Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Afacere cu bani putini !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Salut, lucrez ca ospatar de circa 4 ani, cam de pe la 16 ani .. vara asta am reusit sa strang o suma "frumusica" pentru un tanar din zilele noastre circa 5000 LEI si mai ales la varsta de 20 de ani cand gasesti tentatia este foarte mare sa ii cheltui.Bun, de cateva zile ma tot gandesc la o idee sa ii investesc in ceva, sa ii rulez, sa scot un mic "profit".Ideea mi-a venit pentru ca m-am saturat sa lucrez pentru toti nesimtitii de "sefi, patroni" din zilele noastre, unde accepti sa fii tratat ca un "nimeni" pentru un banut muncit, aici ma refer la tinerii fara experienta.
Deci, locuiesc in Ploiesti, unde exista foarte multe magazine, mall-uri, etc, etc, deci suntem cat de cat dezvoltati, ca sa faci bani tre sa faci ceva ce nimeni in jurul tau nu mai face, asta e cat de cat greu cu 5000 LEI.Singurul domeniu la care m-am gandit pana acum ar fii hainele, investitia ar fii cam la limita.Precizez ca ma pot ajuta de un I.I (Intreprindere Individuala), fara a mai fii nevoit de a deschide alt domeniu.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Ce ar merge si nu ar merge ? Nu am experienta decat in domeniul alimentatie (ospatarie).

PS. Rog cine are chef de ironii, glume, etc, sa nu raspunda la acest topic.Multumesc celor ce imi acorda atentie si raspund!

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu exista reteta pentru afacere de succes.

Unii au plecat de la 1$ si au ajuns milionari.

Problema este ca 5000 RON, desi impresionanti pentru tine, in viata reala nu iti permit sa faci decat specula.

Haine sunt pe toate gardurile. Ce poti tu aduce in plus?

#3
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Da, ai dreptate o suma mica, stiu asta, insa vreau sa fac ceva cu ea.E greu si cu hainele m-am gandit la asta, insa pretu mai mic fata de concurenta te "salveaza" cat de cat.
Zilele trecute am fost in Bucuresti, Targ Vitan, sunt curios cum fac toti comerciantii de acolo de vand haine "brand" fara autorizatie si etc ? Toata lumea stie ce vand ei acolo, comunitarii se plimba printre ei, eu de ce nu as face la Ploiesti la fel, am fost in 2 centre frecventate de om de rand pentru cumparaturi in special de haine, nu am vazut nimic din ce era prin Vitan.
Spre ex. se vindeau adidasi Puma, cu politia de fata, si nu inteleg cum !? Si nu cred ca toti aveau accepturile de la toate brandurile pentru vanzarea produselor.

Astept si alte ideii din partea voastra.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Puma, Nike etc costa cativa $ la productie, mai ales modele banale. Doar noua ni se par chestii "de firma"...

2. Nu trebuie sa ai autorizatie de la "importator" ca sa vinzi. Pe de alta parte, daca nu se sesizeaza firma, politia nu o face din oficiu.

Edited by Ahasverus, 21 October 2013 - 00:07.


#5
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Da, daca nu iti trebuiesc autorizatie stau si ma intreb cum de nimeni nu aduce la noi pe aici asa ceva ? Totusi sa vinzi adidasi cu semnu de la Nike, Adidas, etc nustiu cat de legal este .. Si dupa parerea mea cu chestiile astea de firma iei ochii la oameni.

#6
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
distreaza-te de toti banii iar apoi angajeaza-te. daca nu vrei sa te distrezi baga banii in material educational care sa te ajute sa te angajezi.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu stiu de unde ideea
ca trebuie sa iti spuna cineva ce ai voie sa vinzi si ce nu.
Asta e o gogomanie. Nu ai voie sa vinzi ceva interzis prin lege, falsuri sau marfa fara acte.

Cu toate astea NU lua haine.

#8
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Totusi speram ca cineva sa imi ofere o idee\sfat ce as putea face ..

#9
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
te faci combinator de telefoane , de aifoane mai exact , de samsunge galaxi ultimu model,  jenti de masini luate pe o suta de euro si vandute pe 3 , daca stai la curte iati o femela de CG si vinzi pui de caine

vezi ca vine sezonu cu muraturi acuma..... cumpara o duba doua de varza , gogonele etc , si stai in piata sa vezi cum e cu afacerile astea

#10
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 razvan_milan08, on 20 octombrie 2013 - 23:54, said:

Toata lumea stie ce vand ei acolo, comunitarii se plimba printre ei, eu de ce nu as face la Ploiesti la fel,
Toata lumea stie ca, comunitarii aia sau/si politia isi iau "dreptul".
De ce nu ai face la fel? Pentru ca tu ai zis ca vrei sa faci ceva diferit.
La fel, 5000 ron nu sunt multi bani dar nici putini. Si faptul ca ai 20 de ani, cand este vorba de afaceri, nu ai experienta, inca.
Asa cum ai rabdat pana acum si ai strans suma asta, mai poti rabda un pic si sa incepi o facultate la ID. In timp, strangi bani pentru taxa anuala, iar dupa 3-4 ani avand studii superioare ai sansa la un viitor mai bun, la un servici mai bine platit. O facultate din moment ce o faci, ramane facuta pe viata. Pe cand o afacere in care ai investit toti banii, poate azi merge dar maine dai faliment.
Eu sa am iarasi 20 de ani, 5000 ron, un servici stabil, clar as incepe o facultate ! Unele lucruri daca nu le faci la timp...
Iti zice cineva care a facut bani din nimic si a ajuns sa aibe 3 afaceri. Romania este o tara foarte instabila din multe puncte de vedere, iar lucrul asta afecteaza enorm multe afaceri.
Daca aveam studii superioare (desi am inceput dar am renuntat), la un moment dat poate ca aveam si alte oportunitati.
A avea propria ta afacere, inceputa de jos, este ca si cum ai prinde un peste, esti entuziasmat, ii scoti carligul si astepti sa vezi cat mai traieste, desi esti sigur ca mai devreme sau mai tarziu va muri.
Pe langa responsabilitati, riscuri, nopti nedormite, ajungi uneori sa castigi mai putin ca un angajat. Pe cand daca faci o facultate si prinzi un post "la caldut", sti ca iti iei salarul lunar si iti traiesti viata. Patronii nu au decat sa-si rupa capul. Mai ales ca in timp castigi experienta, iar daca o firma moare, te duci la alta. Dar patronul a carei firme a murit, nu poate sa inceapa alta asa usor.

Sunt afaceri care le poti face si cu 100 euro si sa-ti garanteze un venit constant. Totul este sa ai ideea. Iar ca sa poti avea acces la idei inovatoare, trebuie mai intai sa te dezvolti tu ca om, ca persoana. Sa ajungi sa cunosti oamenii, sa vezi in cine poti avea incredere si in cine nu, sa realizezi la ce produse / servicii reactioneaza publicul,ce merge, ce nu, ce sa ncercat, ce nu, de ce nu, etc.
Toate astea ai sa le deprinzi in timp, facand o facultate sau riscandu-ti proprii bani pe o singura bila. Experienta conteaza foarte mult. Cand este vorba de bani, nimeni nu se uita ca ai gresit, ca trebuia sau nu sa faci acel lucru, ca ai doar 20 de ani sau nu, etc. Banii sunt bani si cum vin asa se duc, restu's detalii. Pe cand cunostintele tale intr-un anume domeniu, nu ti le poate lua nimeni si mai devreme sau mai tarziu iti vor aduce profit.
P.s. Sa ma opreasca careva din scris Posted Image

Edited by Business_style, 21 October 2013 - 00:55.


#11
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Multumesc pt. sfat business_style, facultatea am inceput-o ( anu I) :D !

Se poate inchide\sterge topicul.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Gata, te-ai lamurit ce vei face?

 razvan_milan08, on 20 octombrie 2013 - 23:41, said:

Ce ma sfatuiti sa fac ?
Fa o afacere la care ai clienti. (sau ceva ce nu e in zona ta, dar ar fi dorit de multi)

 Ahasverus, on 20 octombrie 2013 - 23:45, said:

Nu exista reteta pentru afacere de succes.
Corect! Conteaza momentul, locul si felul cum o faci.


PS. Nu risipi banii pe distractii daca i-ai strans cu atata pasiune. Mai bine ii pierzi incercand face ceva, decat manca o prajitura mare.

Edited by Quantum, 21 October 2013 - 09:01.


#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 razvan_milan08, on 21 octombrie 2013 - 01:12, said:

Multumesc pt. sfat business_style, facultatea am inceput-o ( anu I) Posted Image !

Se poate inchide\sterge topicul.

Ce facultate? Vezi sa nu faci vreun Spiru Haret ca iti cheltui banii si timpul degeaba. Ca nu te ridica in ochii angajatorilor.

#14
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Nu m-am hotarat, mai am rabdare ceva timp si pun incontinuare deoparte.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ah, credeam ca ai zis ca ai inceput-o si esti anul 1.

#16
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Nu, in nici un caz Spiru Haret, am optat pentru Merceologie si Managementul calitatii, UPG Ploiesti.

Facultatea am inceput-o!M-am referit ca nu sunt hotarat ce sa fac cu banii, mai astept.

Edited by razvan_milan08, 21 October 2013 - 09:09.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 razvan_milan08, on 20 octombrie 2013 - 23:41, said:

Ce ma sfatuiti sa fac ? Ce ar merge si nu ar merge ?
Nu exista reteta universala. Ce poate merge undeva nu merge in alta parte etc. Totul tine de conjunctura locala, daca tu vezi/simiti afacerea. Degeaba cauti aici sfaturi, inauntrul tau cauta.

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
de banii astia, cumpara maruntisuri de pe site-uri chinezesti - folii de telefon, huse, prostii de-astea, pe care le vinzi apoi pe net cu un adaos minim. nu o sa te imbogatesti, dar macar o sa rulezi putin banii sa te obisnuiesti cu ideea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate