Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Legoland Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Am si eu in vedere Legoland, doar ca as ateriza la Nuremberg ca zboara WizzAir super ieftin si de acolo as inchiria o masina. Mai mult de 1 zi nu as aloca Legoland.
Intrebare: am ce vizita in zona respectiva in rest? Nu vreau sa merg mai la sud de Munchen, ma intereseaza mai ales intre Nuremberg si Legoland.

#20
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
in primul rand nurnberg. apoi ar fi nordlingen, dinkelsbuhl si daca nu-ti e peste mana rothenburg ob der tauber, wurzburg, bamberg.

#21
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
In afara de orase, ceva natura deosebita se gaseste in zona?
Multumesc

#22
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Ai putea incerca sa mergi la Teufelshöhle( Pestera Dracului) din Pottenstein. E la vreo 50km nord de Nürnberg.

#23
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Aterizez pe la 15:00 la Nurenberg si plec apoi spre Legoland. Ma cazez in apropiera de Legoland.
Ce imi recomandati sa vad in drum? Pe unde sa ma opresc? Pe unde sa o iau?

Acesta este drumul: https://www.google.r...8.4495038?hl=en

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 das_d, on 27 iunie 2017 - 11:17, said:

Aterizez pe la 15:00 la Nurenberg si plec apoi spre Legoland. Ma cazez in apropiera de Legoland.
Ce imi recomandati sa vad in drum? Pe unde sa ma opresc? Pe unde sa o iau?

Acesta este drumul: https://www.google.r...8.4495038?hl=en

Ia-o pe ruta cea mai scurta. Nu am fost niciodatã pe ea, dar pe München-Stuttgart merg des și nu pot spune ca am prins-o vreodatã ușor de fãcut. Basca staul permanent de pe centura Ulm-ului. Unde tu nu ajungi in prima seara...

Edited by denky, 28 June 2017 - 00:22.


#25
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016

 denky, on 28 iunie 2017 - 00:21, said:

Ia-o pe ruta cea mai scurta. Nu am fost niciodată pe ea, dar pe MĂźnchen-Stuttgart merg des și nu pot spune ca am prins-o vreodată ușor de făcut. Basca staul permanent de pe centura Ulm-ului. Unde tu nu ajungi in prima seara...
Merci.
Google Maps imi da 2 rute care sunt egale ca timp (4 min. diferenta). As vrea totusi sa vizitez ceva in ziua aia.
Ce as putea vedea?
Ce merita mai mult: Ulm, Ingolstatd, Augsburg .. ?

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Porsche și Mercedes la Stuttgart, Audi ai la Ingolstadt. Muzee auto.

#27
Eskilsson

Eskilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2006
salutare,
pe mine ma bate gandul...si devine din ce in ce mai "zgomotos" in cap...sa trag o fuga pana acolo.
tinand cont ca sotia nu se urca in avion, m-ar interesa care este ruta cea mai ok de mers cu masina, plecand din bucuresti, clar fac oprire de o noapte la noi sau pe la unguri (depinde de gradul de oboseala).
m-am uitat de curand pe diverse site-uri, pentru cazare in Großkötz, am citit pe undeva ca ar fi si un roman stabilit acolo de la care poti inchiria garsoniera/apartament (trebuie sa mai "sap" aceasta info), unde recomandati sa ne cazam: Großkötz, Munchen sau Stuttgart, tinand cont ca vom merge cu masina...nu ma deranjeaza sa conduc dimineata si seara.

la fel, am mai vazut hoteluri cu din Großkötz, care au tematica Lego, presupun ca este vorba de acele hoteluri partenere?

#28
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011

 das_d, on 28 iunie 2017 - 16:26, said:

Merci.
Google Maps imi da 2 rute care sunt egale ca timp (4 min. diferenta). As vrea totusi sa vizitez ceva in ziua aia.
Ce as putea vedea?
Ce merita mai mult: Ulm, Ingolstatd, Augsburg .. ?

Am stat detasat cu serviciul timp de doi ani la Ulm, ti-l recomand cu incredere pentru ca e un oras mediu insa foarte cochet si incarcat de istorie.
Ai posibilitatea sa vizitezi Ulmer Münster, cea mai inalta biserica din lume pe care ar fi pacat s-o ratezi, centrul cu strazile sale pietonale, casa lui Einstein, Fischervierteil (cartierul pescaresc) cu promenada pe Stadtmauer (fostul zid de aparare al orasului construit pe malul Dunarii) si daca mai ai timp poti sa dai o fuga pana in Blaubeuren la 15 km de Ulm unde poti vizita "Blautopf-ul", izvorul raului Blau ce trece si prin centrul Ulm-ului si se varsa in Dunare in zona Fischervierteil. Ce e spectaculos la izvorul asta e culoarea, un albastru ireal, plus ca izvorareste dintr-o pestera subterana aflata exact sub izvorul in forma de palnie.

Daca vrei sa mananci bine, iti recomand Schnitzelparadies  in Illerkirchberg, o localitate langa Ulm.

Alte atractii spectaculoase in zona Bavariei sau a Baden-ului sunt muzeele recomandate de denky la care as mai adauga si muzeul BMW din Muenchen. Oricum cred ca ai destule obiective pentru 2-3 zile pline. Bafta!

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Eskilsson, on 06 septembrie 2018 - 09:59, said:

salutare,
pe mine ma bate gandul...si devine din ce in ce mai "zgomotos" in cap...sa trag o fuga pana acolo.
tinand cont ca sotia nu se urca in avion, m-ar interesa care este ruta cea mai ok de mers cu masina, plecand din bucuresti, clar fac oprire de o noapte la noi sau pe la unguri (depinde de gradul de oboseala).
m-am uitat de curand pe diverse site-uri, pentru cazare in Großkötz, am citit pe undeva ca ar fi si un roman stabilit acolo de la care poti inchiria garsoniera/apartament (trebuie sa mai "sap" aceasta info), unde recomandati sa ne cazam: Großkötz, Munchen sau Stuttgart, tinand cont ca vom merge cu masina...nu ma deranjeaza sa conduc dimineata si seara.

la fel, am mai vazut hoteluri cu din Großkötz, care au tematica Lego, presupun ca este vorba de acele hoteluri partenere?

Stuttgart e mare si aglomerat, si in plus nu mi se pare mai frumos decat Ulm. München e altceva, insa e departe.......Augsburg e o varianta buna, de asemenea. Daca esti in zona, pe langa München si toate obiectivele pe care le-am enumerat in alte posturi despre el, eu as arunca o privire la Romantische Strasse. E un must in Germania. Asa cum e Rothenburg ob der Tauber......

#30
Eskilsson

Eskilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2006
@giuliani, multumesc

#31
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Eskilsson, on 06 septembrie 2018 - 09:59, said:

salutare,
pe mine ma bate gandul...si devine din ce in ce mai "zgomotos" in cap...sa trag o fuga pana acolo.
tinand cont ca sotia nu se urca in avion, m-ar interesa care este ruta cea mai ok de mers cu masina, plecand din bucuresti, clar fac oprire de o noapte la noi sau pe la unguri (depinde de gradul de oboseala).
m-am uitat de curand pe diverse site-uri, pentru cazare in GroĂŸkĂśtz, am citit pe undeva ca ar fi si un roman stabilit acolo de la care poti inchiria garsoniera/apartament (trebuie sa mai "sap" aceasta info), unde recomandati sa ne cazam: GroĂŸkĂśtz, Munchen sau Stuttgart, tinand cont ca vom merge cu masina...nu ma deranjeaza sa conduc dimineata si seara.

la fel, am mai vazut hoteluri cu din GroĂŸkĂśtz, care au tematica Lego, presupun ca este vorba de acele hoteluri partenere?

Oricum, lasa gandul sa te bata mai repede, cum ziceai, ca pe acolo cand vine toamna, simti. Din tm eu fac pana mai jos de stuttgart pana in 12 ore, cand e mai liber cam 11 h jum. Dar merg, nu stau. Cand stau in ... stau, sky is the limit.
Si eu as sta in Ulm. In hotelurile din parc au stat niste prieteni recent, dar preturile sunt maricele, experienta, insa, faina.
Du-te pe Passau, nu pe Salzburg, prietenii stiu de ce...

#32
Eskilsson

Eskilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2006

 denky, on 07 septembrie 2018 - 07:10, said:

Oricum, lasa gandul sa te bata mai repede, cum ziceai, ca pe acolo cand vine toamna, simti. Din tm eu fac pana mai jos de stuttgart pana in 12 ore, cand e mai liber cam 11 h jum. Dar merg, nu stau. Cand stau in ... stau, sky is the limit.
Si eu as sta in Ulm. In hotelurile din parc au stat niste prieteni recent, dar preturile sunt maricele, experienta, insa, faina.
Du-te pe Passau, nu pe Salzburg, prietenii stiu de ce...


ma bate gandul prin primavara :)
nu suntem prieteni, asa ca...de ce Passau si nu Salzburg? :))

#33
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cred ca detaliile astea cu traseul au o mai mare relevanta chiar inainte de a pleca. In Germania exista mereu posibilitatea ca in decurs de o luna sa se schimbe total modul in care se circula pe un anumit traseu, avand in vedere ca se lucreaz mai mereu la autostrazi.

Edited by giuliani, 10 September 2018 - 14:20.


#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Eskilsson, on 10 septembrie 2018 - 07:48, said:

nu suntem prieteni, asa ca...de ce Passau si nu Salzburg? Posted Image)

Prin Salzburg - Munchen creste f mult posibilitatea de a gasi aglomeratie iar la Munchen pe centura chiar blocaj; au am prins odata la Munchen un astfel de blocaj si am stat 1,5 ore pe loc. In general, evita sa tranzitezi orasele mari, chiar si pe centura, in perioada in care oamenii intra/ies de la serviciu.

Edited by bogwol, 11 September 2018 - 14:42.


#35
Eskilsson

Eskilsson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2006

 bogwol, on 11 septembrie 2018 - 14:42, said:

Prin Salzburg - Munchen creste f mult posibilitatea de a gasi aglomeratie iar la Munchen pe centura chiar blocaj; au am prins odata la Munchen un astfel de blocaj si am stat 1,5 ore pe loc. In general, evita sa tranzitezi orasele mari, chiar si pe centura, in perioada in care oamenii intra/ies de la serviciu.

hai ca pentru asta te bag la prieteni :)
multumesc de sfat!

#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Eskilsson, on 12 septembrie 2018 - 08:03, said:



hai ca pentru asta te bag la prieteni :)
multumesc de sfat!

Pe jos, pe Salzburg, ai nod gordian la Salzburg, urmatorul e la Rosenheim (dar de multe ori pe contrasens, merg nemtii la munte), basca intrarea pe centura Munchenului. Pe Passau mergi mult mai bine si iei centura mai de sus, ca sa zic asa.
Ma bagi si pe mine in grup sau mai insist?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate