merg o perioada pana la un punct dupa se plafoneaza, nu ai sa te imbogatesti pentru ca sunt foarte multe. Spui ca te lasa rece partea cu mediul, dar nu o sa mai fie asa peste 2-3 ani. Romania e putin in urma cu tehnologia dar se indreapta si ea catre paper-less. Scoate cat poti acum, dupa te reorientezi. Personal nu vad de ce ti-ar trebui partener, pare ca te descurci singur. E dureros cand profitul se imparte si munca nu da cu semn egal la final de luna. Bafta.

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cere un pret la o tipografie, s-ar putea sa iesi mai ieftin. Banuiesc ca e vorba de hartie offset 80g/mp.

#6
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013
Partea cu partenerul ar fi ok pentru prima comanda. Comanda minima e de 8700 topuri hartie . Vinzi mult mai usor 4350 topuri :)) . In plus hartia se strica in timp , oricat de bune ar fi conditiile in care o pastrezi .
Pretul minim pe care il poti obtine e undeva la 7 - 7.5 Ron + TVA in acest moment. Am cautat enorm sa gasesc hartie mai ieftina chiar si la cantitati mari si nu am avut succes. Lunar bat centrele comerciale din bucuresti si nici acolo nu am avut mai mult noroc.

#7
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Cu 8700 de topuri de hirtie cred ca facem caiete de sarcini si licitatii de vindem toata Romania.

Eu zic ca daca ai afacerea cu statul, nu te mai incurca cu un partener.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cauta la furnizorii de hartie pentru tipografii, o iei de acolo, o tai tu si o ambalezi. ia fa un calcul.

#9
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
9.99 Ron topul de la Real Craiova, cumparat vineri.

#10
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 Quantum, on 28 octombrie 2013 - 14:46, said:

Cauta la furnizorii de hartie pentru tipografii, o iei de acolo, o tai tu si o ambalezi. ia fa un calcul.

Asta de care este, din aia la sul? Nu iti trebuie utilaje pentru taiat?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca vinzi doar 150-200 topuri de hartie pe luna atunci doar o reducere substantiala a pretului ar justifica efortul pe care-l depui tu pentru a gasi un alt furnizor.

#12
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013

 mihalexmihalex, on 28 octombrie 2013 - 14:52, said:

9.99 Ron topul de la Real Craiova, cumparat vineri.

Pai da ... dar eu o cumpar cu 2.7 lei + transportul din Budapesta ( aprox 400 euro pe tir ) , cu cheltuielile de depozitare ies undeva la 3.5 ron / top . Si nu hartie Tip cum iei din Real , hartie din clasa A+ cu brightness de peste 105% :) .

 _Smiley_, on 28 octombrie 2013 - 15:23, said:

daca vinzi doar 150-200 topuri de hartie pe luna atunci doar o reducere substantiala a pretului ar justifica efortul pe care-l depui tu pentru a gasi un alt furnizor.
Si daca ar fi doar atat , diferenta de pret e undeva la 7 Ron / Top . Adica 1 salar :)) .
Asta nu e nimic , dar am 3 cunostinte ( 2 copy center ca si mine si 1 firma mare ) care ar cumpara de la mine cantitati macar egale cu cea pe care o consum eu lunar.
Fara sa dau anunturi pe net sau sa dau zvon in tara.

Am postat aceasta idee a mea aici in speranta ca mai gasesc si alte persoane care au incercat sa faca asa ceva , sau ar cumpara hartie in cantitati mai mari.
Ca o idee RTC (firma de top din Romania pe partea de distributie ) , vinde la mine in Municipiu * nu dau nume ca sa nu fie probleme* , 2 Tiruri pe luna la un pret de 8.75 Ron + TVA .

#13
autonet02

autonet02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
Esti sigur ca o iei din Budapesta cu pretul asta? Din ce zona a tarii esti?

#14
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013
Yep , am discutat deja detaliile despre transport si plata cu firma nemteasca.
Din Transilvania , orasul exact ti-l pot spune doar pe privat.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca esti din transilvania, atunci da o fuga pana la budapesta sa vezi cu ochii tai hartia minune. sa nu te trezesti cu foi mai subtiri decat foaia de calc, pe care nu ti le va mai cumpara nimeni.

#16
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013

 _Smiley_, on 28 octombrie 2013 - 19:40, said:

daca esti din transilvania, atunci da o fuga pana la budapesta sa vezi cu ochii tai hartia minune. sa nu te trezesti cu foi mai subtiri decat foaia de calc, pe care nu ti le va mai cumpara nimeni.
Iti dai seama ca prima data vezi hartia si abia apoi o cumperi. Firma e nemteasca si are cam tot ce trebuie ...

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca ei iti vand cu 3.5 lei ceva ce tu gasesti pe aici doar cu 10.5 lei, atunci ceva e in neregula...

Edited by _Smiley_, 28 October 2013 - 20:23.


#18
SONYKRO

SONYKRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2013
Daca tu cumperi cu 1 leu un pix si eu acelasi pix il iau cu 0.1 , ce e neiregula cu asta ? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate