Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Viata la tara !

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postneagu_laurentiu, on 19 octombrie 2013 - 11:46, said:


Ai nevoie si de teren arabil, apoi munca de unul singur nu o vei putea face, trebuie bani sa platesti ajutoare.

     Daca vei gasi ajutoare. O sa gasesti in general batrani pensionari care abia se descurca singuri. Tineri se mai gasesc dar vor in general bani multi si cand ajung la munca descopera ca nu li se potriveste.

#20
alex_bro

alex_bro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 29.07.2011
Asa au zis multi, pana cand au vazut ce conditii sunt.
Cel putin in tarile astea estice, ca in vest "la tara" e aproape ca un mic orasel.

#21
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012

View PostGonthar, on 19 octombrie 2013 - 11:51, said:

Problema e ca se fura mult pe la tara....Poate sa iti intre hotii si sa iti fure recolta la care ai muncit din greu, si nu iti mai ramane altceva de facut, decat sa te duci si sa furi si tu mai departe de la un vecin....La tara, practic toata lumea fura de la toata lumea.
Caine de paza.

View Postcspot, on 19 octombrie 2013 - 11:57, said:

Sa muncesti ce ? La munca la camp nu renteaza. Te costa 1000 de ron sa infiintezi o cultura de ceva si culegi cam de 500 de ron. Iti rupi oasele de pomana si mai pierzi si bani.
  Cresterea animalelor ? De cand cu gripa aviara, cresterea pasarilor a devenit o problema. Ies din ou bolnave gata si mor pe capete mai inainte sa apuce sa le creasca fulgii.
   Cresterea porcilor, a oilor si a vacilor ? Trebuie sa ai bani multi sau terenuri extinse ca sa le hranesti peste iarna. Daca tai o oaie si o vinzi iei cam 300 de ron si te coste 900 de ron ca sa o cresti.
Mda, asta cam asa e. Bunica mea crestea porc. Cand trageam linie cheltuia mai mult decat scotea. Plus ca avea pensie.
Am niste buni prieteni tot in satul unde am copilarit. Fac bani frumusei cu caruta. Adica cara contra-cost orice. Dar si ei nu ar supravietui fara pensie (mama) si ajutor social (fiul). Bine, veniturile astea sunt mici. Sa nu iti imaginezi ca sunt cine stie ce.
Vara se duc la coasa si fac bani frumusei. Pe langa ce fac cu caruta. De lemne fac rost usor. Ei stiu cum.Ca nu vror sa spuna.
Acuma problema e ca el cheltuie mult pe tigari. Bautura au acasa. Le cam bea.....

Edited by heroes3, 19 October 2013 - 12:16.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postadybnt, on 19 octombrie 2013 - 11:57, said:

eu zilele astea am facut pasul asta,am vandut apartamentul(mai am de stat vreo saptamana),si am gasit sa luam o casa p+m  la tara,are o priveliste super,nu mai spun ca,conditiile sunt exact ca la bloc..baia este in casa,apa curge din perete etc.si este la 10 km de oras,si 10 min de locul de munca Posted Image ,saptamana viitoare urmeaza sa ma mut acolo. Avantajele sunt nenumarate,mai ales daca ai si un auto...

peste cinci ani, vei locui intr-un cartier marginas al orasului aflat la 10 Km.
Si viata la tara inseamn si noroi si balegar si mirosuri nasoale si sculat devreme sa dai la animale si culcat tarziu, ca inca mai e lumina si mai poti face ceva, dar si o serie de satisfactii pe care cei de la oras nu le au si nici macar nu si le pot inchipui, ca sa nu mai vorbesc de multumirea ca ai facut ceva bun si folositor, chiar daca de fapt, ai reperat doar o matura, sa spunem.

Edited by myshyk, 19 October 2013 - 12:28.


#23
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Se poate trai, se numeste permacultura. Putina educatie in sensul asta si vei descoperi singur oportunitatile + exista multe fonduri catre domeniul  IMM-agricultura.
Felicitari ptr. alegere! In vest/america toata lumea fuge de urban. Daca ai transportul asigurat esti rege!

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmeanman, on 19 octombrie 2013 - 12:31, said:

In vest/america toata lumea fuge de urban.
Dar nici nu lucreaza campul !

#25
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Citesc si ma minunez de cata imaginatie au unii, cum se pricep ei sa zugraveasca viata la tara, bazandu-se pe ce au visat noaptea si pe stirile de la ora 5.
Fratilor (cei multi care nu aveti habar de viata la tara, dar aberati), luati aminte la spusele unui moderator:

Quote

De la vechiile democratii grecesti am mostenit dreptul de a ne spune parerea. Drept pe care il suport 1000%.
Insa unii poate nu cunosc un mic detaliu:

Iti poti spune parerea, insa nu trebuie.

Altfel spus, daca habar n-ai de subiect, ai dreptul sa-ti tii gura!

View Postheroes3, on 19 octombrie 2013 - 11:32, said:

Vreau sa vand apartamentul pe care il detin in provincie si sa cumpar casa la tara.

Am copilarit la bunici. Imi doresc sa alerg pe dealurile verzi, sa muncesc pamantul, sa cad seara istovit si sa beau o tuica inainte de culcare.
Sa aud gaina cantand, sa respir aerul curat. Sa am liniste. Sa fiu in natura.
Vreau sa am curte si o livada de pomi.

M-am saturat de strazi, blocuri, metrou, RATB, card-uri. Am obosit. Nu mai vreau sefi. Carduri la intrarea si iesirea de la locul de munca.
M-am saturat sa merg la interviuri la cravata pentru un job mai bun. Nu mai dau 2 bani pe cariera si corporatii. M-am saturat de sedii pompoase, salarii de mizerie si chirie.

Pot sa ma autointretin cu munca la tara?
Heroes3 (fain joc, pentru cine-l cunoaste, mai ales wog-ul), viata la tara, ca si cea la oras, are avantaje si dezavantaje, unora li se potriveste, altora nu.
Stiu oameni, inclusiv de pe forum, care regreta ca s-au mutat la tara, duc dorul aglomeratiei de la oras (???), berii baute cu gasca, sufera ca au glod in fata curtii, ca ai lor copii nu au parteneri de joaca samd. Din ce am vazut, unii dintre ei si-au ales prost locatia si evident ca au mai multe dezavantaje decat avantaje.

Eu sunt crescuta la tara, sotul orasean pur sange, dar amandoi am vrut la tara si am facut acest pas, dupa ani de oras. Insa nu traim din munca pamantului, avem alte surse.
Cred ca este foarte greu sa iti asiguri nivelul de trai cu care erai (probabil) obisnuit doar din munca ta la tara. Ca sa ajungi la nivelul asta, e nevoie de un plan bine pus la punct, investitii, adica tu sa fii tot un fel de patron, iar altii sa munceasca pentru tine.
Sunt in satul nostru destui care traiesc foarte bine din munca pamantului (culturi diverse, animale), dar ei nu prea misca un bat, cel mult se ocupa de piata de desfacere.

Confort? Poti sa il ai si la tara.Incalzire? Daca alegi o zona unde sunt gaze, pui o centrala pe gaze si gata.
Tot secretul este sa iti alegi foarte atent zona, mai ales daca ai si copii care merg/vor merge la scoala.
E mult de discutat pe tema propusa de tine :)
Mai citeste, informeaza-te si, daca simti ca inca mai vrei sa faci pasul, fa-l. Satisfactiile vor fi pe masura.
Ideal ar fi sa aveti totusi o alta sursa de venit.

Daca ai timp si placere, poti arunca un ochi si pe aici:
http://forum.softped...rienthe-greeli/
http://forum.softped...nthe-greeli-ii/

#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postadybnt, on 19 octombrie 2013 - 12:00, said:

intrebare: de ce cei cu mai multi bani isi ridica case la tara,baga zeci de mii de euro in ele,si se muta in ele,in loc sa isi cumpere un apartament la oras?
Pai aia au bani.  Din alte surse.  Nu traiesc de pe urma a trei gaini si 1.000 mp de gradina.


View Postheroes3, on 19 octombrie 2013 - 12:15, said:

De lemne fac rost usor. Ei stiu cum.Ca nu vror sa spuna.
Ca sa nu stie si sefu' cantonului silvic.   ;)

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostGonthar, on 19 octombrie 2013 - 12:11, said:


Nu neaparat....Cateodata taranii se duc la carciuma din sat, se imbata, incep sa il barfeasca pe unul carora li se pare ca e mai bogat si se decid brusc sa se duca peste el sa il jefuiasca...
De asemenea mai au loc si furturi spontane, e suficient sa treaca cineva pe acolo si sa sara rapid in curte daca vede niste fructe, o gaina sau altceva in gospodarie...Daca incerci sa il opresti te poti alege cu un cutit infipt in burta...

       Gonthar, ai o imaginatie bolnava.
       Nivelul de infractionalitate la tara, este extrem de redus. Este adevarat ca o seama de minoritari obisnuiesc sa mai fure de prin curtile oamenilor, dar asta nu se intampla foarte des. Oamenii se cunosc intre ei si atacuri de genul celor de care vorbesti tu, sunt doar rodul imaginatiei tale....

#28
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postcspot, on 19 octombrie 2013 - 11:57, said:

Sa muncesti ce ? La munca la camp nu renteaza. Te costa 1000 de ron sa infiintezi o cultura de ceva si culegi cam de 500 de ron. Iti rupi oasele de pomana si mai pierzi si bani.
  Cresterea animalelor ? De cand cu gripa aviara, cresterea pasarilor a devenit o problema. Ies din ou bolnave gata si mor pe capete mai inainte sa apuce sa le creasca fulgii.
   Cresterea porcilor, a oilor si a vacilor ? Trebuie sa ai bani multi sau terenuri extinse ca sa le hranesti peste iarna. Daca tai o oaie si o vinzi iei cam 300 de ron si te coste 900 de ron ca sa o cresti.
Asta le zic si bunicilor.Au o pensie din care sa traiasca decent,decent zic si ei mai tin porci,gaini etc.Si apoi se plang ca le doare spatele s.a.m.d.

Edited by ZIGZAG20, 19 October 2013 - 13:12.


#29
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013
Viata la tara e grea pentru cineva care a stat ani de zile la oras. E usor sa zici:,, Ma duc si muncesc, voi fi istovit, dar merita". Dar atunci cand vezi cum e sa fii cu adevarat istovit, iti vei blestema zilele. La tara singura distractie e statul pe marginea santului sau la carciuma.

#30
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Daca ai un venit suplimentar (chirie, dobanzi, dividende, etc) atunci merita sa incerci, daca nu ai insa acest "ajutor" o s-o duci de azi pe maine. Mirajul "vietii la tara" atrage pe multi, dar inainte de a face pasul decisiv eu zic sa-ti petreci un concediu la un taran, sa-l ajuti la munci, cu animalele, sa vezi ce si cum... si in 3-4 saptamani iti dai seama daca toata treaba asta e sau nu de tine.

Personal, cred ca cine se relocheaza la tara doar cu banii de pe un apartament n-are sanse la un trai decent.

Edited by Mocebon, 19 October 2013 - 13:52.


#31
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postneagu_laurentiu, on 19 octombrie 2013 - 12:33, said:

Dar nici nu lucreaza campul !
Acolo lucreaza sute/mii de hectare.

#32
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,051
  • Înscris: 31.08.2006
Trebuie avut in vedere si perioada batranetii care aproape inevitabil se lasa si cu niste boli si daca in Bucuresti si in alte doar cateva orase mari ale tarii exista un sistem medical de urgenta cat de cat functional, in orasele mici e jale si pentru cazuri banale se poate muri cu zile  Viata la tara e foarte frumoasa cat esti tanar si ferice si simti ca-ti vine sa darami muntii. La batranete nu stiu cat de fericita mai e viata la tara daca nu ai reusit sa strangi multi bani la tinerete astfel incat sa poti plati oameni sa te ajute la nenumaratele treburi care sunt intr-o gospodarie de tara. Si trebuie sa ti cont ca nici taranii (fara niciun sens peiorativ) nu mai sunt ce-au fost odata. Nu mai vine nimeni sa-ti trebaluiasca pe doi lei. Sunt destui care pentru 100 de lei pe zi nici nu se deranjeaza din pat. La tara mai toate activitatile (mai ales cele agricole) pun presiune pe tine fiindca multe sunt legate de conditii meteo, de anotimp etc. Ori, daca esti batran, suferind sau nu ai bani cum rezolvi toate astea ?  De-aia trebuie sa chibzuiesti bine inainte sa faci pasul asta .

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmyshyk, on 19 octombrie 2013 - 12:22, said:

o serie de satisfactii pe care cei de la oras nu le au si nici macar nu si le pot inchipui,
wow...si care ar fi alea ? Posted Image

#34
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Cateva aspecte negative ar fi:

1. Taranii nu mai sunt ca in romane, s-au schimbat (mai sunt doar cei batrani). Tinerii sunt smecheri, artagosi, NESIMTITI, prost crescuti, scopul lor e sa faca bani, sa tepuiasca, sa combine ceva, daca prinzi vecini de genul asta si iti descopera slabiciunile, imaginea romantica din cartile pe care le-am citit sau copilaria la bunici, imediat dispare. Taranii nu mai sunt imbracati in alb, ci in nike-uri second-hand din Hetalia, tunsi dubios (ca smecherii de la oras), si cu telefonul la ureche (vorbesc de cei tineri).

2. Vecinii sunt o problema. Conflictele la tara sunt tare periculoase, argumentele care la oras tin, intr-o eventuala disputa, la tara nu mai tin. Taranii sunt slabi de minte si iti poti scoate ochii cu ei cu dreptatea-n mana. Ce tie ti se poate parea o banalitate, lor li se poate parea un afront, sau ce tie ti se pare de nepermis, lor li se pare ceva normal.

3. Ai nevoie de conditii, altfel o sa fie tare greu, mai ales iarna.

4. Ai nevoie de pamant suficient de mult incat sa-ti permita sa treci peste perioadele cu recolta slaba.

5. Ai nevoie de know-how. La tara ai totusi nevoie de bani, o sa fii nevoit sa vinzi ceea ce produci, sa faci ceva. Trebuie sa te gandesti foarte serios la lucrul asta, pentru ca pe langa procurarea hranei de zi cu zi, ai nevoie si sa faci bani.

6. Servicii (medicale, de educatie, bancare) or sa lipseasca cu desavarsire sau or sa fie foarte slabe. Oricat ai incerca sa te rupi de lume, mai devreme sau mai tarziu o sa ai nevoie de servicii, mai ales de cele medicale. Mare grija daca iarna poate ajunge la tine o ambulanta, si in cat timp ai ajunge din sat in orasul cel mai apropiat, la spital.

7. Bugetul sa fie tare atent organizat. Pe langa casa +eventuale reparatii si imbunatatiri + teren, o sa ai nevoie sa investesti in echipamente, in scule. Nu poti sa lucrezi pamantul fara, iar pe imprumuturi sa nu te bazezi prea mult.


Ma rog, sunt mai multe. Bunicii mei s-au mutat de ceva ani de la oras la tara, in ideea de a avea o viata linistita. Linistita nu e, desi tot ce fac e sa creasca cateva animale si sa-si lucreze cateva sute de metri de pamant (nu complet), pentru legume, una alta, strict pentru uz personal. Fara pensii categoric n-ar putea sa se descurce, nici macar sa traiasca pot spune, pentru ca ei nu sunt invatati sa faca troc, nu sunt invatati sa produca si sa vanda, si fara bani, esti mort, chiar si la tara ! Cumpara foarte multe cu banii jos, chiar si mancare.

Neavand know-how-ul de care ziceam, e foarte greu sa te descurci, bine ei sunt batrani, nu e cazul de fata, dar acomodarea se face in timp. Ca taranul descurcaret, autentic, chiar si cu bani mai multi ca el, tot nu te descurci, pentru ca nu cunosti care-i treaba.

Am scris doar lucruri negative, stiu asta, asta a fost si ideea, e mai bine sa fii pregatit pentru ce e mai rau si suprins placut, decat neplacut, visand la cat de frumos o sa fie.

#35
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Eu cred ca ar trebui sa strangi ceva bani si sa-ti cumperi o casa la tara fara sa ti vinzi locuinta de la oras.In weekend sau vacante te poti duce sa stai acolo,sa muncesti,iar daca te descurci poti vinde si locuinta de la oras,banii urmand sa-i investesti in gospodarie.Sau mai simplu vinde locuinta de la oras doar daca iti asiguri confortul la casa de la tara(gaze,apa curenta,incalzire).

#36
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostZIGZAG20, on 19 octombrie 2013 - 13:43, said:

Acolo lucreaza sute/mii de hectare.

Da, acolo au utilaje, irigatii, drumuri agricole, utilitati. PLANIFICARI facute cu cap, tratamente alea alea, si nu stau cu grija ca vin tiganii si apoi trebuie sa inspecteze km de teava/cablu ca sa vada de unde e furat.

In rest, la noi cari galeti cu apa, dai cu sapa si speri sa nu iti distruga "cineva" munca

Edited by opop, 19 October 2013 - 14:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate