Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Afacere cu bani putini !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
nu vreau sa te dezamagesc, dar 5,000 de lei e cam 0 daca te gandesti la o afacere adevarata ...
daca vrei bisnitareala, poti sa faci, de ex vezi ce petarde sunt legale ca tot vine sezonul, si vinde-le la colt de strada la triplu pret ...
dar bisnitareala nu e afacere, e bisnitareala
oricum, spor ! multi miliardari au inceput cu bisnitareala ...

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Gizas, ce oameni limitati are forumul asta. Cica 5000 sunt zero si bisnita nu e afacere. Dar videanu ce gatu masii face daca nu bisnita? Cumpara marmura cu 2 dolari tona de la statul roman si vinde la prelucratori cu 500 de euro.  Ah, scuze, asta e business.

#21
alexanderk

alexanderk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.11.2009
eu iti recomand mediul online prin probux,dar sa fii foarte bazat si pe pro bux sa ai experienta 6 luni,dupa poti cumpara ultimate,sau poti baga banii intr-un PC calumea sau xbox un tv tv tunner si faci bani din youtube,stiti videoul ala cu charlie bit my finger,again?? a facut 2 milioane de dolari din adsens in 5 luni........deci ad sens e misto daca tragi la publicu americani cu filmulete gameplay,e si munca dar si bani multi

sau poti cauta colaboratori gen covrigarie chestii de genu,dar dnu se uita aia.....sau strangi si vii la mare faci o toneta gogoasa inelusi maxim 8000 de lei costa treaba,MULTI RAD!dar am cunostiinta care acuma are vila x5 si are 18 tonete de inelusi in toata constanta........astea se cumapra se fac usor si ieftin

#22
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
Cu banii astia poti sa incepi ceva super mic, bisnita. Daca ai curte o sa te ajute.
- Poti sa iti construiesti cateva custi cu prepelite;
- Sau poti sa cumperi 1-2 serpi veninosi sa le colectezi veninul si sa il vinzi, apoi sa mai cumperi serpi si sa iti maresti crescatoria pe parcurs, ca la prepelite;
- Sau poti sa cumperi materiale necesare sa incepi sa confectionezi diverse produse de decor interior, accesorii vestimentare sau haine, pe care sa le vinzi;
- Sau poti sa ii dai cu camata pe la colegi (daca te tin 00le sa ii si recuperezi);
- Sau poti sa ii dai pe un curs de orice(asistent, frizer, bucatar, extraterestru) acceptat in UE(posibil sa te ajute cel mai mult din toate mentionate de mn mai sus) si sa te cari cu viteza de aici. Cand ajungi afara nu vei mai vrea sa te intorci. Ori sa inveti sa faci ceva aici, cum a zis si un coleg mai sus, educatia te poate rasplati daca ajungi sa o aplici unde e nevoie de ea.
Ar mai fi variante dar mi-e lene acum sa ma gandesc.

Edited by -incoerent-, 21 October 2013 - 16:31.


#23
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Desi 5000 lei sunt putini, nu este imposibil sa incepi o afacere cu ei, chiar o afacere cu risc mic. Spui ca ai experienta in domeniul alimentatie / ospatarie. Ar trebui sa incepi cu ceva din domeniul tau sau apropiat. De ce nu incerci sa vinzi sandwitchuri sau anumite mancaruri care se preteaza la angajati din banci, IT, etc Prima data iti faci un flyer frumos in care iti prezinti meniul, cu poze, etc. Insisti pe anumite calitati ale produselor: produse bio, naturale, low fat, fara conservanti, condimente deosebite, etc Listezi vreo 100 de flyere si le distribui in oras in diverse firme. Ca sa iti minimizezi riscul poti sa specific ca comenzile se preiau cu 24h inainte. Poti sa justifici acest timp insistand pe grija cu care va fi pregatit produsul. Bineinteles va trebui sa fii serios si sa respecti regulile de igiena. Produsele trebuie sa fie proaspete, bine facute, legumele bine curatate, etc. Le poti duce la destinatie intr-o lada frigorifica simpla bazata pe acumulatori cu gheata. Ca si desert poti propune fructe (pe care le speli bineinteles). Poti cumpara sucuri de la magazin si sa le pui si pe acelea pe oferta. Pana iti creste cifra de afaceri probabil poti sa faci acesta afacere fara forme legale. Ca idee, ca sa iti mearga treaba calculeaza cat mai exact costul de productie bazat pe materile prime si inmulteste cu 4 sau cu 5 pentru a stabili pretul produsului finit. Dar tin sa precizez, pune un accent mare pe igiena, termenul de perisabilitate a materiei prime, daca vrei sa ai succes.

#24
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Multumesc tuturor pentru atentia acordata!

#25
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu zic sa investesti in tine.in educatia ta sau in pregatirea ta.asta e cea mai buna investitie.mergi fa un curs, o specializare ceva intr-un domeniu.totodata tine cont ca daca esti muncitor si nu lenes, romania se afla momentan si se va afla in continuare intr-o criza acuta de mesteri.acum toti vor sa fie bancheri doctori si arhitecti insa nu o sa mai aiba cine sa monteze un bec in tara asta...

#26
anubius

anubius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.10.2006
Eu pot sa-ti propun cel mai bun MLM din Romania din acest moment, in care poti ajunge dupa cateva luni la un venit garantat de 1000$ pe luna. Cauta-ma cu id eltorrox pe yahoo messenger si-ti arat ce trebuie sa faci!

#27
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 izometric, on 21 octombrie 2013 - 10:38, said:

Gizas, ce oameni limitati are forumul asta. Cica 5000 sunt zero si bisnita nu e afacere. Dar videanu ce gatu masii face daca nu bisnita? Cumpara marmura cu 2 dolari tona de la statul roman si vinde la prelucratori cu 500 de euro.  Ah, scuze, asta e business.

pai nu e bisnita in nici un caz, asta e manarie cu statul. prin comparatie, bisnita e o ocupatie nobila.

#28
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Ahasverus, on 20 octombrie 2013 - 23:45, said:

Haine sunt pe toate gardurile. Ce poti tu aduce in plus?
Iar ma aflu in treaba fara sa ma pricep, dar nu ma pot abtine. La tara se gasesc haine? La oras, clar, da. Dar in satele alea departe de orice oras mai mare, gaseste lumea tzoale? Am impresia ca satele sut o piata neacoperita.

 alexanderk, on 21 octombrie 2013 - 13:54, said:

sau poti cauta colaboratori gen covrigarie chestii de genu,dar dnu se uita aia.....sau strangi si vii la mare faci o toneta gogoasa inelusi maxim 8000 de lei costa treaba,MULTI RAD!dar am cunostiinta care acuma are vila x5 si are 18 tonete de inelusi in toata constanta........astea se cumapra se fac usor si ieftin
Te referi la fitosici? Posted Image N-am mai auzit de inelusi. Fitosicile se vind cam pe unde se gasesc.

 anubius, on 06 noiembrie 2013 - 21:16, said:

Eu pot sa-ti propun cel mai bun MLM din Romania din acest moment, in care poti ajunge dupa cateva luni la un venit garantat de 1000$ pe luna. Cauta-ma cu id eltorrox pe yahoo messenger si-ti arat ce trebuie sa faci!

Cind am citit postul in care i se propunea sa se distreze de toti banii aia, m-am gindit ca ala e cel mai prost sfat posibil. La postul tau insa mi-am schimbat parerea. Se poate si mai rau. Posted Image

De-ati ajunge sa traiti singuri pe o insula cu MLMul vostru, sa va vad atunci...

Edited by Dihorul Razboinic, 18 November 2013 - 10:02.


#29
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

 razvan_milan08, on 20 octombrie 2013 - 23:41, said:

ca sa faci bani tre sa faci ceva ce nimeni in jurul tau nu mai face,
gresit.

E normal sa existe mai multi care ofera acelasi serviciu intr-o economie de piata functionala.
Ceea ce numesc economistii atomcitatea ofertei.

Sunt invidos pe experineta ta pentru ca oricum ai mai multe sanse decat mine.

Daca s-au purtata urat, eu as face concurenta excat celoar la care ai lucrat.
Un alt local, unde sa te porti cu clinetii sau angajatii frumos, asa cum nu se purtau fostii sefi.

Nu trebuie sa fie la fel de mare.

Edited by Gurban_Dan, 25 November 2013 - 07:16.


#30
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 razvan_milan08, on 21 octombrie 2013 - 09:05, said:

Nu, in nici un caz Spiru Haret, am optat pentru Merceologie si Managementul calitatii, UPG Ploiesti.

Facultatea am inceput-o!M-am referit ca nu sunt hotarat ce sa fac cu banii, mai astept.

Fii atent cea mai buna investitie pe care o poti face. Mergi la femei (curv_e cred ca e cuvant cenzurat ?) de toti banii.
Asa capeti niste experienta de viata, si motivatie sa termini facultatea cu 10 pe linie , ca sa ai salariul de 5000 lei , nu 4 ani de munca si pus deoparte.

Motivatia pe care o capeti valoreaza enorm mai mult decat 1000 lei pe care i-au castiga din specula cu 5 mii :)

 Gurban_Dan, on 25 noiembrie 2013 - 07:14, said:

Sunt invidos pe experineta ta pentru ca oricum ai mai multe sanse decat mine.

Daca s-au purtata urat, eu as face concurenta excat celoar la care ai lucrat.
Un alt local, unde sa te porti cu clinetii sau angajatii frumos, asa cum nu se purtau fostii sefi.

E normal sa aiba mai multe sanse ca majoritatea romanilor , doar a avut vointa si perseverenta sa adune bani timp de 4 ani. Cati romani au rabdare 4 ani , cand maj cumpara pe credit de repezita ce e ?
Dar naivitati gen faci un restaurant, sau macar o toneta cu 5000 lei , asta denota o mare naivitate.

#31
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

Quote

-Bloguri tematice pe diverse nişe cu monetizarea prin vanzarea de reclame sau participarea la programe de afiliere.
-Vanzarea de carti electronice, softuri si alte produse in format digital, produse proprii sau cu licenta de revindere.
.......
Alegerea unei francize.
-Organizarea unei mici productii agricole, daca detineti un teren necesar (livada de pomi fructiferi, legume, etc.). Cu putin noroc puteti investi in culturi profitabile de catina, plante medicinale sau fructe de padure.
-Culturi acvaponice.
-Atelier de tamplarie/reconditionare mobila veche, etc.
-Comert cu amanuntul. O activitate veche de cand lumea, bazata pe un principiu simplu: cumpararea en gros la un pret bun si vanzarea produselor en detail la un pret mai mare, astfel incat sa obtineti un profit.....

Sursa

Si lista poate continua. Important e sa gasesti acele idei care se pliaza cel mai bine pe aptitudinile si personalitatea ta, restul e vorba goala...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia banii aia si da-i spaga sa te angajezi undeva ...la buget. Nu e vremea de afaceri curate in tara noastra....poate vreodata in viitorul indepartat, da .

#33
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
Cam putin 5000 de lei. Bine ca nu esti mana sparta si ai reusit sa-ti aduni niste bani.
Eu in locul tau as invata o meserie pe bune. Castigi mai mult in timp decat prin corporatii. Nu toti castiga 2000 de euro prin corporatii. Plus ca acolo muncesti pana noaptea, mai bine faci asta pentru tine.
Instalatori si mai ales sudori se cauta pe rupte.
Sau asta e iarasi foarte buna

Quote

-Atelier de tamplarie/reconditionare mobila veche, etc.

Edited by MCM84, 23 November 2014 - 20:43.


#34
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Tanarul isi poate cumpara o trusa de scule si sa se lipeasca de un instalator/zugrav/faiantar sa invete meseria.

Apoi in timpul liber face lucrari prin casele oamenilor, un mester bun e foarte greu de gasit si are clienti non stop. Asta e sfatul meu, invata o astfel de meserie cateva luni apoi cumapra-ti o salpeta si niste scule.

#35
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
Pentru ca o afacere cu bani putini sa functioneze trebuie sa se bazeze:

ori pe multa munca din partea proprietarului
ori pe un noroc chior
ori pe o idee geniala coroborata cu noroc
ori pe un apetit de risc mult mai mare decat media pietei (deobicei insemnand sa o arzi ilegal)

In Romania din pacate, cam trebuie sa se bazeze pe toate deodata ca sa ai sanse Posted Image, altfel mai bine investi sa faci ceva bine pentru altcineva si sa traiesti din salariu.

Edited by chinaman, 13 December 2014 - 15:22.


#36
s0mekind

s0mekind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.11.2012

 razvan_milan08, on 20 octombrie 2013 - 23:41, said:

Salut, lucrez ca ospatar de circa 4 ani, cam de pe la 16 ani .. vara asta am reusit sa strang o suma "frumusica" pentru un tanar din zilele noastre circa 5000 LEI si mai ales la varsta de 20 de ani cand gasesti tentatia este foarte mare sa ii cheltui.Bun, de cateva zile ma tot gandesc la o idee sa ii investesc in ceva, sa ii rulez, sa scot un mic "profit".Ideea mi-a venit pentru ca m-am saturat sa lucrez pentru toti nesimtitii de "sefi, patroni" din zilele noastre, unde accepti sa fii tratat ca un "nimeni" pentru un banut muncit, aici ma refer la tinerii fara experienta.
Deci, locuiesc in Ploiesti, unde exista foarte multe magazine, mall-uri, etc, etc, deci suntem cat de cat dezvoltati, ca sa faci bani tre sa faci ceva ce nimeni in jurul tau nu mai face, asta e cat de cat greu cu 5000 LEI.Singurul domeniu la care m-am gandit pana acum ar fii hainele, investitia ar fii cam la limita.Precizez ca ma pot ajuta de un I.I (Intreprindere Individuala), fara a mai fii nevoit de a deschide alt domeniu.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Ce ar merge si nu ar merge ? Nu am experienta decat in domeniul alimentatie (ospatarie).

PS. Rog cine are chef de ironii, glume, etc, sa nu raspunda la acest topic.Multumesc celor ce imi acorda atentie si raspund!
Salut, vad ca esti din ploiesti. Esti tu petrolist, da' te iert.
Gaseste ceva bun, ok, daca mai ai nevoie ceva ceva ajutor financiar si imi place ideea ta poate ma bag Posted Image

Edited by s0mekind, 17 December 2014 - 08:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate