Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Alte locuri minunate din Grecia continentală

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Mi-am adus aminte că şi @AdrianHH a povestit multe lucruri despre Nafpaktos, aici.

Sănătate şi tcb !

#20
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Un loc minunat din Grecia continentală este Kastoria, oraş situat pitoresc pe "gâtul" peninsulei ce pătrunde adânc dinspre vest în lacul cu acelaşi nume (se mai numeşte şi lacul Orestiada). Drumul de la Egnatia Odos până la intrarea în oraş se parcurge tot pe autostradă (cca. 44,5km).
Supranumit "oraşul cu 100 de biserici", Kastoria este un centru important unde se produc haine din blănuri şi din piele de peste 600 de ani, existând în împrejurimi chiar câteva ferme de nurci şi de lupi (conform ghidului Mic--lin), iar în oraş destule magazine de blănuri.
Acelaşi ghid recomandă a se aloca 2 zile pentru vizita oraşului şi a împrejurimilor, şi a nu se rata vizita bisericilor bizantine, a conacelor tradiţionale şi a lacurilor Prespa. Noi am reuşit să alocăm 6 ore, pe data de 4 mai 2010, în drumul dinspre Salonic către cazarea de la Ammoudia, lângă Parga.
Nu am găsit pe net nici o hartă satisfăcătoare pentru Kastoria, aşa încât am scanat-o pe cea din ghid: Attached File  01_Kastoria_map1.jpg   167.85K   78 downloads.

În acea zi de 4 mai am ajuns la Kastoria la ora 10.45 şi am parcat pe malul de sud, cam în dreptul intersecţiei odos Orestiados cu odos Vizandiou:
Attached File  02_KastoriaLakeS 146.jpg   86.09K   75 downloads.

La acea dată ştiam că în oraş pot fi vizitate Muzeul Bizantin, Muzeul Costumelor Populare, câteva conace restaurate (ce au aparţinut unor bogaţi negustori de blănuri), mânăstirea Panagia Mavriotissa şi destule biserici (din care ghidul recomanda în mod deosebit câteva care aveau fresce din timpuri bizantine - între sec. 9 şi sec. 14). Fiind extrasezon şi având experienţa anului anterior, ne propusesem să nu vizităm nici un muzeu, ci doar mânăstirea şi bisericile pe care le găseam deschise, iar conacele să le admirăm din exterior şi doar dacă e vreunul deschis să şi intrăm. Evident că o oprire în partea nouă a oraşului (la baza peninsulei) se impunea pentru prânz şi pentru ceva suvenire. Aaaa, şi ne mai propusesem să ajungem şi la lacurile Prespa (până în dreptul satului Psarades).
Aşa că, mai întâi am intrat pe odos Vizandiou, admirând Conacul Emmanouil (Bassara şi Natzi nefiind complet restaurate):
Attached File  03_Arhondiko 148.jpg   101.64K   47 downloads Attached File  03_Arhondiko 149.jpg   72.86K   29 downloads Attached File  03_Arhondiko 150.jpg   58.91K   30 downloads.

Apoi imediat am dat de bisericuţa postbizantină Agios Nikolaos Karivi, care era deschisă şi nici ţipenie de om prin preajmă sau înăuntru. A fost singura bisericuţă găsită deschisă (cu excepţia mânăstirii, unde sunt chiar 2 biserici), şi prin urmare singura pe care am reuşit s-o fotografiem pe interior:
Attached File  04_AgNikolaos 154.jpg   66.41K   28 downloads Attached File  04_AgNikolaos 156.jpg   61.66K   29 downloads Attached File  04_AgNikolaos 157.jpg   65.78K   26 downloads

Attached File  04_AgNikolaos 159.jpg   83.56K   24 downloads Attached File  04_AgNikolaos 160.jpg   110.7K   24 downloads Attached File  04_AgNikolaos 161.jpg   92.58K   21 downloads

Attached File  04_AgNikolaos 162.jpg   80.34K   19 downloads Attached File  04_AgNikolaos 163.jpg   76.36K   21 downloads Attached File  04_AgNikolaos 166.jpg   63.14K   22 downloads.

Continuînd pe odos Vizandiou, am ajuns până în Platia Emanouil, de unde se deschide frumos perspectiva spre est (spre vârful peninsulei):
Attached File  05_PlatiaEmanouil 172.jpg   67.09K   21 downloads Attached File  05_PlatiaEmanouil 173.jpg   69.14K   21 downloads Attached File  05_PlatiaEmanouil 174.jpg   70.59K   22 downloads

Attached File  05_PlatiaEmanouil 178.jpg   76.07K   21 downloads Attached File  05_PlatiaEmanouil 179.jpg   87K   20 downloads Attached File  05_PlatiaEmanouil 181.jpg   111.12K   19 downloads.

Reîntorşi la maşină, am mers până la mânăstirea Panagia Mavriotissa, aflată pe malul lacului la umbra unor arbori seculari şi avînd bisericile în stil macedonean, cea mare decorată cu fresce şi la interior, iar cea mică doar cu nişte splendide icoane:
Attached File  06_PanagiaMavriotissa 186.jpg   104.31K   19 downloads Attached File  06_PanagiaMavriotissa 188.jpg   70.06K   19 downloads Attached File  06_PanagiaMavriotissa 190.jpg   58.35K   17 downloads
Attached File  06_PanagiaMavriotissa 191.jpg   72.9K   19 downloads Attached File  06_PanagiaMavriotissa 209.jpg   45.12K   19 downloads Attached File  06_PanagiaMavriotissa 213.jpg   62.98K   25 downloads.

De la mânăstire, drumul asfaltat de pe marginea lacului se îngustează la o singură bandă şi devine cu sens unic. Am parcurs cei cca. 7km până ce am ajuns din nou în oraş, pe malul de nord, unde vara trebuie să fie excelent să te plimbi seara, mai ales că în poză se văd câteva taverne pe malul lacului:
Attached File  07_KastoriaLakeN 231.jpg   83.81K   27 downloads.

Am parcat pe odos Nikis, chiar în dreptul Conacului Tsiatsapa, care e construit impunător, chiar cu faţa la lac, în spatele lui aflându-se biserica postbizantină Eisodion Teotokou:
Attached File  08_TsiatsapaNaosEisodia 232.jpg   91.28K   28 downloads Attached File  08_TsiatsapaNaosEisodia 234.jpg   78.29K   22 downloads Attached File  08_TsiatsapaNaosEisodia 235.jpg   96.77K   19 downloads.

De aici am început să urcăm spre sud pe odos Goussi, ajungînd la biserica bizantină Agion Anargiron:
Attached File  09_AgAnargirii 241.jpg   79.26K   20 downloads Attached File  09_AgAnargirii 243.jpg   80.66K   18 downloads Attached File  09_AgAnargirii 245.jpg   85.85K   20 downloads,

la biserica bizantină Agios Dimitriou Eleousas:
Attached File  10_AgDimitrios 249.jpg   74.51K   17 downloads Attached File  10_AgDimitrios 250.jpg   84.04K   17 downloads Attached File  10_AgDimitrios 252.jpg   65.74K   14 downloads

şi în final la marea biserică bizantină Agiou Stefanou:
Attached File  11_AgStefanos 253.jpg   70K   14 downloads Attached File  11_AgStefanos 255.jpg   77.82K   14 downloads Attached File  11_AgStefanos 256.jpg   84.5K   23 downloads,

de unde am revenit la maşină pe acelaşi drum.
Dacă în oraşul vechi se întrepătrund vechile case şi biserici cu unele construcţii moderne, acestea din urmă rămân singure în oraşul nou. Dar eu zic că şi zona asta are farmecul ei, mai ales că sunt şi câteva străduţe pietonale:
Attached File  12_KastoriaNou 262.jpg   89.39K   29 downloads Attached File  12_KastoriaNou 263.jpg   76.53K   33 downloads.

Era ora 13.15 şi ni se făcuse un pic foame. Pentru masa de prânz ne hotărâsem să mergem din nou la Panagia Mavriotissa, lângă care văzusem o tavernă deschisă pe malul lacului. Aşa că mă grăbeam să cumpăr suvenire, când duduia care le împacheta mi-a dat şi un pliant publicitar. Mi-au căzut ochii pe o poză cu o peşteră ce părea foarte frumoasă. Evident că am întrebat-o toate cele, aflând că e vorba de Peştera Dragonului, care fusese descoperită prin anii '90 şi tocmai fuseseră terminate lucrările de amenajare, iar peştera se putea vizita. Mare bucurie pe mine, sunt ahtiat după minunăţiile existente în peşteri !
Şi dacă peştera mai e şi amenajată modern pentru vizitare (lumină, piste betonate, balustrade de inox), atunci obiectivul devine "must-see" pentru mine, mai ales că peştera este foarte uşor accesibilă, e pe malul lacului şi deja trecusem pe lângă ea în drum spre mânăstire. Văzusem eu ceva ca o uşă dublă, având deasupra un fronton semicircular din piatră şi cărămidă aparentă, dar neştiind despre ce era vorba, prima dată am trecut mai departe, crezând că o fi vreo amenajare tehnică pentru administrarea lacului.
Am amânat un pic prânzul şi am făcut un popas la peşteră, mai ales că era în drumul nostru.
Peştera Dragonului este o peşteră destul de micuţă, dar foarte frumoasă (e în mare parte concreţionată). Se merge cvasiorizontal, lacul fiind prezent în mare parte a traseului cu o apă extrem de limpede. Concreţiunile sunt foarte bine luminate, existând şi destule proiectoare subacvatice. Intrarea se făcea din oră-n oră, ne-a costat 5 euro de căciulă (parcă) şi ghida ne-a dat voie să fotografiem fără blitz. Ce poţi cere mai mult ? Las pozele să vorbească:
Attached File  20_DragonCave 267.jpg   63K   31 downloads Attached File  20_DragonCave 269.jpg   78.33K   24 downloads Attached File  20_DragonCave 270.jpg   74.47K   22 downloads

Attached File  20_DragonCave 272.jpg   84.19K   19 downloads Attached File  20_DragonCave 273.jpg   84.56K   19 downloads Attached File  20_DragonCave 274.jpg   86.9K   20 downloads

Attached File  20_DragonCave 276.jpg   61.75K   18 downloads Attached File  20_DragonCave 280.jpg   74.97K   16 downloads Attached File  20_DragonCave 284.jpg   49.83K   14 downloads

Attached File  20_DragonCave 288.jpg   52.34K   14 downloads Attached File  20_DragonCave 289.jpg   76.73K   15 downloads Attached File  20_DragonCave 290.jpg   83.27K   27 downloads.

În final, am realizat ce ne-am propus şi la Lacurile Prespa, adică am ajuns până pe partea opusă a satului Psarades (pe partea vestică a golfuleţului), de unde se văd săpate în mal câteva mici grote:
Attached File  21_Psarades 296.jpg   68.55K   29 downloads Attached File  21_Psarades 302.jpg   72.21K   30 downloads Attached File  21_Psarades 303.jpg   70.07K   28 downloads.

Mai sunt multe alte grote pe malurile lacului cel mare, în cele mai mari au locuit mai demult călugări, iar în prezent se mai pot vedea fresce pictate de ei - vara se organizează miniexcursii cu barca din Psarades către aceste grote, iar pe lacul cel mic se organizează treceri cu barca pe insuliţa Agion Achilion, la biserica bizantină ce are fresce din secolul 11.
De asemenea, în zona lacurilor, se poate vizita satul Agios Germanos, cu biserica bizantină cu fresce tot din secolul 11, şi se pot observa pe lacuri diverse păsări (inclusiv pelicani albi), zona fiind declarată parc naţional.

În zona Kastoria există şi alte minunăţii mai puţin cunoscute, cum ar fi satul Eptachori, aflat pe drumul naţional 20 (către Ioannina). Cine doreşte să viziteze obiective turistice pe parcursul drumului către o destinaţie de pe coasta de vest a Greciei (sau la întoarcerea spre România) poate face popas de câte nopţi vrea în Kastoria. Pe mine mă bate gândul ca într-o vacanţă să folosesc acest superb oraş chiar ca "tabără" de bază.
Iar cei care consideră că ocolul ar fi prea mare până la Kastoria, iar la Metsovo au înnoptat deja şi vor ceva nou, pot lua în calcul şi cazarea la Siatista, un orăşel aflat ca şi Metsovo, lângă autostradă. În Siatista se pot vizita (ca şi în Kastoria) câteva conace restaurate (Neranzopoulou, Manousi, Poulkidi etc.), şi aici producându-se haine de blană şi de piele (e drept că doar de la începutul secolului 20, dar tot sunt peste 100 de ani de atunci).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 20 May 2015 - 03:05.


#21
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Intersant topic,nu l-am vazut pana acum.Ca de obicei @OvidiuNS ne rasfata cu topice interesante despre Grecia.Daca nu e @OvidiuNS e @blueking-69Posted Image .Si fiindca tot l-am citit as avea si o intrebare.Anul trecut am facut o oprire de o zi in Xanthi si am fost foarte incantat,am descoperit un alt fel de Grecie,un oras incantator de munte animat si foarte frumos si curat.Vreau sa va intreb daca Serres este la fel de frumos si merita o vizita.De obicei ma duc in Grecia si ma intorc prin Serbia- Macedonia,dar daca Serres e cel putin la fel de frunos ca si Xanthi,as putea sa merg inapoi acasa prin Bulgaria.Multumesc!

#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postradurobertin, on 31 mai 2015 - 01:00, said:

... daca Serres e cel putin la fel de frunos ca si Xanthi,as putea sa merg inapoi acasa prin Bulgaria ...

În primăvara lui 2008, când mă documentam unde să ne cazăm în Halkidiki, am văzut pe net nişte poze din Serres, puse de un tip pe nume Sabin, care se pare că avea ceva agenţie de turism şi caza turiştii o noapte intermediară acolo. Din poze mi s-a părut un oraş frumuşel, dar nu am fost personal.
Ar merge o cazare intermediară acolo, mai ales pentru cine merge pe coasta de vest a Greciei, sau către Atena şi Peloponez. Un mare plus este că Serres se află doar la cca. 50 de km vest de Peştera Alistrati, ce se poate vizita în dimineaţa următoare, de la ora 9, înainte de a pleca către destinaţie.
Am mai scris despre Peştera Alistrati aici.
Iar dacă vii pe Egnatia Odos dinspre Kavala spre Serres, cel mai drept drum este să părăseşti autostrada la Kavala şi să mergi prin Eleftheroupoli şi Krinida, apoi la dreapta pe DN12 câţiva km către Alistrati.

În altă ordine de idei, şi-n oraşul Kilkis se poate face popas, şi culmea, obiectivul turistic principal din oraş este tot o peşteră frumoasă. Şi din Kilkis nu mai e nevoie să treci prin Bulgaria, mergi pe ruta Metalliko - Chorigi - Nea Kavala, apoi pe drumul clasic prin Macedonia şi Serbia.


Sănătate şi tcb !

#23
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru raspuns!As vrea sa fac o oprire de 2-3 ore,daca e ceva de văzut.Nu am nevoie de cazare intermediara,am doar 700 de km de la Stavros pana acasă.Se pare ca mai vin niște prieteni cu noi,așa ca va trebui sa dezbat problema asta si cu ei.

#24
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Este  placut sa petreci cateva ore in Serres, l-am vizitat si noi cateva ore acum cativa ani si ne-a placut, chiar ne-am propus ca in anii care vin, noptile intermediare sa le petrecem acolo si sa  renuntam la Sidirokastro(unde ne opream de obicei). Am vizitat si Xanthi cateva ore acum doi ani. Nu poti sa le compari, unul este orasel de munte, cu influente turcesti, Serres este la campie, dar sigur o sa va placa. In cazul in care timpul permite si zona de langa este foarte interesanta, sunt cateva locuri de vizitat pe oraza de cativa km.
dar si numai pentru cateva ore merita, aveti ce vedea, este curat, bine organizat, iar in centru langa catedrala( biserica) gasesti niste cofetarii( rar am mancat dulciuri asa bune) si taverne ieftine si cu mancare buna.

#25
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Termopile este locul unei bătălii celebre. În prezent, Mausoleul lui Leonidas este vizitat atât de turiști, cât mai ales de greci, care au un cult al eroilor deosebit.
Din autostrada Nea Egnatia se iese imediat după Lamia (cum mergi spre Atena) și în cca. 2 minute cu mașina ajungi laMausoleu, care este pe partea estică a drumului vechi (pe stânga), chiar la marginea șoselei:
Attached File  Creta2017_1 001.jpg   112.92K   36 downloads Attached File  Creta2017_1 004.jpg   114.2K   59 downloads.

Până să ajungi la Moonumentul lui Leonidas, pe dreapta șoselei se face o bretea care în cca. 100 de metri te aduce la Băile Termale. Deși stabilimentele balneare sunt în paragină, totuși izvorul captat (apă termală și sulfuroasă) are un debit considerabil, iar decorul și dorna care se formează datorită unui baraj te îmbie să faci o baie:
Attached File  Creta2017_1 006.jpg   205.64K   74 downloads Attached File  Creta2017_1 007.jpg   203.34K   70 downloads Attached File  Creta2017_1 008.jpg   187.81K   68 downloads

Attached File  Creta2017_1 005.jpg   211.81K   51 downloads Attached File  Creta2017_1 009.jpg   137.34K   55 downloads Attached File  Creta2017_1 011.jpg   146.82K   60 downloads

Attached File  Creta2017_1 012.jpg   168.67K   66 downloads Attached File  Creta2017_1 013.jpg   198.17K   60 downloads Attached File  Creta2017_1 014.jpg   177.32K   57 downloads.


Sănătate și tcb !

#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
La bailea astea mi-am rupt masca-fata a Matizului pe o înaltime de 8-10 cm, într-un piron ivit din pamânt, în vara anului 2010, piron care a vrut musai sa testeze duritatea plasticului...Posted Image

La bai am nimerit din greseala, de fapt greseala a fost a "Ioanei" din GPS. In momentul ajungerii acolo, se scaldau vreo 2-3 familii de oameni in vârsta, având cu ei foarte multi copii (probabil nepoti). Acesti oameni ne-au îndrumat spre mausoleu, pe drumul care abia se turna pe atunci (portiunile de piatra sfarâmata alternau cu betonul pe câteva sute de metri). In dreptul mausoleului si dincolo de el cam 5 km era deja turnat beton, însa spre final drumul se oprea brusc într-un fel de amestecatura de pietre zdrobite cu pamânt galben, asa ca am fost nevoiti sa ne întoarcem cei 5 km. Astazi, probabil, portiunea este finalizata. Am povestit mai jos cum a fost (05.08.2010), fiind amintit si "un user de pe Softpedia, OvidiuNS, care mi-a dat informatii pretioase despre ne-ratarea Canalului Corint" Posted Image :
http://www.turismcul...lul-corint.html

Edited by florinbad, 09 July 2017 - 18:44.


#27
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut!
Voi pleca pe ruta Vidin -> Montana - > Sofia - > Lefkada si intrucat nu doresc sa fac tot drumul dintr-o bucata, am nevoie sa fac o oprire la dus si o oprire la intors.

M-am hotarat ca una din opriri(la dus) sa fie la Salonic. Nu stiu insa unde as putea sa opresc la intoarcere astfel incat cand vom pleca dimineata sa mai avem de facut maximum 8 ore pana la Vidin.  Ceva recomandari?
Multumesc!

#28
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Pai... opt ore maxim pana la Vidin - tot Salonic.
Altfel unde sa te opresti? Este interesant Metsovo pe traseu [EO], dar sari de cele opt ore.
Sau se mai discuta pe undeva de cazari intermediare in Bulgaria, ceva gen Melnik? Ca un plus este ca de aici mai aveti putin pana acasa si oricum mare parte din Grecia o parcurgeti pe autostrada.
LE: [de la Melnik la Vidin va raman cinci ore de condus, parfum]


Exista topic dedicat cazarilor intermediare:
https://forum.softpe...e-intermediara/

Edited by BlueKing-69, 10 July 2017 - 23:02.


#29
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Muzeul mormintelor regale Aigai - Vergina

https://www.aigai.gr/en/visit/organize


Muzeul mormintelor regale din actuala Vergina, fosta Aigai (capitala a imperiului macedonean), este renumit pentru ca aici s-a descoperit  mormatul tatalui lui Alexandru Macedon, Filip al doilea, ucis de un bodyguard (avant la lettre) de-al sau, cu ocazia nuntii fiicei sale Cleopatra,  Alexandru fiind proclamat  rege la varsta de 20 de ani, in 336 i.H.

Din parcare, infrutand  ploaia torentiala, am intrat printr-un tunel in panta descendenta in muzeu, care sa afla sub o colina inverzita  - Megali Tumulus,  sub care se afla patru morminte regale, dintre  care doua au fost descoperite intacte: al lui Filip si al lui Alexandru al IV-lea, fiul lui Alexandru Macedon si nepotul lui Filip. Celelalte doua sunt ale lui Antigonus II Gonatas, un alt rege macedonean  si Nikissipoli o alta sotie a lui Filip.

Muzeul este impresionant, intr-o semiobscuritate bine regizata, sugerand misterul si misticul (zic io),  ies la iveala, luminate mestesugit, minunatii ale lumii antice, vechi de peste 2300 de ani, echivalentul grecesc al mormantului lui Tutankhamon. Impresioneaza scutul din aur si fildes al lui Filip, relicvariul - urna din aur, cantarind 11 kg de aur pur, in care au fost puse oasele, dupa incinerare,  cu soarele cu 16 raze, simbol disputat intre Grecia si Macedonia, coroana fina a regelui, din aur cu frunze de stejar, dar si cea a sotiei sale Meda, mormintele in sine, cu note lugubre, in intunericul muzeal, armura regelui si numeroase alte artefacte antice. De mentionat ca aceste descoperiri arhelogice de la Vergina au fost facute de Manolis Andronicos, in 1977 si ca, daca stim unde este locul de veci a lu’ tac’su lu’ Alexandru Macedon, mormantul marelui cuceritor s-a pierdut in pacla istoriei, pe la Alexandria, Egipt (initial era prevazut sa fie inhumat tot la Aigai, insa cortegiul funerar a fost deturnat de un alt diadoh, spre meleaguri egiptene). Fotografiatul nu este permis si interdictia este aplicata; eu am facut cateva poze, sub acoperire, pana cand un nene paznic mi-a zis ca, desi e bezna, sunt camera inteligente peste tot si toata stradania mea fotografica e vizibila. Recomand iubitorilor de istorie vizitarea acestui muzeu,  macar cu o minima documentare anterioara, chiar daca faceti un mic ocol de 2-3 ore de la drumul spre Lefkada sau Corfu, eventual la intoarcere, merita din plin sa va incarcati cu energia istoriei, plus ca locul este si in patrimoniiul mondial UNESCO.

Am plecat din muzeu tot pe ploaie, si ne-am oprit la taverna cea mai apropiata din Vergina, pe nume Nikos, unde am experimentat primele preparate traditionale grecesti– saganiki – un fel de frigarui de-ale noastre, am cumparat o carte in romana despre Aigai, apoi am condus alti 4 km pana in satul Metochi Prodromu, unde aveam o cazare mai de boieri , la un conac – Ktima Kalaitzi, situate pe o colina, cu panorama si terasa spre un lac, cu podgorie proprie, amenajat cu gust, decorat elegant, cu lucruri vechi si de calitate, emanand un lux discret si o ambianta rafinata. Ploaia ne-a cam stricat socotelile, dar tot am dat o raita, cu umbrelele (nu din Cherbourg), pe domeniul proprietatii, pana in vie, unde am dat iama, ca tot romanu’ cand e ceva gratis, in strugurii parguiti, sa testam domeniul viticol, in faza incipienta. Acu’ sa nu se creada ca le-am halit productia anuala de  struguri, am luat cateva boabe, ca testere! Seara am mai stat in decorul exclusivist al proprietatii, savurand ceva vin si cockteiluri, ca (b)oierii, si depanand pataniile din prima zi. Legat de cazare, toate rezervarile au fost facute pe booking.com, cu anulare gratuita.
http://www.ktima-kal...gr/location.htm
Pozele mele sunt primele sapte si ultimele sase.

Attached Files


Edited by nickro, 04 August 2017 - 10:18.


#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Maaaaamă ce vegetație la intrare !

În 2009 era încă necrescută: Attached File  Vergina_Tombs_Entrance2.jpg   164.64K   36 downloads.


Sănătate și felicitări !

#31
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Un loc minunat din Grecia este și orașul Edessa, cu ale sale cascade (mulțumiri speciale lui @Blue-King69 pentru informare - el a fost cel ce a menționat primul pe Forum acest obiectiv turistic splendid).
Edessa este capitala regiunii Pella, și e situat pe marginea unei terase aflată la cca. 100 de metri deasupra câmpiei.
Pe 24 august 2017, între 14.00 și 16.00 am vizitat parcul amenajat la marginea terasei amintite (în estul orașului), parc prin care râul Edessaios formează mai multe cascade. Deja de la intrarea în oraș (în partea vestică, unde este restaurat un pod bizantin) râul se desparte în mai multe brațe, toate aceste brațe formînd cascade când ajung la marginea terasei. Cascadele principale sunt două, cea sudică fiind compactă, în timp ce cea nordică se bifurcă în alte două cascade, ambele ceva mai răsfirate. Prin parc mai sunt și alte "căscăduțe", practic niște firicele de apă care te surprind din loc în loc dacă te plimbi pe alei și pe trepte.

După ce am parcat pe o alee de la intrarea în parc, ne-am dus direct la imensa terasă/cafenea/bar/restaurant amenajată lângă buza prăpastiei, că deh, veneam după două ore de drum cu mașina (cazarea am avut-o în Neos Panteleimonas) și se simțea nevoia unei pauze la o masă sub platani.
Apoi am dat mai multe ture prin parc, descoperind frumoasele amenajări făcute pentru dirijarea apei. Sunt mai multe de vizitat în parc (una din poze e chiar cu un panou ce indică direcțiile către diversele obiective), iar una din străzile adiacente parcului e plină de magazine:
Attached File  Irida 162.jpg   201.25K   33 downloads Attached File  Irida 163.jpg   174.21K   32 downloads Attached File  Irida 164.jpg   180.82K   30 downloads

Attached File  Irida 166.jpg   205.77K   30 downloads Attached File  Irida 168.jpg   147.67K   31 downloads Attached File  Irida 170.jpg   137.21K   29 downloads

Attached File  Irida 171.jpg   193.94K   27 downloads Attached File  Irida 174.jpg   183.84K   25 downloads Attached File  Irida 176.jpg   208.34K   24 downloads

Attached File  Irida 177.jpg   197.82K   25 downloads Attached File  Irida 179.jpg   137.75K   28 downloads Attached File  Irida 180.jpg   192.8K   31 downloads

Attached File  Irida 181.jpg   189.78K   29 downloads Attached File  Irida 186.jpg   179.85K   27 downloads Attached File  Irida 187.jpg   189.14K   28 downloads.

Evident că am coborât din terasă în terasă până la nivelul cel mai de jos, ca să surprindem cascadele din diverse poziții. Am fost surprinși ca pe una din terasele superioare să descoperim intrarea într-o mică peșteră, dezvoltată chiar sub cascada sudică:
Attached File  Irida 194.jpg   177.78K   27 downloads Attached File  Irida 195.jpg   169.03K   28 downloads.

Deși nu are mai mult de 25 - 30 de metri lungime totală, peștera se vizitează (0.50 eur intrarea), iar concrețiunile sunt chiar frumoase, deși se observă că multe au fost vandalizate (adică "inscripționate" sau chiar tăiate și luate ca amintire - deh, "civilizația"):
Attached File  Irida 198.jpg   143.78K   28 downloads Attached File  Irida 199.jpg   142.52K   27 downloads Attached File  Irida 200.jpg   109.96K   25 downloads Attached File  Irida 203.jpg   182.69K   22 downloads

Attached File  Irida 204.jpg   166.86K   17 downloads Attached File  Irida 208.jpg   146.88K   17 downloads Attached File  Irida 210.jpg   144.73K   14 downloads Attached File  Irida 211.jpg   126.49K   17 downloads.

Ieșiți din peșteră, am tot coborât, în timp ce făceam poze cascadei sudice:
Attached File  Irida 191.jpg   279.18K   16 downloads Attached File  Irida 192.jpg   250.14K   16 downloads Attached File  Irida 196.jpg   193.23K   15 downloads

Attached File  Irida 197.jpg   239.2K   17 downloads Attached File  Irida 216.jpg   196.42K   17 downloads Attached File  Irida 217.jpg   268.18K   18 downloads.

Jos am ajuns doar eu, din păcate (pentru ceilalți 3 din grup). Spun "din păcate", pentru că cele două cascade nordice mi se par mai frumoase, probabil și datorită pragurilor care le ajută să se răsfire mai mult:
Attached File  Irida 219.jpg   247.12K   17 downloads Attached File  Irida 220.jpg   273.99K   17 downloads Attached File  Irida 221.jpg   173.59K   16 downloads

Attached File  Irida 222.jpg   160.58K   16 downloads Attached File  Irida 223.jpg   186.86K   15 downloads Attached File  Irida 225.jpg   137.05K   22 downloads.

După ce am revenit sus în parc și ne-am regrupat, am intrat și la acvariu (2 euro), care de fapt nu este acvariu, ci terariu, cu șerpi, reptile, țestoase și alte vietăți, plus câteva vitrine cu animale împăiate, un insectar și câteva utilaje populare din domeniul folosirii forței apei:
Attached File  Irida 234.jpg   141.86K   23 downloads Attached File  Irida 237.jpg   131.66K   22 downloads Attached File  Irida 238.jpg   148.52K   23 downloads Attached File  Irida 242.jpg   86.33K   23 downloads

Attached File  Irida 243.jpg   121.02K   27 downloads Attached File  Irida 245.jpg   137.74K   26 downloads Attached File  Irida 248.jpg   214.43K   24 downloads Attached File  Irida 249.jpg   128.86K   23 downloads.

Mi-a părut rău că nu am intrat și în muzeul unde este amenajată o moară de apă perfect funcțională, dar mai aveam de vizitat și alte locuri noi.


Sănătate și toate cele bune !

#32
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Un alt loc minunat din Grecia este Loutra Loutraki (Loutra Pozar), aflat foarte aproape de graniţa cu Macedonia (F.Y.R.O.M.).

Pe 24 august 2017, în continuarea excursiei de o zi pe care am făcut-o fiind cazaţi în Neos Panteleimonas, de la Edessa, mergînd pe direcţia generală nord-vest, am ajuns în cca. 30 de minute la Loutra Pozar.
Parcarea maşinii nu constituie o problemă, iar orientarea e simplă, mergi înspre amonte pe aleea pietonală paralelă cu râul:
Attached File  Irida 250.jpg   177.21K   33 downloads Attached File  Irida 251.jpg   183.12K   33 downloads Attached File  Irida 252.jpg   178.22K   32 downloads Attached File  Irida 269.jpg   176.83K   50 downloads.

Sunt mai multe posibilităţi de cazare, fiecare cu propriul izvor termal, dar băi publice amenajate sunt trei. Două piscinuţe şi o piscină mare, vizibilă şi din satelit. Prima la care am ajuns este cea din aval (care apare în pozele de pe google):
Attached File  Irida 254.jpg   175.32K   58 downloads Attached File  Irida 256.jpg   195.15K   53 downloads Attached File  Irida 271.jpg   181.03K   53 downloads,

însă cineva ne spusese că se poate face baie "free", şi cum acolo era o gheretă unde plăteai 2 euro de persoană ca să ai acces la piscinuţă, am zis să mergem mai departe. Aşa am ajuns la cea de a doua piscinuţă, la cca. 200 de metri în amonte de prima:
Attached File  Irida 258.jpg   189.85K   44 downloads Attached File  Irida 261.jpg   222.55K   40 downloads Attached File  Irida 262.jpg   159.59K   56 downloads.

Şi aici era o gheretă, şi tot 2 euro a costat biletul, dar apa fiind limpede şi casetele de valori fiind mai mari ne-au făcut să ne oprim şi să ne bălăcim aici. Eram 4 adulţi, aşa că am plătit 4 bilete şi am primit şi 2 cheiţe (pentru două "cutii" unde să ne lăsăm boarfele şi gentuţele).
Apa în piscinuţă are fix 37 de grade Celsius, ca şi la celelalte locuri amenajate. Însă apa râului e rece, că deh, suntem la altitudinea de 400 de metri. Dar a fost ok, eu am făcut din când în când şi câteva "duşuri scoţiene" în cascada de alături de piscinuţă, cu care prilej am traversat şi la micuţa dornă unde apa e călâie (pe la 30 de grade - am estimat eu).
A fost plăcut şi relaxant, o încheiere excelentă a excursiei. Aşa spuneam atunci, dar a mai fost o surpriză, şi chiar plăcută.
La piscina cea mare din amonte nu am mai mers, ne bălăcisem deja mai mult de o oră, se însera şi ne era şi foame. Aşa că am plecat spre casă, cu ideea să ne oprim în Loutraki pentru suvenire şi pentru a savura câte un gyros. Dar negăsind nicio gyroserie, am plecat spre cazare. Ce să vezi, în satul Orma există taverna Dionisos, şi ne-am hotărât pe loc să mâncăm acolo. Dar ca să parcăm am intrat pe o stradă care ne-a condus în centrul satului, unde am rămas "bouche-bee":
Attached File  Irida 274.jpg   116.59K   53 downloads Attached File  Irida 275.jpg   154.66K   52 downloads Attached File  Irida 276.jpg   140.83K   57 downloads Attached File  Irida 278.jpg   141.33K   58 downloads.

Şi ca totul să fie perfect, chiar acolo în centru am dat atât de magazine de suveniruri, cât şi de o gyroserie !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 September 2017 - 03:37.


#33
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Astazi este celebrat muntele Olimp.

Conform Wikipedia:
"Muntele Olimp (în limba greacă: Όλυμπος – Ólympos, uneori trecut pe hărți și ca Óros Ólimbos) este cel mai înalt munte din Grecia – 2.917 m[1]. Cel mai înalt vârf al Olimpului este Mytikas (Nasul) (2.917 m).
Dat fiind faptul că poalele sale sunt plasate la nivelul mării, Muntele Olimp este unul dintre cei mai înalți munți ai Europei din punct de vedere topometric (diferența relativă dintre vârf și poale). Muntele este situat în Grecia continentală (40°05′N 22°21′E), la aproximativ 100 km de Salonic, al doilea oraș ca mărime al Greciei.
Vârful Mytikas.

Muntele Olimp este vestit pentru marea varietate de plante, cu mai multe specii endemice. Flora, fauna și caracteristicile formațiilor geologice deosebite, au determinat UNESCO să declare această regiune rezervație biologică.
Orice ascensiune pe Muntele Olimp începe din orașul Litochoro, numit și „Orașul Zeilor”.
Denumirea de „Olimp” este destul de populară. În afară de muntele din Grecia, mai există munți cu același nume în Cipru, în Utah, Washington și lângă San Francisco (SUA)."

https://ro.wikipedia...i/Muntele_Olimp

2 August 1913 este data primei escaladari.

#34
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Pt ca nu am gasit un topic dedicat,postez aici cateva poze din Metsovo.
Am facut un popas de 2 ore in data de 7.09.2018 in drumul Parga-Bucuresti.
Cu toate ca am mai facut  drumuri in Lefkada,niciodata nu am apucat macar sa opresc,spre rusinea mea.
Intre autostrada si parcarea propriu-zisa de aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
...am facut cca 7-8minute.
Despre Metsovo se gasesc info destule,noi am apucat doar sa luam masa si ceva cumparaturi(sunt cca 5-6 magazine de suveniruri in piata centrala) plus ca am luat pulsul zonei.
Pe langa locatia in sine,aici se poate innopta(cazare intermediara) excelent in drum spre Corfu/Lefkada/Parga si zona adiacenta.
Clar,trebuie sa revenim Posted Image
Si ca o nota comica,am luat masa la taverna de aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
...iar in virtutea vitezei in care eram si a faptului ca prelatele de sus aratau foarte similar-intersectate perfect la mijloc intram sa luam masa.
Totusi,o domnisoara si un domn se bateau sa ne convinga sa ne asezam : ba acolo - ba acolo.Ne hotaram in dreapta sa stam ca sa imi faca sotia semn ca sunt de fapt 2 taverne care impart acel spatiu.In stanga era domnul,in dreapta,doamna.Aaaah...am inteles Posted Image
Nu am regretat,mancarea si preturile-excelente!
Si ca sa demonstrez in plus ca sunt blond(figurativ), la momentul plecarii din Parga,gazda m-a avertizat ca sa beau apa locala din munte.Eu...da.da...ma gandeam la Vikos si Zagori.Ajungem la masa si cer pt mine si sotie ...apa din meniu..la 1 litru.Grecul care ne servea ne spune in armaneste ca ...uite apa ! si vine cu o carafa goala ,trece de  noi pe culoarul comun intre cele taverne si merge la capat unde era o cismea.Umple carafa cu apa si ne-o pune pe masa.
Voila !
Nu zic ca era gratis(logic)...dar nene, APA buna ! Binteinteles ca la plecare ,am mai facut un refill...excelenta !
Am apucat in scurtul popas sa vedem Manastirea Agia Paraskevi si micul parc din centru dar si privelistea cu viaductul Egnatiei Odos.
Am avut si o discutie cordiala cu un aroman(bineinteles,pe limba comuna) patron de magazin de unde am luat cateva produse locate delicioase Posted Image

Attached Files


Edited by AdrianHH, 22 September 2018 - 23:31.


#35
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Bravo, Adi !

În 2010, pe 12 mai noi am mâncat la taverna "To katoi", în uşoară pantă, dincolo de magazinul de suveniruri:
Attached File  Amoudia3 486.jpg   207.22K   35 downloads.

Moamăăă, ce kokoretsi am savurat atunci ...


Sănătate şi felicitări !

Edited by OvidiuNS, 23 September 2018 - 13:48.


#36
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Ei, parca nu s-a schimbat nimic!Metsovo in aceleasi imagini in 2009.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate