Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

[CUM] functioneaza sticla asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Maica-mea a castigat o "sticla termica" intr-un mall. Nu a primit nici un fel de instructiuni la ea si incerc sa imi dau seama cum functioneaza.  Am o banuiala ca acel bidon de plastic ( are un lichid in el) in forma de cilindru poate fi bagat la congelator sau incalzit la microunde. Observ ca are un capacel dintr-o folie de aluminiu mai groasa, ca pasta de dinti. Daca il bag la microunde banuiesc ca am toate sansele ca acel capac sa sara iar continutul sa fie improscat afara. Deci se exclude varianta microundelor. Faptul ca are acel capac usor de scos da de banuit ca trebuie sa il umplu cu...ceva.
Aveti habar cum merge dracia asta? Cica se cheama "sticla termica", dar n-am gasit nimic asemamator pe google.
Mentionez ca probabil e o chinezarie de pana in 10 centi pentru ca "miroase a cancer".

Attached Files


Edited by bobyct, 17 October 2013 - 20:41.


#2
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Chestia din mijloc o bagi la congelator si apoi in sticla si o sa iti tina rece continutul sticlei. Bineinteles, o perioada limitata de timp.

Edited by A_L_E_X, 17 October 2013 - 20:47.


#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Plasticul se topeste la microunde. Daca vrei s-o incalzesti bag-o in apa fierbinte.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Holly shit !
      E un prapadit de termos. Nu ai mai vazut unul pana acum ? Aaaa ! Ai venit de pe Marte ....
      Un termos, e un recipient de sticla termorezistenta  cu pereti dubli.
      Pui inauntru cafea calda si sta calda cateva ore.
Ma rog. Porcaria aia din imagine probabil ca nu ajunge la performantele unui termos obisnuit, dar e undeva pe aproape....

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Sa o folosesti vara, sa nu racesti in gat. Posted Image

La postarea #2 s-a explicat corect, restul este can-can...

Edited by crisstonne, 17 October 2013 - 20:57.


#6
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View PostA_L_E_X, on 17 octombrie 2013 - 20:47, said:

Chestia din mijloc o bagi la congelator si apoi in sticla si o sa iti tina rece continutul sticlei. Bineinteles, o perioada limitata de timp.
Deci e doar pentru racit Posted Image . Maica-mii i-au spus ca poate si sa incalzeasca si sa raceasca. Si ceva legat de microunde.Timp in care telefonul ei suna si era si pe fuga :lol:.

View Postcspot, on 17 octombrie 2013 - 20:51, said:

Holly shit !
  E un prapadit de termos. Nu ai mai vazut unul pana acum ? Aaaa ! Ai venit de pe Marte ....
  Un termos, e un recipient de sticla termorezistenta  cu pereti dubli.
  Pui inauntru cafea calda si sta calda cateva ore.
Ma rog. Porcaria aia din imagine probabil ca nu ajunge la performantele unui termos obisnuit, dar e undeva pe aproape....
Porcaria asta din imagine e termos cand s-o face bunica puscas marin. Peretele e dintr-un plastic care transfera caldura mai ceva decat aluminiul..

#7
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Chestia din mijloc este similara "acumulatorilor" care se pun in lazile frigorifice pentru a pastra temperatura scazuta. Ar trebui sa fie apa inauntru. Oricum e o porcarie, ocupa jumatate din volumul sticlei.

Edited by A_L_E_X, 17 October 2013 - 20:56.


#8
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Abia astept sa vina vara ca sa o pot folosi Posted Image.

Edited by bobyct, 17 October 2013 - 21:04.


#9
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
"folosi" se scrie cu un singur i ca majoritatea verbelor la infinitiv...

Edited by JayBird, 17 October 2013 - 21:00.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostJayBird, on 17 octombrie 2013 - 20:47, said:

Plasticul se topeste la microunde. Daca vrei s-o incalzesti bag-o in apa fierbinte.

     Ha ha ha ha ha !
      Plasticul nu baga la microunde in mod evident. Dar, daca e sa se topeasca se topeste si in apa fierbinte.
      Asa cum am zis mai sus, e un fel de termos in care pui un ceai sau o cafea calda, inainte de a pleca la serviciu. O sa stea calda 2-3 ore sau mai mult, in sensul ca o sa se raceasca foarte lent.
     Saau, poti sa pui inauntru votca cu gheata si o sa fie rece o perioada de cateva ore.

#11
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View PostJayBird, on 17 octombrie 2013 - 21:00, said:

"folosi" se scrie cu un singur i ca majoritatea verbelor la infinitiv...
Dar nu inteleg la ce te referi. Posted Image Posted Image

#12
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Eu zic ca seamana cu un biberon.

#13
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Nu-l mai induceti in eroare. Sticla aia n-are cum sa mentina caldura. Daca era termos trebuia sa fie opaca si izolata. Sticla din poze n-are cum sa tina cald mai mult de 15 minute. Pentru cei care nu stiu, asa arata un termos :
[ http://cristimirt.ro/wp-content/uploads/2010/02/Termos.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
P.S. Vad ca sticla este de la City Park. Poate ma duc sa ma bag si eu in seama si poate primesc si eu una Posted Image ( glumeam, am deja, dar am zis ca e inutila deoarece elementul de racire ocupa foarte mult din volum si oricum sa dea asa ceva iarna este ca si cum ar da radiatoare vara Posted Image ).
P.P.S. Se poate baga la microunde dar lichidul fierbinte o va topi, nu microundele.

Edited by A_L_E_X, 17 October 2013 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate